Kifoza szyjna patologiczna – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Magdalena Chrzęszczyk

Kifoza szyjna patologiczna – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Kifoza szyjna patologiczna to wygięcie lordozy szyjnej – fizjologicznej krzywizny kręgosłupa szyjnego – w przeciwnym kierunku (czyli do przodu). Konsekwencją zniesienie lordozy szyjnej i powstania kifozy jest nienaturalne wygięcie kręgosłupa prowadzące m. in. do zmniejszenia zakresu ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, bólu szyi i karku, drętwienia rąk, zaburzeń równowagi czy bóli i zawrotów głowy. Jak leczy się patologiczną kifozę szyjną?

Co to jest kifoza szyjna?

Kręgosłup każdego zdrowego człowieka ma za zadanie spełniać rolę amortyzacyjną przy dużych obciążeniach oraz utrzymywać pionową postawę ciała wraz z funkcją podporową. Jest on także niezbędny do wykonywania wszystkich ruchów, zarówno kończyn, jak i tułowia oraz głowy. Aby mógł spełniać swoje funkcje, musi zostać prawidłowo ukształtowany. 

Kręgosłup składa się z odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego i krzyżowego, a każda z tych części ma swoje charakterystyczne cechy budowy, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu. Oprócz tego każdy z tych odcinków ma charakterystyczne łukowate wygięcia, kształtujące się podczas wzrostu i rozwoju.

Wyróżniamy lordozę szyjną i lordozę lędźwiową (wygięcie w stronę brzuszną) oraz kifozę piersiową i kifozę krzyżową (wygięcie w stronę grzbietową). Tak powinny wyglądać i funkcjonować w ciele prawidłowo ukształtowane naturalne krzywizny kręgosłupa. 

Lordoza szyjna zaczyna kształtować się jako pierwsza w momencie, kiedy dziecko rozpoczyna w leżeniu na brzuchu unosić główkę. Niestety często w wyniku czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, może dojść do zaburzeń w kształtowaniu się tej krzywizny, które będą powodować pogłębienie lordozy, jej spłaszczenie czy zniesienie, a nawet wygięcie w przeciwnym kierunku. W tym ostatnim przypadku mamy właśnie do czynienia z patologiczną kifozą szyjną. Konsekwencją takich zmian jest zmieniona postawa i krzywe plecy oraz możliwość występowania dodatkowych zaburzeń budowy w innych częściach kręgosłupa (np. garb szyjny).

Kifoza szyjna – przyczyny

Zniesienie lordozy szyjnej i kształtowanie się patologicznej kifozy w tym odcinku jest bezpośrednio związane z rozciąganiem mięśni, które stabilizują kręgosłup. Dzieje się tak przy przyjmowaniu nieprawidłowej postawy ciała, szczególnie podczas siedzenia czy pracy biurowej, gdzie mięśnie karku i więzadła osłabiają się, a głowa zaczyna być wysuwana do przodu (tzw. protrakcja). Takie ustawienie może doprowadzić do zmian strukturalnych kręgosłupa, dyskopatii szyjnej, degeneracji korzeni nerwowych, ucisku na opony, a także problemów z ruchomością głowy i bólu. 

Przyczynę kyfozy szyjnej upatruje się także w małej ilości aktywności fizycznej, chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, w wadach wzroku, otyłości, rzadziej w urazach (kifoza szyjna po wypadku), chorobach nerwowych czy wrodzonych. Kifotyczne wygięcie kręgosłupa szyjnego zdarza się także u dzieci. 

Powiązane produkty

Kifoza szyjna – objawy

Głównymi objawami kifozy szyjnej są:

  • bóle głowy i barku o różnym natężeniu,
  • ból szyi i karku,
  • zawroty głowy przy zniesieniu lordozy szyjnej,
  • zaburzenia napięcia mięśniowego w okolicy szyi,
  • drętwienie rąk,
  • zaburzenia czucia,
  • uczucie mrowienia w kończynach górnych, 
  • zmniejszenie zakresu ruchomości w odcinku szyjnym,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia równowagi,
  • przewlekłe bóle głowy w okolicy potylicy,
  • mogą pojawić się oczopląs, szum w uszach, zaburzenia snu.

Kifoza szyjna – leczenie

Rozpoczynając leczenie zmian w ukształtowaniu krzywizn kręgosłupa i kifoskoliozy, najczęściej, oprócz wywiadu i badania fizykalnego, wykonywane jest zdjęcie RTG. Na podstawie przedstawianych przez pacjenta objawów oraz po analizie zdjęć rentgenowskich lekarz zleca indywidualną formę terapii dla pacjenta wraz z konsultacją z doświadczonym fizjoterapeutą. Terapeuta dobiera ćwiczenia na kifozę, które mają za zadanie rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, zwiększyć elastyczność i ruchomość tkanek, wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, zmniejszyć ból i przywrócić prawidłową ergonomię zarówno pracy, jak i odpoczynku. Łączy się to także z nauczeniem przyjmowania prawidłowej postawy ciała i pozycji podczas pracy przy biurku (monitor na wysokości oczu oraz wygodne prawidłowo dopasowane krzesło), a także wskazówkami odnośnie dobrej pozycji podczas snu (zalecane jest spanie na boku lub plecach).

Do zabiegów fizykalnych pomagających w leczeniu bólu spowodowanego kifotycznym ustawieniem kręgosłupa szyjnego zaliczyć można: laseroterapię, ultradźwięki, jonoforezę, lampy sollux, krioterapię, prądy interferencyjne, hydroterapię i magnetoterapię. U wielu pacjentów sprawdza się także masaż, suche igłowanie, wspomaganie leczenia przy użyciu kinesiotapingu, a także ćwiczenia z zakresu jogi. W przypadkach bardzo dużego bólu lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz rozluźniających mięśnie szkieletowe czy stosowanie kołnierza ortopedycznego. Jeśli objawy neurologiczne kifozy szyjnej nie ustępują po zastosowaniu leczenia i rehabilitacji, konieczna jest konsultacja z neurochirurgiem, który może zlecić leczenie operacyjne.

Kifoza szyjna – ćwiczenia na zniesioną lordozę szyjną

  1. Usiądź przy stole, oprzyj łokcie na blacie, połóż ręce po obu stronach głowy, ustawiając kciuk za uchem na potylicy. Wykonaj wdech i z wydechem utrzymaj rękami pozycje głowy, a całym tułowiem lekko opadaj w dół. Poczujesz wówczas wyciąganie się szyi. Powtórz kilka razy.
  2. Wykonaj to samo ćwiczenie co poprzednio, ale po każdym wydechu skręć głowę w prawą i w lewą stronę. Powtórz kilka razy.
  3. Stań oparty o ścianę plecami, głowa również się opiera. Wykonaj wdech i z wydechem przybliż lekko brodę do klatki piersiowej, jednocześnie wyciągając ją w górę i nie odrywając od ściany. Ruch ma być płynny i wyglądać, jakbyś chciał urosnąć (wyciągaj głowę w kierunku sufitu). Powtórz kilka razy.
  4. W pozycji siedzącej połóż na karku złożony na płasko ręcznik na szerokość szyi (od potylicy do barków) trzymaj jego końce przed sobą. Wykonaj spokojny wyprost szyi (zgięcie do tyłu), utrzymując ręcznik w tym samym miejscu, powróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj kilka takich skłonów.
  1. Kwolek A., Rehabilitacja medyczna, Urban & Partner, 2003
  2. Wójcik A., Lordoza szyjna – spłycona i pogłębiona, objawy i ćwiczenia, 2017.
  3. Hiratzka J., Hart R., Ching A., Degenerative cervical kyphosis: treatment, complications, and outcomes, „Seminars Spine Surg” 2011, nr 23(3), s. 165–169.
  4. Rakowski A., Kręgosłup w stresie, PWP 1999.
  5. Steinmetz M. P., Kager C. D., Benzel E. C., Ventral correction of postsurgical cervical kyphosis, „J. Neurosurg”, 2003, nr 98, s. 1–7.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij