Bandaż na nodze dziecka w górach
Michał Posmykiewicz

Wszystko, co każdy turysta wiedzieć powinien na temat pierwszej pomocy

Wakacje to czas relaksu, który kojarzy nam się z przyjemnością i beztroską. Niestety jest też druga strona medalu  czas letnich wyjazdów to okres, kiedy zdarza się wielka ilość wypadków różnego rodzaju: oparzenia, zasłabnięcia, podtopienia, czy utonięcia. Każdy z nas powinien umieć się odnaleźć w tych sytuacjach i umieć udzielić pomocy poszkodowanej osobie.

Co zrobić, kiedy na ulicy zobaczymy nieprzytomną osobę?

Przede wszystkim należy zachować spokój. Należy podejść do osoby leżącej, złapać ją za ramiona i potrząsnąć głośno pytając:

Proszę Pani/Proszę Pana, czy Pani/Pan mnie słyszy?"

Jeśli na takie postępowanie nie ma żadnej reakcji, musimy głośno poprosić, aby któraś z obecnych osób wokół nas (należy ją wskazać bezpośrednio, tak by nie był to apel rzucony w niebyt) wezwała Pogotowie Ratunkowe nie odchodząc przy tym od poszkodowanego.

Następnie oceniamy czy poszkodowany oddycha. Należy obserwować ruchy klatki piersiowej, można także przyłożyć swój policzek do ust poszkodowanego i starać się wyczuć jego oddech. Jeśli stwierdzimy, że poszkodowany nie oddycha, należy położyć go na wznak i udrożnić drogi oddechowe jedną ręką odginając głowę do tyłu i podciągając do góry żuchwę drugą ręką. Nie powinniśmy odginać głowy do tyłu w sytuacji, kiedy podejrzewamy uraz kręgosłupa.

Jeśli pomimo udrożnienia dróg oddechowych nie zaobserwujemy, że poszkodowany oddycha, należy przystąpić do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Należy uklęknąć obok osoby nieprzytomnej, nadgarstek jednej ręki kładziemy na środku klatki piersiowej poszkodowanego, drugą rękę kładziemy na grzbiecie pierwszej i splatamy palce. Wyprostowanymi rękami ugniatamy klatkę piersiową 30 razy na głębokość 45 cm, następnie wykonujemy 2 oddechy ratownicze i ponownie ugniatamy klatkę piersiową.

Oddech ratowniczy polega na wdmuchnięciu powietrza do dróg oddechowych poszkodowanego – należy objąć swoimi ustami usta nieprzytomnego, w tym samym czasie jedną ręką zaciskając jego nos. Prawidłowo wykonany oddech ratowniczy powoduje uniesienie się klatki piersiowej poszkodowanego. Resuscytację możemy przerwać wtedy, kiedy powróci oddech, przyjedzie pogotowie lub kiedy ulegniemy wyczerpaniu  wtedy resuscytację powinien podjąć ktoś inny. Jeśli u poszkodowanego powróci oddech, układamy go na boku, okrywamy i czekamy na przyjazd pogotowia, obserwując jego stan.

Jak zachować się, gdy będziemy świadkami omdlenia?

Kolejna częsta sytuacja w okresie upałów to omdlenie. Jeżeli będziemy świadkami omdlenia należy poszkodowaną osobę położyć w zacienionym miejscu, na płaskim podłożu, unosząc przy tym do góry jego kończyny dolne  oczywiście po wcześniejszej ocenie, czy poszkodowany oddycha.

Powiązane produkty

Krwawienie z nosa – pierwsza pomoc

Co należy zrobić w przypadku krwawienia z nosa? Poszkodowany powinien usiąść z głową opuszczoną do dołu, należy ucisnąć mu skrzydełka nosa. Można także zrobić zimny okład na kark. Niedopuszczalnym błędem jest nakazywanie unoszenia i odginania poszkodowanemu głowy do tyłu, gdyż spływająca krew może spowodować zachłyśnięcie!

Zranienia – pierwsza pomoc

W przypadku powstania rany, należy ją zaopatrzyć jałowym gazikiem. Jeśli zranieniu towarzyszy silny krwotok, należy ucisnąć krwawiące miejsce. Jeśli natomiast mamy do czynienia ze złamaniem, należy unieruchomić złamaną kończynę, pamiętając o zasadzie unieruchamiania dwóch sąsiednich stawów.

Pierwsza pomoc na oparzenia

Częstą sprawą podczas wakacji są także oparzenia. W ich przypadku jak najszybciej należy odsunąć poszkodowanego od źródła ognia, ewentualnie ugasić jego odzież, jeśli wymaga tego sytuacja. Odzieży nie wolno zdejmować ani zrywać, natomiast jak najszybciej należy zdjąć z rąk poszkodowanej osoby pierścionki, a z szyi krawat. Następnie należy zacząć schładzać oparzone miejsce.

Podtopienia – co zrobić?

W przypadku, kiedy jesteśmy świadkami podtopienia, musimy ocenić poszkodowanego pod kątem wydolności krążeniowo–oddechowej i w razie konieczności rozpocząć resuscytację. Należy także natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe.

Wszystkie te czynności są w stanie uratować zdrowie i życie poszkodowanym ludziom. Nie powinniśmy bać się zatem udzielać pierwszej pomocy pamiętając o zasadzie, że w trakcie jej udzielania musimy także dbać o swoje bezpieczeństwo.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak nauczyć szczeniaka załatwiać się na dworze? Trening czystości psa

    Nauczenie szczeniaka czystości to bardzo ważne zadanie dla opiekuna małego psa. Jak najlepiej zabrać się do tego zadania? Czy potrzebne są akcesoria, które mogą pomóc w treningu czystości? Kiedy w ogóle można zacząć uczyć młodego psa załatwiania się na dworze lub w wyznaczonym miejscu? Wyjaśniamy, jak nauczyć szczeniaka czystości.

  • Niedobory u wegetarian i wegan. Co warto suplementować na diecie bez mięsa lub produktów odzwierzęcych?

    Coraz więcej osób decyduje się na dietę wegetariańską lub wegańską z powodów zdrowotnych, etycznych i środowiskowych. Prawidłowo zbilansowane diety roślinne mogą przynieść korzyści zdrowotne – np. niższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, nadciśnienia czy otyłości – ale mogą też prowadzić do niedoborów żywieniowych. Z tego względu po przejściu na tego typu dietę warto wdrożyć suplementację kluczowych mikroskładników. Na które z nich należy zwrócić szczególną uwagę i kto powinien rozważyć suplementację?

  • Kenia – szczepienia i zalecenia przed podróżą

    Wyjazd do Kenii wiąże się z koniecznością uwzględnienia zagrożeń zdrowotnych typowych dla krajów tropikalnych. Jakie szczepienia należy wykonać i kiedy najlepiej się zaszczepić? Czy w Kenii jest bezpiecznie pod względem zdrowotnym?

  • Szczepienia przed wyjazdem na Sri Lankę i zalecenia zdrowotne przed podróżą

    Podróż na Sri Lankę wiąże się z narażeniem na specyficzne zagrożenia zdrowotne, które są charakterystyczne dla regionów tropikalnych. Przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualnymi zaleceniami dotyczącymi szczepień ochronnych, profilaktyki chorób zakaźnych oraz zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

  • Koc termiczny, czyli folia życia. Jak i kiedy używać?

    Koc termiczny wygląda jak kawałek cienkiej folii. Z jednej strony jest koloru srebrnego, a z drugiej złotego. Jest jednym z podstawowych elementów pierwszej pomocy w wypadkach. W zależności od sposobu użycia może stanowić ochronę przed nadmiernym wychłodzeniem lub przegrzaniem. Powinien być wyposażeniem każdej apteczki samochodowej, ale warto mieć go przy sobie również w innych okolicznościach – np. podczas wypraw górskich czy wycieczek turystycznych.

  • Higiena uszu psa i kota. Jak wyczyścić pupilowi uszy?

    Uszy to jeden z najważniejszych narządów zmysłu u psa i kota – dzięki nim zwierzęta odbierają dźwięki otoczenia, lokalizują sygnały i czują się bezpiecznie. Jednocześnie uszy są ciągle narażone na zanieczyszczenia, wilgoć i drobnoustroje, co przy braku odpowiedniej pielęgnacji może prowadzić do infekcji. Czyszczenie uszu to ważny element opieki, który wpływa na komfort i zdrowie czworonoga. Poniżej znajduje się praktyczny poradnik – dlaczego należy czyścić pupilowi uszy, jak często to robić, czym i w jaki sposób.

  • Obtarte pięty i stopy od butów – co robić? Skuteczne sposoby na otarcia

    Obtarte pięty do krwi to częsty problem, który może pojawić się na przykład po intensywnych aktywnościach fizycznych czy po założeniu nowych butów. Co robić, jeśli obuwie obciera do krwi? Jak radzić sobie z ranami od butów na stopach i jak im zapobiegać?

  • Jaki jest najzdrowszy owoc? Sprawdź, co warto włączyć do diety

    Owoce to doskonałe źródło witamin i składników mineralnych, a korzyści z ich spożycia są nieocenione. Pomimo zmian w sposobie żywienia i świadomości Polaków nadal jemy za mało owoców. O jakie owoce warto zadbać w codziennej diecie i dlaczego? Które owoce są najzdrowsze?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl