Tętniaki mózgu są częstsze u kobiet, które palą papierosy
Katarzyna Szulik

Tętniaki mózgu są częstsze u kobiet, które palą papierosy

Palenie papierosów ma wiele negatywnych dla zdrowia skutków, do których właśnie dołączył tętniak mózgu. Z badania opublikowanego na łamach pisma Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry wynika, że kobiety palące papierosy są aż czterokrotnie bardziej narażone na wystąpienie tętniaka mózgu od tych, które nie palą i siedem razy bardziej w przypadku palaczek ze stwierdzonym nadciśnieniem. 

Palenie realnie zwiększa ryzyko tętniaka mózgu

Tętniaki są nazywane tykającą bombą, ponieważ w każdej chwili mogą pęknąć i spowodować zagrożenie zdrowia i życia. Ich rozmiary są zróżnicowane i mogą pojawić się w niemal w każdej tętnicy, w związku z czym często pozostają niewykryte przez bardzo długi czas. Szczególnie niebezpieczną grupą tętniaków są te ulokowane w mózgu, ponieważ ich pęknięcie może doprowadzić do śmiertelnego w skutkach krwotoku. Struktura ta, przez wzgląd na jej specyfikę, jest bardzo trudna, a wręcz niemożliwa do usunięcia. Szacuje się, że tylko w USA z takimi tętniakami żyje ponad 6 mln osób, często kompletnie tego nieświadomych.

Badanie amerykańsko–kanadyjskiego zespołu naukowców miało za zdanie określić, czy palenie papierosów przez kobiety także sprzyja powstawaniu tętniaków mózgu. W tym celu badacze poddali analizie skany mózgu 545 kobiet w wieku od 30 do 60 lat, wykonane w obu krajach między 2016 a 2018 rokiem. Na ich podstawie u 152 kobiet wykryto w sumie 185 tętniaków mózgu, co oznacza, że niektóre z nich miały więcej niż jednego guza. 

Spośród kobiet, u których stwierdzono tętniaki, 46 proc. zmagało się z nadciśnieniem, a niemal 60 proc. paliło papierosy. Tętniaki mózgu szczególnie często występowały u kobiet palących średnio 20 papierosów dziennie przez okres około 29 lat. Te z uczestniczek badania, u których wykryto tętniaki, często skarżyły się na ból głowy (62 proc.), podczas gdy u tych, nieposiadających tętniaków ta dolegliwość dotyczyła 44 proc.

Nadciśnienie kontra tętniak

Porównanie palaczek i kobiet niepalących w kontekście występowania tętniaków mózgu pokazało, że kobiety palące są czterokrotnie bardziej narażone na wystąpienie tętniaka mózgu od niepalących. Z kolei palaczki ze stwierdzonym nadciśnieniem muszą liczyć się z nawet siedmiokrotnie wyższym ryzykiem pojawienia się tętniaka od kobiet, które nie palą. 

Mimo to autorzy badania przestrzegają przed wyciąganiem wniosków o przyczynowo–skutkowym charakterze tej prawidłowości. Nie jest jasne, czy palenie papierosów i płeć w sposób bezpośredni łączą się z powstawaniem tętniaków w mózgu. Ponadto badanie uwzględniło dane pochodzące od kobiet z konkretnej grupy wiekowej, co także zawęża uniwersalność jego wyników. Mimo to, naukowcy zalecają, by kobiety palące były częściej wysyłane na skany mózgu w kierunku tętniaków, zwłaszcza gdy mają problem z nadciśnieniem i mają ponad 30 (i mniej niż 60 lat). 

Powiązane produkty

Farmakologiczny sposób na tętniaka

W maju 2020 roku naukowcy z University of Sussex poinformowali, że zgodnie z ich badaniami jeden z leków przeciwnowotworowych mógłby znaleźć zastosowanie w leczeniu tętniaków. To ważna informacja, biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość tętniaków jest nieoperacyjna, a to waśnie zabieg chirurgiczny jest podstawowym sposobem leczenia tętniaków. Okazuje się, że można go zastąpić terapią z pomocą leków z rodziny inhibitorów receptorów kinazy tyrozynowej.

Ma ona wpływać na aktywność jednej z protein w DNA tętniaka, przez którą jest on w ciągłej gotowości do pęknięcia. Warto jednak dodać, że taka terapia byłaby możliwa wyłącznie w przypadku specyficznej formy tętniaka mózgu, spowodowanej mutacją PDGFRB.

  1. Ogilvy C. S, Gomez–Paz S., Kicielinski K. P., Cigarette smoking and risk of intracranial aneurysms in middle–aged women, “Journal of Neurology, Neurosurgery & Psychiatry” 2020, doi: 10.1136/jnnp–2020–323753, [dostęp:] 29.07.2020 r.
  2. Funnell R., "Ticking time bomb" brain aneurysm four times as likely in women who smoke compared to those who don't, "iflscience.com" [online], https://www.iflscience.com/health–and–medicine/ticking–time–bomb–brain–aneurysm–four–times–as–likely–in–women–who–smoke–compared–to–those–who–don–t/, [dostęp:] 29.07.2020 r.
  3. Karasozen Y., Osbun J. W., Parada C. A. i in., Somatic PDGFRB activating variants in fusiform cerebral aneurysms, “The American Journal of Human Genetics” 2019; 104 (5): 968 DOI: 10.1016/j.ajhg.2019.03.014, [dostęp:] 29.07.2020 r.
  4. University of Sussex, Cancer drug could be repurposed to provide treatment for brain aneurysms, www.sciencedaily.com [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/05/190520103613.htm, [dostęp:] 29.07.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zaszczep się w aptece. Lista chorób zakaźnych, przeciw którym zaszczepi farmaceuta

    Od 2025 roku farmaceuci w aptekach mogą wykonywać szczepienia ochronne dla osób dorosłych (powyżej 18. roku życia) przeciwko wybranym chorobom. Program szczepień w aptekach obejmuje zarówno szczepienia bezpłatne dla określonych grup, jak i odpłatne w całości lub częściowo dla pozostałych pacjentów.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl