Czy angio-TK z kontrastem boli, ile trwa i ile kosztuje?
Agata Pikulska

Czy angio-TK z kontrastem boli, ile trwa i ile kosztuje?

Angio-TK jest mniej inwazyjną techniką angiografii naczyń krwionośnych. Badanie to pozwala na zobrazowanie stanu żył i tętnic praktycznie każdego obszaru naszego ciała. Zaletą angio-TK, będącego jednym z najdroższych badań obrazowych, jest z pewnością sposób podawania kontrastu. Jakie badania diagnostyczne należy wykonać przed tomografią komputerową naczyń krwionośnych, czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzania obrazowania i czy trzeba mieć skierowanie na angiografię tomografii komputerowej? Odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule. 

Tomografia komputerowa naczyń krwionośnych (angio-TK) to nieinwazyjne badanie pozwalające na ocenę tętnic i żył całego ciała. Badanie wykonuje się po dożylnym podaniu kontrastu (środka kontrastowego/cieniującego), co umożliwia uzyskanie dokładnych obrazów naczyń. Jakie istnieją wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania angio-TK?

Co to jest angio-TK?

Angio-TK, inaczej spiralna tomografia komputerowa naczyń krwionośnych lub angiografia tomografii komputerowej, to badanie z zakresu diagnostyki obrazowej umożliwiające uzyskanie obrazu naczyń po dożylnym podaniu środka kontrastowego i przy użyciu promieniowania rentgenowskiego. Dokładne uwidocznienie tętnic i żył jest możliwie dzięki podaniu kontrastu i rekonstrukcji (wtórnej obróbki) 3D. Tomografia naczyń swoim przebiegiem nie różni się od TK poszczególnych narządów, czy większych obszarów ciała. Alternatywą dla badania angio-TK może być angio-MR, czyli rezonans magnetyczny naczyń krwionośnych. Metoda ta ma przewagę nad angio-TK pod tym względem, że nie wykorzystuje promieniowania oraz może zostać wykonana bez podania kontrastu – umożliwia tym samym diagnostykę u osób uczulonych lub mających inne przeciwwskazania do podania jodowych środków kontrastowych stosowanych w tomografii. TK jest jednak szybszym i łatwiej dostępnym badaniem.

Kiedy należy wykonać badanie angio-TK?

Istnieją liczne wskazania do wykonania angio-TK. Badanie pozwala na ocenę naczyń krwionośnych całego ciała. Angio-TK głowy umożliwia ocenę tętnic i żył mózgowych – może wykryć tętniaki, rozwarstwienia, zwężenia miażdżycowe, malformacje tętniczo-żylne (rodzaj wady wrodzonej, która powstała w okresie rozwoju zarodkowego), zakrzepicę żylną, inne anomalie naczyniowe lub unaczynienie zmian nowotworowych. W diagnostyce tętnic szyjnych angiografię TK wykonuje się w celu oceny zwężeń i rozwarstwień. Angio-TK naczyń klatki piersiowej (m.in. tętnic i żył płucnych) jest przydatna przy podejrzeniu zatorowości płucnej, tętniaków, krwiaków, rozwarstwienia czy innych anomalii. Angiografię TK aorty piersiowej wykonuje się przy tętniakach i rozwarstwieniach. Angio-TK serca (tętnic wieńcowych) pozwala na wykrycie zwężeń, przetok wieńcowych oraz anomalii odejścia tętnic wieńcowych. Badanie jamy brzusznej i miednicy (m.in. aorty brzusznej, pnia trzewnego czy tętnic nerkowych) może uwidocznić tętniaki, rozwarstwienia, zwężenia miażdżycowe, zakrzepicę żylną oraz zakrzepicę tętnicy krezkowej. Można wykonać również angio-TK kończyn dolnych w celu oceny zwężeń miażdżycowych, tętniaków, rozwarstwień czy zakrzepicy żylnej. Tomografia komputerowa naczyń krwionośnych jest także wykonywana w celu kwalifikacji pacjenta do leczenia chirurgicznego.

Powiązane produkty

Jakie są przeciwwskazania do wykonania tomografii komputerowej naczyń krwionośnych?

Przeciwwskazania do angio-TK wynikają z konieczności podania kontrastu oraz z samego narażenia na działanie promieniowania. Przeciwwskazaniem względnym jest ciąża, ponieważ dopuszcza się wykonanie badania jedynie w stanie zagrożenia życia oraz w sytuacji, gdy tomografia komputerowa jest konieczna do postawienia diagnozy i nie może zostać zastąpiona inną metodą diagnostyczną. Przeciwwskazaniem do wykonania angio-TK pod kątem podawania środka kontrastowego jest nadczynność tarczycy oraz niewydolność nerek. O wykonaniu badania u takich osób decyduje lekarz, po zapoznaniu się z wynikami badań laboratoryjnych. W przypadku nadczynności tarczycy należy zbadać poziom TSH, a w przypadku chorób nerek stężenie kreatyniny z oznaczonym eGFR (szacowany indeks przesączenia kłębuszkowego). Obniżone eGFR stanowi przeciwwskazanie względne do wykonania badania. Przeciwwskazaniem jest również wystąpienie w przeszłości reakcji alergicznej na kontrast.

Jak wygląda badanie angio-TK? Jak się przygotować?

Przebieg oraz przygotowanie do badania wygląda tak samo, jak przy reszcie badań z zakresu tomografii komputerowej wykonywanej z podaniem kontrastu. Przed rozpoczęciem badania pielęgniarka założy pacjentowi wenflon, a po położeniu się przez pacjenta na stole diagnostycznym, podłączy automatyczną strzykawkę, której zadaniem będzie podanie środka kontrastowego w odpowiednim momencie. W trakcie badania stół diagnostyczny będzie się powoli przesuwał. Badanie angio-TK trwa zwykle nie więcej niż 20 minut. Po zakończeniu pacjent musi pozostać około 30 minut pod obserwacją personelu medycznego, w celu monitorowania jego stanu zdrowia pod kątem ewentualnych skutków ubocznych kontrastu. Po udaniu się do domu zalecane jest picie dużej ilości płynów, aby pobudzić pracę nerek do wydalenia środka cieniującego.

Pacjent na tomografię komputerową naczyń krwionośnych zgłasza się dobrze nawodniony i będąc na czczo (nie należy jeść na 6 do 8 godzin przed badaniem). Zabiera ze sobą także skierowanie lekarskie, dowód tożsamości, aktualny wynik stężenia kreatyniny (i TSH w przypadku chorób tarczycy) oraz książeczkę zdrowia dziecka w przypadku pacjenta niepełnoletniego.

Angio-TK – cena/refundacja i skierowanie

Badanie można wykonać bezpłatnie w ramach ubezpieczenia w NFZ lub opłacić je z własnej kieszeni. Cena angio-TK różni się w zależności od badanego obszaru, od placówki, w której ma zostać wykonane badanie oraz od tego, czy do wyniku ma zostać wykonany opis lekarza radiologa. Angio-TK nie należy do najtańszych badań, a jego cena mieści się przeważnie w zakresie od 270 aż do 830 zł.  

Ze względu na narażenie pacjenta na promieniowanie rentgenowskie, skierowanie na tomografię komputerową naczyń krwionośnych jest wymagane zarówno dla badań refundowanych, jak i tych wykonywanych prywatnie. Angiografię TK można wykonać w szpitalach, a także w publicznych lub prywatnych placówkach diagnostycznych.
  1. A. Szarmach i in., Współczesne metody diagnostyki obrazowej zmian udarowych w obrębie struktur mózgowych tylnego dołu czaszki, „Via Medica”, 10 (1) 2008.
  2. P. Bożek i in., Rola tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego w obrazowaniu i ocenie zaawansowania klinicznego przyzwojaków opuszki żyły szyjnej, „Otolaryngologia Polska”, 65 (3) 2011.
  3. I. Michałowska i in., Diagnostyka obrazowa. Serce i duże naczynia, Warszawa 2014.
  4. B. Pruszyński i in., Radiologia: diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG i MR, Warszawa 2014.
  5. A. F. Kopp, Angio-CT: heart and coronary arteries, „European Journal of Radiology”, 45 2003.
  6. A. A. Faisal i in., Miażdżyca tętnic obwodowych: diagnostyka i leczenie, „Medycyna po Dyplomie”, 19 (6) 2010.
  7. J. Fijałkowska i in., Zastosowanie tomografii komputerowej w kardiologii, „Forum Medycyny Rodzinnej”, 7 (3) 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl