Cetyryzyna – lek na alergię II generacji. Właściwości i zastosowanie cetyryzyny
Krzysztof Słomiak

Cetyryzyna – lek na alergię II generacji. Właściwości i zastosowanie cetyryzyny

Cetyryzyna to lek przeciwhistaminowy II generacji. Jest substancją czynną występującą w wielu preparatach o działaniu przeciwalergicznym. Jej działanie jest o tyle korzystne dla pacjenta, że substancja ta ma niski potencjał usypiający w porównaniu do innych leków przeciwhistaminowych.

  1. Jak powstaje reakcja alergiczna?
  2. Właściwości cetyryzyny
  3. Kiedy stosujemy cetyryzynę?
  4. Przeciwwskazania dla stosowania cetyryzyny
  5. Cetryryzyna - działania niepożądane

Dostępna jest w formie tabletek, kropli oraz syropów. W celu zrozumienia mechanizmu jej działania należy bliżej przyjrzeć się także histaminie, ponieważ obie substancje silnie oddziałują na siebie.

Jak powstaje reakcja alergiczna?

Histamina jest endogenną substancją syntetyzowaną, magazynowaną i uwalnianą przez komórki tuczne w skórze, płucach oraz przewodzie pokarmowym. Sprzyja powstawaniu procesów zapalnych poprzez pobudzenie receptorów histaminowych. 

Pobudzenie receptora histaminowego prowadzi do rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze, co objawia się jej zaczerwienieniem. Podrażnienie zakończeń nerwowych powoduje ból oraz świąd. Może wystąpić także obrzęk w wyniku zwiększenia przepuszczalności naczyń żylnych oraz skurcz mięśni gładkich, np. oskrzeli, co objawia się dusznościami. Działanie niektórych substancji oraz leków tj. kodeiny, morfiny oraz pewnych antybiotyków zwiększa uwalnianie histaminy. 

Właściwości cetyryzyny

Cetryzyna jest substancją, która przeciwdziała powstawaniu reakcji alergicznych. Blokuje ona łączenie się histaminy z receptorami histaminowymi, dzięki temu hamuje występowanie objawów stanów zapalnych, czyli zaczerwienienia, bólu, świądu, obrzęku. Charakteryzuje się dobrym przenikaniem do tkanek i wchłanianiem z przewodu pokarmowego. Stosowana może być w formie doustnej oraz miejscowo w postaci kropli do oczu oraz nosa.

Największą zaletą stosowania cetyryzyny oraz innych leków przeciwhistaminowych należących do II generacji, poza znoszeniem objawów alergii, jest brak skutku ubocznego w postaci nadmiernego uspokojenia oraz możliwość prowadzenia pojazdów po ich spożyciu.

W odróżnieniu od innych leków przeciwhistaminowych efekt jej działania pojawia się bardzo szybko, bo już po około godzinie oraz utrzymuje się przez 24h, dlatego stosowana jest tylko raz dziennie. Wydalana jest głownie z moczem. Dodatkowo wykazano, że nie powoduje zwiększenia łaknienia, dzięki temu nie przyczynia się do wzrostu masy ciała.

Powiązane produkty

Kiedy stosujemy cetyryzynę?

Cetyryzyna występuje w lekach, po które sięga większość Polaków w przypadku pojawienia się pierwszych objawów alergii, zarówno tych sezonowych, jak i przewlekłych, ponieważ obecnie na rynku farmaceutycznym dostępne są bez recepty preparaty, które zawierają ją w swoim składzie.

Przynosi ulgę w przypadku uporczywych objawów alergii, takich jak: zapalenie spojówek, katar sienny oraz przewlekła pokrzywka niewiadomego pochodzenia. Zmniejsza nadreaktywność oskrzeli, dlatego bywa także wykorzystywana pomocniczo w astmie oskrzelowej.

Cetyryzyna może być także stosowana przez osoby, które zmagają się z alergicznym nieżytem nosa przez cały rok. Kobiety w ciąży mogą stosować ten lek tylko w szczególnych przypadkach, gdy korzyść przewyższa ryzyko oraz wyłącznie z zalecenia lekarza.

 

 

 

LEKI NA ALERGIE

PREPARATY NA UCZULENIE I ALERGIE SKÓRNE

KROPLE I ŚRODKI NA KATAR SIENNY I ALERGICZNY NIEŻYT NOSA

Przeciwwskazania dla stosowania cetyryzyny

Cetyryzyna przenika do mleka matki, dlatego powinny jej unikać kobiety karmiące piersią. Nie jest także polecana osobom, które wykazują nadwrażliwość na tę substancję, ponieważ mogą wystąpić liczne działania niepożądane.

Cetyryzyna wchodzi w interakcje z innymi lekami, dlatego należy zachować szczególną ostrożność w przypadku stosowania jednocześnie neuroleptyków oraz leków uspokajających, ponieważ może nasilać ich działanie.

Do przeciwwskazań należy także niewydolność nerek oraz wiek dziecka poniżej 2 lat, gdyż może wystąpić u nich nadmierne pobudzenie. 

Cetryryzyna - działania niepożądane

Cetyryzyna, jak każdy lek, może wykazywać działania niepożądane. Do najczęstszych z nich należą ból oraz zawroty głowy. U niektórych substancja ta może powodować nadmierną senność oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka oraz wymioty. Rzadziej można zaobserwować reakcje nadwrażliwości – świąd, wysypkę czy pokrzywkę. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepożądanych objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Tak jak każdy lek, cetryzyna niesie za sobą korzyści, ale również charakterystyczne działania niepożądane. Stosowanie leku w zbyt dużych dawkach może dać efekt odwrotny od zamierzonego. W przypadku brak skuteczności prowadzonej terapii, jak i pojawienia się działań niepożądanych należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wysypka na ciele - wysypka alergiczna, wysypka jako objaw choroby

    Każdego roku wysypka jest przyczyną pukania do drzwi dermatologów setek pacjentów. Problem w tym, że nie każda wysypka objawia się w sposób charakterystyczny na skórze danej osoby i bez złożenia w całość wszystkich towarzyszących wysypce objawów trudno określić jej przyczynę. Alergia to tylko jedna z możliwości.

  • Co na alergię? Skuteczne leki i domowe sposoby na alergię

    Alergia może dotyczyć niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej. Niestety problem ten doskwiera coraz większej ilości osób na całym świecie. Lekceważenie objawów alergii może doprowadzić do groźnych komplikacji, takich jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wsparcie w leczeniu alergii mogą stanowić metody naturalne oraz wypracowanie schematu zachowań ograniczających kontakt z alergenami. Dostępne są również leki i preparaty na alergię, które można kupić w aptece także bez recepty. Stosowane właściwie, czyli konsekwentnie i zgodnie z zaleceniami, mogą pomóc zwalczyć dokuczliwe objawy alergii.

  • Alergia krzyżowa – czym jest i jakie daje objawy? Tabela alergenów krzyżowych

    Alergia krzyżowa, znana również jako reakcja krzyżowa, to zjawisko, w którym jeden typ przeciwciał reaguje nie z jednym określonym alergenem, ale z dwoma lub więcej. Jak diagnozuje się alergię krzyżową? Czy jedyną metodą zapobiegania reakcjom alergicznym jest unikanie kontaktu z alergenem?

  • Czy alergia może pojawić się w każdym wieku? Skąd się biorą alergie u osób dorosłych?

    Alergie to choroba, na którą cierpią miliony ludzi na całym świecie. Badania epidemiologiczne potwierdziły gwałtowny wzrost liczby przypadków w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat. Czy jest możliwe, aby alergia rozwinęła się z dnia na dzień? 

  • Alergia na sierść - czy alergik może żyć ze zwierzakiem?

    Pies, kot, świnka morska – wielu z nas albo już ma w domu zwierzęcego towarzysza, albo o nim marzy. A co, jeśli któryś z domowników okaże się alergikiem? Czym jest alergia na sierść i czy można ją jakoś poskromić?

  • Czy alergię można leczyć naturalnie? Fakty i mity

    Każdy alergik wie, jak nieprzyjemny potrafi być okres wiosenny i letni. Alergenem może być wszystko. Pyłki traw i drzew to zmora każdego uczulonego. Tak samo jak alergia na kurz i roztocza, owoce i warzywa, orzechy czy sierść zwierząt. Objawami kontaktu z nimi, mogą być wyciek wydzieliny z nosa, uczucie obrzęku w okolicach zatok i kaszel w połączeniu ze łzawieniem i pieczeniem oczu. Takie objawy to codzienność niejednego alergika. Wiele osób poza konwencjonalnymi metodami szuka metod alternatywnych. Wiele z tych sposobów alternatywnych ma opinię bezpiecznych dla zdrowia. Jak jest naprawdę?

  • Jak sobie radzić z alergią w ciąży?

    Co piąta kobieta w ciąży cierpi na alergię, zwłaszcza na alergiczny nieżyt nosa i astmę alergiczną. W czasie ciąży może pojawić się także alergiczne zapalenie spojówek, ostra pokrzywka, alergia pokarmowa, alergia na leki, a nawet anafilaksja. Jak zatem radzić sobie z alergią w ciąży? Jakie leki można stosować na alergię w ciąży? Czy w ciąży można robić testy alergiczne? I czy alergia w ciąży szkodzi dziecku?

  • Alergia (uczulenie) – objawy, przyczyny, rodzaje, leczenie

    Alergia pojawia się w wyniku reakcji układu odpornościowego człowieka na substancje obce pochodzące ze środowiska, które są obojętne dla innych ludzi. Związki te, określane mianem alergenów, mogą występować w pyłkach, roztoczach kurzu, sierści zwierząt, zarodnikach pleśni, pożywieniu, lekach i suplementach.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl