Tętniak mózgu, krwotok podpajęczynówkowy - objawy, leczenie
Michał Posmykiewicz

Tętniak mózgu, krwotok podpajęczynówkowy - objawy, leczenie

Tętniakiem nazywa się miejscowe rozszerzenie ściany naczynia. Pod względem kształtu rozróżnia się dwa rodzaje tętniaków: tętniaki workowate i wrzecionowate. Tętniaki workowate są uważane za wrodzone. Umiejscawiają się one przede wszystkim w obrębie koła tętniczego mózgu, czyli tętnicy łączącej przedniej (ten rodzaj tętniaków to około 50%), tętnicy szyjnej wewnętrznej, tętnicy łączącej tylnej, tętnicy środkowej mózgu oraz, zdecydowanie rzadziej (10%) w tętnicy podstawnej i jej rozgałęzieniach. Tętniaki wrzecionowate są natomiast nabyte, występują zdecydowanie rzadziej, za przyczynę ich powstawania uważa się miażdżycę (do jej powstania predysponuje między innymi nadciśnienie tętnicze oraz palenie papierosów i zła dieta). Do innych przyczyn powstawania tętniaków nabytych zalicza się urazy, zapalenie ściany naczyń oraz kiłę.

Jakie objawy może dawać tętniak?

Bardzo często, przez bardzo długi okres czasu, tętniak nie daje żadnych objawów klinicznych. Zdarza się, że obecność tętniaka powoduje objawy uciskowe, czyli np. porażenie sąsiadujących z nim nerwów czaszkowych lub (przy znacznej wielkości) objawy guza mózgu (bóle głowy, wymioty, zwolnienie tętna, napady padaczkowe, tarcza zastoinowa na dnie oka, zaburzenia świadomości). Jednak głównym objawem obecności tętniaka jest krwawienie podpajęczynówkowe (do chwili jego wystąpienia większość tętniaków przebiega zazwyczaj bezobjawowo). 

Jak wykrywa się obecność tętniaka mózgu, jeśli bardzo często nie daje on żadnych objawów?

Niestety, bardzo często pierwszym objawem obecności tętniaka mózgu jest krwotok podpajęczynówkowy. W przypadku podejrzenia tętniaka wykonuje się angiografię lub angio-MR (angiografia w połączeniu z rezonansem magnetycznym). 

Powiązane produkty

Jak można leczyć tętniaki mózgu?

Leczenie tętniaków mózgu jest wyłącznie operacyjne za pomocą różnych metod (zaklipsowanie, embolizacja). Jeśli tętniak zostaje wykryty przypadkowo i nie daje żadnych objawów, wtedy neurochirurg podejmuje decyzje, kiedy należy usunąć zmianę - nie można bowiem przewidzieć, kiedy tętniak pęknie, a wtedy może być już za późno na wykonanie zabiegu. W przypadku pęknięcia tętniaka nie zawsze wykonanie operacji jest skuteczne i nie zawsze jest w ogóle możliwe do wykonania - taka sytuacja niestety bardzo często kończy się śmiercią pacjenta. 

Czym jest główny objaw tętniaka mózgu, czyli krwotok podpajęczynówkowy?

Istotą krwotoku podpajęczynówkowego jest nagłe krwawienie do przestrzeni podpajęczynówkowej (przestrzeń pomiędzy oponą podpajęczynówkową a oponą miękką mózgu). Jakie objawy towarzyszą obecności krwotoku podpajęczynówkowego? Przede wszystkim obecny jest nagły, silny ból głowy, który umiejscowiony jest zwykle na potylicy i karku. Zazwyczaj towarzyszą mu również wymioty. Może pojawić się także napad drgawek. Zdarza się też, choć nie jest to regułą, że chory traci przytomność. Chory może odzyskać przytomność po krótkim czasie, zdarza się jednak, że zaburzenia świadomości trwają dłużej, co znacznie pogarsza rokowanie.

Jakie są objawy w badaniu klinicznym u pacjenta z krwotokiem podpajęczynówkowym?

Zazwyczaj stwierdza się obecność objawów oponowych, choć czasami mogą być one obecne dopiero po kilku godzinach. Czasami stwierdza się też objawy ogniskowe w zależności od miejsca krwawienia, np. niedowład połowiczny lub zaburzenia mowy. Zdarza się również dość często porażenie nerwów ruchowych gałek ocznych, zwłaszcza nerwu III, co wiąże się z częstym umiejscowieniem tętniaków w ich pobliżu. Niektórzy chorzy, głównie z krwawieniem z tętniaka tętnicy łączącej przedniej, maja zaburzenia psychiczne. Ponadto, na dnie oczu widoczne są czasami wybroczyny, bywa również widoczna tarcza zastoinowa. Czasami dołączają się powikłania pod postacią krwiaka podtwardówkowego, zawału mózgu czy też obrzęku mózgu. 

Jak wygląda przebieg krwotoku podpajęczynówkowego na skutek pęknięcia tętniaka mózgu?

Zdarza się niestety, że przebieg krwotoku podpajęczynówkowego jest piorunujący i pacjent umiera natychmiast po wystąpieniu krwotoku. Może zdarzyć się również przebieg śmiertelny, kiedy to stan pacjenta od początku jest ciężki i nie poprawia się, chory umiera zwykle po kilku dniach lub tygodniach, czasami z powodu ponownego krwawienia. Przebieg krwotoku podpajęczynówkowego może być także ciężki - objawy są znacznie nasilone, ale stopniowo zaczynają się cofać. Zdarza się, że przebieg krwotoku jest również łagodny, kiedy od początku choroby jej objawy są mało nasilone. 

Jak rozpoznaje się krwotok podpajęczynówkowy?

Podstawę rozpoznania krwotoku podpajęczynówkowego stanowi tomografia komputerowa, pod warunkiem, że zostanie ona wykonana nie później niż trzeciego dnia od krwotoku. Jeżeli od krwotoku upłynęło więcej dni lub gdy w badaniu tomografii komputerowej nie można zlokalizować krwawienia lub jej wynik jest wątpliwy, należy wykonać nakłucie lędźwiowe. Płyn mózgowo-rdzeniowy w pierwszych dniach krwotoku jest jednolicie krwisty, po 6-7 dniach zaczyna stawać się żółtawy - takie zabarwienie płynu mózgowo- rdzeniowego utrzymuje się przez około trzy tygodnie. 

Jak wygląda leczenie krwotoku podpajęczynówkowego?

Głównym celem jest oczywiście operacyjne leczenie tętniaka mózgu (zaklipsowanie, embolizacja). Najlepiej, jeśli jest to oczywiście możliwe, jest wykonać operacje w pierwszych trzech dobach - wczesna operacja zapobiega bowiem ponownym krwawieniom (które mogą być śmiertelne) oraz ewentualnym  powikłaniom. U pacjentów w stanie ciężkim operacje odkłada się na drugi lub trzeci tydzień. Ponadto, pacjent wymaga wyrównywania zaburzeń wodno-elektrolitowych oraz właściwego odżywiania. Obowiązuje też ścisły reżim łóżkowy przez sześć tygodni. Jeśli chodzi o wartości ciśnienia tętniczego, to musi być ono obniżane jedynie w sytuacjach, gdy jego wartość przewyższa 220/120 mmHg. Przez trzy tygodnie stosuje się również leki, które mają za zadanie zwalczyć skurcz naczyniowy.  

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.