Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny, diagnostyka, leczenie, fizjoterapia przy bólu odcinka szyjnego kręgosłupa
Mateusz Burak

Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny, diagnostyka, leczenie, fizjoterapia przy bólu odcinka szyjnego kręgosłupa

Ból kręgosłupa szyjnego to powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób, także młodych. Przyczyny bólu kręgosłupa szyjnego to najczęściej zmiany zwyrodnieniowe, w tym dyskopatia szyjna, które pojawiają się na skutek wieloletnich zaniedbań – zbyt małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia, nieergonomicznej pozycji podczas pracy przy komputerze. Co robić, gdy boli kręgosłup szyjny? Jak wygląda leczenie i rehabilitacji w przypadku problemów z odcinkiem szyjnym kręgosłupa?

Ból kręgosłupa szyjnego – przyczyny 

Ból kręgosłupa szyjnego jest dość często spotykaną przypadłością. Może on wynikać z bardzo wielu różnych dysfunkcji. Wymienia się tutaj choroby i zaburzenia obejmujące tkankę mięśniową lub kostną. 

Bardzo typowym przykładem patologii związanej z bólem odcinka szyjnego oraz kręgów szyjnych jest postępujący proces niszczenia dysków. Powoduje to okresowe występowanie stanu zapalnego, ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych oraz inne przykre dolegliwości.

Do czynników sprzyjających występowaniu bólu kręgosłupa szyjnego zalicza się także nieprawidłową postawę ciała, nadwyrężenie mięśni tej okolicy, choroby o podłożu zwyrodnieniowym, stenozę kanału kręgowego oraz procesy chorobowe niezwiązane z narządem ruchu. Mowa tutaj o infekcjach dróg oddechowych, chorobach zakaźnych i nowotworowych dotyczących skupisk węzłów chłonnych w tej okolicy.

Zmiany urazowe w postaci kontuzji typu whiplash (smagnięcie biczem), naderwania i skręcenia więzadeł również mogą wywołać ból w odcinku szyjnym. Przyczyn może być bardzo wiele i nie wszystkie muszą oznaczać dysfunkcję układu kostno–stawowo–mięśniowego. 

Ból kręgosłupa szyjnego – objawy towarzyszące bólowi w odcinku szyjnym kręgosłupa

Objawy towarzyszące dysfunkcji odcinka szyjnego nie zawsze są typowe. Bardzo często w pierwszej kolejności nie są kojarzone z patologią w tym odcinku. Dopiero kiedy rozwinie się pełnoobjawowy zespół kliniczny, to wówczas przy potwierdzeniu za pomocą badań obrazowych stwierdza się konkretny rodzaj patologii w obrębie szyi.

Do najczęściej wymienianych symptomów świadczących o niekorzystnych zmianach w kręgosłupie należą:

  • ból szyi,
  • ból kręgu szyjnego,
  • zapalenie kręgosłupa szyjnego, zwyrodnienie,
  • szumy uszne,
  • ból karku promieniujący do łopatki, ból karku promieniujący do głowy,
  • ból karku i zawroty głowy,
  • ból obojczyka i szyi.

Poza wyżej wymienionymi objawami mogą występować także typowe przejawy dyskopatii szyjnej w postaci bólu kręgosłupa szyjnego oraz drętwienia i mrowienia w kończynach górnych, niekiedy mogą się rozprzestrzeniać nawet do palców. Osłabienie siły mięśniowej kończyn górnych, problemy z przełykaniem, pogorszenie widzenia, bóle migrenowe to także opis problemów występujących w tej części kręgosłupa. W przypadku toczącego się procesu zwyrodnieniowego bardzo charakterystyczna jest także blokada kręgosłupa szyjnego w postaci sztywnienia i trudności w wykonywaniu ruchów fizjologicznych.

Powiązane produkty

Ból kręgosłupa szyjnego – diagnostyka

Chcąc dobrać odpowiednie środki postępowania leczniczego, bardzo ważne jest, aby wnikliwie przeprowadzić diagnostykę. W tym celu w pierwszej kolejności padają pytania o wykonywany zawód, uprawiany sport, początek, charakter, lokalizację i przebieg i stopień nasilenia dolegliwości (np. ból kręgosłupa szyjnego, ból ręki od kręgosłupa szyjnego, zwroty głowy od kręgosłupa szyjnego, nagły ból szyi, ból pleców i głowy).

Kolejnym etapem zazwyczaj są pomiary siły mięśniowej, zakresu ruchomości oraz wzrokowa ocena ustawienia kręgów – wartość lordozy w tym odcinku. Następnie przydatnymi narzędziami są testy, za pomocą których można wywołać objawy niemal natychmiast i na tej podstawie określić, która struktura jest najbardziej podrażniona. 

Jeśli to nie wystarczy, należy się wspomóc dodatkowym kompletem badań. Są to zarówno wyniki laboratoryjne, jak np. odczyn Biernackiego (OB) czy inne wskaźniki toczącego się stanu zapalnego jak poziom białka ostrej fazy (CRP). Pomocne jest także obrazowanie struktur z wykorzystaniem USG, RTG, tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego. Pozwala to uwidocznić i często w sposób bardzo jednoznaczny stwierdzić zmiany w postaci zwyrodnienia kręgów szyjnych, ucisku na kręgi szyjne. Niejednokrotnie obrazowanie pozwala potwierdzić lub wykluczyć związek pomiędzy zawrotami głowy a kręgosłupem.

Ból kręgosłupa szyjnego – leczenie

Ból kręgosłupa w odcinku szyjnym w pierwszej kolejności nakazuje rozpatrzenie procedur zachowawczych. Standardowo w tym pojęciu mieści się podawanie środków farmakologicznych. Ich działanie jest dwojakie – po pierwsze mają zmniejszać objawy (bóle szyjne, ból ręki od kręgosłupa, objawy ucisku kręgów szyjnych na nerw), a po drugie eliminować procesy zapalne. W razie konieczności stosuje się bardziej inwazyjne, iniekcyjne formy podawania leków. 

Nieskuteczność takiego postępowania wymusza rozważenie procedur chirurgicznych. Nie dzieje się to jednak od razu. Musi upłynąć kilka tygodni od momentu wdrożenia takiego charakteru postępowania z bardzo niską skutecznością lub jej brakiem. Wyjątkiem są sytuacje, gdzie doszło do bardzo wysoko zaawansowanych zmian w kręgosłupie szyjnym, a stan pacjenta jest na tyle poważny, że dyskwalifikuje to możliwość innego niż operacyjne sposobu leczenia. Metod jest bardzo wiele i są uzależnione od przyczyny objawów bólowych kręgosłupa szyjnego

Ból kręgosłupa szyjnego – fizjoterapia

Fizjoterapia w bólach od kręgosłupa szyjnego zaleca przede wszystkim zmianę dotychczasowych nawyków. Chodzi tutaj przede wszystkim o zwracanie uwagi na sposób siedzenia – ergonomię pracy przy komputerze. Pozycja powinna być wówczas minimalizować przeciążenia szyi i zapobiegać generowaniu patologicznego napięcia okolicznych tkanek. W tym celu należy zadbać o regulację ustawienia monitora na odpowiedniej wysokości, unikać garbienia się i robić częste przerwy w pracy. 

Fizjoterapia w bólu w kręgach szyjnych to zazwyczaj połączenie kinezyterapii uzupełnionej o metody fizykalne. W tym przypadku korzystnie oddziałuje krioterapia, laseroterapia, wodolecznictwo, dobrym rezultatem cieszy się także ekspozycja na pole magnetyczne czy prądy Traberta, TENS, oraz prądy interferencyjne. Manualne formy usprawniania zakładają zastosowanie metody McKenziego, rozluźniania mięśniowo–powięziowego, suchej igłoterapii, hirudoterapii, zabiegów osteopatycznych. Pomocne są także aplikacje z użyciem taśm Kinesiology Taping. Pomagają one złagodzić objawy (bóle odcinka szyjnego, bolący obojczyk) zapewniają także bierną podporę oraz odciążają podrażnione struktury. 

Stosowanie się do zaleceń lekarza i fizjoterapeuty w połączeniu z kontynuacją terapii w warunkach domowych bardzo często kończy się dobrym rezultatem. Pozwala na uniknięcie inwazyjnych procedur chirurgicznych w postaci operacji. Warunkiem jest jednak odpowiednio wcześnie wdrożone postepowanie. Warto zapamiętać, że nie należy lekceważyć żadnych objawów (bóle kręgów szyjnych, problemy z kręgosłupem szyjnym, ból głowy związany z kręgosłupem szyjnym, ucisk kręgów szyjnych, objawy zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego).

Ból kręgosłupa szyjnego – ćwiczenia

Ćwiczenia w zespole bólowym odcinka szyjnego mają za zadanie przywrócenie fizjologicznej funkcji kręgosłupa oraz zapobieganie nawrotom dolegliwości. Zawsze powinny być dobrane indywidualnie do pacjenta i stworzone przez terapeutę w oparciu o badanie kliniczne i występujące objawy (objawy bólu kręgosłupa szyjnego). 

Przykładowy zestaw ćwiczeń na ból kręgosłupa szyjnego może obejmować następujące propozycje:

  1. Pozycja: siedzenie na krześle, szyja wyprostowana, ręce trzymają za krawędź krzesła. Ruch polega na wykonywaniu zgięcia, wyprostu, zgięcia bocznego w jedną i drugą stronę oraz rotacji. Powtarzamy je w bezbolesnym zakresie, powoli. Należy wykonać 30 ruchów w 2–3 seriach.
  2. Pozycja: stanie tyłem do ściany, pod potylicą dwie piłeczki tenisowe umieszczone w skarpetce. Należy je ułożyć tak, żeby przestrzeń między nimi obejmowała wyrostki kolczyste kręgów. Następnie trzeba przystąpić do powolnego rolowania piłeczek od potylicy do ostatniego kręgu szyjnego. W momencie, gdy poczujemy, że w danym miejscu ból jest szczególnie oporny, to należy się zatrzymać i docisnąć piłeczki mocniej. Takie rolowanie stosujemy powoli przez 5–6 minut. 
  3. Pozycja: siedzenie na krześle, głowa skierowana w górę, ręce ułożone płasko na skórze w okolicy mostka. Ruch polega na przyciśnięciu i przesunięciu skóry w dół. Taką pozycję należy utrzymać minimum 90 sekund. Powoduje to globalne rozluźnienie przedniej powięzi szyi.
  4. Pozycja: siedzenie na krześle. Ruch polega na wydłużaniu szyi razem z wykonywanym wdechem, następnie powolna relaksacja wraz z wydechem. Pomaga to wyrobić nawyk utrzymywania właściwej postawy oraz uelastycznia odcinek szyjny kręgosłupa. Ćwiczenie powtarzamy 8–10 razy.

Taki sposób postępowania pozwoli na redukcje objawów związanych z problemami z kręgosłupem szyjnym. Zawsze jednak należy monitorować pojawiające się podczas aktywności symptomy i mówić o nich terapeucie. Niekiedy występowanie określonych dysfunkcji może być przeciwwskazaniem do danego rodzaju ćwiczeń (np. ćwiczenia na kręgosłup szyjny przy zawrotach głowy, ucisk kręgosłupa szyjnego).

Domowe sposoby na leczenie kręgosłupa szyjnego to zastosowanie naprzemiennego działania ciepłej i zimnej wody. Pozwala to usprawnić metabolizm w tej okolicy, działa przekrwiennie. Dodatkowo można zastosować gorącą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych (lawenda, eukaliptus) bądź soli Epsom, co jest szczególnie skuteczne w sytuacji dużego napięcia okolicznych mięśni (ból kręgosłupa szyjnego wywołany przez stres). 

  1. Fredin K., Loras H., Manual therapy, exercise therapy or combined treatment in the management of adult neck pain – a systematic review and meta–analysis, „Musculoskelet. Sci. Pract.” 2017, nr 31, s. 62–71.
  2. Chien A., Eliav E., Sterling M., Sensory hypoaesthesia is a feature of chronic whiplash but not chronic idiopathic neck pain, „Man. Ther.” 2010, nr 15, s. 48–53.
  3. Anstey R., Kongsted A., Kamper S., Hancock M. J., Are people with whiplash–associated neck pain different from people with nonspecific neck pain?, „J. Orthop. Sports Phys. Ther.” 2016, nr 46, s. 894–901.
  4. Wood L., Hendrick P. A., A systematic review and meta–analysis of pain neuroscience education for chronic low back pain: short–and long–term outcomes of pain and disability, „Eur. J. Pain.” 2019, nr 23, s. 234–249. 
  5. Vaegter H. B., Handberg G., Graven–Nielsen T., Hypoalgesia after exercise and the cold pressor test is reduced in chronic musculoskeletal pain patients with high pain sensitivity, „Clin. J. Pain.” 2016, nr 32, s. 58–69.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

  • Inhalacje dla dzieci – jak zrobić to dobrze?

    Inhalacja to jedna z podstawowych metod leczenia chorób dróg oddechowych u dzieci. Dzięki tej metodzie możliwe jest miejscowe podawanie leków, które mają za zadanie skutecznie redukować objawy i tym samym pomagać w leczeniu. Jakie korzyści może przynieść inhalacja oraz kto nie powinien być poddawany inhalacjom?

  • Niedoczynność tarczycy i Hashimoto. Objawy, leczenie, suplementacja

    W praktyce medycznej niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto są ze sobą ściśle powiązane, dlatego ich wzajemne zrozumienie jest kluczowe dla właściwego leczenia oraz skutecznej terapii. Niedoczynność tarczycy, niezależnie od przyczyny, prowadzi do zaburzenia produkcji hormonów tarczycy, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Choroba Hashimoto jest natomiast jedną z głównych przyczyn niedoczynności tarczycy.

  • Wirus hMPV – jakie są objawy zakażenia? Kto jest szczególnie narażony? Jak leczyć?

    Zimowe miesiące to okres wzmożonego ryzyka chorób układu oddechowego, który często nazywany jest sezonem wysokim. Ostatnio coraz częściej mówi się o wirusie hMPV, szczególnie w Chinach. Od kilkunastu godzin temat ten zyskuje na znaczeniu również w Europie – pierwsze przypadki infekcji wirusem wykryto w Portugalii.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.