Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa
Mateusz Burak

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny, objawy, leczenie, ćwiczenia przy zmianach zwyrodnieniowych kręgosłupa

Zwyrodnienie kręgosłupa jest bardzo częstą dolegliwością osób starszych, choć siedzący tryb życia, nadwaga i mała ilość aktywności fizycznej mogą predysponować do pojawiania się zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa nawet u młodych osób. Najczęstszym, podstawowym objawem jest wówczas ból kręgosłupa, ograniczenie ruchomości, sztywność. W jaki sposób leczy się zwyrodnienie kręgosłupa?

Zwyrodnienie kręgosłupa – na czym polega? Co to jest zwyrodnienie kręgosłupa? 

Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa jest bardzo częstą przypadłością osób starszych. Wywołują ją procesy degeneracyjne obejmujące strukturę chrząstki okrywającej kostne elementy. Jest to gładka, elastyczna tkanka, pełniąca rolę ochronną i zapewniająca odpowiedni stopień ślizgu, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania stawów. Podstawowym objawem zmian zwyrodnieniowych jest ból kręgosłupa.

Procesy zwyrodnieniowe mogą obejmować nie tylko kręgosłup, ale także stawy kończyn górnych czy dolnych. W przypadku objęcia tymi zmianami szkieletu osiowego, wyraźnie widać negatywny wpływ na stawy międzykręgowe i więzadła kręgosłupa. 

Zwyrodnienie kręgosłupa – przyczyny 

Jak już wspomniano, zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa wywołane są ubożeniem struktury chrząstki zlokalizowanej wokół jego stawów. Etiologia jest zwykle złożona, wieloczynnikowa i do końca nie jest znana. Wykryto jednak pewne czynniki oraz cechy, które mogą predysponować do opisanych patologii. Wśród potencjalnie sprzyjających wymienia się przebyte urazy kręgosłupa w postaci złamań, czy też łagodniejszych kontuzji. Dowiedziono bowiem, że wielokrotnie powtarzające się w młodym wieku tego typu dysfunkcje mogą przyspieszać proces niszczenia i rozpadu chrząstki. 

Zwyrodnienie kręgosłupa może pojawić się także w następstwie otyłości, która generuje olbrzymi nacisk i tym samym przyspiesza zużycie elementów kostnych. Inne czynniki ryzyka to: podeszły wiek, płeć żeńska, dodatni wywiad rodzinny, praca w której elementy kostno–stawowe poddawane są dużym obciążeniom, wadliwa architektura poszczególnych elementów szkieletu. 

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego 

Zwyrodnienie kręgosłupa szyjnego jest stanem obejmującym zmiany w kościach, krążkach międzykręgowych i drobnych stawach szyi. Tego typu dysfunkcje najczęściej są efektem procesu starzenia się organizmu. Wraz z upływem czasu dochodzi do dehydratacji krążków, co powoduje, że stają się spłaszczone, pozbawione wody i zaczynają ulegać pęknięciom oraz fragmentacji. Taki patologiczny proces sprzyja wytwarzaniu drobnych osteofitów (są to wyrośla chrzęstno–kostne). W zależności od lokalizacji oraz rozmiaru, mogą one wpływać na zwężenie kanału kręgowego, powodować ucisk na korzenie nerwów rdzeniowych (podobnie, jak przepuklina kręgosłupa z uciskiem na worek oponowy). Poza bólem przyczynia się to także do upośledzenia stabilizacji kręgosłupa. 

Zwyrodnienie kręgosłupa piersiowego 

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa Th (odcinek piersiowy) mają, podobnie jak w szyi, postać osteofitów. Ograniczenia płynące z rozwoju tego rodzaju patologii to przede wszystkim: ograniczenie zakresu ruchomości, bóle międzyłopatkowe oraz osłabienie siły lokalnych mięśni. Niekiedy pojawiają się także inne objawy zwyrodnienia kręgosłupa, jak np. cechy stanu zapalnego. 

Zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego 

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego to dość częsta przypadłość. Występuje wówczas stan zapalny, który swoim zasięgiem obejmuje stawy kręgosłupa w tym odcinku. Rozwija się stopniowo i najczęściej dotyczy ludzi starszych. Proces patologiczny w tej części kośćca może być szczególnie uciążliwy, dzieje się tak, ponieważ dehydratacja krążka połączona często z występowaniem osteofitów kręgosłupa lędźwiowego może upośledzać wykonywania nawet najprostszych czynności. Utrudnione jest zwłaszcza schylanie oraz rozciąganie. 

Polecane dla Ciebie

Zwyrodnienie kręgosłupa – objawy 

Nieleczone zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa doprowadzają do bardzo nieprzyjemnych symptomów. Wpływa to na ograniczenie wykonywania codziennych czynności i obniża tym samy jakość życia. Poza wcześniej wymienionymi objawami zwyrodnienia kręgosłupa podaje się jeszcze: 

  • objawy neurologiczne zwyrodnienia kręgosłupa w postaci drętwienia, mrowienia, wrażenia pieczenia w obrębie kończyn górnych lub dolnych – zależnie od topografii i stopnia nasilenia zmian, 
  • ból oraz sztywność pleców, szyi, 
  • cechy stanu zapalnego w postaci: zaczerwienienia, obrzęków miejscowych, ocieplenia skóry i tkliwości palpacyjnej, 
  • wrażenie zgrzytania podczas ruchów kręgosłupa, 
  • ogólne osłabienie, uczucie zmęczenia,
  • w przypadku zwyrodnienia stawów kręgosłupa w odcinku szyjnym zawroty i bóle głowy.

Zwyrodnienie kręgosłupa, przeciążony kręgosłup, dyskopatia są w tym przypadku mocno ze sobą powiązane. Wielokrotne obciążenia prowadzą bowiem do zmian zwyrodnieniowych oraz incydentów dyskowych. 

Zwyrodnienie kręgosłupa – diagnostyka 

Proces diagnostyczny przy bólu kręgosłupa sugerującym zwyrodnienie to: wywiad, badanie fizykalne, wykorzystanie obrazowania i badań laboratoryjnych. Pozwala to uwidocznić zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa piersiowego, szyjnego oraz lędźwiowego. W badaniach laboratoryjnych widoczny jest podwyższony poziom wskaźników stanu zapalnego, jak CRP (białko ostrej fazy) oraz OB (odczyn Biernackiego). Testy kliniczne wskazują na ograniczenie zakresu ruchomości, bolesność palpacyjną oraz zmniejszenie siły mięśniowej w skali Lovetta. 

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczenie 

Leczenie zwyrodnień kręgosłupa jest procesem skomplikowanym. Warto pamiętać, że nie można całkowicie pozbyć się choroby zwyrodnieniowej. Postępowanie ma więc charakter objawowy i ma na calu złagodzenie już występujących symptomów oraz opóźnienie progresji zmian. 

Zwyrodnienie kręgosłupa – leczenie farmakologiczne 

Leczenie bólu kręgosłupa to przyjmowanie preparatów farmakologicznych w różnej postaci. Mogą to być iniekcje, tabletki lub maści, zazwyczaj niesteroidowe środki przeciwzapalne. Obecnie bardzo wiele preparatów można także zakupić bez recepty. W takim przypadku warto jednak stosować się ściśle do zaleceń lekarza lub ulotki załączonej do opakowania. 

Zwyrodnienie kręgosłupa – termolezja i blokada kręgosłupa 

Niekiedy stosuje się nieco bardziej inwazyjne procedury. W tym przypadku pod kontrolą urządzeń do diagnostyki obrazowej można wykonać tzw. blokadę kręgosłupa, podając lek sterydowy bezpośrednio do miejsca występowania objawów – jest to zastrzyk nadtwardówkowy, który wykorzystuje się w leczeniu zwyrodnienia kręgosłupa. Jego rezultaty można także ocenić za pomocą rezonansu magnetycznego. Inny sposób to termolezja. Jest to metoda polegająca na zastosowaniu wysokiej częstotliwości fal, przez co doprowadza się do wyłączenia struktur nerwowych przewodzących ból. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i pod kontrolą promieni rentgenowskich. Nie powoduje się przy tym trwałego uszkodzenia nerwów. 

Zwyrodnienie kręgosłupa – operacja 

Jak wyleczyć kręgosłup? Czasami stosuje się zabiegi operacyjne mające za zadanie zmniejszenie skutków toczącego się procesu zwyrodnieniowego (osteofity leczenie operacyjne, znaczny ucisk na worek oponowy kręgosłupa szyjnego). Stosowanie procedury chirurgiczne to: endoskopowa dekompresja, foraminotomia endoskopowa. Dzięki odbarczeniu poszczególnych struktur uzyskuje się zazwyczaj znaczną poprawę funkcji kręgosłupa. 

Zwyrodnienie kręgosłupa – fizjoterapia 

Co jest dobre na zwyrodnienia kręgosłupa? Wśród czynników fizykalnych stosowanych w fizjoterapii wymienia się przede wszystkim krioterapię oraz ekspozycję na zmienne pole magnetyczne. Są to procedury możliwe do zastosowania zarówno w stanie ostrym, jak i przewlekłym. Ogólnoustrojowy zabieg w komorze kriogenicznej (krioterapia ogólnoustrojowa) może znacząco wpłynąć na opóźnienie progresji zmian patologicznych o podłożu zwyrodnieniowym. Podobnie sytuacja wygląda z polem magnetycznym. Zabiegiem z potwierdzoną skutecznością są również kąpiele siarczkowo–siarkowodorowe. Dzięki zawartości cennego pierwiastka – siarki, przyczyniają się do odbudowy zdegenerowanej chrząstki stawowej. Poza tym stosuje się także fonoforezę, elektroterapię oraz wodolecznictwo. 

Choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa dobrze reagują także na rehabilitację z wykorzystaniem metod kinezyterapeutycznych. Stosowane ćwiczenia, masaż, techniki energizacji mięśni, hirudoterapia, techniki mięśniowo–powięziowe, aplikacje Kinesiology Taping (tzw. kinesiotaping) czy procedury osteopatyczne wpływają na poprawę stanu funkcjonalnego. Poprawie ulegają parametry związane z siłą mięśniową, zakresem ruchu czy wykonywaniem dotychczasowych czynności. 

Zwyrodnienie kręgosłupa – ćwiczenia 

Nieleczone zwyrodnienie kręgosłupa doprowadza do niepełnosprawności. Utrudnione stają się najpierw złożone czynności, a stopniowo ograniczeniu ulegają te najprostsze. Pogarsza się obraz kliniczny, a dolegliwości z poszczególnych segmentów kręgosłupa narastają (objawy zwyrodnienia odcinka szyjnego, objawy zwyrodnienia kręgosłupa piersiowego, objawy zwyrodnienia kręgosłupa lędźwiowego).

Warto poprosić terapeutę o zestaw ćwiczeń na zwyrodnienie kręgosłupa, które będą łagodzić dotychczasowe dolegliwości oraz spełniać rolę profilaktyki. Przykładowy zestaw to: 

  1. Pozycja: leżenie przodem, ręce umieszczone na wysokości barków zgięte w łokciach. Ruch polega na wykonaniu przeprostu kręgosłupa, odpychając się rękami od podłogi. W pozycji skrajnej zatrzymujemy się na 3–4 sekundy. Ćwiczenie wykonujemy w 4 seriach po 10 powtórzeń. 
  2. Pozycja: leżenie tyłem, nogi wyprostowane. Ruch polega na naprzemiennym przyciąganiu kolan do klatki piersiowej, chwytając rękami za kolano. Ćwiczenie wykonujemy w 3 seriach po 8 powtórzeń. 
  3. Pozycja: stanie w rozkroku na szerokości bioder. Ręce zgięte w łokciach i odwiedzione do kąta około 90 stopni. Ruch polega na jednoczesnej rotacji głowy i tułowia w tę samą stronę, po czym od razu wykonujemy ruch w stronę przeciwną. Ćwiczenie trwa 2 minuty i należy je powtórzyć 4–5 krotnie. 
  4. Ćwiczenia na zwyrodnienie kręgosłupa pozwolą na utrzymanie sprawności i wspomogą opóźnianie niekorzystnych zmian. 
  1. Freburger J. K., Holmes G. M., Agans R.P. i in., The rising prevalence of chronic low back pain, „Arch Intern Med.” 2009, nr 169, s. 251–258. 
  2. Hong L., Kawaguchi Y., Anterior cervical discectomy and fusion to treat cervical spondylosis with sympathetic symptoms, „J Spinal Disord Tech” 2011, nr 24, s. 11–14. 
  3. Haglund E., Bremander A. B., Petersson I. F. i in., Prevalence of spondyloarthritis and its subtypes in southern Sweden, „Ann Rheum Dis” 2011, nr 70, s. 943–948. 
  4. Dhir V., Aggarwal A., Psoriatic arthritis: a critical review, „Clin Rev Allergy Immunol” 2013, nr 44, s. 141–148. 
  5. Gladman D. D., Chandran V., Observational cohort studies: lessons learnt from the University of Toronto Psoriatic Arthritis Program, „Rheumatology (Oxford)” 2011, nr 50, s. 25–31. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij