Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią
Anna Posmykiewicz

Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Jakie mogą być objawy alergii?

W przypadku alergii pokarmowych dominującym objawem jest zwykle wysypka, zazwyczaj są to drobnogrudkowe wykwity, które mogą zajmować całą powierzchnię skóry lub tylko jej fragment. Wysypka taka jest zwykle swędząca, czasami bardzo mocno. U małych dzieci, u których dominującą postacią alergii pokarmowej jest alergia na białko mleka krowiego, bardzo często na skórze pojawiają się zmiany o charakterze atopowego zapalenia skóry – skóra jest sucha, szorstka, zaczerwieniona, często także obecny jest uciążliwy świąd. Ponadto w przypadku alergii na białko mleka krowiego u maluchów pojawiają się problemy ze stolcami: mogą być rozluźnione, z domieszką śluzu, czasami też pojawia się krew. W przypadku alergii wziewnej bardzo często dochodzi do rozwoju alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Pacjenci uskarżają się zwykle na uczucie zatkanego nosa lub też na obfity, wodnisty katar. Oczy zaś są cały czas załzawione, przekrwione i swędzące, czasami zaczynają również ropieć. 

W jaki sposób walczy się z objawami alergii?

Do walki z objawami alergii wykorzystywane są przede wszystkim właściwie dobrane dla każdego pacjenta leki przeciwhistaminowe oraz leki sterydowe, zarówno w postaci kropli oraz aerozoli do nosa, jak i w postaci maści na skórę czy też, w przypadku najcięższych postaci alergii, preparatów doustnych. Poza tym bardzo ważne jest także wyeliminowanie alergenu z otoczenia i nienarażania się na kontakt z nim. 

Coraz częściej do walki z alergią próbuje się jednak wykorzystywać substancje naturalne. Jedną z takich substancji jest ektoina.

Powiązane produkty

Właściwości ektoiny

Ektoina jest całkowicie naturalną substancją, która jest produkowana przez niektóre rodzaje bakterii. Mikrooragnizmy te zamieszkują tereny, które są bardzo trudno dostępne dla człowieka – są to przede wszystkim niektóre rodzaje gejzerów, słone wody oraz czasami także pustynie.

Na podstawie ostatnio przeprowadzanych badań zaobserwowano, że ektoina właśnie doskonale sprawdza się w walce z alergią, wielokrotnie dając takie same rezultaty jak środki farmakologiczne.

Jakie jest zastosowanie ektoiny?

Ektoina może być wykorzystywana do walki z objawami alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Krople do oczu ją zawierające doskonale nawilżają gałkę oczną, przez co pacjent przestaje odczuwać dokuczliwe pieczenie i swędzenie oczu. Poza tym przeciwzapalne właściwości ektoiny sprawiają, że oczy stają się także zdecydowanie mniej przekrwione. Na rynku można też znaleźć spraye do nosa z ektoiną, które sprawiają, że zarówno uporczywe kichanie, jak i uczucie zatkanego nosa staje się zdecydowanie mniejsze. Ektoina dodawana jest również do różnego rodzaju maści i kremów, bowiem znakomicie sprawdza się także w walce z atopowym zapaleniem skóry. Z jednej strony ma ona przecież właściwości przeciwzapalne, z drugiej zaś strony znakomicie natłuszcza skórę i wnika w jej głąb, dzięki czemu zaczyna ona z powrotem wyglądać zdrowo, staje się ona bardziej nawilżona i przestaje swędzieć. Ponadto ektoina jest obecnie wykorzystywana jako produkt do inhalacji. Po wykonani nebulizacji roztworem zawierającym w swym składzie ektoinę w znaczący sposób mniejsza się stan zapalny w drogach oddechowych, jak również zalegająca w drogach oddechowych wydzielina ulega rozluźnieniu, dzięki czemu pacjentowi jest ją łatwiej odkrztusić. Poza tym ektoinę można także znaleźć w pastylkach do ssania – sprawia ona, że ustępuje uporczywe uczucie drapania w gardle, które także często towarzyszy pacjentom borykającym się z problemem alergii wziewnej.

Ektoina jest substancją całkowicie naturalną. Dlatego też, w przeciwieństwie do niektórych leków, można ją bez obaw o przedawkowanie stosować w sposób przewlekły.

Z racji swojego naturalnego pochodzenia ektoina jest też bezpieczna dla najmłodszych pacjentów, w tym także dla niemowląt. Warto zatem sięgnąć po ektoinę, kiedy zaczynają u nas pojawiać się objawy alergii. Można ją zacząć stosować bez konsultacji z lekarzem i zgłosić się do niego dopiero wówczas, kiedy pomimo używania preparatów z ektoiną objawy alergii nie będą ustępowały.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak poprawnie suplementować witaminę D?

    Witamina D3 odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu organizmu, a jej prawidłowy poziom jest niezbędny dla zachowania zdrowia. Witamina D3 jest przede wszystkim znana z regulowania poziomu wapnia i fosforu, co warunkuje zachowanie zdrowych kości oraz zapobiega osteoporozie i krzywicy. Jest kluczowa dla prawidłowego funkcjonowania układu immunologicznego, krążenia i zachowania zdrowia psychicznego. Może być również pomocna w terapiach chorób skórnych. Pomimo że witamina D może być wytwarzana naturalnie w organizmie ludzkim poprzez syntezę skórną, często okazuje się to niewystarczające – wówczas należy rozpocząć jej suplementację.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

  • Arginina – działanie, właściwości i efekty stosowania

    Arginina to aminokwas endogenny, którego najważniejszą rolą jest udział w syntezie tlenku azotu. Ma właściwości rozszerzające naczynia krwionośne i usprawniające przepływ krwi. Z tego względu korzystnie wpływa na funkcjonowanie serca i układu krążenia. Chętnie sięgają po nią również sportowcy oraz pacjenci z zaburzeniami erekcji. W jakich pokarmach znajduje się arginina? Kto powinien rozważyć jej suplementację i z jakimi potencjalnymi skutkami ubocznymi wiąże się przyjmowanie argininy?

  • Synbiotyki – kiedy je stosować? Czym się różnią od probiotyków i prebiotyków?

    Wielu ekspertów wskazuje, że stosowanie probiotyku i prebiotyku w postaci jednego produktu, czyli synbiotyku, przynosi większe korzyści niż stosowanie samego probiotyku. Synbiotyki regenerują florę jelitową oraz wzmacniają odporność, a także przynoszą dodatkowe korzyści dla organizmu, ponieważ wspomagają leczenie licznych chorób. Kiedy należy stosować synbiotyki? Jak dobrać odpowiednią dawkę?

  • Uprawnienia farmaceuty – recepty na szczepienia, dostęp do Internetowego Konta Pacjenta

    Od 14 lutego 2025 roku farmaceuci w Polsce mogą wystawiać recepty na refundowane szczepionki. Szczepienie musi odbyć się w aptece, w której została wystawiona recepta. Pacjent może również udostępnić farmaceucie lub aptece swoje IKP. Wprowadzone zmiany zapewnią szybszy i lepszy dostęp do refundowanych szczepień.

  • Do 250 zł miesięcznie na leki. Kto może otrzymać pomoc?

    Gminy i miasta w Polsce prowadzą tzw. programy osłonowe, dzięki którym można otrzymać do 250 zł miesięcznie na zakup leków. Mogą z nich korzystać wybrane grupy pacjentów. Kto może przystąpić do pomocy lekowej w 2025 roku?

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl