×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Pielęgnacja skóry atopowej

Atopowe zapalenie skóry to przewlekła choroba skóry objawiająca się zaczerwienioną, suchą, swędzącą skórą oraz zmianami w postaci grudek i pęcherzyków. Najczęściej dotyczy niemowląt od 3 miesiąca życia oraz dzieci. Podstawą leczenia jest prawidłowa pielęgnacja skóry, polegająca na odbudowie płaszcza hydro-lipidowego skóry, łagodzeniu świądu oraz zapobieganiu wtórnych zakażeń skóry.

Atopowe zapalenie skóry to dermatoza zapalna o skłonności do okresowego ustępowania i nawracania objawów. Nasila się w okresie jesienno-zimowym. Charakteryzuje się suchą, łuszczącą się skórą, nasilonym świądem oraz typowym umiejscowieniem. U niemowląt zmiany skórne najczęściej występują na twarzy (głównie na policzkach) oraz na bocznej powierzchni ramion i wewnętrznej ud. Natomiast u dzieci i osób dorosłych zmiany zajmują okolice stawów kończyn górnych i dolnych – zgięcia łokciowe i kolanowe oraz grzbiety dłoni i stóp, czasami mogą dotyczyć całej skóry. Charakterystyczna jest także skłonność do zliszajcowacenia – zgrubienie, ściemnienie i szorstkość skóry. Powierzchnie zmienione chorobowo wykazują zwiększoną wrażliwość na czynniki drażniące oraz są narażone na wtórne zakażenia bakteryjne i grzybicze. Gdy dochodzi do znacznej utraty wody z naskórka, skóra staję się zaczerwieniona i sucha wówczas nasila się świąd. 

W celu złagodzenia objawów atopowego zapalenia skóry należy wprowadzić odpowiednią pielęgnację skóry oraz chronić organizm przed czynnikami wywołującymi oraz zaostrzającymi chorobę.

Zalecenia pielęgnacyjne

•    Wybieraj kosmetyki i dermokosmetyki przeznaczone do skóry atopowej oraz nadwrażliwej. Kosmetyki nie powinny zawierać konserwantów, barwników, substancji zapachowych, protein jedwabiu oraz lanoliny. Najlepiej sprawdzą się emolienty – preparaty natłuszczające oraz nawilżające skórę. Zabezpieczają skórę przed przeznaskórkową utratą wody (TEWL). Przywracają skórze funkcje naturalnej bariery. Emolienty występują w postaci żelu, olejku, emulsji do kąpieli lub pod prysznic oraz w formie kremu, mleczka, emulsji, maści, balsamu, olejku do nakładania na ciało w ciągu dnia. Emolienty zawierają składniki naturalne oraz syntetyczne takie jak: masło Shea (karite), olej z nasion wiesiołka, olej lniany, olej konopny, ze słodkich migdałów, macadamia, z awokado, jojoba, z kiełków pszenicy oraz mirystynian izopropylu, mirystynian mirycylu, NNKT (niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe), ceramidy, skwalen, wosk, triglicerydy, wazelina, parafina.

•    Codziennie myj się pod prysznicem, przed wejściem pod wodę nałóż kosmetyk ochronny. Do mycia ciała używaj delikatnego żelu, balsamu lub olejku pod prysznic.
Jeśli wybierzesz kąpiel w wannie nalej do wody oliwkę do ciała lub specjalny emolient w formie płynu, emulsji lub olejku do kąpieli. Woda nie powinna być gorąca, a czas kąpieli nie może przekraczać 15 minut.

•    Nie używaj mydła – zastąp je syndetem (tzw. mydło bez mydła) – nie zawiera detergentów, ma kwaśny odczyn, dzięki czemu nie podrażnia skóry. 

•    Po kąpieli dokładnie osusz ciało bawełnianym ręcznikiem, bez pocierania, przyciskając lekko ręcznik, szczególnie w zgięciach skóry. Następnie (w ciągu 3 minut) nałóż na ciało balsam natłuszczający. Zapobiegnie to odparowaniu wody z naskórka. Jeśli to konieczne nałóż kolejny raz kosmetyk natłuszczający po 15 minutach.

Zalecenia ogólne

•    Unikaj kontaktu z ubraniami z dodatkiem wełny oraz syntetycznymi. Zastąp je ubraniami bawełnianymi lub bambusowymi. Ubieraj się stosownie do pogody, ale tak aby nie doszło do przegrzania oraz pocenia się skóry, gdyż może powodować to świąd i ogólne podrażnienie skóry.

•    Pierz ubrania w specjalnych proszkach do skóry wrażliwej (również przed pierwszym użyciem) oraz stosuj delikatne płyny do płukania tkanin. Ponadto warto włączyć program płukania dwukrotnie.

•    Jeśli to możliwe usuń z mieszkania firany, dywany, stare materace i meble tapicerowane – są to przedmioty, na których najbardziej gromadzą się roztocza kurzu domowego. W kontakcie ze skórą roztocza powodują objawy egzemy, natomiast wdychane prowokują objawy astmy. Dodatkowo pamiętaj o częstym odkurzaniu oraz sprzątaniu powierzchni na mokro, aby zmniejszyć ilość roztoczy w domu.

•    Unikaj kontaktu z detergentami, mydłem oraz drażniącymi substancjami – jeśli jest to nieuniknione zawsze zakładaj rękawiczki ochronne na dłonie, wcześniej zabezpieczone kremem barierowym.

•    Nie pal papierosów oraz unikaj dymu papierosowego – uchronisz skórę przed podrażnieniem. 

•    Dbaj o odpowiednią temperaturę (około 18-19°C) oraz wilgotność (80%) zamieszkałych pomieszczeń. Często otwieraj okno, aby przewietrzyć mieszkanie.

•    Wybieraj baseny z wodą ozonowaną oraz solankową, unikaj natomiast wody chlorowanej. Przed wejściem do wody posmaruj ciało kremem barierowym – dzięki temu zabezpieczysz skórę przed drobnoustrojami oraz nadmierną utratą wody z naskórka.

•    Sierść zwierząt, zwłaszcza kotów i psów wywołuje reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci, dlatego jeśli jest to możliwe należy ograniczyć kontakt ze zwierzętami. 

•    Unikaj sytuacji stresogennych, mogących nasilać objawy choroby.

•    Gdy dojdzie do zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego skóry niezwłocznie udaj się do lekarza/dermatologa w celu wprowadzenia odpowiedniego leczenia.
 


Podziel się: