Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią
Anna Posmykiewicz

Ektoina – naturalny sprzymierzeniec w walce z alergią

Ektoina to naturalny, organiczny związek produkowany przez kilka rodzajów bakterii. Ma właściwości ochronne i przeciwzapalne, znajduje zastosowanie w kosmetykach oraz lekach. Ektoina wykorzystywana jest w leczeniu alergii  (łagodzi objawy alergii błon śluzowych nosa i oczu) oraz w niwelowaniu objawów atopowego zapalenia skóry.

Jakie mogą być objawy alergii?

W przypadku alergii pokarmowych dominującym objawem jest zwykle wysypka, zazwyczaj są to drobnogrudkowe wykwity, które mogą zajmować całą powierzchnię skóry lub tylko jej fragment. Wysypka taka jest zwykle swędząca, czasami bardzo mocno. U małych dzieci, u których dominującą postacią alergii pokarmowej jest alergia na białko mleka krowiego, bardzo często na skórze pojawiają się zmiany o charakterze atopowego zapalenia skóry – skóra jest sucha, szorstka, zaczerwieniona, często także obecny jest uciążliwy świąd. Ponadto w przypadku alergii na białko mleka krowiego u maluchów pojawiają się problemy ze stolcami: mogą być rozluźnione, z domieszką śluzu, czasami też pojawia się krew. W przypadku alergii wziewnej bardzo często dochodzi do rozwoju alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Pacjenci uskarżają się zwykle na uczucie zatkanego nosa lub też na obfity, wodnisty katar. Oczy zaś są cały czas załzawione, przekrwione i swędzące, czasami zaczynają również ropieć. 

W jaki sposób walczy się z objawami alergii?

Do walki z objawami alergii wykorzystywane są przede wszystkim właściwie dobrane dla każdego pacjenta leki przeciwhistaminowe oraz leki sterydowe, zarówno w postaci kropli oraz aerozoli do nosa, jak i w postaci maści na skórę czy też, w przypadku najcięższych postaci alergii, preparatów doustnych. Poza tym bardzo ważne jest także wyeliminowanie alergenu z otoczenia i nienarażania się na kontakt z nim. 

Coraz częściej do walki z alergią próbuje się jednak wykorzystywać substancje naturalne. Jedną z takich substancji jest ektoina.

Powiązane produkty

Właściwości ektoiny

Ektoina jest całkowicie naturalną substancją, która jest produkowana przez niektóre rodzaje bakterii. Mikrooragnizmy te zamieszkują tereny, które są bardzo trudno dostępne dla człowieka – są to przede wszystkim niektóre rodzaje gejzerów, słone wody oraz czasami także pustynie.

Na podstawie ostatnio przeprowadzanych badań zaobserwowano, że ektoina właśnie doskonale sprawdza się w walce z alergią, wielokrotnie dając takie same rezultaty jak środki farmakologiczne.

Jakie jest zastosowanie ektoiny?

Ektoina może być wykorzystywana do walki z objawami alergicznego nieżytu nosa oraz alergicznego zapalenia spojówek. Krople do oczu ją zawierające doskonale nawilżają gałkę oczną, przez co pacjent przestaje odczuwać dokuczliwe pieczenie i swędzenie oczu. Poza tym przeciwzapalne właściwości ektoiny sprawiają, że oczy stają się także zdecydowanie mniej przekrwione. Na rynku można też znaleźć spraye do nosa z ektoiną, które sprawiają, że zarówno uporczywe kichanie, jak i uczucie zatkanego nosa staje się zdecydowanie mniejsze. Ektoina dodawana jest również do różnego rodzaju maści i kremów, bowiem znakomicie sprawdza się także w walce z atopowym zapaleniem skóry. Z jednej strony ma ona przecież właściwości przeciwzapalne, z drugiej zaś strony znakomicie natłuszcza skórę i wnika w jej głąb, dzięki czemu zaczyna ona z powrotem wyglądać zdrowo, staje się ona bardziej nawilżona i przestaje swędzieć. Ponadto ektoina jest obecnie wykorzystywana jako produkt do inhalacji. Po wykonani nebulizacji roztworem zawierającym w swym składzie ektoinę w znaczący sposób mniejsza się stan zapalny w drogach oddechowych, jak również zalegająca w drogach oddechowych wydzielina ulega rozluźnieniu, dzięki czemu pacjentowi jest ją łatwiej odkrztusić. Poza tym ektoinę można także znaleźć w pastylkach do ssania – sprawia ona, że ustępuje uporczywe uczucie drapania w gardle, które także często towarzyszy pacjentom borykającym się z problemem alergii wziewnej.

Ektoina jest substancją całkowicie naturalną. Dlatego też, w przeciwieństwie do niektórych leków, można ją bez obaw o przedawkowanie stosować w sposób przewlekły.

Z racji swojego naturalnego pochodzenia ektoina jest też bezpieczna dla najmłodszych pacjentów, w tym także dla niemowląt. Warto zatem sięgnąć po ektoinę, kiedy zaczynają u nas pojawiać się objawy alergii. Można ją zacząć stosować bez konsultacji z lekarzem i zgłosić się do niego dopiero wówczas, kiedy pomimo używania preparatów z ektoiną objawy alergii nie będą ustępowały.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl