Kifoza szyjna patologiczna – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia
Magdalena Chrzęszczyk

Kifoza szyjna patologiczna – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia

Kifoza szyjna patologiczna to wygięcie lordozy szyjnej – fizjologicznej krzywizny kręgosłupa szyjnego – w przeciwnym kierunku (czyli do przodu). Konsekwencją zniesienie lordozy szyjnej i powstania kifozy jest nienaturalne wygięcie kręgosłupa prowadzące m. in. do zmniejszenia zakresu ruchomości odcinka szyjnego kręgosłupa, bólu szyi i karku, drętwienia rąk, zaburzeń równowagi czy bóli i zawrotów głowy. Jak leczy się patologiczną kifozę szyjną?

Co to jest kifoza szyjna?

Kręgosłup każdego zdrowego człowieka ma za zadanie spełniać rolę amortyzacyjną przy dużych obciążeniach oraz utrzymywać pionową postawę ciała wraz z funkcją podporową. Jest on także niezbędny do wykonywania wszystkich ruchów, zarówno kończyn, jak i tułowia oraz głowy. Aby mógł spełniać swoje funkcje, musi zostać prawidłowo ukształtowany. 

Kręgosłup składa się z odcinka szyjnego, piersiowego, lędźwiowego i krzyżowego, a każda z tych części ma swoje charakterystyczne cechy budowy, które pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu. Oprócz tego każdy z tych odcinków ma charakterystyczne łukowate wygięcia, kształtujące się podczas wzrostu i rozwoju.

Wyróżniamy lordozę szyjną i lordozę lędźwiową (wygięcie w stronę brzuszną) oraz kifozę piersiową i kifozę krzyżową (wygięcie w stronę grzbietową). Tak powinny wyglądać i funkcjonować w ciele prawidłowo ukształtowane naturalne krzywizny kręgosłupa. 

Lordoza szyjna zaczyna kształtować się jako pierwsza w momencie, kiedy dziecko rozpoczyna w leżeniu na brzuchu unosić główkę. Niestety często w wyniku czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, może dojść do zaburzeń w kształtowaniu się tej krzywizny, które będą powodować pogłębienie lordozy, jej spłaszczenie czy zniesienie, a nawet wygięcie w przeciwnym kierunku. W tym ostatnim przypadku mamy właśnie do czynienia z patologiczną kifozą szyjną. Konsekwencją takich zmian jest zmieniona postawa i krzywe plecy oraz możliwość występowania dodatkowych zaburzeń budowy w innych częściach kręgosłupa (np. garb szyjny).

Kifoza szyjna – przyczyny

Zniesienie lordozy szyjnej i kształtowanie się patologicznej kifozy w tym odcinku jest bezpośrednio związane z rozciąganiem mięśni, które stabilizują kręgosłup. Dzieje się tak przy przyjmowaniu nieprawidłowej postawy ciała, szczególnie podczas siedzenia czy pracy biurowej, gdzie mięśnie karku i więzadła osłabiają się, a głowa zaczyna być wysuwana do przodu (tzw. protrakcja). Takie ustawienie może doprowadzić do zmian strukturalnych kręgosłupa, dyskopatii szyjnej, degeneracji korzeni nerwowych, ucisku na opony, a także problemów z ruchomością głowy i bólu. 

Przyczynę kyfozy szyjnej upatruje się także w małej ilości aktywności fizycznej, chorobach zwyrodnieniowych kręgosłupa, w wadach wzroku, otyłości, rzadziej w urazach (kifoza szyjna po wypadku), chorobach nerwowych czy wrodzonych. Kifotyczne wygięcie kręgosłupa szyjnego zdarza się także u dzieci. 

Powiązane produkty

Kifoza szyjna – objawy

Głównymi objawami kifozy szyjnej są:

  • bóle głowy i barku o różnym natężeniu,
  • ból szyi i karku,
  • zawroty głowy przy zniesieniu lordozy szyjnej,
  • zaburzenia napięcia mięśniowego w okolicy szyi,
  • drętwienie rąk,
  • zaburzenia czucia,
  • uczucie mrowienia w kończynach górnych, 
  • zmniejszenie zakresu ruchomości w odcinku szyjnym,
  • zaburzenia widzenia,
  • zaburzenia równowagi,
  • przewlekłe bóle głowy w okolicy potylicy,
  • mogą pojawić się oczopląs, szum w uszach, zaburzenia snu.

Kifoza szyjna – leczenie

Rozpoczynając leczenie zmian w ukształtowaniu krzywizn kręgosłupa i kifoskoliozy, najczęściej, oprócz wywiadu i badania fizykalnego, wykonywane jest zdjęcie RTG. Na podstawie przedstawianych przez pacjenta objawów oraz po analizie zdjęć rentgenowskich lekarz zleca indywidualną formę terapii dla pacjenta wraz z konsultacją z doświadczonym fizjoterapeutą. Terapeuta dobiera ćwiczenia na kifozę, które mają za zadanie rozluźnić nadmiernie napięte mięśnie, zwiększyć elastyczność i ruchomość tkanek, wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, zmniejszyć ból i przywrócić prawidłową ergonomię zarówno pracy, jak i odpoczynku. Łączy się to także z nauczeniem przyjmowania prawidłowej postawy ciała i pozycji podczas pracy przy biurku (monitor na wysokości oczu oraz wygodne prawidłowo dopasowane krzesło), a także wskazówkami odnośnie dobrej pozycji podczas snu (zalecane jest spanie na boku lub plecach).

Do zabiegów fizykalnych pomagających w leczeniu bólu spowodowanego kifotycznym ustawieniem kręgosłupa szyjnego zaliczyć można: laseroterapię, ultradźwięki, jonoforezę, lampy sollux, krioterapię, prądy interferencyjne, hydroterapię i magnetoterapię. U wielu pacjentów sprawdza się także masaż, suche igłowanie, wspomaganie leczenia przy użyciu kinesiotapingu, a także ćwiczenia z zakresu jogi. W przypadkach bardzo dużego bólu lekarz może zalecić stosowanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz rozluźniających mięśnie szkieletowe czy stosowanie kołnierza ortopedycznego. Jeśli objawy neurologiczne kifozy szyjnej nie ustępują po zastosowaniu leczenia i rehabilitacji, konieczna jest konsultacja z neurochirurgiem, który może zlecić leczenie operacyjne.

Kifoza szyjna – ćwiczenia na zniesioną lordozę szyjną

  1. Usiądź przy stole, oprzyj łokcie na blacie, połóż ręce po obu stronach głowy, ustawiając kciuk za uchem na potylicy. Wykonaj wdech i z wydechem utrzymaj rękami pozycje głowy, a całym tułowiem lekko opadaj w dół. Poczujesz wówczas wyciąganie się szyi. Powtórz kilka razy.
  2. Wykonaj to samo ćwiczenie co poprzednio, ale po każdym wydechu skręć głowę w prawą i w lewą stronę. Powtórz kilka razy.
  3. Stań oparty o ścianę plecami, głowa również się opiera. Wykonaj wdech i z wydechem przybliż lekko brodę do klatki piersiowej, jednocześnie wyciągając ją w górę i nie odrywając od ściany. Ruch ma być płynny i wyglądać, jakbyś chciał urosnąć (wyciągaj głowę w kierunku sufitu). Powtórz kilka razy.
  4. W pozycji siedzącej połóż na karku złożony na płasko ręcznik na szerokość szyi (od potylicy do barków) trzymaj jego końce przed sobą. Wykonaj spokojny wyprost szyi (zgięcie do tyłu), utrzymując ręcznik w tym samym miejscu, powróć do pozycji wyjściowej. Wykonaj kilka takich skłonów.
  1. Kwolek A., Rehabilitacja medyczna, Urban & Partner, 2003
  2. Wójcik A., Lordoza szyjna – spłycona i pogłębiona, objawy i ćwiczenia, 2017.
  3. Hiratzka J., Hart R., Ching A., Degenerative cervical kyphosis: treatment, complications, and outcomes, „Seminars Spine Surg” 2011, nr 23(3), s. 165–169.
  4. Rakowski A., Kręgosłup w stresie, PWP 1999.
  5. Steinmetz M. P., Kager C. D., Benzel E. C., Ventral correction of postsurgical cervical kyphosis, „J. Neurosurg”, 2003, nr 98, s. 1–7.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl