Ból trzustki  – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?
Michał Posmykiewicz

Ból trzustki – objawy i przyczyny, jak boli trzustka?

Trzustka jest narządem gruczołowym położonym w górnej części jamy brzusznej. Pełni ona w organizmie bardzo ważną funkcję – odpowiedzialna jest za produkcję soku trzustkowego, który ma w swym składzie enzymy regulujące procesy trawienne, jak również wytwarza ona insulinę i glukagon, czyli hormony wpływające na utrzymanie prawidłowego poziomu glukozy. Najczęstszą dolegliwością, którą odczuwamy przy zaburzonej pracy i chorobach trzustki, jest ból. Jakie zatem przyczyny mogą powodować ból trzustki?

Ostre zapalenie trzustki (OZT)

Ból trzustki bardzo często ma związek z ostrym zapaleniem trzustki (OZT). W przebiegu tej choroby pojawia się nagle ból brzucha, który jest bardzo silny, zlokalizowany jest w nadbrzuszu lub w lewym górnym kwadrancie brzucha, często obecne też są nudności i wymioty oraz gorączka. W badaniu palpacyjnym brzucha stwierdza się wzmożone napięcie powłok brzusznych, wyczuwalny jest też bolesny opór w nadbrzuszu. Często osłabiona jest też perystaltyka jelit lub w ogóle jest jej brak, na skutek pojawiającej się w przebiegu choroby niedrożności porażennej jelit.

Jakie są najczęstsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki?

Na pierwszym miejscu wymienia się choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych oraz spożywanie dużej ilości alkoholu. Często OZT ma też charakter idiopatyczny (pochodzenie jest nieznane). Inne rzadsze przyczyny ostrego zapalenia trzustki to podwyższony poziom triglicerydów, nadczynność przytarczyc, stosowanie niektórych leków, wady wrodzone, choroby autoimmunologiczne czy też pasożyty (glista ludzka).

Polecane dla Ciebie

Leczenie ostrego zapalenia trzustki

Leczenie OZT uzależnione jest od ciężkości choroby i ewentualnego wystąpienia powikłań. Podstawą leczenia jest jednak intensywne nawadnianie dożylne, zwalczanie bólu i leczenie żywieniowe, pacjent zawsze powinien być hospitalizowany. 

Przewlekłe zapalenie trzustki

Inną przyczyną bólu trzustki może być przewlekłe zapalenie trzustki. Przebieg tej choroby jest powolny. W obrazie klinicznym dominuje ból brzucha, który zlokalizowany jest w nadbrzuszu, może promieniować do pleców, występuje po posiłkach i często po spożyciu alkoholu, trwa od kilku godzin do kilku dni, może nawracać z różną częstotliwością albo występować stale z zaostrzeniami. Dodatkowo pojawia się uczucie wzdęcia i pełności w nadbrzuszu, czasami także wymioty i przewlekła biegunka. Posiłki nasilają dolegliwości, dlatego często chorzy ograniczają ich ilość, co powoduje z kolei niedożywienie i postępujące wyniszczenie. Może pojawiać się też nieprawidłowa tolerancja glukozy, a w późnej fazie choroby – cukrzyca.

Przyczyny zapalenia i bólu trzustki

Najczęstszą  przyczyną przewlekłego zapalenia trzustki jest spożywanie dużej ilości alkoholu, inne przyczyny to palenie tytoniu, nadczynność  przytarczyc, przewlekła niewydolność nerek, czasami zdarza się też zapalenie idiopatyczne i uwarunkowane genetycznie.

Leczenie przewlekłego zapalenia trzustki

W leczeniu przede wszystkim należy w pierwszej kolejności wyeliminować czynniki wywołujące chorobę. Należy zatem zaprzestać picia alkoholu, palenia tytoniu. Ponadto należy przestrzegać bogatokalorycznej i bogatobiałkowej diety. Stosuje się leki przeciwbólowe, uzupełnia się enzymy trzustkowe oraz niedobory witamin, wyrównuje się zaburzenia poziomu glukozy. Czasami niezbędne jest leczenie operacyjne. 

Torbiel trzustki

Ból trzustki może być też wywołany torbielą trzustki. Torbiel może powodować uczucie dyskomfortu w jamie brzusznej, pobolewanie lub ostry ból brzucha, nudności, wymioty, gorączkę, niewielkie torbiele mogą być natomiast bezobjawowe. Torbiele mogą być następstwem zapalenia trzustki, czasami mogą powstać torbiele pasożytnicze, nowotworowe, zastoinowe, skórzaste i potworniaki. W przypadku nasilonych objawów stosuje się drenaż torbieli, w przypadku naprawdę dużej torbieli bierze się pod uwagę leczenie operacyjne. 

Nowotwór

Ból trzustki może być też wywołany obecnością nowotworu. Rak trzustki jest jednak bardzo podstępnym nowotworem i długo nie daje żadnych dolegliwości. Ból w okolicy trzustki świadczy już o zaawansowaniu choroby. 

Każde dolegliwości bólowe sugerujące ból trzustki zawsze wymagają osobistej konsultacji z lekarzem. Zwykle bowiem ból trzustki związany jest z poważną chorobą, wymagającą włączenia prawidłowego leczenia. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

    Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

  • Dializy – kiedy się je stosuje, jak długo, koszt, skutki uboczne

    Wprowadzenie terapii nerkozastępczej (potocznie dializ) było przełomowym osiągnięciem pozwalającym wydłużyć życie pacjentom z niewydolnością nerek. Najpowszechniej stosowana jest hemodializa, która wykorzystywana jest zarówno w przypadkach nagłego zachorowania, jak i w czasie leczenia przewlekłego.

  • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

    HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

  • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

    Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

  • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

    Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

  • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

    Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

  • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

    Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

  • Czym jest diastema i jak ją leczyć?

    Diastema, popularnie określana jest jako przerwa między zębami. To nie tylko cecha szczególna, dla niektórych defekt lub dodatkowy atrybut urody, to także możliwa przyczyna zaburzeń funkcjonalnych. Przyczyny tego defektu mogą być różne. Nie zawsze wymaga leczenia. Diastema fizjologiczna obserwowana u dzieci z czasem zanika. Diastemy zamyka się przy pomocy aparatów ortodontycznych lub wykonując odbudowę estetyczną, np. przy użyciu licówek.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij