Sok z brzozy – właściwości. Jak stosować?
Sok z brzozy, nazwany także syropem brzozowym lub wodą brzozową, a dawniej oskołą lub bzowiną, pozyskuje się wczesną wiosną z wnętrza pni brzóz. Posiada on wiele właściwości prozdrowotnych, znajduje zastosowanie w medycynie ludowej czy kosmetyce. Dowiedz się, na co pomaga sok z brzozy i jak go stosować.
Sok z brzozy – czym jest? Jak się go pozyskuje?
Sok z brzozy (syrop z brzozy, woda brzozowa) to płyn pozyskiwany z pni drzew należących do rodziny brzozowatych. Czasami pozyskuje się go też z pączków i liści, jednak wówczas jest on znacznie uboższy w cenne substancje. Co ważne, roślina musi mieć minimum 10-15 lat i powinna być zdrowa. Sok zbiera się wczesną wiosną – wtedy jest on klarowny. W tym celu trzeba wykonać w korze nacięcie o głębokości 2-3 cm, a następnie umieścić w nim rurkę przymocowaną do plastikowej butelki, przez którą ciecz będzie spływała do naczynia. Zbiór soku z jednego nacięcia trwa przeważnie od kilku do kilkunastu godzin. Można wówczas pozyskać od 1 do 5 l soku.
Syrop z brzozy możemy zebrać samodzielnie, ale można go również kupić w aptece, sklepie zielarskim czy markecie ze zdrową żywnością. Świeży (niepasteryzowany) sok ma krótki termin przydatności do spożycia, zaledwie kilka dni. Należy go przechowywać w lodówce. Jego smak jest delikatny, lekko słodki i przyjemnie orzeźwiający, a konsystencja jest dość gęsta i lepka.
Sok z brzozy – skład
Co zawiera sok brzozowy?
- Woda – głównym składnikiem soku z brzozy jest woda (95%), więc dobrze nawadnia organizm.
- Cukry – syrop z brzozy zawiera naturalne cukry, takie jak fruktoza, glukoza i sacharoza. To one nadają mu lekko słodki smak.
- Witaminy – w wodzie brzozowej znajdziemy m.in. witaminę C, a także witaminy z grupy B: B1 (tiaminę), B2 (ryboflawinę) i B3 (niacynę).
- Minerały – takie jak: cynk, potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, miedź.
- Przeciwutleniacze – w soku z brzozy znajdziemy naturalne antyoksydanty, m.in. garbniki czy betulinę.
- Salicylan metylu – posiadający działanie przeciwzapalne.
Właściwości soku z brzozy
Sok z brzozy jest wykorzystywany w medycynie ludowej od wieków. Posiada wiele właściwości prozdrowotnych, znajduje zastosowanie w profilaktyce i we wspomaganiu leczenia wielu schorzeń oraz w kosmetyce. Wśród najcenniejszych właściwości znajdują się:
- Detoksykacja – sok z brzozy jest naturalnym środkiem oczyszczającym, ponieważ ma silne działanie moczopędne (działa jak naturalny diuretyk). Może wspomagać leczenie chorób układu moczowego oraz obrzęków.
- Wspomaganie pracy układu pokarmowego – sok z brzozy poprawia perystaltykę jelit. Może też łagodzić dolegliwości, takie jak zgaga, odbijanie po posiłkach, wzdęcia, zaparcia.
- Wzmocnienie układu immunologicznego – witaminy i przeciwutleniacze zawarte w wodzie brzozowej mogą wzmacniać odporność organizmu i wspomóc go w walce z infekcjami.
- Wsparcie układu krążenia – pijąc sok z brzozy, możemy zminimalizować ryzyko rozwoju zakrzepicy czy choroby wieńcowej, a także zmniejszyć poziom złego cholesterolu.
- Poprawa kondycji skóry – sok z brzozy znajduje się w wielu kosmetykach. Mogą być stosowane w pielęgnacji skóry trądzikowej, dojrzałej czy ze skłonnością do powstawania przebarwień.
- Wzmacnianie włosów – woda brzozowa może być stosowana jako wcierka do skóry głowy. Zapobiega wówczas wypadaniu włosów, ich przetłuszczaniu się, redukuje łupież.
- Przyspieszenie gojenia ran – sok z brzozy ma działanie przeciwzapalne, może wspomagać gojenie ran, owrzodzeń czy oparzeń.
Jak stosować sok z brzozy?
Sok z brzozy można pić samodzielnie jako napój. Aby miał działanie prozdrowotne, trzeba to robić regularnie – codziennie lub przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, jednak nie więcej niż 150 ml na dobę. Jeśli nie odpowiada nam jego smak, można go dodawać do koktajli, soków czy lemoniad. Wodę brzozową wykorzystamy też do przygotowania nalewki – trzeba wymieszać ją ze spirytusem w proporcjach 1:1, a następnie dodawać kilka kropel na przykład do herbaty. Ponadto sok z brzozy znajdziemy w kosmetykach do pielęgnacji twarzy i ciała, takich jak toniki, kremy, sera, balsamy, oraz w preparatach do włosów – wcierkach, szamponach, odżywkach.