Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią
Anna Posmykiewicz

Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Jakie mogą być objawy alergii?

W przypadku alergii pokarmowych dominującym objawem jest zwykle wysypka, zazwyczaj są to drobnogrudkowe wykwity, które mogą zajmować całą powierzchnię skóry lub tylko jej fragment. Wysypka taka jest zwykle swędząca, czasami bardzo mocno. U małych dzieci, u których dominującą postacią alergii pokarmowej jest alergia na białko mleka krowiego, bardzo często na skórze pojawiają się zmiany o charakterze atopowego zapalenia skóry – skóra jest sucha, szorstka, zaczerwieniona, często także obecny jest uciążliwy świąd. Ponadto w przypadku alergii na białko mleka krowiego u maluchów pojawiają się problemy ze stolcami: mogą być rozluźnione, z domieszką śluzu, czasami też pojawia się krew. W przypadku alergii wziewnej bardzo często dochodzi do rozwoju alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Pacjenci uskarżają się zwykle na uczucie zatkanego nosa lub też na obfity, wodnisty katar. Oczy zaś są cały czas załzawione, przekrwione i swędzące, czasami zaczynają również ropieć. 

W jaki sposób walczy się z objawami alergii?

Do walki z objawami alergii wykorzystywane są przede wszystkim właściwie dobrane dla każdego pacjenta leki przeciwhistaminowe oraz leki sterydowe, zarówno w postaci kropli oraz aerozoli do nosa, jak i w postaci maści na skórę czy też, w przypadku najcięższych postaci alergii, preparatów doustnych. Poza tym bardzo ważne jest także wyeliminowanie alergenu z otoczenia i nienarażania się na kontakt z nim. 

Coraz częściej do walki z alergią próbuje się jednak wykorzystywać substancje naturalne. Jedną z takich substancji jest ektoina.

Powiązane produkty

Właściwości ektoiny

Ektoina jest całkowicie naturalną substancją, która jest produkowana przez niektóre rodzaje bakterii. Mikrooragnizmy te zamieszkują tereny, które są bardzo trudno dostępne dla człowieka – są to przede wszystkim niektóre rodzaje gejzerów, słone wody oraz czasami także pustynie.

Na podstawie ostatnio przeprowadzanych badań zaobserwowano, że ektoina właśnie doskonale sprawdza się w walce z alergią, wielokrotnie dając takie same rezultaty jak środki farmakologiczne.

Jakie jest zastosowanie ektoiny?

Ektoina może być wykorzystywana do walki z objawami alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Krople do oczu ją zawierające doskonale nawilżają gałkę oczną, przez co pacjent przestaje odczuwać dokuczliwe pieczenie i swędzenie oczu. Poza tym przeciwzapalne właściwości ektoiny sprawiają, że oczy stają się także zdecydowanie mniej przekrwione. Na rynku można też znaleźć spraye do nosa z ektoiną, które sprawiają, że zarówno uporczywe kichanie, jak i uczucie zatkanego nosa staje się zdecydowanie mniejsze. Ektoina dodawana jest również do różnego rodzaju maści i kremów, bowiem znakomicie sprawdza się także w walce z atopowym zapaleniem skóry. Z jednej strony ma ona przecież właściwości przeciwzapalne, z drugiej zaś strony znakomicie natłuszcza skórę i wnika w jej głąb, dzięki czemu zaczyna ona z powrotem wyglądać zdrowo, staje się ona bardziej nawilżona i przestaje swędzieć. Ponadto ektoina jest obecnie wykorzystywana jako produkt do inhalacji. Po wykonani nebulizacji roztworem zawierającym w swym składzie ektoinę w znaczący sposób mniejsza się stan zapalny w drogach oddechowych, jak również zalegająca w drogach oddechowych wydzielina ulega rozluźnieniu, dzięki czemu pacjentowi jest ją łatwiej odkrztusić. Poza tym ektoinę można także znaleźć w pastylkach do ssania – sprawia ona, że ustępuje uporczywe uczucie drapania w gardle, które także często towarzyszy pacjentom borykającym się z problemem alergii wziewnej.

Ektoina jest substancją całkowicie naturalną. Dlatego też, w przeciwieństwie do niektórych leków, można ją bez obaw o przedawkowanie stosować w sposób przewlekły.

Z racji swojego naturalnego pochodzenia ektoina jest też bezpieczna dla najmłodszych pacjentów, w tym także dla niemowląt. Warto zatem sięgnąć po ektoinę, kiedy zaczynają u nas pojawiać się objawy alergii. Można ją zacząć stosować bez konsultacji z lekarzem i zgłosić się do niego dopiero wówczas, kiedy pomimo używania preparatów z ektoiną objawy alergii nie będą ustępowały.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Ospa wietrzna u dorosłych i dzieci – objawy ospy wietrznej, przebieg choroby, powikłania, szczepionka

    Ospa wietrzna, nazywana potocznie wiatrówką, jest wysoce zakaźną chorobą o etiologii wirusowej. Wywoływana jest przez wirusa Varicella-zoster virus (VZV), który jest identyczny z wirusem półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Jak rozpoznać chorobę, ile trwa, jak ją leczyć i jakie mogą być powikłania ospy?

  • Rwa kulszowa (ischialgia). Przyczyny, objawy i leczenie.

    Rwa kulszowa jest schorzeniem zaliczanym do tzw. „zespołów korzeniowych”, jej przyczyną jest podrażnienie lub uszkodzenie korzeni nerwów rdzeniowych lub nerwu korzeniowego. Głównym objawem ischialgii jest ból dolnej części pleców promieniujący od okolicy lędźwiowo–krzyżowej do pośladka, a także dalej wzdłuż kończyny dolnej, sięgając nawet do stopy. Leczenie  obejmuje łagodzenie objawów bólowych przy pomocy metod farmakologicznych oraz zabiegów fizjoterapeutycznych. 

  • Marihuana medyczna – na czym polega leczenie konopiami?

    U schyłku okresu PRL, w 1985 roku, wprowadzono przepisy karne, które zakazały używania w Polsce marihuany. Kontrowersje wywoływał pogląd, że wykorzystanie tej substancji do celów medycznych stało się również niedostępne, a wręcz karalne. Dopiero po 32 latach (w 2017 roku) stworzono przepisy, które formalnie zezwoliły na legalne wprowadzanie marihuany do obrotu jako surowca farmaceutycznego, a także na zastosowanie jej w leczeniu i łagodzeniu objawów towarzyszących określonym chorobom. Co warto wiedzieć o marihuanie medycznej?

  • Szczepionka na grypę – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    W zależności od sezonu epidemicznego w Polsce liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę osiąga od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów. Zazwyczaj największą liczbę zachorowań odnotowuje się pomiędzy styczniem a marcem. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi.

  • Silikony w kosmetykach – czy są bezpieczne?

    Silikony to składniki zaliczające się do tych niesłusznie uznawanych za niebezpieczne. Przybliżamy fakty i obalamy mity z nimi związane. Podpowiadamy: jakie właściwości mają silikony? W których kosmetykach znajdziemy silikony? Czy są bezpieczne? Dla kogo kosmetyki z silikonami są wskazane, a kto powinien od nich stronić?

  • Kolagen w proszku – czym jest i jak stosować?

    https://www.doz.pl/czytelnia/a17707-Najmocniejszy_kolagen_do_picia__jaki_jest_najlepiej_przyswajalnyKolagen w proszku jest jedną z postaci suplementów diety zawierających hydrolizowany kolagen. Peptydy kolagenowe naturalnie występują w organizmie człowieka – w skórze, kościach, ścięgnach i tkankach łącznych. Kolagen pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł zwierzęcych: skóry, kości, tkanek krów, świń, ryb. W procesie hydrolizy kolagen jest rozkładany do mniejszych peptydów, które są łatwiej wchłaniane i przyswajane przez organizm. Kolagen w proszku stanowi suplement diety rekomendowany zazwyczaj w celu poprawy stanu skóry, włosów, paznokci, stawów i kości.

  • Nadmiar antyoksydantów wywołuje raka?

    Nowe badanie wykazało, że przeciwutleniacze, takie jak witaminy C i E, aktywują mechanizm stymulujący wzrost nowych naczyń krwionośnych w guzach nowotworowych, pomagając im rosnąć i dawać przerzuty. Naukowcy twierdzą, że ich odkrycia podkreślają potencjalne ryzyko przyjmowania suplementów przeciwutleniających wtedy, gdy nie są one potrzebne.

  • Jeden zastrzyk zamiast chemioterapii – nowa metoda leczenia raka

    Pierwszymi pacjentami na świecie, którzy skorzystają z terapii onkologicznej w formie zastrzyku, będą Anglicy. Jest to alternatywa dla klasycznego wlewu wykorzystywanego w leczeniu nowotworów. Na czym polega ten rodzaj leczenia? Czy pacjenci w Polsce także będą mogli uczestniczyć w takiej terapii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij