Komar na skórze człowieka
Ewelina Sochacka

Czy nanokryształy celulozy ochronią nas przed komarami?

Komary są nosicielami wielu groźnych dla człowieka chorób, dlatego też naukowcy nie ustają w poszukiwaniu sposobów na ograniczenie ich rozprzestrzeniania się. Dostępne na rynku repelenty, choć odstraszają owady, nie mają stuprocentowej skuteczności. Być może już niedługo będziemy mogli korzystać z niezawodnych preparatów na komary zawierających nanokryształy celulozy. Dowiedz się, jak one działają.

Nanokryształy celulozy – nowa broń przeciwko komarom

Naukowcy z Hebrew University of Jerusalem w Izraelu przeprowadzili badanie, w trakcie którego przeanalizowali działanie barierowe nanokryształów celulozy (CNC) w starciu z komarami. Podczas eksperymentu jeden z autorów umieścił dłoń na 10 minut w klatce, w której znajdowało się 15 komarzyc. Wyznaczony fragment skóry był wystawiony na ekspozycję z miejscową aplikacją CNC i bez takiej aplikacji. Aby nanokryształy celulozy nie wysychały na powierzchni skóry i nie pękały, do roztworu wodnego dodano glicerynę.

Zaobserwowano, że CNC wytwarzane z zawiesiny włókien celulozy w wodzie w połączeniu z glicerolem w dużym stopniu zredukowały liczbę komarów chętnych do pożywienia się krwią człowieka. Z badania płynie zatem następujący wniosek – nanokryształy celulozy (CNC) mogą z powodzeniem służyć jako chemiczny kamuflaż na skórze chroniący przed tymi owadami. Nanokryształy uniemożliwiają bowiem emitowanie sygnałów, których komary poszukują w trakcie swojego lotu, i tym samym odżywianie się krwią.

Dlaczego komary są poważnym zagrożeniem dla zdrowia ludzi?

Choroby przenoszone przez komary (rozprzestrzeniające się na skutek ukąszenia przez zakażonego owada) wywołują rocznie około 1 mln zgonów spośród wszystkich dzikich zwierząt to właśnie komary zabijają najwięcej ludzi. Szczególnie dużo zakażeń obserwuje się na obszarach o klimacie tropikalnym, głównie w Afryce, Azji Południowej, Ameryce Środkowej i Południowej, na Bliskim Wschodzie oraz we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego.

Najpoważniejsze choroby przenoszone przez komary to:
1.    Malaria – przeszło 90% wszystkich odnotowanych przypadków malarii i zgonów wywołanych przez tę chorobę ma miejsce w krajach afrykańskich. Początkowe objawy malarii, umożliwiające jej rozpoznanie, ujawniają się po upływie kilkudziesięciu dni od zakażenia. Zaliczamy do nich:

  • uczucie oblewania zimnym potem naprzemiennie z uczuciem gorąca,
  • silne dreszcze i podwyższoną temperaturę ciała,
  • przyspieszony rytm serca (tachykardia),
  • biegunkę i wymioty.

2.    Denga – jest to choroba zakaźna występująca w klimacie tropikalnym, największą liczbę zachorowań odnotowuje się na kontynencie azjatyckim. Głównymi nosicielami wirusa dengi są komary tygrysie, nazywane tak z racji posiadania charakterystycznych białych i czarnych pasków na tułowiu. Najczęściej występujące objawy dengi to:

  • wykwity skórne,
  • silne bóle głowy i wymioty,
  • bardzo wysoka gorączka pojawiająca się nagle,
  • bóle stawów i mięśni.

3.    Żółta febra – owadami należącymi do głównych transmiterów wirusa żółtej febry są przede wszystkim komary egipskie i tygrysie. Największa liczba zachorowań przypada na strefę subtropikalną i tropikalną. Żółta febra objawia się:

  • ogólnym rozbiciem i osłabieniem organizmu,
  • wysoką gorączką,
  • bólami mięśni i stawów,
  • światłowstrętem.

Kiedy stadium zakażenia jest bardzo zaawansowane, dodatkowo mogą pojawić się: bóle brzucha, krwawienia wewnętrzne, żółtaczka, krwiomocz oraz niewydolność wątroby i nerek.

4.    Gorączka zachodniego Nilu – największą liczbę zachorowań odnotowuje się w krajach Afryki Północnej i Środkowej. Szacuje się, że około 80% zakażonych nie wykazuje żadnych symptomów. U pozostałych chorych obserwuje się:

  • występowanie wymiotów i silnego bólu głowy,
  • powstawanie wykwitów na skórze,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • obrzęk węzłów chłonnych.

5.    Wirus Zika – szacuje się, że największa ilość zakażeń występuje na obszarze Azji, Ameryki Południowej i częściowo Ameryki Północnej. Do zakażeń dochodzi często w rejonach o największym nasileniu turystycznym, między innymi na Zanzibarze, w Tajlandii czy na Dominikanie. Wirus w większości przypadków nie daje wyraźnych symptomów. Do najbardziej charakterystycznych objawów można zaliczyć:

  • bóle i zawroty głowy,
  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • wykwity skórne o charakterze grudek,
  • bóle w stawach stóp i dłoni,
  • zapalenie spojówek.
Sprawdź polecane środki na komary na DOZ.pl

Powiązane produkty

Zmiany klimatyczne a wzrost liczby zachorowań na choroby przenoszone przez komary

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje, że zmiany klimatyczne, wycinanie lasów i rozwój urbanizacji są jednymi z głównych czynników powodujących rosnącą liczbę wybuchów epidemii zakażeń wywoływanych przez komary. W raportach stwierdzono na przykład, że liczba przypadków dengi wzrosła z nieco ponad 0,5 mln na całym świecie w 2000 r. do 5,2 mln w 2019 r.

Na coraz większych obszarach Europy obserwuje się występowanie komarów, które mogą potencjalnie przenosić groźne choroby wirusowe. Zmiany klimatyczne powodują zwiększone opady, wyższe temperatury i wilgotność, czyli warunki, w jakich komary najlepiej się rozwijają i rozmnażają. Nowe badania pokazują jednak, że nawet sucha pogoda umożliwia komarom rozmnażanie się – naukowcy twierdzą, że sprawia ona, że komary są bardziej spragnione, a gdy dochodzi do odwodnienia, wzrasta ich zapotrzebowanie na pożywienie.

  1. D. Voignac, E. Sar-Shalom, Y. Paltie i in., Mosquito bite prevention through self-assembled cellulose nanocrystals, „PNAS Nexus” 2023, t. 2, nr 4.
  2. Mosquito-Borne Diseases, cdc.gov [online] https://www.cdc.gov/niosh/topics/outdoor/mosquito-borne/default.html [dostęp:] 18.05.2023.
  3. L. Schlein, WHO Warns Climate Change Causing Surge in Mosquito-Borne Diseases, voanews.com [online] https://www.voanews.com/a/who-warns-climate-change-causing-surge-in-mosquito-borne-diseases/7043700.html [dostęp:] 18.05.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jaki wpływ na zdrowie ma krótka drzemka w ciągu dnia? Ile powinna trwać?

    Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

  • Probiotyki i kiszonki lekiem na halitozę

    Najnowsze badania nad problemem halitozy pokazują, że stosowanie probiotyków w formie bakterii Gram-dodatnich może pomóc w walce z tą przykrą przypadłością. Czy drobnoustroje probiotyczne rozwiązują problem raz na zawsze?

  • Jaki związek ma poziom wykształcenia z ryzykiem rozwoju choroby Alzheimera?

    W nowym badaniu naukowcy z ośrodka badawczego Mass General Brigham zbadali wpływ poziomu wykształcenia na pogorszenie funkcji poznawczych. Przeanalizowali dane pochodzące od 675 osób (370 kobiet oraz 305 mężczyzn) będących nosicielami mutacji PSEN1, związanej z dziedziczną postacią choroby Alzheimera o wczesnym początku. Do jakich wniosków doszli?

  • Problemy trawienne jako wczesny objaw choroby Parkinsona

    Nowe badanie dostarcza kolejnych dowodów na to, że problemy związane z układem pokarmowym, w tym zaparcia, trudności w połykaniu czy IBS, mogą być wczesnymi objawami choroby Parkinsona, pojawiającymi się nawet kilka lat przed symptomami ruchowymi.

  • Pandemia zmieniła skład mikroflory dzieci – co to oznacza dla ich zdrowia?

    Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych odkryli, że dzieci urodzone w czasie pandemii COVID-19 mają inny skład mikroflory jelitowej niż maluchy, które przyszły na świat w okresie przed jej wybuchem. Zmiany te obejmują zarówno skład, jak i różnorodność mikrobiomu. Jakie może mieć to skutki dla zdrowia fizycznego i psychicznego dzieci?

  • Efekt Mozarta – na czym polega?

    Słuchanie muzyki poprawia nastrój, łagodzi skutki stresu, relaksuje (w zależności od tempa muzyka może pobudzać do działania lub wyciszać). Udowodniono też, że wspiera układ krążenia oraz układ nerwowy. Co ciekawe, w odbiór i przetwarzanie muzyki zaangażowanych jest wiele obszarów mózgu. Ale czy muzyka może zmniejszać częstotliwość napadów u chorych na padaczkę lub zwiększać inteligencję? Sprawdzamy.

  • Pirola (BA.2.86) – nowy wariant koronawirusa. Co o nim wiemy?

    Pod koniec lipca 2023 roku Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wykryło nowy wariant SARS-CoV-2 oznaczony jako BA.2.86 (Pirola). Wyjaśniamy, czy może być groźny oraz jakie objawy wywołuje.

  • „Mięsożerna bakteria” w Bałtyku? 74-latek w Niemczech zmarł

    Niemiecki oddział ds. zdrowia publicznego w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie wydał ostrzeżenie dotyczące obecności niebezpiecznej bakterii w Bałtyku – zakażenie nią może doprowadzić do śmierci. Na oficjalnej stronie internetowej oddziału opisano pierwszy taki przypadek śmiertelny. Ofiarą był 74-letni mężczyzna, który zaraził się Vibrio vulnificus podczas kąpieli w Morzu Bałtyckim.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij