lUDZIE PODAJĄ KWIATY I PSA młodej dziewczynie, które odczuwa objawy alergii, stojąc na jasnym tle.
Zuzanna Kręcisz

Co na alergię? Skuteczne leki i domowe sposoby na alergię

Alergia może dotyczyć niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej. Niestety problem ten doskwiera coraz większej ilości osób na całym świecie. Lekceważenie objawów alergii może doprowadzić do groźnych komplikacji, takich jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wsparcie w leczeniu alergii mogą stanowić metody naturalne oraz wypracowanie schematu zachowań ograniczających kontakt z alergenami. Dostępne są również leki i preparaty na alergię, które można kupić w aptece także bez recepty. Stosowane właściwie, czyli konsekwentnie i zgodnie z zaleceniami, mogą pomóc zwalczyć dokuczliwe objawy alergii.

Alergia to stale narastający problem. Szacuje się, że w Polsce dotyczy już ponad 40% społeczeństwa. Co czwarty Polak choruje na choroby alergiczne, dlatego ogromnie ważna jest edukacja o przyczynach alergii, jej objawach i sposobach leczenia, a także profilaktyce.

Jakie leki i preparaty brać na alergię?

Alergię zalicza się do chorób cywilizacyjnych o największej dynamice wzrostu. Ma na to wpływ m.in. stale rosnące zanieczyszczenie środowiska. Zanieczyszczone spalinami powietrze zawiera pył, węglowodory aromatyczne, tlenki azotu i siarki. Substancje te same mogą alergizować, ale również łączą się z alergenami, czyniąc je bardziej szkodliwymi i dając bardziej nasilone i uciążliwe objawy. Problem alergii może dotyczyć niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej. Nigdy nie należy lekceważyć objawów alergii, choć czasem to tylko kichanie, łzawienie oczu czy swędzenie. Nieleczona lub leczona niewłaściwie alergia, która towarzyszy choremu przez całe życie, może nieść bardzo poważne konsekwencje w postaci, np. POChP – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Bardzo istotne jest, aby osoby, u których postawiono diagnozę alergii lub astmy stosowały leki systematycznie i zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeśli dolegliwości, takie jak katar, kichanie i łzawienie oraz kaszel i duszności pojawiły się po raz pierwszy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Skuteczne leczenie każdej alergii zarówno wziewnej, jak i kontaktowej, na pyłki i kota, u dziecka, kobiety w ciąży i dorosłych wymaga często równoległego stosowania kilku leków dostępnych wyłącznie na receptę. W terapii wykorzystuje się doustne i miejscowe leki przeciwhistaminowe, glikokortyosteroidy, kromony i leki przeciwleukotrienowe oraz obkurczające naczynia błony śluzowej nosa.

Leki i preparaty na alergię bez recepty

Jeśli alergiczny nieżyt nosa (najczęściej występujące schorzenie alergiczne) ma charakter umiarkowany, a zatem nie powoduje zaburzeń snu, nie utrudnia codziennych aktywności i jego objawy są łagodne, osoba dorosła może sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty. Na kichanie, uczucie zatkanego nosa i wodnistą wydzielinę można zastosować tabletkę przeciwhistaminową II generacji z: cetyryzyną, lewocetyryzyną, feksofenadyną, loratadyną, desloratadyną (zaliczaną niekiedy do leków III generacji) oraz od niedawna także bilastyną. Stosuje się je raz na dobę i zaczynają działać niecałą godzinę od przyjęcia tabletki. W porównaniu do leków I generacji mają zdecydowanie mniej działań niepożądanych. Bezpośrednio do podania do nosa stworzono leki w postaci kropli i aerozoli: przeciwhistaminowe z azelastyną, działające przeciwzapalnie i przeciwalergicznie z mometazonem, czy nieco słabsze, ale o wysokim profilu bezpieczeństwa z kromoglikanem sodowym.

Do oczu dostępne są preparaty z azelastyną, olopatadyną, ketotifenem i kromoglikanem. Nie należy zaprzestawać stosowania leków, nawet jeśli po kilku dniach nie widzimy zadowalających efektów. Glikokortykosteroidy donosowe wykazują co prawda działanie już po 7–12 h od podania, ale optymalny efekt osiągany jest po stosowaniu leku przez okres dwóch tygodni najpierw w dawce – raz na dobę dwa psiknięcia potem raz na dobę jedno. W okresie, kiedy ich działanie nie jest jeszcze pełne, można dodatkowo zastosować do nosa leki sympatykomimetyczne zwężające naczynia krwionośne w śluzówce nosa i zmniejszające jej obrzęk: fenylefrynę, ksylometazolinę, oksymetazolinę, nafazolinę i tetryzolinę. Sympatykomimetyki doustne, np. pseudoefedryna „odtykają” nos, ale wywierają wiele działań niepożądanych, m.in. bóle głowy, niepokój, bezsenność, szybkie bicie serca i nadciśnienie. Doustnych i donosowych leków z sympatykomimetykami nie wolno stosować dłużej niż kilka dni. 

Sprawdź, jakie leki i preparaty na alergię znajdziesz na DOZ.pl

Leczenie alergii u niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią powinno odbywać się na zalecenie lekarza i pod jego kontrolą. Preparat dostępny bez recepty i przeznaczony dla dzieci można podać dziecku w oczekiwaniu na konsultację z lekarzem, jeśli objawy sugerują alergię i są łagodne. W przypadku alergii skórnej można zastosować dostępny bez recepty lek w postaci żelu z dimetindenem lub preparaty z alantoiną, mentolem, lidokainą i difenhydraminą. Prowadzone są badania na temat roli witaminy D, probiotyków i magnezu w łagodzeniu chorób alergicznych.

Powiązane produkty

Naturalne, domowe sposoby na alergię

Wsparcie w leczeniu alergii mogą stanowić metody naturalne oraz wypracowanie schematu zachowań ograniczających kontakt z alergenami. Działanie przeciwalergiczne wykazują zioła np. rdestu ptasiego i  skrzypu, które zawierają niektóre z flawonoidów, takie jak kwercetyna, rutyna, bajkalina, mirycetyna i apigenina. Dobre efekty przynosi stosowanie roztworów soli fizjologicznej do nosa, wody morskiej zarówno izotonicznej, jak i hipertonicznej oraz preparatów z ektoiną.

Alergikom zaleca się:

 • śledzenie kalendarzy pylenia,
 • pranie pościeli minimum raz w miesiącu, w temp. min. 60°C,
 • usunięcie z mieszkań dywanów i zasłon,
 • stosownie odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA,
 • wietrzenie pomieszczeń wczesnym rankiem i wieczorem,
 • częste mycie twarzy i wycieranie jej ręcznikiem jednorazowym,
 • używanie okularów ochronnych.

W łagodzeniu objawów świądu skóry pomogą chłodne okłady lub kąpiel z dodatkiem płatków owsianych.

Dieta przy alergii – co jeść i pić?

Dieta przy alergii ma ogromne znaczenie, lecz pytanie „co jeść i pić” należy przekształcić w „czego nie jeść i nie pić” w przypadku alergii. Podstawę leczenia alergii pokarmowej stanowi bowiem dieta eliminacyjna, podobnie zresztą wygląda postępowanie w alergii wziewnej czy kontaktowej. Zasadą jest unikanie potwierdzonych alergenów lub substancji reagujących krzyżowo, np. osoby uczulone na pyłki brzozy powinny chociażby wyeliminować z diety jabłka, gruszki, czereśnie, wiśnie, kiwi, selery, marchew. Wskazane jest również unikanie pokarmów o wysokiej zawartości histaminy, która może zaostrzać przebieg alergii. Wymienić można tutaj m.in.: wędzone ryby, sery pleśniowe, fermentowane produkty sojowe, strączki, wino, peklowane mięso i wędliny oraz cytrusy. Do produktów, które zaleca się jeść w alergii, zaliczono niealergizujące owoce i warzywa bogate w antyoksydanty i flawonoidy kwercetynę i luteolinę, które obniżają poziom mediatorów stanu zapalnego i poziom histaminy. Kwercetyna występuje m.in. w cebuli, winogronach, owocach jagodowych i zielonej herbacie.

 1. M. Majewska, H. Czeczot, Flawonoidy w profilaktyce i terapii, „Terapia i leki”, 2009.
 2. B. Samoliński i in., Częstość występowania objawów nieżytów nosa i astmy, Family Medicine & Primary Care Review 2007, 9, 3: 596–601.
 3. Wygonowska E., Placek W.: Dieta w atopowym zapaleniu skóry. W: Dieta w chorobach skóry (red.) Placek W. Wydaw. Czelej. Lublin 2015: 48-58.
 4. R. Rosello, Alergie naturalne sposoby leczenia, Warszawa 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

  Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

  Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

  W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Suplementacja przy insulinooporności

  Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

 • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

  Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

 • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

  Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

 • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

  Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

 • Kolagen na stawy dla sportowców - jak wybrać najlepszy?

  Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nie rzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, który warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij