Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka
Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.
Jakie mogą być przyczyny wysypki na brzuchu?
Bardzo częstą przyczyną wysypki na brzuchu u dziecka i u dorosłego jest alergia. Wysypka alergiczna na brzuchu może pojawić się w każdym wieku i zwykle ma ona związek z alergią pokarmową, ale jej przyczyną może być również alergia na różnego rodzaju płyny i mydła do kąpieli czy też przeróżne środki do prania ubrań. Alergiczna wysypka na brzuchu u niemowlaka powstaje zatem zazwyczaj na skutek skazy białkowej, czyli alergii na białko mleka krowiego. Jest to najczęstszy alergen u niemowląt, bowiem mleko stanowi podstawę ich żywienia. Jednak w późniejszym okresie, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka, swędząca wysypka na brzuchu u niemowlaka może mieć też związek z innymi, nowymi w diecie produktami spożywczymi. Dlatego też po wprowadzeniu do diety maluszka nowego składnika zawsze musimy bardzo dokładnie obserwować „reakcje" dziecka na nowe jedzenie.
Zdarza się, że swędząca wysypka na brzuchu i plecach może pojawić się po zjedzeniu miedzy innymi truskawek czy innych owoców sezonowych. Jednak tak naprawdę u starszych dzieci alergiczna wysypka na brzuchu może pojawić się po zjedzeniu wszystkiego, nawet produktów, które maluch jadł już wcześniej.
Swędząca wysypka na brzuchu u dorosłych również może powstać po spożyciu tak naprawdę wszystkich produktów, jak również jako reakcja na mydło czy płyn do kąpieli. Czerwona, swędząca, alergiczna wysypka na brzuchu i plecach może też powstać u dzieci i dorosłych po kąpieli w „podejrzanym" zanieczyszczonym zbiorniku wodnym. W przypadku wysypki alergicznej zwykle konieczne jest zastosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych, które właściwie do potrzeb i wieku pacjenta zawsze dobierze lekarz w poradni rejonowej. Ponadto, wysypkę alergiczną na brzuchu zawsze warto też posmarować kremem lub maścią przeciwalergiczną, którą można kupić w aptece bez recepty.
Potówki jako przyczyna wysypki
Czerwona wysypka na brzuchu i plecach u niemowlaka może być po prostu potówkami. W miesiącach letnich, kiedy jest ciepło, jest to bardzo częsta dolegliwość wśród najmłodszych dzieci. Potówki powstają na brzuchu i plecach głownie w miejscu, gdzie ze skórą maluszka styka się brzeg pampersa. Okolica pod pieluszką bowiem bardzo łatwo się przegrzewa i poci, co powoduje, że jest to ulubiona okolica powstawania u niemowląt potówek na tułowiu. W przypadku stwierdzenia u maluszka potówek należy starać się nie przegrzewać maleństwa, jak również ubierać je tylko w przewiewne, bawełniane ubranka.
Przyczyny wysypki na brzuchu – świerzb
Kolejna przyczyna wysypki na brzuchu może też być świerzb. W przypadku zakażenia świerzbowcem wysypka na brzuchu jest czerwona, może ona też lokalizować się w innych partiach ciała, zwykle zatem widoczna jest ona też na pośladkach, w okolicy narządów płciowych, w okolicy nadgarstków i bocznych powierzchni placów oraz tak naprawdę we wszystkich naturalnych fałdach skóry. Wysypka w przebiegu świerzbu daje silny świąd, który zazwyczaj nasila się w godzinach nocnych, po kąpieli i po położeniu się do łóżka, dochodzi wtedy bowiem do rozgrzania i uczynnienia bytujących w skórze świerzbowców.
Choroby zakaźne jako przyczyna wysypki na brzuchu
Inna przyczyną wysypek na brzuchu, zwłaszcza u dzieci, są różnego rodzaju choroby zakaźne. Jedną z częstszych u dzieci chorób zakazanych, która oczywiście też może „zaatakować" ludzi dorosłych, jest ospa wietrzna, czyli wiatrówka. W jej przebiegu na brzuchu dziecka, ale również tak naprawdę na skórze całego ciała, powstaje swędząca wysypka, która przybiera różne formy: od grudki, przez krostkę do pęcherzyka wypełnionego płynem, który następnie przysycha i tworzy się na nim niewielkich rozmiarów strupek. W leczeniu ospy wietrznej wykorzystuje się miejscowo działające środki łagodzące świąd, jak również doustne leki przeciwhistaminowe (również łagodzą swędzenie skóry) oraz doustne leki przeciwwirusowe, które muszą zostać zlecone osobiście przez lekarza.
Kolejną chorobą zakaźną, typową dla niemowląt, jest rumień nagły, czyli popularna gorączka trzydniowa. W jej przebiegu po trzech pełnych dobach gorączki, na całym ciele dziecka, w tym również na brzuchu, pojawia się drobnogrudkowa, czerwona wysypka. Jej obecność na skórze oznacza zakończenie choroby. Gorączka trzydniowa wymaga jedynie leczenia objawowego, to znaczy podawania leków przeciwgorączkowych, może to być zarówno ibuprofen, jak i paracetamol, nie ma natomiast konieczności leczenia samej wysypki.
Inne przyczyny wysypki na brzuchu
Wymienione wyżej są to najczęstsze przyczyny obecności wysypki na brzuchu, jednak źródeł pochodzenia wysypki może być zdecydowanie więcej. W sytuacji, kiedy na naszym brzuchu lub innych częściach ciała, pojawia się wysypka, zawsze należy udać się do swojego lekarza POZ. Lekarz zbierze od nas dokładny wywiad oraz obejrzy zmiany skórne. Dopiero na tej podstawie postawi diagnozę i zleci dalsze, właściwe postępowanie i leczenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz POZ skieruje nas do dermatologa, który wtedy postawi już stuprocentową, ostateczną diagnozę, dzięki której możliwe będzie właściwe leczenie.