Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka
Michał Posmykiewicz

Wysypka na brzuchu u dorosłego lub dziecka

Każdy z nas nie jeden raz borykał się z problemem zmian skórnych, które lokalizowały się w różnych miejscach ciała. Czasami zmiany te były swędzące, czasami nie odczuwaliśmy natomiast żadnych związanych z nimi dolegliwości. Zdarzało się, że wykwity na skórze były płaskie, innym razem wyraźnie można było je wyczuć i miały one formę grudek lub krostek. Jedną z częstszych lokalizacji wysypki jest brzuch, co dotyczy zarówno ludzi dorosłych, jak i dzieci.

Jakie mogą być przyczyny wysypki na brzuchu?

Bardzo częstą przyczyną wysypki na brzuchu u dziecka i u dorosłego jest alergia. Wysypka alergiczna na brzuchu może pojawić się w każdym wieku i zwykle ma ona związek z alergią pokarmową, ale jej przyczyną może być również alergia na różnego rodzaju płyny i mydła do kąpieli czy też przeróżne środki do prania ubrań. Alergiczna wysypka na brzuchu u niemowlaka powstaje zatem zazwyczaj na skutek skazy białkowej, czyli alergii na białko mleka krowiego. Jest to najczęstszy alergen u niemowląt, bowiem mleko stanowi podstawę ich żywienia. Jednak w późniejszym okresie, kiedy zaczynamy rozszerzać dietę dziecka, swędząca wysypka na brzuchu u niemowlaka może mieć też związek z innymi, nowymi w diecie produktami spożywczymi. Dlatego też po wprowadzeniu do diety maluszka nowego składnika zawsze musimy bardzo dokładnie obserwować reakcje" dziecka na nowe jedzenie.

Czerwona wysypka na brzuchu u starszych dzieci również często ma podłoże alergiczne. U kilkulatka wysypka alergiczna na brzuchu zazwyczaj ma związek z jedzeniem najbardziej alergicznych" produktów, czyli orzechów, kakao, czekolady czy miodu.

Zdarza się, że swędząca wysypka na brzuchu i plecach może pojawić się po zjedzeniu miedzy innymi truskawek czy innych owoców sezonowych. Jednak tak naprawdę u starszych dzieci alergiczna wysypka na brzuchu może pojawić się po zjedzeniu wszystkiego, nawet produktów, które maluch jadł już wcześniej.

Zobacz ofertę leków i preparatów na alergię na DOZ.pl

Swędząca wysypka na brzuchu u dorosłych również może powstać po spożyciu tak naprawdę wszystkich produktów, jak również jako reakcja na mydło czy płyn do kąpieli. Czerwona, swędząca, alergiczna wysypka na brzuchu i plecach może też powstać u dzieci i dorosłych po kąpieli w podejrzanym" zanieczyszczonym zbiorniku wodnym. W przypadku wysypki alergicznej zwykle konieczne jest zastosowanie doustnych leków przeciwhistaminowych, które właściwie do potrzeb i wieku pacjenta zawsze dobierze lekarz w poradni rejonowej. Ponadto, wysypkę alergiczną na brzuchu zawsze warto też posmarować kremem lub maścią przeciwalergiczną, którą można kupić w aptece bez recepty. 

Potówki jako przyczyna wysypki

Czerwona wysypka na brzuchu i plecach u niemowlaka może być po prostu potówkami. W miesiącach letnich, kiedy jest ciepło, jest to bardzo częsta dolegliwość wśród najmłodszych dzieci. Potówki powstają na brzuchu i plecach głownie w miejscu, gdzie ze skórą maluszka styka się brzeg pampersa. Okolica pod pieluszką bowiem bardzo łatwo się przegrzewa i poci, co powoduje, że jest to ulubiona okolica powstawania u niemowląt potówek na tułowiu. W przypadku stwierdzenia u maluszka potówek należy starać się nie przegrzewać maleństwa, jak również ubierać je tylko w przewiewne, bawełniane ubranka. 

Przyczyny wysypki na brzuchu – świerzb

Kolejna przyczyna wysypki na brzuchu może też być świerzb. W przypadku zakażenia świerzbowcem wysypka na brzuchu jest czerwona, może ona też lokalizować się w innych partiach ciała, zwykle zatem widoczna jest ona też na pośladkach, w okolicy narządów płciowych, w okolicy nadgarstków i bocznych powierzchni placów oraz tak naprawdę we wszystkich naturalnych fałdach skóry. Wysypka w przebiegu świerzbu daje silny świąd, który zazwyczaj nasila się w godzinach nocnych, po kąpieli i po położeniu się do łóżka, dochodzi wtedy bowiem do rozgrzania i uczynnienia bytujących w skórze świerzbowców.

Wysypka w przebiegu świerzbu zawsze wymaga konsultacji z dermatologiem, który zaleci właściwe leczenie, jakie zwykle musi obejmować wszystkich członków rodziny mieszkających pod jednym dachem.

Choroby zakaźne jako przyczyna wysypki na brzuchu

Inna przyczyną wysypek na brzuchu, zwłaszcza u dzieci, są różnego rodzaju choroby zakaźne. Jedną z częstszych u dzieci chorób zakazanych, która oczywiście też może zaatakować" ludzi dorosłych, jest ospa wietrzna, czyli wiatrówka. W jej przebiegu na brzuchu dziecka, ale również tak naprawdę na skórze całego ciała, powstaje swędząca wysypka, która przybiera różne formy: od grudki, przez krostkę do pęcherzyka wypełnionego płynem, który następnie przysycha i tworzy się na nim niewielkich rozmiarów strupek. W leczeniu ospy wietrznej wykorzystuje się miejscowo działające środki łagodzące świąd, jak również doustne leki przeciwhistaminowe (również łagodzą swędzenie skóry) oraz doustne leki przeciwwirusowe, które muszą zostać zlecone osobiście przez lekarza.

Kolejną chorobą zakaźną, typową dla niemowląt, jest rumień nagły, czyli popularna gorączka trzydniowa. W jej przebiegu po trzech pełnych dobach gorączki, na całym ciele dziecka, w tym również na brzuchu, pojawia się drobnogrudkowa, czerwona wysypka. Jej obecność na skórze oznacza zakończenie choroby. Gorączka trzydniowa wymaga jedynie leczenia objawowego, to znaczy podawania leków przeciwgorączkowych, może to być zarówno ibuprofen, jak i paracetamol, nie ma natomiast konieczności leczenia samej wysypki. 

Powiązane produkty

Inne przyczyny wysypki na brzuchu

Wymienione wyżej są to najczęstsze przyczyny obecności wysypki na brzuchu, jednak źródeł pochodzenia wysypki może być zdecydowanie więcej. W sytuacji, kiedy na naszym brzuchu lub innych częściach ciała, pojawia się wysypka, zawsze należy udać się do swojego lekarza POZ. Lekarz zbierze od nas dokładny wywiad oraz obejrzy zmiany skórne. Dopiero na tej podstawie postawi diagnozę i zleci dalsze, właściwe postępowanie i leczenie. W razie jakichkolwiek wątpliwości lekarz POZ skieruje nas do dermatologa, który wtedy postawi już stuprocentową, ostateczną diagnozę, dzięki której możliwe będzie właściwe leczenie.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl