Bandaż na nodze dziecka w górach
Michał Posmykiewicz

Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu  czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

Co zrobić, kiedy na ulicy zobaczymy nieprzytomną osobę?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Należy podejść do osoby leżącej, złapać ją za ramiona i potrząsnąć głośno pytając:

Proszę Pani/Proszę Pana, czy Pani/Pan mnie słyszy?"

Jeśli na takie postępowanie nie ma żadnej reakcji, musimy głośno poprosić, aby któraś z obecnych osób wokół nas (należy ją wskazać bezpośrednio, tak by nie był to apel rzucony w niebyt) wezwała Pogotowie Ratunkowe nie odchodząc przy tym od poszkodowanego.

Następnie oceniamy czy poszkodowany oddycha. Należy obserwować ruchy klatki piersiowej, można także przyłożyć swój policzek do ust poszkodowanego i starać się wyczuć jego oddech. Jeśli stwierdzimy, że poszkodowany nie oddycha, należy położyć go na wznak i udrożnić drogi oddechowe jedną ręką odginając głowę do tyłu i podciągając do góry żuchwę drugą ręką. Nie powinniśmy odginać głowy do tyłu w sytuacji, kiedy podejrzewamy uraz kręgosłupa.

Jeśli pomimo udrożnienia dróg oddechowych nie zaobserwujemy, że poszkodowany oddycha, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Należy uklęknąć obok osoby nieprzytomnej, nadgarstek jednej ręki kładziemy na środku klatki piersiowej poszkodowanego, drugą rękę kładziemy na grzbiecie pierwszej i splatamy palce. Wyprostowanymi rękami ugniatamy klatkę piersiową 30 razy na głębokość 45 cm, następnie wykonujemy 2 oddechy ratownicze i ponownie ugniatamy klatkę piersiową.

Oddech ratowniczy polega na wdmuchnięciu powietrza do dróg oddechowych poszkodowanego – należy objąć swoimi ustami usta nieprzytomnego, w tym samym czasie jedną ręką zaciskając jego nos. Prawidłowo wykonany oddech ratowniczy powoduje uniesienie się klatki piersiowej poszkodowanego. Resuscytację możemy przerwać wtedy, kiedy powróci oddech, przyjedzie pogotowie lub kiedy ulegniemy wyczerpaniu  wtedy resuscytację powinien podjąć ktoś inny. Jeśli u poszkodowanego powróci oddech, układamy go na boku, okrywamy i czekamy na przyjazd pogotowia, obserwując jego stan.

Jak zachować się, gdy będziemy świadkami omdlenia?

Kolejna częsta sytuacja w okresie upałów to omdlenie. Jeżeli będziemy świadkami omdlenia należy poszkodowaną osobę położyć w zacienionym miejscu, na płaskim podłożu, unosząc przy tym do góry jego kończyny dolne  oczywiście po wcześniejszej ocenie, czy poszkodowany oddycha.

Powiązane produkty

Krwawienie z nosa – pierwsza pomoc

Co należy zrobić w przypadku krwawienia z nosa? Poszkodowany powinien usiąść z głową opuszczoną do dołu, należy ucisnąć mu skrzydełka nosa. Można także zrobić zimny okład na kark. Niedopuszczalnym błędem jest nakazywanie unoszenia i odginania poszkodowanemu głowy do tyłu, gdyż spływająca krew może spowodować zachłyśnięcie!

Zranienia – pierwsza pomoc

W przypadku powstania rany, należy ją zaopatrzyć jałowym gazikiem. Jeśli zranieniu towarzyszy silny krwotok, należy ucisnąć krwawiące miejsce. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze złamaniem, należy unieruchomić złamaną kończynę, pamiętając o zasadzie unieruchamiania dwóch sąsiednich stawów.

Pierwsza pomoc na oparzenia

Częstą sprawą podczas wakacji są także oparzenia. W ich przypadku jak najszybciej należy odsunąć poszkodowanego od źródła ognia, ewentualnie ugasić jego odzież, jeśli wymaga tego sytuacja. Odzieży nie wolno zdejmować ani zrywać, natomiast jak najszybciej należy zdjąć z rąk poszkodowanej osoby pierścionki, a z szyi krawat. Następnie należy zacząć schładzać oparzone miejsce.

Podtopienia – co zrobić?

W przypadku, kiedy jesteśmy świadkami podtopienia, musimy ocenić poszkodowanego pod kątem wydolności krążeniowo–oddechowej i w razie konieczności rozpocząć resuscytację. Należy także natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Wszystkie te czynności są w stanie uratować zdrowie i życie poszkodowanym ludziom. Nie powinniśmy bać się zatem udzielać pierwszej pomocy pamiętając o zasadzie, że w trakcie jej udzielania musimy także dbać o swoje bezpieczeństwo.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Filtry w okularach przeciwsłonecznych. Jak działają i dlaczego powinny być dobrej jakości?

    Są nieodłącznym atrybutem każdego słonecznego dnia. Najczęściej sięgamy po nie latem, jednak w ciągu całego roku powinniśmy mieć je przy sobie, aby chronić nasze oczy przed działaniem promieni słonecznych. Mowa oczywiście o okularach przeciwsłonecznych, które – oprócz pełnienia funkcji dodatku do stylizacji – stanowią barierę chroniącą jeden z naszych zmysłów: wzrok. Podobnie jak przy zakupie ubrań, butów, żywności czy kosmetyków zwracamy uwagę na ich jakość, tak i w przypadku wyboru okularów słonecznych powinniśmy dobrać takie, które będą odpowiednie do naszych potrzeb nie tylko pod względem wizualnym, ale przede wszystkim jakościowym.

  • Co kupić mamie na Dzień Matki?

    Wielkimi krokami zbliża się Dzień Matki. To szczególne święto jest doskonałą okazją, aby podziękować mamom za ich bezwarunkową miłość i akceptację, trud wychowania, okazywane serce. Tego dnia każda mama powinna czuć się doceniona. Produkty pomagające zachować zdrowie i dbać o urodę to świetne inspiracje na wyjątkowy prezent dla najukochańszej mamy.

  • Jakie leki wziąć ze sobą w wakacyjną podróż?

    Choć wakacyjna podróż kojarzy się przede wszystkim z beztroskim wypoczynkiem i relaksem w ciepłym klimacie, nie możemy zapominać o bezpieczeństwie. Jednym z najważniejszych gwarantów, że wszystko pójdzie dobrze, jest zabranie ze sobą dobrze wyposażonej apteczki. Co wziąć ze sobą w podróż?

  • Jakie suplementy mogą pomóc na stres i zmęczenie?

    Dbałość o zdrowie psychiczne sprowadza się do odpowiedniego stylu życia, który uwzględnia systematycznie wykonywaną aktywność fizyczną, właściwy sposób odżywiania, należytą higienę snu, dobre relacje z bliskimi, wsparcie społeczne oraz znajdowanie czasu na odpoczynek i relaks. Wiele osób zmagających się z chronicznym stresem i zmęczeniem decyduje się często na suplementację diety preparatami bogatymi w bioaktywne składniki wspierające prawidłowe funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego oraz gospodarki hormonalnej. Istnieje co najmniej kilka substancji bioaktywnych, które rzeczywiście mogą wspomagać organizm w walce ze stresem oraz wzmożonym napięciem i zmęczeniem.

  • Jak wyciągnąć psu i kotu kleszcza? Instrukcja krok po kroku

    Kleszcze to uciążliwe pasożyty, które mogą przenosić groźne choroby na zwierzęta. Na szczęście ich usunięcie jest stosunkowo proste, o ile wiemy, jak się do tego zabrać. Jak bezpiecznie i skutecznie wyciągnąć kleszcza psu i kotu, by zminimalizować ryzyko infekcji? Co zrobić z kleszczem?

  • Jak wygląda ugryzienie meszki? Czy można je czymś złagodzić?

    Lato to czas spędzany na świeżym powietrzu, co niestety wiąże się z uciążliwością owadów takich jak meszki. Ich bolesne ugryzienia potrafią skutecznie uprzykrzyć nam wypoczynek. Czy meszki w Polsce przenoszą choroby? Jak poradzić sobie ze swędzącym ugryzieniem meszki?

  • Jak chronić się w trakcie burzy? Co zrobić w razie uderzenia pioruna?

    W związku ze zmianami klimatu gwałtowne zjawiska pogodowe są coraz częstsze w naszej szerokości geograficznej. Dlatego też warto znać zasady bezpieczeństwa podczas burzy. Porażenie piorunem może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia, a nawet życia – dowiedz się, jak się zachować w trakcie nawałnicy, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

  • Etapy gojenia ran. Jak przyspieszyć proces?

    Czas gojenia się rany jest kwestią indywidualną. Jest to uzależnione od wielu czynników, w tym od obecności chorób przewlekłych, np. cukrzycy typy 2, palenia papierosów, nadużywania alkoholu, przyjmowania niektórych leków, a nawet występowania schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Proces gojenia przebiega w kilku etapach. Warto pamiętać, że można go znacznie przyspieszyć – zarówno za pomocą domowych sposobów, jak i preparatów aptecznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl