Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?
Agata Pikulska

Rezonans magnetyczny głowy – co wykrywa, ile kosztuje, jak wygląda badanie?

Rezonans magnetyczny (MRI) głowy to badanie, w którym wykorzystywane są właściwości pola magnetycznego. Najczęściej MRI głowy zleca się po wypadkach samochodowych i urazach głowy, a także w sytuacji pogłębienia diagnostyki neurologicznej. Główną wadą rezonansu, będącego badaniem refundowanym, jest czas oczekiwania na to prześwietlenie, liczony nawet w miesiącach. W artykule zostały opisane kwestie związane ze wskazaniami i przeciwwskazaniami do wykonania MRI głowy oraz przebieg samego badania.

Rezonans magnetyczny głowy to bezbolesne i nieinwazyjne badanie. W ciązgu ostatnich lat wprowadzone zostały nowe techniki wykonywania rezonansu, co dodatkowo zwiększyło możliwości diagnostyczne tej metody. Podczas MRI nie wykorzystuje się promieniowania rentgenowskiego – dzięki temu można go wielokrotnie powtarzać.

Rezonans magnetyczny – rodzaje rezonansu głowy

Rezonans magnetyczny głowy umożliwia ocenę budowy struktur mózgu oraz stanu naczyń krwionośnych. Wyróżnia się kilka rodzajów rezonansu magnetycznego, które wykonuje się w diagnostyce zaburzeń neurologicznych. Jest to angio-MR (angiografia rezonansu magnetycznego), spektroskopia MR oraz fMRI (funkcjonalny rezonans magnetyczny). Angio-MR wykonuje się w celu oceny tętnic i żył, spektroskopia jest przydatna m.in. do różnicowania guzów mózgu oraz oceny niedokrwienia, a fMRI ma z kolei duże znaczenie przy planowaniu zabiegów neurochirurgicznych.

Angiografia

Angiografia rezonansu magnetycznego (angio-MR) to metoda polegająca na ocenie naczyń krwionośnych. Pozwala na wykrycie takich schorzeń jak tętniaki, patologiczne unaczynienie guzów, zwężenia lub niedrożność naczyń. Do zbadania mniejszych żył czy tętnic angiografia MR musi zostać wykonana z podaniem środka kontrastowego, natomiast jeśli celem badania ma być ocena dużych naczyń, to nie ma potrzeby podawania kontrastu. Jest to znacząca przewaga nad badaniem angio-TK, podczas którego podanie środka cieniującego jest zawsze konieczne.

Spektroskopia

Spektroskopia rezonansu magnetycznego to metoda polegająca na badaniu związków chemicznych, powstałych na drodze procesów metabolicznych zachodzących w tkankach, zarówno zdrowych, jak i patologicznych. Analiza składu chemicznego pozwala m.in. na różnicowanie guzów mózgu, ocenę stopnia zaawansowania chorób demielinizacyjnych czy choroby Alzheimera, a także zbadanie przebiegu niedokrwienia tkanki mózgowej oraz możliwości przywrócenia w niej ukrwienia.  

Co wykrywa rezonans magnetyczny głowy?

Wskazania do wykonania rezonansu magnetycznego głowy obejmują wady rozwojowe i zmiany nowotworowe mózgu, a także choroby demielinizacyjne (np. stwardnienie rozsiane) i degeneracyjne (np. choroba Alzheimera). Badanie MR mózgu wykonuje się również do oceny zmian niedokrwiennych oraz wad naczyniowych. Rezonans magnetyczny głowy może uwidocznić także zmiany ogniskowe (np. torbiele lub guzy). Badanie można wykonać bez oraz z podaniem kontrastu. Wskazania do podania środka kontrastowego to m.in. podejrzenie patologii naczyń krwionośnych, zmian nowotworowych lub zapalnych, a także ocena niedokrwienia.

Polecane dla Ciebie

Rezonans magnetyczny głowy – przeciwwskazania do badania

Istnieje kilka przeciwwskazań do wykonania rezonansu magnetycznego – większość z nich wynika z obecności metalowych elementów w ciele pacjenta. Z reguły nie powinno się wykonywać badania u pacjentów z rozrusznikiem serca czy implantem słuchowym, klipsami naczyniowymi oraz protezami stawowymi. Przeciwwskazaniem jest również posiadanie tatuaży, aparatów na zęby, sztucznych zastawek serca, metalowych odłamków czy opiłków w ciele (szczególnie w gałce ocznej), a także klaustrofobia. Wykonywanie rezonansu magnetycznego nie jest zalecane u kobiet w I trymestrze ciąży. O wszystkich potencjalnych przeciwwskazaniach należy poinformować lekarza kierującego – podejmie on decyzję o konieczności wykonania badania. Osoby z klaustrofobią, u których musi zostać wykonany rezonans, mogą przed badaniem, dostać od lekarza środki uspokajające. Możliwe jest przeprowadzenie rezonansu magnetycznego u osób posiadających urządzenia i protezy nowszej generacji, które wykonano z materiałów niewrażliwych na działanie pola magnetycznego – warunkiem jest okazanie dokumentu od producenta z opisem danego urządzenia.

Jak wygląda rezonans magnetyczny głowy z kontrastem i bez kontrastu? Ile trwa MRI głowy?

Przygotowując się do rezonansu magnetycznego, należy założyć ubranie nieposiadające metalowych elementów lub zabrać ze sobą taką odzież na przebranie. Na rezonans należy przyjść bez makijażu i nie stosować wcześniej lakieru do włosów – drobinki metali zawarte w tych kosmetykach mogą pogorszyć jakość obrazu. Na badanie trzeba zgłosić się kilkanaście minut wcześniej w celu wypełnienia ankiety. W przypadku rezonansu magnetycznego głowy z kontrastem na badanie należy zgłosić się na czczo (2.–3. godziny bez jedzenia) oraz wziąć ze sobą aktualny wynik badania stężenia kreatyniny we krwi (analiza wydolności nerek, dzięki którym możliwe jest pozbycie się kontrastu z organizmu). Wszystkie przyjmowane na stałe leki należy wziąć zgodnie z zaleceniami lekarza.

Po zgłoszeniu się na badanie pacjent zostanie skierowany do przebieralni, gdzie będzie mógł zostawić swoje rzeczy i w razie potrzeby się przebrać. Należy tam zostawić wszystkie metalowe elementy – zegarki, biżuterię, pasek, karty płatnicze, telefon, monety itp. Po wejściu do pracowni należy położyć się na stole, który następnie zostanie wsunięty do skanera. Badanie jest długie, dlatego ważne jest, żeby od początku ułożyć się w wygodnej pozycji, aby zminimalizować ryzyko poruszania się w trakcie badania MR.  Pacjent dostanie słuchawki lub stopery do uszu w celu zmniejszenia hałasu, który podczas pracy urządzenia jest uciążliwy, a także sygnalizator alarmowy, który będzie mógł ścisnąć, jeśli źle się poczuje. W przypadku badań z kontrastem pacjentowi zostanie założone wkłucie dożylne. Po podaniu środka cieniującego wskazane jest także picie dużej ilości elektrolitów, w celu sprawnego pozbycia się go z organizmu.

Rezonans magnetyczny głowy trwa około 20–50 minut, w zależności od wstępnej diagnozy.

Rezonans magnetyczny głowy – refundacja i cena badania

Badanie można wykonać bezpłatnie (w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego) w szpitalach czy placówkach prywatnych mających podpisaną umowę z NFZ. Rezonans głowy można oczywiście również wykonać prywatnie. Skierowanie wystawione przez lekarza specjalistę jest konieczne w przypadku badania refundowanego, a jeśli ma zostać opłacone przez pacjenta, to wymagane jest tylko w przypadku badania z kontrastem.

Cena rezonansu magnetycznego głowy zależy od metody badania, a także od samej placówki. Podstawowe badanie rezonansu głowy kosztuje przeważnie od 330 do 600 zł. Wiele placówek oferuje badanie MR i angio-MR głowy jako badanie łączone – cena mieści się wtedy w zakresie 550–700 zł.
  1. J. Walecki, Diagnostyka obrazowa. Układ nerwowy ośrodkowy, Warszawa 2013.
  2. N. Borof i in., Nowoczesne techniki rezonansu magnetycznego w obrazowaniu guzów mózgu, „Forum Medycyny Rodzinnej”, nr 11 (5) 2017.
  3. B. Pruszyński i in., Radiologia: diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG i MR, Warszawa 2014.
  4. J. Walecki i in., Rola współczesnych metod obrazowania w rozpoznaniu i monitorowaniu otępienia, „Polski Przegląd Neurologiczny”, nr 3 (2) 2007.
  5. B. Szuflitowska, Zastosowanie spektroskopii rezonansu magnetycznego w diagnostyce guzów mózgu, „Acta Bio-Optica et Informatica Medica Inżynieria Biomedyczna” 22 (2) 2016.
  6. B. Pruszyński, Diagnostyka obrazowa: podstawy teoretyczne i metodyka badań, Warszawa 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kortyzol – norma, badanie, objawy podwyższonego i obniżonego kortyzolu

    Kortyzol (hydrokortyzon) jest naturalnym hormonem steroidowym produkowanym w organizmie przez korę nadnerczy. Nazywany jest hormonem stresu. Wywiera bardzo duży wpływ na metabolizm, w tym na stężenie glukozy we krwi, podnosząc jej poziom w reakcji na stres. Stężenie kortyzolu jest zależne od pory dnia – w godzinach porannych jest najwyższe, a w godzinach wieczornych najniższe. Tę zależność należy wziąć pod uwagę podczas interpretacji wyników badania. Czy można zbadać poziom stresu, wykonując oznaczenie poziomu kortyzolu? Odpowiedź w artykule.

  • GGTP – skierowanie, refundacja, cena

    GGTP to enzym pomocny w diagnozowaniu między innymi chorób wątroby, trzustki czy nerek. Jego wysoki poziom obserwuje się również u osób z problemem nadużywania alkoholu. Istnieje szereg objawów towarzyszących chorobom wątroby i dróg żółciowych, które powinny skłonić pacjenta do oznaczenia poziomu gamma-glutamylotranspeptydazy. Uwagę powinno przykuć chociażby żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, obrzęki i świąd skóry czy ból po prawej stronie brzucha. Jak się przygotować do badania GGTP? Ile kosztuje to oznaczenie i czy do badania należy zgłosić się na czczo? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Badanie poziomu miedzi – wskazania, normy, interpretacja wyników

    Badanie poziomu miedzi we krwi może być przeprowadzone w celu wykrycia lub monitorowania chorób wątroby, niedoborów składników odżywczych, chorób genetycznych (takich jak choroba Wilsona) lub toksyczności miedziowej. Zwykle badanie to wymaga od pacjenta pobrania próbki krwi. Przed badaniem należy poinformować lekarza o jakichkolwiek lekach, suplementach diety lub innych czynnikach, które mogą wpłynąć na wyniki badania. Po otrzymaniu wyników lekarz omówi z pacjentem dalsze kroki, które będą konieczne, aby zapewnić zdrowie i dobre samopoczucie.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników. Co zrobić, kiedy wynik wskazuje na podwyższony poziom?

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

    Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij