Cetyryzyna – lek na alergię II generacji. Właściwości i zastosowanie cetyryzyny
Krzysztof Słomiak

Cetyryzyna – lek na alergię II generacji. Właściwości i zastosowanie cetyryzyny

Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy II generacji. Jest substancją czynną występującą w wielu preparatach o działaniu przeciwalergicznym. Jej działanie jest o tyle korzystne dla pacjenta, że substancja ta ma niski potencjał usypiający w porównaniu do innych leków przeciwhistaminowych.

Dostępna jest w formie tabletek, kropli oraz syropów. W celu zrozumienia mechanizmu jej działania należy bliżej przyjrzeć się także histaminie, ponieważ obie substancje silnie oddziałują na siebie.

Jak powstaje reakcja alergiczna?

Histamina jest endogenną substancją syntetyzowaną, magazynowaną i uwalnianą przez komórki tuczne w skórze, płucach oraz przewodzie pokarmowym. Sprzyja powstawaniu procesów zapalnych poprzez pobudzenie receptorów histaminowych. 

Pobudzenie receptora histaminowego prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze, co objawia się jej zaczerwienieniem. Podrażnienie zakończeń nerwowych powoduje ból oraz świąd. Może wystąpić także obrzęk w wyniku zwiększenia przepuszczalności naczyń żylnych oraz skurcz mięśni gładkich, np. oskrzeli, co objawia się dusznościami. Działanie niektórych substancji oraz leków tj. kodeiny, morfiny oraz pewnych antybiotyków zwiększa uwalnianie histaminy. 

Właściwości cetyryzyny

Cetryzyna jest substancją, która przeciwdziała powstawaniu reakcji alergicznych. Blokuje ona łączenie się histaminy z receptorami histaminowymi, dzięki temu hamuje występowanie objawów stanów zapalnych, czyli zaczerwienienia, bólu, świądu, obrzęku. Charakteryzuje się dobrym przenikaniem do tkanek i wchłanianiem z przewodu pokarmowego. Stosowana może być w formie doustnej oraz miejscowo w postaci kropli do oczu oraz nosa.

Największą zaletą stosowania cetyryzyny oraz innych leków przeciwhistaminowych należących do II generacji, poza znoszeniem objawów alergii, jest brak skutku ubocznego w postaci nadmiernego uspokojenia oraz możliwość prowadzenia pojazdów po ich spożyciu.

W odróżnieniu od innych leków przeciwhistaminowych efekt jej działania pojawia się bardzo szybko, bo już po około godzinie oraz utrzymuje się przez 24h, dlatego stosowana jest tylko raz dziennie. Wydalana jest głownie z moczem. Dodatkowo wykazano, że nie powoduje zwiększenia łaknienia, dzięki temu nie przyczynia się do wzrostu masy ciała.

Powiązane produkty

Kiedy stosujemy cetyryzynę?

Cetyryzyna występuje w lekach, po które sięga większość Polaków w przypadku pojawienia się pierwszych objawów alergii, zarówno tych sezonowych, jak i przewlekłych, ponieważ obecnie na rynku farmaceutycznym dostępne są bez recepty preparaty, które zawierają ją w swoim składzie.

Przynosi ulgę w przypadku uporczywych objawów alergii, takich jak: zapalenie spojówek, katar sienny oraz przewlekła pokrzywka niewiadomego pochodzenia. Zmniejsza nadreaktywność oskrzeli, dlatego bywa także wykorzystywana pomocniczo w astmie oskrzelowej.

Cetyryzyna może być także stosowana przez osoby, które zmagają się z alergicznym nieżytem nosa przez cały rok. Kobiety w ciąży mogą stosować ten lek tylko w szczególnych przypadkach, gdy korzyść przewyższa ryzyko oraz wyłącznie z zalecenia lekarza.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

Cetyryzyna przenika do mleka matki, dlatego powinny jej unikać kobiety karmiące piersią. Nie jest także polecana osobom, które wykazują nadwrażliwość na tę substancję, ponieważ mogą wystąpić liczne działania niepożądane.

Cetyryzyna wchodzi w interakcje z innymi lekami, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania jednocześnie neuroleptyków oraz leków uspokajających, ponieważ może nasilać ich działanie.

Do przeciwwskazań należy także niewydolność nerek oraz wiek dziecka poniżej 2 lat, gdyż może wystąpić u nich nadmierne pobudzenie. 

A co z działaniami niepożądanymi? 

Cetyryzyna, jak każdy lek, może wykazywać działania niepożądane. Do najczęstszych z nich należą ból oraz zawroty głowy. U niektórych substancja ta może powodować nadmierną senność oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka oraz wymioty. Rzadziej można zaobserwować reakcje nadwrażliwości – świąd, wysypkę czy pokrzywkę. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepożądanych objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Tak jak każdy lek, cetryzyna niesie za sobą korzyści, ale również charakterystyczne działania niepożądane. Stosowanie leku w zbyt dużych dawkach może dać efekt odwrotny od zamierzonego. W przypadku brak skuteczności prowadzonej terapii, jak i pojawienia się działań niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Najlepszy krem na oparzenia – alantoina? Jakie ma właściwości?

    Alantoina ze względu na silne działanie regeneracyjne, nawilżające oraz łagodzące wykorzystywana jest w licznych produktach kosmetycznych. Obecnie w przemyśle kosmetycznym stosuje się głównie alantoinę pochodzenia syntetycznego. Jest częstym składnikiem produktów do pielęgnacji skóry bardzo wrażliwej, w tym skóry niemowląt i dzieci. Występuje w balsamach, kremach do ciała oraz emulsjach do kąpieli. Preparaty z jej dodatkiem wykazują działanie regenerujące i łagodzące podrażnienia.

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij