×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Czy tatuaże mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Czy posiadanie tatuaży zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry? Co wchodzi w skład tuszy i barwników? Przeczytaj, zanim zdecydujesz się ozdobić swoje ciało właśnie w ten sposób.

Przeprowadzono wiele różnych badań, w których badano skład tuszy i barwników wykorzystywanych do wykonywania tatuaży. Okazało się, że wiele z nich zawiera szkodliwe toksyny, które mogą mieć nawet działanie rakotwórcze – przedostając się do krwiobiegu mogą wywierać szkodliwy wpływ na stan naszego zdrowia, mogą też kumulować się w rożnych narządach naszego ciała. Najbardziej szkodliwe okazują się być metale ciężkie (miedzy innymi kobalt i rtęć), które znajdują się głównie w niektórych barwnych tuszach. Najbardziej szkodliwy dla naszej skóry okazuje się być natomiast benzopiren.

Choć do tej pory nie udowodniono, że obecność tatuaży na pewno zwiększa ryzyko rozwoju raka skóry i innych nowotworów, to należy pamiętać o tym, że przede wszystkim tatuaż należy wykonywać w sprawdzonym, certyfikowanym zakładzie zajmującym się robieniem tatuaży. Niedopuszczalne jest robienie tatuażu w warunkach domowych lub w "szemranym" zakładzie, niewysterylizowanym sprzętem. Niesie to bowiem za sobą ryzyko zakażenia wirusem zapalenia wątroby HBV oraz HCV, jak również poważnego zakażenia i infekcji.

Zanim wykonamy tatuaż, należy się zastanowić czy na pewno chcemy go wykonać, bowiem pomijając ryzyko ewentualnych powikłań, należy pamiętać też o tym, że tatuaż zostanie z nami na zawsze (nawet bowiem po jego usunięciu zwykle pozostaje ślad).

Podziel się: