Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja
Mateusz Burak

Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje, przyczyny, leczenie, rehabilitacja

Skrzywienie kręgosłupa może być fizjologiczne, wynikające z esowatej budowy ludzkiego kręgosłupa (lordoza oraz kifoza) lub patologiczne, gdy naturalne krzywizny ulegają pogłębieniu (hiperkifozą i hiperlordozą) bądź zniesieniu (zniesienie lordozy szyjnej lub lędźwiowej). Powstałe wówczas wady kręgosłupa mogą być przyczyną dolegliwość i wymagają korekcji. Często występującą wadą postawy, zwłaszcza u dzieci, jest  również boczne skrzywienie kręgosłupa, mogące prowadzić do poważnych zniekształceń sylwetki.  

Skrzywienie kręgosłupa – jak zbudowany jest kręgosłup człowieka?

Kręgosłup człowieka ma kształt litery „S”. Jego charakterystyczne wygięcia noszą nazwę krzywizn kręgosłupa – uwydatnienie ku przodowi określa się mianem lordozy (odcinek szyjny i odcinek lędźwiowy), zaś do tyłu – kifozy (odcinek piersiowy). 

Kręgosłup jest zbudowany z kręgów kostnych, które nakładają się na siebie. Posiadają one charakterystyczną budowę, są zaokrąglone, spłaszczone i mają kilka rodzajów wyrostków kostnych. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe, nazywane również dyskami. Przyczyniają się one do poprawy funkcji amortyzacyjnych i zapewniają ruchomość. 

Skrzywienie kręgosłupa – rodzaje patologicznych krzywizn kręgosłupa

W warunkach fizjologicznych w płaszczyźnie czołowej i poprzecznej kręgosłup jest prosty i nie występują zmiany ułożenia kręgów w postaci rotacji. Również w płaszczyźnie strzałkowej wartości krzywizn powinny mieścić się w określonych wartościach. Zarówno pogłębienie, jak i ich spłycenie będzie zjawiskiem patologicznym, wymagającym postępowania korekcyjnego i wpływającym na pojawianie się przeciążeń.

Jeżeli wygięcie w kierunku grzbietowym pojawia się w obrębie kręgosłupa szyjnego bądź lędźwiowego, a także jeżeli w odcinku piersiowym jest większe niż 20-40°, mówimy o kifozie patologicznej. Podobnie, jeśli wygięcie kręgosłupa w kierunku brzusznym ulega nadmiernemu pogłębieniu w części lędźwiowej, mamy do czynienia z lordozą patologiczną.

Skrzywienie boczne kręgosłupa może obejmować różne płaszczyzny, wyróżnia się dwa rodzaje takich deformacji: jednopłaszczyznowe skrzywienia boczne kręgosłupa oraz skoliozę, która obejmuje zmiany w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej i poprzecznej. Na pierwszy rzut oka ciężko zróżnicować te dwie wady kręgosłupa, dopiero specjalistyczne badanie przez fizjoterapeutę lub ortopedę uwidacznia charakterystyczne zmiany.

Ponieważ skrzywienie kręgosłupa może obejmować różne odcinki (skrzywienie kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego i piersiowego), postępowanie korekcyjne w przypadku każdego z nich jest odmienne.

Powiązane produkty

Skrzywienie kręgosłupa – przyczyny

Skrzywienia kręgosłupa mogą być w pewnym stopniu dziedziczne, często obserwuje się tendencję do powstawania tego typu deformacji w rodzinie. Skrzywiony kręgosłup jest także dość powszechnym zjawiskiem wśród osób z chorobami nerwowo-mięśniowymi, takimi jak dystrofia mięśniowa oraz u dzieci i dorosłych z mózgowym porażeniem dziecięcym. Wady wrodzone, urazy narządu ruchu oraz niektóre infekcje także mogą powodować występowanie łukowatego skrzywienia kręgosłupa. 

W niektórych publikacjach opisuje się większą tendencję u dziewczynek do tego rodzaju deformacji. Okres dojrzewania, będący czasem gwałtownego wzrostu powoduje, że to właśnie wtedy najczęściej zauważa się skrzywiony kręgosłup. 

Skrzywienie kręgosłupa – objawy

Objawy skrzywienia kręgosłupa to:

  • asymetryczne ustawienie głowy i odcinka szyjnego,
  • asymetria ustawienia łopatek,
  • asymetria trójkątów talii,
  • asymetria ustawienia miednicy, często także długości kończyn dolnych,
  • deformacje klatki piersiowej, jej nierównomierny kształt,
  • zgarbiona postawa,
  • pojawianie się garbów żebrowych i wałów lędźwiowych widocznych podczas badania fizjoterapeutycznego.

W zaawansowanych przypadkach mogą występować zaburzenia oddychania, dolegliwości bólowe (ból kręgosłupa) oraz pogorszenie funkcjonowania. Trudność może sprawiać poruszanie się i trzymanie wyprostowanej sylwetki. 

Skrzywienie kręgosłupa – diagnostyka

Podstawą do rozpoznania skrzywienia kręgosłupa jest badanie wykonane przez ortopedę lub fizjoterapeutę połączone z obrazowaniem. Najczęściej jest to RTG kręgosłupa, pozwala ono uwidocznić to, czego nie widać gołym okiem. 

Bardzo ważne jest dokonanie szczegółowych pomiarów, zarówno podczas badania w gabinecie, jak i analizy zdjęcia rentgenowskiego. Pozwala to nie tylko na zaordynowanie odpowiedniego postępowania, ale także na kontrolowanie postępów leczenia. Porównywanie dokonanych pomiarów na poszczególnych etapach postępowania korekcyjnego umożliwia ocenę skuteczności dobranych ćwiczeń. Dzięki temu można również z większą dokładnością postawić rokowania, co do czasu, w którym nastąpi pełna reedukacja postawy. 

Skrzywienie kręgosłupa – leczenie i rehabilitacja

Postępowanie fizjoterapeutyczne w przypadku skrzywienia kręgosłupa jest uzależnione od wielu czynników. Przede wszystkim znaczenie ma progresja skrzywienia, wiek pacjenta oraz obecność współistniejących schorzeń.

Najbardziej popularne podejście to stosowanie ćwiczeń korekcyjnych, które mają na celu wypracowanie norm długości poszczególnych mięśni, korekcję skrzywienia oraz wyrabianie nawyków utrzymywania odpowiedniej postawy ciała. W tym celu wykorzystuje się długofalową terapię z użyciem metod takich jak PNF, Vojta czy koncepcję pracy z oddechem. Przydatna bywa terapia manualna oraz elektrostymulacja. W niektórych przypadkach stosuje się także gorsetowanie. jednak istnieje wówczas duże ryzyko szybkiej progresji deformacji.

Skolioza u dorosłych nie jest już tak podatna na korekcję z wykorzystaniem ćwiczeń. Wobec tego wdraża się inwazyjne postępowanie chirurgiczne – jest to operacja skoliozy. Mimo, że zabieg ten słusznie kojarzy się z olbrzymią ingerencją i dużym ryzykiem powikłań, to w wielu przypadkach jest to jedyna właściwa droga. Tego rodzaju procedury postępowania dotyczą zazwyczaj dorosłych oraz dzieci, u których inny rodzaj leczenia nie przyniósł oczekiwanych efektów. 

Należy podkreślić, że nie istnieje jeden określony schemat postępowania dla korekcji skrzywień kręgosłupa. Każde jest nieco odmienne i wymaga bardzo wnikliwej diagnostyki. Inaczej będą też wyglądały postępy w leczeniu u każdego pacjenta. Ćwiczenia na skrzywienie kręgosłupa również muszą być opracowane w sposób niezwykle indywidualny, tylko dzięki temu można rokować poprawę. Zdecydowanie nie poleca się korzystania z gotowych zestawów ćwiczeń. Może to spowodować pogorszenie parametrów związanych z ukształtowaniem kręgosłupa. Terapia wymaga kontroli, modyfikacji, indywidualnego podejścia i stałego nadzoru fizjoterapeuty. 

  1. Berteau J. P., Pithioux M., Mesure S. i in., Beyond the classic correction system: A numerical nonrigid approach to the scoliosis brace, „Spine J.” 2011, nr 11, s. 424–431.
  2. Weiss H. R., Werkmann M., “Brace technology” Thematic series – The ScoliOlogiC® Chêneau light™ brace in the treatment of scoliosis, „Scoliosis” 2010, nr 5, s. 19.
  3. Canavese F., Kaelin A., Adolescent idiopathic scoliosis: Indications and efficacy of nonoperative treatment, „Indian J Orthop.” 2011, nr 45, s. 7–14.
  4. Bettany-Saltikov J., Parent E., Romano M. i in., Physiotherapeutic scoliosis-specific exercises for adolescents with idiopathic scoliosis, „Eur J Phys Rehabil Med.” 2014, nr 50, s. 111–121.
  5. Aulisa A. G., Mastantuoni G., Laineri M. i in., Brace technology thematic series: The progressive action short brace (PASB), "Scoliosis” 2012, nr 7, s. 6.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl