Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena
Agata Pikulska

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 

  1. Co to jest rezonans magnetyczny kręgosłupa?
  2. Jakie mogą być wskazania do rezonansu magnetycznego kręgosłupa?
  3. Jakie są przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa?
  4. Jak się przygotować do rezonansu magnetycznego kręgosłupa?
  5. Jak wygląda rezonans magnetyczny kręgosłupa? Czy boli?
  6. Ile kosztuje rezonans magnetyczny kręgosłupa? Czy jest refundowany przez NFZ?

Rezonans magnetyczny (MRI) kręgosłupa to badanie diagnostyczne służące do oceny tkanek miękkich oraz struktur kostnych tego obszaru. Jest to jedyna metoda pozwalająca na dokładną ocenę rdzenia kręgowego. Zaletą MRI jest również niestosowanie promieniowania – dzięki temu badanie może zostać wykonane u kobiet ciężarnych. Niestety mimo wielu wskazań do wykonania tego badania, rezonans magnetyczny nadal jest trudno dostępny oraz kosztowny.

Co to jest rezonans magnetyczny kręgosłupa?

Rezonans magnetyczny to nieinwazyjne i bezbolesne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, wykorzystujące pole magnetyczne oraz fale radiowe do uzyskania obrazów tkanek. MRI kręgosłupa pozwala na ocenę kręgów, rdzenia kręgowego czy krążków międzykręgowych. Odcinki kręgosłupa zazwyczaj badane są osobno – wykonuje się rezonans magnetyczny kręgosłupa szyjnego, kręgosłupa piersiowego oraz kręgosłupa lędźwiowego (choć w tym przypadku najczęściej przeprowadza się łączone MRI kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego). Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na stole diagnostycznym, wewnątrz tuby aparatu. Rezonans magnetyczny kręgosłupa w zależności od jego celu i wstępnego rozpoznania trwa od 30 minut do godziny. Jest to badanie dłuższe niż RTG czy tomografia komputerowa, wymaga od pacjenta zachowania tej samej pozycji ciała w trakcie badania.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – wskazania do badania

Objawy, które mogą stanowić wskazanie do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, to m.in. jego ból, mogący powodować trudności w poruszaniu się, a także drętwienie kończyn. W przypadku urazów metodą z wyboru jest tomografia komputerowa, natomiast MRI wykonuje się wówczas, gdy po urazie kręgosłupa występują objawy neurologiczne. Rezonans magnetyczny jest metodą z wyboru w diagnostyce schorzeń rdzenia kręgowego. Może pokazać między innymi jamistość rdzenia, wodordzenie lub rozszczepienie rdzenia. Inne wskazania do wykonania MRI to podejrzenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego i choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Rezonans magnetyczny kręgosłupa może pokazać również zmiany zapalne, wady wrodzone oraz torbiele. MRI kręgosłupa szyjnego oraz piersiowego wykonuje się także m.in. w celu wykrycia zmian demielinizacyjnych (np. w przebiegu stwardnienia rozsianego), a rezonans magnetyczny kręgosłupa lędźwiowego – w diagnostyce przepukliny. Rezonans magnetyczny kręgosłupa z kontrastem wykonuje się przy podejrzeniu zmian nowotworowych, zapalnych i demielinizacyjnych.

Powiązane produkty

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przeciwwskazania do badania

Przeciwwskazania do wykonania rezonansu magnetycznego w większości są spowodowane obecnością metalowych elementów w ciele pacjenta. Nie zaleca się wykonywania badania u osób z wszczepionym rozrusznikiem serca czy implantem słuchowym, klipsami naczyniowymi, pompą insulinową oraz metalowymi elementami w gałce ocznej. Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia badania MRI kręgosłupa jest również posiadanie protez stawowych, tatuaży czy aparatów ortodontycznych, a także klaustrofobia. Jeśli lekarz widzi konieczność wykonania rezonansu u osób cierpiących na tę przypadłość, może zdecydować o zaleceniu podania pacjentowi preparatów uspokajających przed badaniem. Wykonywanie rezonansu magnetycznego nie jest zalecane u kobiet w I trymestrze ciąży. Istnieje możliwość przeprowadzenia MRI u osób posiadających wyżej wymienione urządzenia, jeśli są one wykonane z materiałów niewrażliwych na działanie pola magnetycznego – konieczne jest wtedy okazanie dokumentacji z opisem danego urządzenia.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – jak się przygotować do badania?

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego każdego z odcinków kręgosłupa obejmuje zgłoszenie się na badanie w odzieży nieposiadającej metalowych elementów lub zabranie ze sobą takiej odzieży w celu przebrania się. Nie należy mieć nałożonego makijażu i lakieru do włosów, ponieważ drobinki zawarte w tych kosmetykach mogą spowodować zakłócenia obrazu. Na badanie należy zabrać ze sobą dowód tożsamości, skierowanie (jeśli jest wymagane) oraz wyniki poprzednich badań obrazowych. MRI kręgosłupa L-S, w przeciwieństwie do RTG, nie wymaga dodatkowego przygotowania ze strony pacjenta.

W przypadku rezonansu magnetycznego kręgosłupa z kontrastem na badanie należy zgłosić się na czczo (kilka godzin bez jedzenia) oraz zabrać ze sobą aktualny wynik stężenia kreatyniny we krwi. Kontrast jest wydalany z organizmu wraz z moczem, dlatego warto po badaniu pić więcej elektrolitów, które wspomogą nerki w jego produkcji i właściwie nawodnią organizm.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – jak wygląda badanie?

Po zgłoszeniu się na badanie pacjent w pierwszej kolejności dostanie do wypełnienia ankietę, a potem zostanie zaproszony do przebieralni, gdzie należy zostawić swoje rzeczy i w razie potrzeby się przebrać. Obowiązkowo trzeba tam pozostawić wszystkie metalowe elementy, takie jak zegarek, telefon, pasek, karty płatnicze, monety itp. Po przejściu do pracowni należy położyć się na stole diagnostycznym, który zostanie wsunięty do skanera. Bardzo istotne jest, aby na samym początku ułożyć się w wygodnej pozycji – badanie jest długie, a poruszanie się w trakcie rezonansu może spowodować artefakty (zakłócenia) obrazu. Pacjent otrzyma słuchawki lub stopery do uszu w celu zmniejszenia hałasu, który podczas pracy urządzenia może być uciążliwy, oraz sygnalizator alarmowy, który będzie mógł ścisnąć, jeśli źle się poczuje. W przypadku badań z kontrastem najpierw zostaną wykonane skany przed jego podaniem, a następnie po podaniu. Wcześniej pacjentowi zostanie założone wkłucie dożylne.

Rezonans magnetyczny kręgosłupa – cena/refundacja, skierowanie

Rezonans kręgosłupa można wykonać za darmo, w ramach ubezpieczenia w NFZ lub prywatnie. Skierowanie jest wymagane w przypadku badań opłacanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia oraz w przypadku rezonansu z kontrastem wykonywanego prywatnie. Cena rezonansu magnetycznego kręgosłupa zależy od ilości badanych odcinków, ponadto od tego, czy ma zostać podany kontrast oraz od placówki wykonującej badanie. MRI kręgosłupa kosztuje zazwyczaj od 360 do 600 zł (cena za jeden odcinek kręgosłupa), kontrast jest zazwyczaj płatny dodatkowo i kosztuje około 200 zł. Na wyniki rezonansu magnetycznego kręgosłupa (płyta ze skanami oraz opis od lekarza radiologa) czeka się zazwyczaj od 1 do 2 tygodni.

  1. B. Pruszyński i in., Radiologia: diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG i MR, Warszawa 2014.
  2. J. Walecki, Diagnostyka obrazowa. Układ nerwowy ośrodkowy, Warszawa 2013.
  3. M. Sąsiadek i in., Diagnostyka obrazowa kręgosłupa z uwzględnieniem nowych technik obrazowania, „Polski Przegląd Neurologiczny”, 6 (1) 2010.
  4. H. Wolf i in., Gruźlica kręgosłupa – trudności w rozpoznawaniu i leczeniu, „Polska Medycyna Paliatywna”, 3 (1) 2004.
  5. N. L. Sicotte, Obrazowanie rezonansu magnetycznego w stwardnieniu rozsianym: rola badań konwencjonalnych, „Neurologia po Dyplomie”, 7 (5) 2012.
  6. D. Sieroń, Diagnostyka obrazowa w fizjoterapii i rehabilitacji, Warszawa 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.