Pasożyty przywiezione z wakacji – o czym pamiętać, planując podróż?
Joanna Naczyńska

Pasożyty przywiezione z wakacji – o czym pamiętać, planując podróż?

Szacuje się, że 15-70% turystów wracających z podróży do rejonów o odmiennych warunkach klimatycznych i sanitarnych, ma problemy zdrowotne związane z zagranicznym pobytem. Przyczyną złego samopoczucia mogą być zakażenia bakteryjne, wirusowe lub zarażenie chorobotwórczymi pasożytami. Większość chorób daje objawy już podczas podróży, jednak są i takie, które ujawniają się w ciągu kilku tygodni a nawet lat po powrocie z podróży.

Udając się po poradę do lekarza, koniecznie należy wspomnieć o pobycie w rejonach odmiennych środowiskowo, w których mogło dojść do zakażenia lub zarażenia. Do rejonów szczególnie niebezpiecznych dla podróżujących należą tereny Afryki subsaharyjskiej, a także znacznie częściej odwiedzane rejony Afryki Północnej (Egipt, Algieria, Maroko, Tunezja), Afryki Środkowej (Kamerun, Kongo, Zambia) i Wschodniej (Etiopia, Kenia, Mauritius), Ameryki Środkowej (Meksyk, Dominikana) i Południowej (Brazylia, Peru, Wenezuela). Częste zachorowania zdarzają się także podróżnym odwiedzającym Azję (Indie, Malediwy, Sri Lanka) i Bliski Wschód (Arabia Saudyjska, Cypr, Izrael, Jordania, Turcja, Zjednoczone Emiraty Arabskie).

Jakie objawy po powrocie z wakacji  powinny nas zaniepokoić?

Przewlekłe biegunki

Wśród podróżujących w odmiennych warunkach środowiskowych, dominują biegunki o ostrym przebiegu i bakteryjnej etiologii, są to tzw. biegunki podróżnych. Jeżeli biegunka utrzymuje się po powrocie z podróży przez okres około 2 tygodni mówimy o biegunce przewlekłej, która zazwyczaj jest pochodzenia pasożytniczego. Czynnikiem chorobotwórczym są w tym przypadku najczęściej pierwotniaki.

Patogenem najczęściej spotykanym w krajach gorącej strefy klimatycznej o niskich standardach sanitarnych jest Entamoeba histolytica, czyli pełzak czerwonki. Pierwotniak ten powoduje chorobę zwaną amebozą (pełzakowicą). Do zarażenia dochodzi przez spożycie wody lub żywności zanieczyszczonej cystami E. histlytica. Okres wylęgania wynosi 8 -30 dni, choroba może przebiegać bezobjawowo lub mieć postać z biegunką zawierającą domieszkę krwi i śluzu. Choroba może przechodzić w postać przewlekłą z okresami nawrotów i remisji, może mieć także postać pozajelitową przebiegającą z tworzeniem się ropni zlokalizowanych zazwyczaj w wątrobie. Diagnostyka w przypadku biegunek pasożytniczych opiera się na co najmniej trzykrotnym mikroskopowym badaniu kału. Leczenie w przypadku biegunek wywołanych przez pierwotniaki polega na zastosowaniu  metronidazolu - leku wydawanego na podstawie recepty lekarskiej.

Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego

Bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, okresowe biegunki należą do najczęstszych objawów zarażenia glistą ludzką (Ascaris lumbricoides). Nicień ten powoduje chorobę glistnicę (askarioza), która występuje kosmopolitycznie, jest najbardziej rozpowszechnioną robaczycą na świecie. Źródłem zakażenia najczęściej jest spożyta żywność zanieczyszczona jajami pasożyta lub przeniesienie jaj do ust na zabrudzonych rękach. Jaja pasożytów mogą również zostać przyniesione do mieszkań np. na zanieczyszczonych odchodami butach. Obok objawów ze strony przewodu pokarmowego mogą pojawić się reakcje alergiczne (wysypka skórna, świąd skóry) i objawy płucne spowodowane migracją larw (kaszel, gorączka, wysoka eozynofilia we krwi) a także bóle i zawroty głowy, bezsenność, nadmierna pobudliwość. Diagnostyka polega na 3-krotnym badaniu kału w mikroskopii świetlnej wykonywanym w odstępach 2-3 dniowych. Leczenie polega na zastosowaniu leku o nazwie albendazol, wydawanego z apteki na podstawie recepty lekarskiej. Lek dostępny jest w postaci tabletek i doustnej zawiesiny (Zentel).

Objawy podobne do glistnicy mogą dawać również tasiemczyce - choroby spowodowane spożyciem jaj tasiemców. Zarażenie następuje na skutek spożycia surowej wołowiny lub wieprzowiny.

Zmiany skórne

Pasożytami powodującymi objawy skórne u osób powracających z terenów tropikalnych i subtropikalnych mogą być pierwotniaki z rodzaju Leiszmania przenoszone przez samice muchówek i powodujące chorobę leiszmaniozę. Skórne dolegliwości powodują również przywry z rodzaju Schistosoma powodujące schistosomatozę, a także skórna larwa wędrująca lub inne pasożyty charakterystyczne dla danej strefy klimatycznej. Wszelkie zmiany skórne, bolesne lub niebolesne wykwity, owrzodzenia, stany zapalne, swędzące powrózkowate zmiany i inne niepokojące objawy utrzymujące się po powrocie z podróży powinny zostać ocenione przez lekarza. 

Gorączki niewiadomego pochodzenia

Gorączki są objawem różnych, zazwyczaj pasożytniczych lub zakaźnych chorób. Wśród osób podróżujących do strefy tropikalnej lub subtropikalnej, przyczyną gorączki w jednym na trzy przypadki jest malaria (zimnica) - choroba pasożytnicza wywoływana przez zarodźca malarii (Plasmodium). Do zachorowania na malarię u człowieka dochodzi najczęściej w wyniku ukłucia  przez zarażone zarodźcem komary. Zarodźce malarii pasożytują u człowieka w wątrobie oraz w krwinkach czerwonych krwi obwodowej. Gorączka w malarii może pojawić się kilka tygodni po powrocie z podróży i mieć charakter napadowy, przebiegający cyklicznie, występować nieregularnie lub utrzymywać się przez cały okres objawów choroby.

Pacjenci zgłaszają również takie objawy jak bóle głowy, bóle kostno-stawowe i mięśniowe. Badanie lekarskie może również wykazać powiększenie wątroby, śledziony, węzłów chłonnych, żółtaczkę. Diagnostyka polega m.in. na wykonaniu badania krwi w mikroskopii świetlnej, morfologii z rozmazem, AspAT, AlAT.

O czym warto pamiętać, planując podróż?

Przed wyjazdem w rejony malarii warto odwiedzić lekarza w celu uzyskania porady i zastosowania chemioprofilaktyki przeciwmalarycznej. Lekarz może w tym celu zlecić jeden z leków zarejestrowanych w Polsce pod nazwą Malarone (atovaquone/proguanil), Doxycyclinum (doxycyclinum), bądź  Arechin (chloroquine). Profilaktykę rozpoczyna się przed wyjazdem w rejon malaryczny, kontynuując w trakcie pobytu oraz po powrocie.  

Przed wyjazdem w rejony o odmiennych warunkach klimatycznych, zaleca się sprawdzenie kalendarza szczepień zalecanych i obowiązkowych dla danego rejonu turystycznego. Przestrzeganie powyższych zasad pomaga uniknąć problemów zdrowotnych w trakcie i po podróży.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl