zdrowe stopy, barefoot, haluksy, buty
Mateusz Burak

Zdrowe stopy i kręgosłup – jakie buty wybrać dla dzieci i dorosłych?

Zdrowe stopy to fundament naszego ciała – warto więc zadbać o nie na co dzień. Odpowiednie obuwie odgrywa kluczową rolę w profilaktyce problemów zarówno ze stopami, jak i kręgosłupem. Dowiedz się, jak wybierać buty, które zapewnią komfort, wsparcie i ochronę, niezależnie od wieku i indywidualnych potrzeb.

  1. Dlaczego warto dbać o zdrowie stóp?
  2. Związek między zdrowiem stóp a zdrowym kręgosłupem
  3. Jakie buty są zdrowe dla stóp i kręgosłupa? Na co zwrócić uwagę?
  4. Konsekwencje noszenia nieodpowiedniego obuwia
  5. Zdrowe buty dla dzieci – jakie wybrać?
  6. Barefoot – co to znaczy i co to za obuwie?
  7. Czy buty barefoot są odpowiednie dla dzieci?
  8. Higiena stóp i prawidłowa pielęgnacja
  9. Kiedy skonsultować się ze specjalistą?

Dlaczego warto dbać o zdrowie stóp?

Na samym początku warto podkreślić bardzo duże znaczenie wyboru odpowiedniego obuwia dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia stóp. Są one fundamentem, na którym spoczywa nasze ciało, a noszenie butów zapewniających odpowiednie wsparcie i wygodę może zapobiec bardzo wielu problemom, szczególnie dotyczącym stóp i kręgosłupa. Odpowiednie obuwie pomaga w zachowaniu równomiernego rozkładu ciężaru ciała, amortyzuje wstrząsy, zapobiega nadmiernym obciążeniom całych kończyn dolnych, kręgosłupa i stawów.

LEKI NA BÓL MIĘŚNI I STAWÓW

PLASTRY ROZGRZEWAJĄCE

TAŚMY KINEZJOLOGICZNE

Związek między zdrowiem stóp a zdrowym kręgosłupem

Już bardzo dawno temu udowodniono, że odpowiednie dbanie o ułożenie i ustawienie stóp może wpływać na inne obszary ciała – ma m.in. bezpośredni wpływ na postawę czy sposób poruszania się. W przypadku nieprawidłowego ustawienia stóp możemy mieć do czynienia z zaburzeniem pracy poszczególnych łańcuchów kinematycznych, co w efekcie prowadzi do nieprawidłowej postawy i nieefektywnych wzorców ruchowych. Przykładem może być zwiększenie przodopochylenia miednicy, co często generuje obciążenie dolnej części pleców. Ból pleców, zaburzenia napięcia i równowagi mięśniowej to kolejne dolegliwości, które mogą wystąpić przy wadach i nieprawidłowym ustawieniu stóp. Można więc zaryzykować stwierdzenie, że zdrowe buty dla stóp to także zdrowe buty dla kręgosłupa.

Powiązane produkty

Jakie buty są zdrowe dla stóp i kręgosłupa? Na co zwrócić uwagę?

Problemy ze stopami mogą być bardzo różne, dlatego do wyboru obuwia należy podchodzić indywidualnie. Przykładowo osoby, które mają haluksy, powinny unikać butów z wąskimi noskami. Mogą one bowiem zaostrzać dolegliwości bólowe towarzyszące temu schorzeniu. W takim przypadku należy zdecydowanie postawić na komfortową, szeroką część przednią buta.

Sytuacja wygląda podobnie u osób, które prezentują młotkowate ustawienie palców. Dużo miejsca w bucie zapewni przestrzeń do swobodnego poruszania się palców.

Dla osób cierpiących na zapalenie rozcięgna podeszwowego odpowiednim wyborem będzie obuwie, które zapewni dobre wsparcie łuku stopy i właściwą amortyzację. Takie cechy butów z pewnością pomogą zmniejszyć obciążenia oddziałujące na podeszwowe pasma tkanki łączącej kość piętową z palcami stóp. Pomoże to ograniczyć stan zapalny i bolesność.

Osoby z haluksami i młotkowatym ustawieniem palców powinny unikać butów z wąskimi noskami, które mogą nasilać ból. Lepiej wybierać modele z szeroką przednią częścią, zapewniającą swobodę ruchu palców.

Osoby z płaskostopiem powinny korzystać z butów z wbudowanym wsparciem łuku stopy, które pomaga w utrzymaniu jej prawidłowego ułożenia. Jest to szczególnie ważne na wczesnym etapie rozwoju, kiedy istnieje ryzyko płaskostopia lub gdy jest ono już stwierdzone. Warto się tym kierować przy wyborze zdrowych butów dla dzieci.

W przypadku pacjentów cierpiących na cukrzycę warto pomyśleć o obuwiu, które będzie zapewniało wsparcie i zmniejszało ryzyko kontuzji. Osłabienie czucia w stopach, które często towarzyszy cukrzycy, wymaga wyboru butów chroniących przed skaleczeniami, odparzeniami i owrzodzeniami.

Konsekwencje noszenia nieodpowiedniego obuwia

Zdrowe buty spełniają bardzo wiele różnych funkcji – amortyzują ciężar naszego ciała, chronią stopy, ograniczają urazy, pozwalają bezpiecznie uczestniczyć w różnych aktywnościach i uprawiać sport. Zawsze należy upewnić się, że obuwie, które nosimy, jest dobrze dopasowane, aby uniknąć kontuzji i deformacji, takich jak haluksy, odciski, modzele, nagniotki, palce młotkowate, zapalenie rozcięgna podeszwowego, złamania zmęczeniowe i wiele innych. Warto podkreślić, że chociaż dana para butów może świetnie pasować komuś innemu, nie oznacza to, że będzie pasować również nam. Zawsze należy przymierzyć buty przed zakupem, aby upewnić się, że są warte inwestycji. Pamiętajmy także o wymianie obuwia co 6 miesięcy do roku od rozpoczęcia ich regularnego użytkowania.

Zdrowe buty dla dzieci – jakie wybrać?

Dzieci stawiające dopiero pierwsze kroki powinny chodzić jak najwięcej boso. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Kiedy występuje konieczność założenia obuwia na zewnątrz, pojawia się pytanie: jakie buty wybrać? Warto zwrócić uwagę na to, czy but ma elastyczną podeszwę, czy jest wykonany z odpowiednio miękkich materiałów, które nie będą podrażniać skóry, czy but nie spada podczas wspinania się na place oraz czy część obejmująca przodostopie i palce jest odpowiednio szeroka.

Nieprawidłowo dopasowane buty mogą skutkować m.in. haluksami, odciskami, modzelami, nagniotkami lub złamaniami zmęczeniowymi.

Dzieci w wieku przedszkolnym również potrzebują zdrowych butów do chodzenia. Ze względu na ich dużą aktywność: bieganie, skakanie, wspinanie po drzewach, uprawianie różnych sportów warto przemyśleć właściwości, jakimi takie obuwie powinno się cechować. Zdrowe buty w tym przypadku powinny być trwałe i odporne na różne warunki atmosferyczne. Najlepiej jeśli będą wykonane ze skóry, gdyż tego rodzaju materiał zapobiegnie otarciom naskórka, dzięki czemu zmniejszy ryzyko ran. Dodatkową zaletą będzie antypoślizgowa, elastyczna podeszwa, która umożliwi swobodę ruchu. Ważnym atutem jest również wygodne i szybkie zakładanie oraz zdejmowanie obuwia.

Barefoot – co to znaczy i co to za obuwie?

Buty barefoot zostały zaprojektowane tak, aby imitować chodzenie na bosaka. Ten minimalistyczny projekt cechuje się m.in. bardzo cienką podeszwą, wysoką elastycznością i brakiem wsparcia w postaci amortyzacji. Obuwie to ma na celu umożliwienie dużej swobody ruchu i zapewnienie fizjologicznego ułożenia stóp. Użytkowanie butów barefoot rekomendowane jest podczas zwykłego przemieszczania się, uprawiania sportu czy w celach odtwarzania prawidłowej postawy ciała.

Czy buty barefoot są odpowiednie dla dzieci?

Czy buty barefoot są zdrowe? Z pewnością tak, ale przed zakupem należy się zastanowić, czy będą dla nas odpowiednie. Do doboru butów należy podchodzić bardzo indywidualnie i po konsultacji z fizjoterapeutą, zwłaszcza w przypadku dzieci z już występującymi wadami postawy czy innymi schorzeniami. Może się bowiem okazać, że buty barefoot nie będą wtedy właściwym wyborem.

Buty barefoot imitują chodzenie boso dzięki cienkiej, elastycznej podeszwie i braku amortyzacji. Zapewniają swobodę ruchu, wspierając naturalne ułożenie stopy podczas chodzenia i aktywności fizycznej.

Higiena stóp i prawidłowa pielęgnacja

Do najważniejszych i najbardziej podstawowych czynności pomagających w utrzymaniu odpowiedniej higieny i pielęgnacji stóp należy przede wszystkim ich codzienne mycie i osuszanie, a także przycinanie paznokci i utrzymywanie ich w czystości. Należy również pamiętać o nawilżaniu skóry za pomocą specjalnych kremów oraz o regularnej zmianie skarpetek, przynajmniej raz dziennie. Ważne jest także sprawdzanie stóp pod kątem ewentualnych skaleczeń, owrzodzeń, obrzęków, suchej skóry czy zmienionych paznokci i stosowanie leczenia w razie potrzeby. Wszystkie te czynności są istotne, jeśli chcemy dbać o swoje stopy.

Kiedy skonsultować się ze specjalistą?

Dolegliwości bólowe stóp, niepokojące obrzęki, bolesne modzele, problemy z obciążaniem, mrowienie, przebarwienia w obrębie skóry i paznokci, dolegliwości w obrębie pięty, nieprawidłowe ustawianie stóp u dzieci czy chodzenie na palcach to tylko niektóre problemy, które wymagają wizyty u specjalisty.

  1. Irving D.B., Cook J.L., Young M.A., Menz H.B. Impact of chronic plantar heel pain on health-related quality of life. J Am Podiatr Med Assoc. 2008;98(4):283–289. 
  2. López D.L., Callejo González L., Losa Iglesias M.E. Quality of Life Impact Related to Foot Health in a Sample of Older People with Hallux Valgus. Aging Dis. 2016;7(1):45–52.
  3. Cuesta-Vargas A., Bennett P., Jimenez-Cebrian A.M., Labajos-Manzanares M.T. The psychometric properties of the Spanish version of the Foot Health Status Questionnaire. Qual Life Res. 2013;22(7):1739–1743. 
  4. Landorf K.B., Keenan A.M. An evaluation of two foot-specific, health-related quality-of-life measuring instruments. Foot Ankle Int. 2002;23(6):538–546. 
  5. Najafi B., de Bruin E.D., Reeves N.D., Armstrong D.G., Menz H.B. The role of podiatry in the prevention of falls in older people: a JAPMA special issue. J Am Podiatr Med Assoc. 2013;103(6):452–456. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ból stopy – przyczyny, leczenie, ćwiczenia na ból śródstopia

    Ból stopy to dolegliwość, która może mieć rozmaite przyczyny. Ból stóp może pojawić się po intensywnym wysiłku fizycznym, wielogodzinnej pracy w pozycji stojącej, ale także jako objaw poważnych chorób, takich jak cukrzyca, dna moczanowa czy nerwiak Mortona. Sprawdź, jak diagnozuje się ból stóp, jak wygląda leczenie? Poznaj ćwiczenia na bolące stopy.

  • Stopa cukrzycowa – przyczyny, objawy, zapobieganie. Jak pielęgnować stopę cukrzycową?

    Stopa cukrzycowa to przewlekłe powikłanie cukrzycy. Określa się ją jako owrzodzenie lub zniszczenie głębokich tkanek stopy, której mogą towarzyszyć cechy neuropatii bądź niedokrwienia.  Jakie są pierwsze objawy stopy cukrzycowej i w jaki sposób powinno się ją pielęgnować? Co robić, by jej uniknąć? 

  • 12 czynników wpływających na powstawanie płaskostopia

    Stopa ludzka stanowi misternie dopracowane arcydzieło biomechaniki porównywalne z najlepszymi konstrukcjami architektonicznymi - nieosiągalne dotąd w tak prężnie rozwijających się dziedzinach jak protetyka czy robotyka. Jak inaczej bowiem można określić element dający nam podparcie przez całe życie, złożony z 26 kości połączonych przez 33 stawy, stabilizowanych, poruszanych i utrzymywanych w odpowiednim ustawieniu przez 20 mięśni około stu więzadeł? Na tym właśnie, kunsztownej budowy elemencie opiera się cały ciężar naszego ciała pełniąc zarazem funkcję podporową jak i lokomocyjną.

  • Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy – przykładowy zestaw ćwiczeń na ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa

    Ból zlokalizowany w dolnej części kręgosłupa (ból kręgosłupa lędźwiowego) jest bardzo częstym problemem zdrowotnym, dotykającym osoby w każdym wieku. Brak aktywności fizycznej, przewlekły stres, nadwaga oraz przeciążanie kręgosłupa, towarzyszące obecnym czasom sprawiają, że „bóle krzyża” zaliczamy do chorób cywilizacyjnych. Ćwiczenia na kręgosłup lędźwiowy wzmacniają mięśnie oraz stabilizują odcinek lędźwiowy kręgosłupa, dzięki czemu można zapobiec pojawieniu się dolegliwości, a także można zmniejszyć ból kręgosłupa, jeśli już się pojawił.

  • Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

    Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

  • Zesztywniające zapalenia stawów kręgosłupa (ZZSK) – przyczyny, objawy i leczenie

    Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa (ZZSK) nazywane również chorobą Bechterewa to przewlekły, postępujący proces zapalny, swoim zasięgiem zazwyczaj obejmujący stawy krzyżowo–biodrowe, drobne stawy i więzadła kręgosłupa oraz pierścienie włókniste krążków międzykręgowych (tzw. dysków). Jego głównym objawem jest uciążliwy ból i sztywność kręgosłupa. Częstość występowania ZZSK w populacji ogólnej szacuje się na 0,1–1,4%.

  • Blokada kręgosłupa – czym jest, jak przebiega, kiedy jest wskazana?

    Nadtwardówkowe wstrzyknięcie steroidu to minimalnie inwazyjna procedura w porównaniu do zabiegów chirurgicznych. Pozwala złagodzić ból szyi, ramion, pleców lub nóg, w zależności od lokalizacji procesu zapalnego dotyczącego nerwów rdzeniowych. Celem jest zazwyczaj redukcja bólu tak, aby można było wznowić proces leczenia z wykorzystaniem fizjoterapii i odzyskać możliwość wykonywania codziennych czynności bez uporczywych dolegliwości.

  • Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? Praktyczne wskazówki dla początkujących

    Wiosna to czas sprzyjający wprowadzaniu zdrowych zmian w stylu życia. Dłuższe dni i słońce zachęcają do większej aktywności oraz lepszego dbania o siebie, co pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie. Wiosna to także czas, kiedy zaczynają pojawiać się świeże sezonowe produkty pełne witamin i składników odżywczych wspierających odchudzanie. Warto pamiętać, że kluczem do sukcesu i długoterminowych zmian jest przede wszystkim racjonalne podejście do redukcji masy ciała. Jak zacząć odchudzanie na wiosnę? O jakie nawyki żywieniowe warto zadbać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl