Kobieta cierpiąca na pyłkowicę
Paulina Kłos-Wojtczak

Pyłkowica – objawy i leczenie

Pyłkowica, czyli uczulenie na pyłki spędza sen z powiek wielu milionom Polaków. Nasilenie objawów obserwuje się od wczesnej wiosny, aż do końca lata. Jakie są jej przyczyny? Jak wygląda leczenie alergii?

Pyłkowica (łac. pollinosis) w literaturze medycznej bywa określana jako „katar sienny”, „sezonowy nieżyt nosa”, a także „gorączka sienna”. Zgodnie z raportem Ośrodka Badania Opinii Publicznej, aż 2/3 mieszkańców miast cierpi na różnego rodzaju alergie (pokarmowe, kontaktowe lub pyłkowe). Co ciekawe, większość stanowią kobiety oraz młodzi ludzie (do 29. roku życia). Zgodnie z Międzynarodową Klasyfikacją Chorób ICD-10, pyłkowica oznaczona jest symbolem J30.1, J.30.2, a także H10.1.

Co to jest pyłkowica? Jak się objawia?

Choroba zwana pyłkowicą (czasami określana jako astma pyłkowa) wywołana jest alergią na pyłki pojawiające się w sezonie wiosennym i letnim na terenie naszego kraju. W wyniku kontaktu z alergenem dochodzi do rozwoju nieżytu nosa i zapalenia spojówek. Ponieważ jest to choroba sezonowa, symptomy ujawniają się w określonych porach roku, co jest związane z porą kwitnienia danego przedstawiciela flory.

Sprawdź na DOZ.pl, czym różnią się alergia, uczulenie, nietolerancja i nadwrażliwość?

W Polsce najbardziej uczulające są pyłki:

 • traw  kupkówka pospolita, wiechlina łąkowa, kostrzewa łąkowa,
 • chwastów  bylica pospolita, bylica, komosa, pokrzywa,
 • drzew  dąb, wierzba, leszczyna, olcha, topola, brzoza, jesion.

Objawy pyłkowicy dotyczą przede wszystkim układu oddechowego. W skrajnych przypadkach znacznie utrudniają one codzienne funkcjonowanie uczulonego, co wymaga interwencji farmakologicznej. Tzw. astma pyłkowa może dotyczyć ok. 20% społeczeństwa.

Jak rozpoznać uczulenie na pyłki? Objawy pyłkowicy to:

Pyłkowica u dzieci przebiega bardzo podobnie jak u osób dorosłych. Dziecko z alergią może być ponadto rozdrażnione, markotne i mniej skłonne do zabawy. Co więcej, maluchy uczulone na pyłki roślin mogą borykać się z problemem nawracającego zapalenia ucha, a także chrapania.

Warto zaznaczyć, że u jednych objawy będą znacznie nasilone, podczas gdy inni przejdą okres kwitnienia znacznie łagodniej. Jest to zatem kwestia osobniczo zmienna. Osoby, które cierpią z powodu pyłkowicy, wyróżnia zwiększone ryzyko alergii na niektóre produkty pokarmowe, w tym warzywa lub owoce. Jest to naturalna konsekwencja tzw. reakcji krzyżowej pomiędzy alergenami pokarmowymi i wziewnymi.

Pyłkowica – diagnostyka, rozpoznanie

Jak rozpoznać pyłkowicę? Pierwsze objawy pojawiają się na ogół w dzieciństwie lub bardzo młodym wieku. Znacznie rzadziej zdarza się, że manifestacja alergii przypadnie na czwartą lub kolejną dekadę życia. Jeżeli w okresie od maja do września obserwuje się niepokojące objawy ze strony układu oddechowego, należy niezwłocznie zgłosić się na wizytę do alergologa.

Lekarz dokonuje diagnozy pyłkowicy na podstawie wywiadu oraz badań alergologicznych w kierunku przeciwciał klasy IgE, które produkowane są przez układ immunologiczny w wyniku kontaktu z obcym alergenem. Istotnym narzędziem diagnostycznym są także testy skórne.

Powiązane produkty

Leczenie pyłkowicy

Leczenie pyłkowicy jest stosunkowo proste i skuteczne. Pierwszym krokiem jest ograniczenie kontaktu z alergenem. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Wówczas konieczne może okazać się wprowadzenie farmakoterapii, a także immunoterapii.

Leki przeciwhistaminowe stosowane na różnego rodzaju alergię na pyłki, hamują wydzielanie histaminy (poprzez blokadę receptorów H1), działającej jak mediator reakcji zapalnej. W konsekwencji leki antyhistaminowe mają na celu ograniczenie pojawiania się objawów uczulenia. Jest to jednak reakcja odwracalna, dlatego też przyjmowanie leków należy kontynuować.

Sprawdź leki na alergię na DOZ.pl

Dużą skuteczność wykazują również glikokortykosteroidy, a także leki dostępne w aptekach bez recepty, które obkurczają błonę śluzową nosa. Wspomagająco zaleca się wykonywanie irygacji (czyli przepłukiwania) jamy nosa i zatok. Taki zabieg można bez problemu wykonać w warunkach domowych przy użyciu zwykłej soli fizjologicznej. Pomoże to szybko pozbyć się zalegającej wydzieliny i natychmiast poczuć ulgę.

Alergolodzy zalecają również przeprowadzanie odczulenia, czyli immunoterapii. Polega ona na wymuszeniu kontaktu z alergenem, przez co organizm zaczyna wytwarzać swoistą odporność przeciwko niemu. Zazwyczaj substancję uczulającą podaje się w coraz to większym stężeniu (głównie podskórnie), po to, by stopniowo przyzwyczaić do niej układ immunologiczny.

 1. R. Rutkowski, B. Kosztyła-Hojna i J. Rutkowska, Alergiczny nieżyt nosa - problem epidemiologiczny, ekonomiczny i społeczny XXI wieku, „Pneumonologia i Alergologia Polska”, nr 76, 2008.
 2. Z.A. Siddiqui, A. Walker, M.M. Pirwani i in., Allergic rhinitis:diagnosis and management, „British journal of hospital medicine”, nr 83(2), 2022.
 3. B. Wojda: alergia na pyłki drzew i żywność - reakcje krzyżowe, „ncez.pzh.gov.pl”, [online], https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/alergia-na-pylki-drzew-i-zywnosc-reakcje-krzyzowe/, [dostęp 22.06.2022].
 4. Y. Zhang, F. Lan i L. Zhang, Advances and nighlights in allergic rhinitis, „Allergy”, nr 76(11), 2021.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Krztusiec – przyczyny, objawy, leczenie kokluszu

  Krztusiec (koklusz) jest ostrą chorobą zakaźną dróg oddechowych wywołaną przez pałeczki krztuśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Na ciężki przebieg krztuśca narażone są zwłaszcza niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia. Jak przebiega krztusiec i jak go rozpoznać? Jak wygląda leczenie kokluszu? W jaki sposób można się przed nim uchronić?

 • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

  Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

 • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

  Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

 • HIV – charakterystyka, epidemiologia, transmisja

  Wirus HIV jest przyczyną jednej z najgroźniejszych i najbardziej uporczywych epidemii w dziejach ludzkości. Szacuje się, że 37 milionów osób na świecie jest nim zakażonych. Postęp, jaki dokonał się w leczeniu, sprawił, że ich jakość życia uległa poprawie. Jakie są nowoczesne metody leczenia zakażenia wirusem HIV?

 • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

  Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

 • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

  Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

 • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

  Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

 • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

  Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij