lUDZIE PODAJĄ KWIATY I PSA młodej dziewczynie, które odczuwa objawy alergii, stojąc na jasnym tle.
Zuzanna Kręcisz

Co na alergię? Skuteczne leki i domowe sposoby na alergię

Alergia może dotyczyć niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej. Niestety problem ten doskwiera coraz większej ilości osób na całym świecie. Lekceważenie objawów alergii może doprowadzić do groźnych komplikacji, takich jak np. przewlekła obturacyjna choroba płuc. Wsparcie w leczeniu alergii mogą stanowić metody naturalne oraz wypracowanie schematu zachowań ograniczających kontakt z alergenami. Dostępne są również leki i preparaty na alergię, które można kupić w aptece także bez recepty. Stosowane właściwie, czyli konsekwentnie i zgodnie z zaleceniami, mogą pomóc zwalczyć dokuczliwe objawy alergii.

Alergia to stale narastający problem. Szacuje się, że w Polsce dotyczy już ponad 40% społeczeństwa. Co czwarty Polak choruje na choroby alergiczne, dlatego ogromnie ważna jest edukacja o przyczynach alergii, jej objawach i sposobach leczenia, a także profilaktyce.

Jakie leki i preparaty brać na alergię?

Alergię zalicza się do chorób cywilizacyjnych o największej dynamice wzrostu. Ma na to wpływ m.in. stale rosnące zanieczyszczenie środowiska. Zanieczyszczone spalinami powietrze zawiera pył, węglowodory aromatyczne, tlenki azotu i siarki. Substancje te same mogą alergizować, ale również łączą się z alergenami, czyniąc je bardziej szkodliwymi i dając bardziej nasilone i uciążliwe objawy. Problem alergii może dotyczyć niemowlaka, dziecka i osoby dorosłej. Nigdy nie należy lekceważyć objawów alergii, choć czasem to tylko kichanie, łzawienie oczu czy swędzenie. Nieleczona lub leczona niewłaściwie alergia, która towarzyszy choremu przez całe życie, może nieść bardzo poważne konsekwencje w postaci, np. POChP – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Bardzo istotne jest, aby osoby, u których postawiono diagnozę alergii lub astmy stosowały leki systematycznie i zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Jeśli dolegliwości, takie jak katar, kichanie i łzawienie oraz kaszel i duszności pojawiły się po raz pierwszy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza rodzinnego.

Skuteczne leczenie każdej alergii zarówno wziewnej, jak i kontaktowej, na pyłki i kota, u dziecka, kobiety w ciąży i dorosłych wymaga często równoległego stosowania kilku leków dostępnych wyłącznie na receptę. W terapii wykorzystuje się doustne i miejscowe leki przeciwhistaminowe, glikokortyosteroidy, kromony i leki przeciwleukotrienowe oraz obkurczające naczynia błony śluzowej nosa.

Leki i preparaty na alergię bez recepty

Jeśli alergiczny nieżyt nosa (najczęściej występujące schorzenie alergiczne) ma charakter umiarkowany, a zatem nie powoduje zaburzeń snu, nie utrudnia codziennych aktywności i jego objawy są łagodne, osoba dorosła może sięgnąć po preparaty dostępne bez recepty. Na kichanie, uczucie zatkanego nosa i wodnistą wydzielinę można zastosować tabletkę przeciwhistaminową II generacji z: cetyryzyną, lewocetyryzyną, feksofenadyną, loratadyną, desloratadyną (zaliczaną niekiedy do leków III generacji) oraz od niedawna także bilastyną. Stosuje się je raz na dobę i zaczynają działać niecałą godzinę od przyjęcia tabletki. W porównaniu do leków I generacji mają zdecydowanie mniej działań niepożądanych. Bezpośrednio do podania do nosa stworzono leki w postaci kropli i aerozoli: przeciwhistaminowe z azelastyną, działające przeciwzapalnie i przeciwalergicznie z mometazonem, czy nieco słabsze, ale o wysokim profilu bezpieczeństwa z kromoglikanem sodowym.

Do oczu dostępne są preparaty z azelastyną, olopatadyną, ketotifenem i kromoglikanem. Nie należy zaprzestawać stosowania leków, nawet jeśli po kilku dniach nie widzimy zadowalających efektów. Glikokortykosteroidy donosowe wykazują co prawda działanie już po 7–12 h od podania, ale optymalny efekt osiągany jest po stosowaniu leku przez okres dwóch tygodni najpierw w dawce – raz na dobę dwa psiknięcia potem raz na dobę jedno. W okresie, kiedy ich działanie nie jest jeszcze pełne, można dodatkowo zastosować do nosa leki sympatykomimetyczne zwężające naczynia krwionośne w śluzówce nosa i zmniejszające jej obrzęk: fenylefrynę, ksylometazolinę, oksymetazolinę, nafazolinę i tetryzolinę. Sympatykomimetyki doustne, np. pseudoefedryna „odtykają” nos, ale wywierają wiele działań niepożądanych, m.in. bóle głowy, niepokój, bezsenność, szybkie bicie serca i nadciśnienie. Doustnych i donosowych leków z sympatykomimetykami nie wolno stosować dłużej niż kilka dni. 

Sprawdź, jakie leki i preparaty na alergię znajdziesz na DOZ.pl

Leczenie alergii u niemowląt, dzieci, kobiet w ciąży i karmiących piersią powinno odbywać się na zalecenie lekarza i pod jego kontrolą. Preparat dostępny bez recepty i przeznaczony dla dzieci można podać dziecku w oczekiwaniu na konsultację z lekarzem, jeśli objawy sugerują alergię i są łagodne. W przypadku alergii skórnej można zastosować dostępny bez recepty lek w postaci żelu z dimetindenem lub preparaty z alantoiną, mentolem, lidokainą i difenhydraminą. Prowadzone są badania na temat roli witaminy D, probiotyków i magnezu w łagodzeniu chorób alergicznych.

Polecane dla Ciebie

Naturalne, domowe sposoby na alergię

Wsparcie w leczeniu alergii mogą stanowić metody naturalne oraz wypracowanie schematu zachowań ograniczających kontakt z alergenami. Działanie przeciwalergiczne wykazują zioła np. rdestu ptasiego i  skrzypu, które zawierają niektóre z flawonoidów, takie jak kwercetyna, rutyna, bajkalina, mirycetyna i apigenina. Dobre efekty przynosi stosowanie roztworów soli fizjologicznej do nosa, wody morskiej zarówno izotonicznej, jak i hipertonicznej oraz preparatów z ektoiną.

Alergikom zaleca się:

 • śledzenie kalendarzy pylenia,
 • pranie pościeli minimum raz w miesiącu, w temp. min. 60°C,
 • usunięcie z mieszkań dywanów i zasłon,
 • stosownie odkurzaczy i oczyszczaczy powietrza z filtrami HEPA,
 • wietrzenie pomieszczeń wczesnym rankiem i wieczorem,
 • częste mycie twarzy i wycieranie jej ręcznikiem jednorazowym,
 • używanie okularów ochronnych.

W łagodzeniu objawów świądu skóry pomogą chłodne okłady lub kąpiel z dodatkiem płatków owsianych.

Dieta przy alergii – co jeść i pić?

Dieta przy alergii ma ogromne znaczenie, lecz pytanie „co jeść i pić” należy przekształcić w „czego nie jeść i nie pić” w przypadku alergii. Podstawę leczenia alergii pokarmowej stanowi bowiem dieta eliminacyjna, podobnie zresztą wygląda postępowanie w alergii wziewnej czy kontaktowej. Zasadą jest unikanie potwierdzonych alergenów lub substancji reagujących krzyżowo, np. osoby uczulone na pyłki brzozy powinny chociażby wyeliminować z diety jabłka, gruszki, czereśnie, wiśnie, kiwi, selery, marchew. Wskazane jest również unikanie pokarmów o wysokiej zawartości histaminy, która może zaostrzać przebieg alergii. Wymienić można tutaj m.in.: wędzone ryby, sery pleśniowe, fermentowane produkty sojowe, strączki, wino, peklowane mięso i wędliny oraz cytrusy. Do produktów, które zaleca się jeść w alergii, zaliczono niealergizujące owoce i warzywa bogate w antyoksydanty i flawonoidy kwercetynę i luteolinę, które obniżają poziom mediatorów stanu zapalnego i poziom histaminy. Kwercetyna występuje m.in. w cebuli, winogronach, owocach jagodowych i zielonej herbacie.

 1. M. Majewska, H. Czeczot, Flawonoidy w profilaktyce i terapii, „Terapia i leki”, 2009.
 2. B. Samoliński i in., Częstość występowania objawów nieżytów nosa i astmy, Family Medicine & Primary Care Review 2007, 9, 3: 596–601.
 3. Wygonowska E., Placek W.: Dieta w atopowym zapaleniu skóry. W: Dieta w chorobach skóry (red.) Placek W. Wydaw. Czelej. Lublin 2015: 48-58.
 4. R. Rosello, Alergie naturalne sposoby leczenia, Warszawa 2009.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Leki przeciwwirusowe na grypę. Czym jest amantadyna, rymantadyna, oseltamiwir i zanamiwir?

  Najsilniejszymi lekami przeciwwirusowymi na grypę są: amantadyna, rymantadyna (leki starej generacji), oseltamiwir i zanamiwir (leki nowej generacji). Stosowane są jedynie na wskazanie lekarza, który tylko w uzasadnionych przypadkach wdroży leczenie tymi substancjami. Mają one charakter wirusostatyczny, a leczenie z ich udziałem trwa najczęściej 5. dni. Jakie są przeciwwskazania do stosowania leków przeciwwirusowych, jaki jest ich mechanizm działania oraz kiedy leki na grypę są skuteczne? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Cynk – suplementacja, niedobory i nadmiar. Czy tabletki z cynkiem pomoga odzyskać węch i smak?

  Prawidłowy poziom cynku wynosi u osób dorosłych 11–18 µmol/l (70–120 µg/dl), natomiast u dzieci 11–24 µmol/l (70–160 µg/dl). Jego odpowiednia ilość pomaga zachować piękny wygląd skóry, włosów i paznokci. Cynk pełni bardzo istotne funkcje w metabolizmie komórkowym, wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz działanie zmysłów smaku i węchu. Jakie jeszcze właściwości ma cynk, czy utrata powonienia przy COVID-19  to powód, dla którego warto go suplementować oraz czym jest cynk chelat aminokwasowy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czym są beta-blokery i kiedy należy je stosować? Leki nowej generacji

  Efektem działania beta-blokerów jest m.in. zwolnienie akcji serca i jego kurczliwości, zmniejszenie zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen czy zmniejszenie ilości krwi, jaką podczas skurczu wyrzucają komory serca. W Polsce najczęściej rekomendowane przez lekarzy beta-blokery to: bisoprolol, metoprolol, nebiwolol. Beta-blokery są dopuszczone do leczenia nadciśnienia u kobiet w okresie ciąży, ponieważ uważane są za grupę leków stosunkowo bezpiecznych dla płodu.

 • Wazelina – jak działa?

  Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

 • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

  Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

 • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

  Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij