Dyskopatia szyjna – przyczyny, objawy, leczenie
Mateusz Burak

Dyskopatia szyjna – przyczyny, objawy, leczenie

Dyskopatia szyjna to uszkodzenie krążka międzykręgowego w odcinku szyjnym kręgosłupa, które prowadzi do powstania przepukliny. Konsekwencją takiego stanu jest ucisk i drażnienie nerwów rdzeniowych, co z kolei przyczynia się do wystąpienia silnego bólu, drętwienia kończyn górnych czy zawrotów głowy. Jakie są przyczyny dyskopatii szyjnej? Jak przebiega rehabilitacja?

Dyskopatia szyjna – charakterystyka 

Dyskopatia szyjna ma miejsce wówczas, gdy dochodzi do powstania przepukliny krążka międzykręgowego lub też innych patologii dysku, które zapoczątkowują chorobę zwyrodnieniową kręgosłupa szyjnego. Wydobywająca się na zewnątrz zawartość jądra miażdżystego dysku generuje ucisk i drażnienie nerwów rdzeniowych, powodując ból. Dolegliwości są rezultatem pojawiającego się odczynu zapalnego w okolicy nerwu oraz miejscowego obrzęku wywołanego kompresją przepukliny. 

W sytuacji, kiedy powyższa patologia jest widoczna w obrębie kręgosłupa szyjnego, dolegliwości mogą rozprzestrzeniać się na okolice szyi, ramion oraz palców rąk. Z upływem czasu przepuklina może się obkurczać, co daje częściowe lub całkowite złagodzenie objawów dyskopatii

Dyskopatia szyjna – przyczyny 

Przepuklina kręgosłupa szyjnego może mieć bardzo różne podłoże. Jej powstawanie jest związane ze starzeniem się organizmu i eksploatacją struktur kręgosłupa. Proces patologiczny w obrębie krążka międzykręgowego może zostać zainicjowany także poprzez długoletnie nawyki, jak przyjmowanie nieprawidłowej postawy, urazy czy brak stosowania się do zasad ergonomii pracy.

Dowiedziono także, że procesy degeneracyjne opisywanych struktur mogą być rezultatem palenia tytoniu, które sprzyja dehydratacji krążków i ich osłabieniu. Pod uwagę należy brać także predyspozycje genetyczne, szereg czynności zawodowych, rekreacyjnych czy wady postawy ciała upośledzające biomechaniczne możliwości kręgosłupa i generujące przeciążenia (pogłębiona lordoza szyjna, nieprawidłowy kształt kręgów szyjnych, spłycenie lordozy i kifoza szyjna). 

Polecane dla Ciebie

Dyskopatia szyjna – objawy 

Objawy przepukliny szyjnej są zróżnicowane. Jest to podyktowane lokalizacją takich zmian, ich rozmiarami oraz indywidualną odpowiedzią organizmu na ból. Do najbardziej charakterystycznych objawów patologii dyskowych odcinka szyjnego kręgosłupa zalicza się: 

  • ból kręgosłupa szyjnego promieniujący do ramion, dłoni, placów rąk 
  • drętwienie, mrowienie – zaliczane do objawów neurologicznych pochodzących z odcinka szyjnego,
  • nasilanie się bólu szyi podczas ruchów obracania głowy czy zginania odcinka szyjnego,
  • bolesne, niekontrolowane skurcze mięśni,
  • osłabienie siły mięśniowej kończyny górnej w szczególności mięśni dwugłowych, trójgłowych oraz mięśni rąk.

W niektórych przypadkach mogą występować zwroty głowy pochodzące od kręgosłupa. Czasami w takiej sytuacji ulgę sprawia trzymanie ręki nad głową, ponieważ powoduje to zmniejszenie ucisku na nerw. 

Dyskopatia szyjna – diagnostyka 

Diagnostyka bólu kręgosłupa szyjnego opiera się głownie na wywiadzie lekarskim oraz badaniach obrazowych. Śledząc historię medyczną i dotychczasowy przebieg objawów, ustala się precyzyjnie ewentualne czynniki ryzyka, jak np. przebyte urazy czy nawyki związane ze stylem życia mogące generować obecne dolegliwości. W dalszej kolejności specjalista przystępuje do badania fizykalnego, które pomaga określić źródło bólu, sprawdzić osłabienie mięśni oraz zweryfikować istniejące objawy neurologiczne. 

Podejrzenie dyskopatii szyjnej oraz innych schorzeń może skłonić specjalistę do zastosowania diagnostyki obrazowej, czyli wykonania RTG kręgosłupa szyjnego, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego kręgosłupa.

Dyskopatia szyjna – leczenie

W przypadku leczenia dyskopatii szyjnej pierwszym krokiem jest postepowanie zachowawcze. Polega ono na zastosowaniu terapii farmakologicznej (leczenie przeciwbólowe), fizjoterapii oraz ćwiczeń domowych i modyfikacji dotychczasowego stylu życia. W większości przypadków po upływie blisko 6 tygodni od rozpoczęcia takiego postępowania dolegliwości związane z dyskopatią słabną. Brak dostatecznej reakcji na postępowanie objawowe może skłonić lekarza do decyzji o zabiegu operacyjnym. 

Dyskopatia szyjna – rehabilitacja 

Dyskopatia kręgów szyjnych wymusza odpowiednie postępowanie z udziałem fizjoterapeuty. Bardzo ważna jest reedukacja postawy oraz nauka właściwych technik podnoszenia się w przypadku ostrych dolegliwości bólowych, a także edukacja w zakresie utrzymywania dobrej postawy ciała podczas siedzenia, stania, ruchu. W przypadku dbałości o odpowiednią pozycję podczas snu zaleca się poduszkę ortopedyczną na kręgosłup szyjny, która pomaga w zachowaniu właściwego ułożenia górnych segmentów ciała. 

Wdraża się także odpowiedni zestaw ćwiczeń ukierunkowany na wzmacnianie mięśni wspomagających utrzymywanie prawidłowej postawy ciała. Bardzo ważna jest umiejętność radzenia sobie ze stresem co pomaga redukować pojawiające się napięcie mięśni w odcinku szyjnym kręgosłupa. Chiropraktyka, zabiegi osteopatyczne, masaż, kinesiotaping oraz zabiegi fizykalne również odgrywają bardzo ważną rolę w walce z bólem i ułatwiają regenerację uszkodzonych struktur. 

Dyskopatia szyjna – ćwiczenia 

Chcąc zapobiec pojawianiu się patologicznych zmian, takich jak spondyloza czy mielopatia szyjna, należy pamiętać o regularnym wykonywaniu ćwiczeń. Przykładowy zestaw, który można zastosować przy dyskopatii szyjnej to:

  1. Pozycja: siad na krześle, stopy oparte o podłoże, ręce na kolanach, broda ściągnięta. Ruch polega na powolnym przesunięciu głowy do przodu, a następnie do tyłu, do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. 
  2. Pozycja: taka sama jak w ćwiczeniu poprzednim. Ruch polega na wykonaniu wszystkich fizjologicznych ruchów w odcinku szyjnym kręgosłupa, w pełnym zakresie ruchu. Zgięcie w przód, wyprost, skłon boczny w lewo, skłon boczny w prawo, rotacja w lewo i rotacja w stronę prawą. Ćwiczenie powtarzamy 10 razy. 
  3. Pozycja: siad na krześle, stopy oparte o podłoże, jedna ręka trzyma za siedzisko, druga jest umieszczona na skroni po tej samej stronie. Ruch polega na delikatnym rozciąganiu szyi w płaszczyźnie czołowej, bez unoszenia brody. Ćwiczenie wykonujemy 4-5 razy utrzymując rozciągnięcie za każdym razem 10-15 sekund. Następnie wykonujemy to samo na drugą stronę. 
  4. Pozycja: siedzenie na krześle, stopy oparte o podłoże, jedna ręka trzyma za siedzisko, druga umieszczona po kolei najpierw na czole, potem na potylicy, na jednej skroni i na koniec na drugiej skroni. Ruch polega na utrzymaniu głowy i szyi w tym samym, osiowym ustawieniu wbrew oporowi przyłożonemu z użyciem ręki. Ćwiczenie wykonujemy powoli utrzymują jednorazowa napięcie przez 4-5 sekund. Powtarzamy 10-15 razy. 

Dykopatia szyjna – jak spać? 

Bardzo ważne jest wykorzystanie wspomnianej poduszki ortopedycznej, która zapewnia właściwe ułożenie odcinka szyjnego podczas snu. Ułożenie powinno wyglądać w taki sposób, aby nie prowokować napięcia w szyi i zachować fizjologiczną głębokość lordozy szyjnej. Co do samej pozycji ciała, to należy wybrać taką, która generuje jak najmniej dolegliwości zarówno podczas zasypiania, snu jak i po przebudzeniu. 

  1. Sarrami P., Armstrong E., Naylor J. M., Harris I. A., Factors predicting outcome in whiplash injury: a systematic meta-review of prognostic factors, „J Orthop Traumatol” 2017, nr 18, s. 9. 
  2. Malfliet A., De Kooning M., Inghelbrecht E. i in., Sex differences in patients with chronic pain following whiplash injury: the role of depression, fear, somatization, social support, and personality traits, „Pain Pract” 2015, nr 15, s. 757. 
  3. Kalawy H., Stålnacke B., Fahlström M., i in., Clinical pain research: new objective findings after whiplash injuries: high blood flow in painful cervical soft tissue: an ultrasound pilot study, „Scand J Pain” 2013, nr 4, s. 173. 
  4. Mochizuki M., Aiba A., Hashimoto M. i in., Cervical myelopathy in patients with ossification of the posterior longitudinal ligament, „J Neurosurg Spine” 2009, nr 10, s. 122. 
  5. Sandow B. A., Donnal J. F., Myelography complications and current practice patterns, „AJR Am J Roentgenol” 2005, nr 185, s. 768. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak powstaje nowotwór?

    Nowotwory są główną przyczyną zgonów na świecie. Szacuje się, że w Polsce choruje na nie ponad milion osób, a ok. 100 tys. umiera. Niestety, statystyki te z roku na rok są coraz mniej optymistyczne. Jak powstaje nowotwór? Czy da się zapobiec jego rozwojowi?

  • Gorączka plamista Gór Skalistych – przyczyny, objawy, leczenie

    Dla przeciętnego Polaka gorączka plamista Gór Skalistych brzmi niezwykle egzotycznie. Nie da się ukryć, że choroba w Polsce jest bardzo rzadko spotykana. Zagrożenie jest jednak realne, zwłaszcza dla osób, które podróżują do Stanów Zjednoczonych.

  • WZW C – przyczyny, objawy, czynniki ryzyka wirusowego zapalenia wątroby typu C

    Wirusowe zapalenie wątroby typu C (HCV) to choroba wywołana przez wirusa zapalenia wątroby typu C. Choroba ta jest często nazywana „cichym zabójcą”, ponieważ wczesne stadium infekcji często nie daje objawów, a osoba zakażona może przez wiele lat nie wiedzieć, że jest chora. Wirusowe zapalenie wątroby typu C może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak marskość wątroby, rak wątrobowokomórkowy i niewydolność wątroby, jeśli nie zostanie zdiagnozowane i leczone na czas. Objawy wirusowego zapalenia wątroby typu C mogą obejmować zmęczenie, utratę apetytu, nudności i wymioty, bóle brzucha, ciemny mocz, żółtaczkę, świąd skóry czy bóle stawów.

  • Perforacja jelita – przyczyny, objawy, leczenie

    Perforacja jelita to bardzo poważne schorzenie, które wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej. Nieleczone może doprowadzić do śmierci. Jak rozpoznać przedziurawione jelito i co jest jego przyczyną? Jak wygląda leczenie i czy może się objeść bez interwencji chirurga?

  • Chłoniak – objawy, leczenie, rokowania i rodzaje nowotworu układu chłonnego

    Chłoniakiem określa się nieprawidłowy rozrost tkanki limfatycznej. Jednoznaczne wyjaśnienie pochodzenia chłoniaków i przyczyn ich występowania nadal pozostaje wyzwaniem dla współczesnej medycyny. Podstawą leczenia wszystkich rodzajów chłoniaków jest chemioterapia.

  • By-passy, czyli pomostowanie aortalno-wieńcowe – na czym polega ten zabieg?

    Pojęcie by-passów, używane często w środowisku medycznym, nadal nie jest do końca jasne dla reszty społeczeństwa. Pomostowanie aortalno-wieńcowe umożliwia doprowadzenie krwi do serca, co jest szczególnie istotne w przypadku m.in. zablokowania tętnic wieńcowych przez blaszki miażdżycowe.

  • Jak odchudzić dziecko? Praktyczne porady dietetyka

    Statystyki w kwestii nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży pogarszają się z roku na rok. Coraz więcej dzieci w Polsce boryka się ze zbyt wysoką masą ciała. Jako rodzice chcemy jak najlepiej dla swoich pociech, dlatego zaczynamy wyszukiwać informacje dotyczące odchudzania dzieci. Jak poradzić sobie z nadwagą lub otyłością dziecka? Jakie kroki warto podjąć w tym kierunku? I ostatnie – czy dzieci powinno się odchudzać?

  • Jak wyleczyć nużeńca? Leki, suplementy, domowe sposoby na nużycę

    Nużeniec jest pasożytem należącym do roztoczy. Jest niewidoczny gołym okiem, ponieważ ma bardzo niewielkie rozmiary. Gatunki bytujące na człowieku to: nużeniec ludzki oraz nużeniec krótki. Liczba osób zarażonych wzrasta wraz z wiekiem. Nawet ponad 80% osób powyżej 70. roku życia może być zarażonych nużeńcem.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij