Kobieta cierpiąca na pyłkowicę
Paulina Kłos-Wojtczak

Pyłkowica – objawy i leczenie

Pyłkowica, czyli uczulenie na pyłki spędza sen z powiek wielu milionom Polaków. Nasilenie objawów obserwuje się od wczesnej wiosny, aż do końca lata. Jakie są jej przyczyny? Jak wygląda leczenie alergii?

Pyłkowica (łac. pollinosis) w literaturze medycznej bywa określana jako „katar sienny”, „sezonowy nieżyt nosa”, a także „gorączka sienna”. Zgodnie z raportem Ośrodka Badania Opinii Publicznej, aż 2/3 mieszkańców miast cierpi na różnego rodzaju alergie (pokarmowe, kontaktowe lub pyłkowe). Co ciekawe, większość stanowią kobiety oraz młodzi ludzie (do 29. roku życia). Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10, pyłkowica oznaczona jest symbolem J30.1, J.30.2, a także H10.1.

Co to jest pyłkowica? Jak się objawia?

Choroba zwana pyłkowicą (czasami określana jako astma pyłkowa) wywołana jest alergią na pyłki pojawiające się w sezonie wiosennym i letnim na terenie naszego kraju. W wyniku kontaktu z alergenem dochodzi do rozwoju nieżytu nosa i zapalenia spojówek. Ponieważ jest to choroba sezonowa, symptomy ujawniają się w określonych porach roku, co jest związane z porą kwitnienia danego przedstawiciela flory.

Sprawdź na DOZ.pl, czym różnią się alergia, uczulenie, nietolerancja i nadwrażliwość?

W Polsce najbardziej uczulające są pyłki:

  • traw  kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa, kostrzewa łąkowa,
  • chwastów  bylica pospolita, bylica, komosa, pokrzywa,
  • drzew  dąb, wierzba, leszczyna, olcha, topola, brzoza, jesion.

Objawy pyłkowicy dotyczą przede wszystkim układu oddechowego. W skrajnych przypadkach znacznie utrudniają one codzienne funkcjonowanie uczulonego, co wymaga interwencji farmakologicznej. Tzw. astma pyłkowa może dotyczyć ok. 20% społeczeństwa.

Jak rozpoznać uczulenie na pyłki? Objawy pyłkowicy to:

Pyłkowica u dzieci przebiega bardzo podobnie jak u osób dorosłych. Dziecko z alergią może być ponadto rozdrażnione, markotne i mniej skłonne do zabawy. Co więcej, maluchy uczulone na pyłki roślin mogą borykać się z problemem nawracającego zapalenia ucha, a także chrapania.

Warto zaznaczyć, że u jednych objawy będą znacznie nasilone, podczas gdy inni przejdą okres kwitnienia znacznie łagodniej. Jest to zatem kwestia osobniczo zmienna. Osoby, które cierpią z powodu pyłkowicy, wyróżnia zwiększone ryzyko alergii na niektóre produkty pokarmowe, w tym warzywa lub owoce. Jest to naturalna konsekwencja tzw. reakcji krzyżowej pomiędzy alergenami pokarmowymi i wziewnymi.

Pyłkowica – diagnostyka, rozpoznanie

Jak rozpoznać pyłkowicę? Pierwsze objawy pojawiają się na ogół w dzieciństwie lub bardzo młodym wieku. Znacznie rzadziej zdarza się, że manifestacja alergii przypadnie na czwartą lub kolejną dekadę życia. Jeżeli w okresie od maja do września obserwuje się niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę do alergologa.

Lekarz dokonuje diagnozy pyłkowicy na podstawie wywiadu oraz badań alergologicznych w kierunku przeciwciał klasy IgE, które produkowane są przez układ immunologiczny w wyniku kontaktu z obcym alergenem. Istotnym narzędziem diagnostycznym są także testy skórne.

Powiązane produkty

Leczenie pyłkowicy

Leczenie pyłkowicy jest stosunkowo proste i skuteczne. Pierwszym krokiem jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Wówczas konieczne może okazać się wprowadzenie farmakoterapii, a także immunoterapii.

Leki przeciwhistaminowe stosowane na różnego rodzaju alergię na pyłki, hamują wydzielanie histaminy (poprzez blokadę receptorów H1), działającej jak mediator reakcji zapalnej. W konsekwencji leki antyhistaminowe mają na celu ograniczenie pojawiania się objawów uczulenia. Jest to jednak reakcja odwracalna, dlatego też przyjmowanie leków należy kontynuować.

Sprawdź leki na alergię na DOZ.pl

Dużą skuteczność wykazują również glikokortykosteroidy, a także leki dostępne w aptekach bez recepty, które obkurczają błonę śluzową nosa. Wspomagająco zaleca się wykonywanie irygacji (czyli przepłukiwania) jamy nosa i zatok. Taki zabieg można bez problemu wykonać w warunkach domowych przy użyciu zwykłej soli fizjologicznej. Pomoże to szybko pozbyć się zalegającej wydzieliny i natychmiast poczuć ulgę.

Alergolodzy zalecają również przeprowadzanie odczulenia, czyli immunoterapii. Polega ona na wymuszeniu kontaktu z alergenem, przez co organizm zaczyna wytwarzać swoistą odporność przeciwko niemu. Zazwyczaj substancję uczulającą podaje się w coraz to większym stężeniu (głównie podskórnie), po to, by stopniowo przyzwyczaić do niej układ immunologiczny.

  1. R. Rutkowski, B. Kosztyła-Hojna i J. Rutkowska, Alergiczny nieżyt nosa - problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny XXI wieku, „Pneumonologia i Alergologia Polska”, nr 76, 2008.
  2. Z.A. Siddiqui, A. Walker, M.M. Pirwani i in., Allergic rhinitis:diagnosis and management, „British journal of hospital medicine”, nr 83(2), 2022.
  3. B. Wojda: alergia na pyłki drzew i żywność - reakcje krzyżowe, „ncez.pzh.gov.pl”, [online], https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alergia-na-pylki-drzew-i-zywnosc-reakcje-krzyzowe/, [dostęp 22.06.2022].
  4. Y. Zhang, F. Lan i L. Zhang, Advances and nighlights in allergic rhinitis, „Allergy”, nr 76(11), 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego) – jak sobie z nim radzić?

    Co miesiąc powtarza się niemal ten sam scenariusz – dopada Cię huśtawka nastrojów, nie możesz się skoncentrować, przybierasz na wadze nawet do 3 kg, czujesz się opuchnięta, piersi sprawiają Ci ból, nie możesz spać, masz migrenę, nudności, zaparcia lub biegunkę, a twarz i dekolt pokrywają się wypryskami? To tylko część z ponad 100 objawów, które  świadczą o zespole napięcia przedmiesiączkowego, czyli PMS. Jak złagodzić jego objawy?

  • Terapia celowana – nowa metoda leczenia nowotworów

    W dzisiejszych czasach do walki z nowotworami wykorzystywane są różne metody leczenia: zabiegi operacyjne, chemioterapia, radioterapia czy też hormonoterapia. Obecnie coraz większe nadzieje wiąże się z tzw. terapią celowaną.

  • Polio – przyczyny, objawy, leczenie choroby Heinego-Medina

    Polio jest wirusową chorobą zakaźną, która może prowadzić do śmierci lub ciężkiego kalectwa na skutek wiotkiego porażenia mięśni. Do zakażenia poliowirusem dochodzi drogą pokarmową lub w wyniku bezpośredniego kontaktu z chorym. Jak rozpoznać polio i w jaki sposób się przed nim uchronić? Jakie są objawy choroby Heinego-Medina?

  • Ból pęcherza – przyczyny, leczenie, domowe sposoby

    Ból pęcherza jest jedną z częstszych infekcji dróg moczowych, szczególnie u kobiet. Jeśli jej przebieg jest ostry, może mu towarzyszyć bardzo częste oddawanie niewielkich ilości moczu, gorączka oraz pieczenie w okolicach cewki moczowej. To jaka terapia będzie najlepsza na ból pęcherza, zależy od przyczyny tych dolegliwości. Czy ból pęcherza i zapalenie pęcherza to ta sama przypadłość i jak radzić sobie z infekcją w czasie ciąży?

  • Monakolina K – co to jest? Właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

    Choroby układu sercowo-naczyniowego stanowią główną przyczynę zachorowalności i śmiertelności nie tylko w Polsce, lecz również na całym świecie. U podłoża większości z nich leży miażdżyca naczyń krwionośnych, która jest bezpośrednio związana z zaburzeniami lipidowymi. Jednym z proponowanych sposobów radzenia sobie z tym problemem jest stosowanie suplementacji w oparciu o monakolinę K.

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Sensor do pomiaru cukru (CGM) – czym jest? Ile kosztuje? Refundacja

    Koncepcja wszczepialnych czujników glukozy jest propagowana od ponad 40 lat. Obecnie przyjmuje się, że ciągły monitoring glikemii (CGM) zwiększa jakość życia, ponieważ umożliwia podejmowanie świadomych decyzji dotyczących leczenia cukrzycy w wyniku bardziej zoptymalizowanej kontroli glikemii. Cukrzyca jest jedną z najczęstszych chorób cywilizacyjnych, na którą w Polsce choruje ponad 3 mln osób, z czego około 25% nie jest tego świadomych.

  • Subkliniczna niedoczynność tarczycy – objawy, leczenie

    Tarczyca jako jeden z kluczowych gruczołów układu hormonalnego, pełni istotną rolę w regulacji metabolizmu, funkcji sercowo-naczyniowych, a także procesów rozwojowych organizmu. Niedoczynność tarczycy, czyli hipotyreoza, to schorzenie wynikające z niewystarczającej produkcji hormonów tarczycy. Jedną z mniej oczywistych form tej choroby jest subkliniczna niedoczynność tarczycy – stan, który często rozwija się w sposób utajony, przez co trudniej go zdiagnozować i leczyć. Czym dokładnie jest subkliniczna niedoczynność tarczycy? Jakie są jej objawy, przyczyny, sposoby diagnostyki oraz metody terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.