Palce ręki
Ewelina Sochacka

Zespół Gerstmanna (zespół tętnicy kątowej) – przyczyny, objawy, leczenie

Zespół Gerstmanna to rzadkie zaburzenie neurologiczne, którego przyczyną są uszkodzenia płata ciemieniowego w dominującej półkuli mózgu. Jednym z najbardziej charakterystycznych objawów jest zanik umiejętności rozpoznawania poszczególnych palców (zarówno u siebie, jak i u innych osób). Najczęściej zespół Gerstmanna jest wynikiem udaru niedokrwiennego mózgu, choć może mieć także inne podłoże.

Co to jest zespół Gerstmanna?

Zespół Gerstmanna, nazywany także zespołem tętnicy kątowej lub zespołem skrętu kątowego, to zbiór symptomów chorobowych wynikających z urazu płata ciemieniowego półkuli dominującej mózgu. Jest on rzadkim schorzeniem, jednak ze względu na nietypowe objawy budzi ciekawość. Najbardziej charakterystyczną oznaką zespołu Gerstmanna jest bowiem niemożność identyfikacji poszczególnych palców u rąk i u nóg (zarówno u siebie, jak i u innych ludzi).

Zespół Gerstmanna po raz pierwszy opisano w 1924 roku. Swoją nazwę zawdzięcza odkrywcy dolegliwości – amerykańskiemu neurologowi Josefowi Gerstmannowi. Choroba może dotyczyć zarówno dzieci, dorosłych, jak i osób w podeszłym wieku.

Zespół Gerstmanna – przyczyny

Najczęstszą przyczyną wystąpienia zespołu Gerstmanna jest udar niedokrwienny mózgu powstały w wyniku zatoru przepływu krwi w tętnicy zakrętu kątowego. Tętnica zakrętowa jest opisywana w języku powszechnym mianem tętnicy kątowej mózgu, stanowi jedną z granicznych odgałęzień tętnicy środkowej i zaopatruje niektóre okolice płata ciemieniowego. Poza tym przyczynami choroby mogą być: nowotwór, tętniak tętnicy środkowej, tętniak rozwarstwiający, postępująca wieloogniskowa leukoencefalopatia, przewlekły krwiak podtwardówkowy, stwardnienie rozsiane.

O ile u pacjentów dojrzałych zazwyczaj można ustalić powód dolegliwości, o tyle u najmłodszych nie jest to zwykle możliwe. Wtedy można mówić o formie rozwojowej zespołu Gerstmanna. Interesującym faktem jest to, że omawiane zjawisko zachodzi niezależnie od poziomu intelektu chorego – występowanie syndromu stwierdzono bowiem jednocześnie u dzieci o wysokim, średnim oraz niskim stopniu inteligencji.

Zespół Gerstmanna – objawy

Zmiany w zakresie zakrętu kątowego i płata ciemieniowego półkuli dominującej powodują występowanie takich objawów neurologicznych, jak:

  • agnozja palców – jest to wspomniana już niezdolność do rozpoznania konkretnych palców (u siebie oraz u innych osób),
  • zaburzenia orientacji przestrzennej – nieumiejętność odróżniania strony prawej od lewej,
  • akalkulia – częściowa lub pełna utrata zdolności przeprowadzania podstawowych obliczeń matematycznych,
  • afazja amnestyczna – problemy z nazewnictwem poszczególnych przedmiotów,
  • agrafia – będąca zupełną lub częściową utratą zdolności pisania,
  • makrosomatognozja – wrażenie odczuwania elementów własnego ciała jako nienaturalnie większych,
  • mikrosomatognozja – wrażenie odczuwania elementów własnego ciała jako nienaturalnie mniejszych.

Inne objawy, które mogą towarzyszyć zespołowi Gerstmanna, różnią się w zależności od przyczyny jego wystąpienia. Mogą być to: apraksja, ataksja wzrokowa, pogorszenie funkcji poznawczych, drętwienie lub osłabienie kończyn.

Zespół Gerstmanna – leczenie

Jak stawia się rozpoznanie zespołu Gerstmanna? U każdego pacjenta z symptomami nasuwającymi podejrzenie zespołu Gerstmanna powinien zostać wykonany rezonans magnetyczny mózgu. Niekiedy lekarz zleca także angiografię.

Efektywne leczenie przyczynowe udaru niedokrwiennego mózgu możliwe jest jedynie przez okres mniej więcej pięciu godzin od momentu pojawienia się symptomów. Stąd tak istotne jest szybkie zgłoszenie się na oddział ratunkowy. Na uwagę zasługuje fakt, że do tej pory nie jesteśmy w stanie określić stopnia powrotu czynności mózgu po jego urazie. W sytuacji kiedy przeprowadzona zostanie tromboliza (czyli leczenie przyczynowe udaru niedokrwiennego), możliwości te wzrastają kilkakrotnie. Nie ma natomiast możliwości leczenia przyczynowo-skutkowego samego zespołu Gerstmanna.

Konieczna jest też długofalowa rehabilitacja neurologopedyczna. Istotne są spotkania z logopedą jeszcze podczas pobytu w szpitalu, na oddziale zajmującym się leczeniem udaru mózgu, a później regularne ćwiczenia (w gabinecie logopedycznym lub w domu pacjenta). W odniesieniu do dzieci z zespołem tętnicy kątowej ważne jest jak największe wspomaganie ich podczas edukacji szkolnej.
  1. I. W. Altabakhi, J. W. Liang, Gerstmann syndrome, ncbi.nlm.nih.gov [online] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519528/ [dostęp:] 06.03.2023.
  2. Gerstmann’s syndrome, Child Neurology Foundation [online] https://www.childneurologyfoundation.org/disorder/gerstmanns-syndrome/ [dostęp:] 06.03.2023.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij