Wysypka u dziecka – o czym może świadczyć? Przyczyny i leczenie wykwitów skórnych u dzieci
Katarzyna Gmachowska

Wysypka u dziecka – o czym może świadczyć? Przyczyny i leczenie wykwitów skórnych u dzieci

Do najczęstszych przyczyn zmian skórnych u dzieci zaliczamy atopowe zapalenie skóry, pieluszkowe zapalenie skóry, zakażenia wirusowe, bakteryjne, grzybicze oraz choroby ogólnoustrojowe, w tym choroby zakaźne takie jak różyczka, ospa czy trzydniówka. Co robić, kiedy u dziecka zaobserwujemy wysypkę? Co na nią stosować? Podpowiadamy. 

Wysypka, nazywana także wykwitem skórnym, jest częstą dolegliwością u dzieci. Najczęściej jest ona objawem zakażenia wirusowego, alergii, niedojrzałości skóry dziecka lub chorób ogólnoustrojowych. Może przyjmować różnorodną postać: od plamek, krostek, grudek po wybroczyny, nadżerki i pęcherze. Większość wysypek u dzieci przebiega łagodnie, jednakże należy pamiętać, że mogą one być objawem chorób zagrażających życiu np. sepsy meningokokowej. 

Wysypka u dziecka – czym jest?  

Skóra człowieka zbudowana jest z trzech warstw – naskórka, skóry właściwej i tkanki podskórnej. Do przydatków skórnych zalicza się włosy, paznokcie oraz gruczoły. Należy pamiętać, że skóra pełni funkcję ochronną dla czynników fizycznych, chemicznych, urazów mechanicznych, a dzięki receptorom odbiera bodźce zewnętrzne. Chroni ona także organizm przed nadmierną utratą wody oraz bierze udział w reakcjach immunologicznych.  

Wysypką u dziecka określa się zmiany skórne, które w języku medycznym nazywane są wykwitami. W każdej z wyżej wymienionych warstw skóry może dojść do powstawania zmian skórnych, mogą one także dotyczyć wszystkich trzech warstw skórnych jednocześnie. Wykwity skórne u dzieci mogą przybierać różnorodny wygląd.

Rodzaje wysypek u dziecka – charakterystyka zmian 

Ze względu na charakter zmian skórnych u dzieci wyróżnia się wykwity plamiste (zmiana zabarwienia skóry), wykwity plamisto-grudkowe (występują grudki wyczuwalne przy dotyku) oraz pęcherzykowe (pęcherzyki wypełnione płynem). Zmiany skórne u dzieci mogą być jedynym lub wiodącym objawem choroby (atopowe zapalenie skóry, alergie kontaktowe, opryszczka) lub współwystępować z innymi objawami chorób (np. mononukleoza zakaźna, ospa, posocznica meningokokowa).  

Podczas oceny zmian skórnych u dziecka należy zwrócić uwagę na ich lokalizację, charakter wykwitów (mnogie lub pojedyncze plamki, grudki, krostki, pęcherzyki), kolor zmian, wielkość poszczególnych wykwitów, ich zmiany w czasie, kolejność pojawiania się wysypki na danych partiach ciała, obecność zmian na śluzówkach i skórze owłosionej głowy oraz kolejność i szybkość ustępowania wykwitów. Warto również zwrócić uwagę na symetryczność zmian oraz ocenić obecność strupów. Podczas diagnostyki różnicowej pomocne będą objawy towarzyszące zmianom skórnych takie jak świąd, ból, pieczenie lub przeczulica skóry. 

Do najczęstszych zmian skórnych zaliczamy: 

  • plamki – płaskie zmiany wyróżniające się odmiennym zabarwieniem danych fragmentów skóry np. w przebiegu chorób infekcyjnych (różyczka, odra), zmiany barwnikowe lub wrodzone naczyniaki,
  • grudki – zmiany uniesione ponad powierzchnię skóry, wyczuwalne dotykiem (np. w przebiegu łuszczycy czy wyprysku),
  • blaszki – uniesione zmiany, powstają w wyniku łączenia się wykwitów (np. blaszki łuszczycowe),  
  • pęcherzyki – wyniosłe zmiany wypełnione płynem np. w opryszczce, 
  • krosty – zmiany wyniosłe, zawierają najczęściej ropę, są skutkiem zakażeń bakteryjnych, 
  • nadżerki i owrzodzenia – zmiany skórne charakteryzujące się uszkodzoną powierzchnią naskórka lub skóry właściwej (np. podczas urazów, oparzeń słonecznych),
  • bąbel – przejściowa zmiana skórna powstała na skutek obrzęku skóry (np. w pokrzywce), 
  • blizna – zmiana skórna pozostająca w miejscu uszkodzenia skóry.  

Wysypki u niemowlaka 

Do najczęstszych przyczyn pojawienia się zmian skórnych u niemowlęcia zaliczamy infekcje wirusowe, atopowe zapalenie skóry, pieluszkowe zapalenie skóry oraz alergie. 

Częstym powodem pojawienia się wysypki u niemowlęcia jest także rumień nagły (potocznie nazywany trzydniówką). Jest to choroba o podłożu wirusowym, najczęściej dotyczy dzieci w wieku 6–15 miesięcy. Niemowlęta poniżej 6. miesiąca życia rzadko chorują, gdyż są chronione przez przeciwciała matczyne przekazane przez łożysko. Pierwszym objawem choroby jest gorączka, która trwa 2–5 dni, bez innych objawów infekcji. Po ustąpieniu gorączki u dziecka na skórze tułowia, szyi i twarzy pojawia się drobnoplamisto-grudkowa wysypka, która stopniowo zanika w ciągu kilku dni. Wysypce mogą towarzyszyć: powiększenie węzłów chłonnych szyjnych, objawy infekcji górnych dróg oddechowych lub zapalenie spojówek.  

Polecane dla Ciebie

Wysypka u dziecka – przyczyny  

Do najczęstszych przyczyn wystąpienia zmian skórnych u dziecka zaliczamy: 

  • infekcje wirusowe (różyczka, ospa, trzydniówka, mononukleoza zakaźna),
  • atopowe zapalenie skóry,
  • potówki, 
  • alergie kontaktowe, pokarmowe,
  • pieluszkowe zapalenie skóry
  • opryszczkę, półpasiec, 
  • szkarlatynę, 
  • trądzik niemowlęcy, 
  • zakażenia bakteryjne.

Wysypka u dziecka – objawy alarmujące 

Zdecydowana większość zmian skórnych u dziecka przebiega łagodnie i jest wynikiem zakażeń wirusowych, alergii lub niedojrzałości skóry dziecka.  

Pilnej konsultacji lekarskiej wymaga dziecko, u którego zmiany szybko rozszerzają się lub gdy towarzyszą im objawytakie jak gorączka, dreszcze, ból lub uporczywy świąd. Bardzo niepokojącym objawem jest pojawianie się wybroczyn skórnych, które nie zanikają pod wpływem ucisku, gdyż mogą one być objawem rozwijającej się posocznicy. Do zmian wymagających pilnej wizyty u lekarza zalicza się także szybko powstające pęcherze, oddzielanie się naskórka oraz wykwity na błonach śluzowych.  

Jak postępować przy wysypce u dziecka? Co stosować na wysypkę u dziecka? 

Zmiany skórne o łagodnym przebiegu zazwyczaj leczy się miejscowo, stosując preparaty w kremach, maściach czy żelach (np. przy pieluszkowym zapaleniu skóry warto sięgnąć po maści na odparzenia m.in. z tlenkiem cynku). Należy jednak pamiętać, aby dziecko, u którego pojawiły się wykwity skórne, było skonsultowane przez lekarza, który zaleci dalsze leczenie lub poszerzenie diagnostyki.  

W przypadku nasilonych zmian skórnych zaleca się stosowanie leczenia celowanego w chorobę podstawową np. leki przeciwhistaminowe w alergiach, antybiotyki w zakażeniach bakteryjnych lub maści ze sterydem w ciężkich postaciach atopowego zapalenia skóry (podczas codziennej higieny skóry dziecka z AZS stosowanie emolientów). 

Należy także zwrócić uwagę na to, czy w ostatnim czasie nie było zmiany kosmetyków dla dziecka, środków piorących lub wprowadzenia nowych pokarmów. 

  1. B. A. Cohen, Dermatologia Pediatryczna, wydanie II, Wrocław 2006. 
  2. M. Szczepańska-Putz, Wysypki w przebiegu chorób zakaźnych, [w:] Pediatria, pod red. W. Kawalec, R. Grenda, M. Kulusa, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013. 
  3. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Pierwsze Święta z dzieckiem

    Boże Narodzenie to cudowny okres w roku. W przypadku świeżo upieczonych rodziców chwile te będą jeszcze bardziej magiczne - pierwsze święta z dzieckiem to niezapomniane przeżycie. Należy jednak pamiętać o tym, że w okresie świątecznym na naszego malca może czekać w domu wiele niebezpieczeństw. Dlatego musimy zadbać o jego bezpieczeństwo i sprawić, aby całe Święta upłynęły w spokoju i aby nie zakłócił ich żaden wypadek.

  • Pierwsza miesiączka – jak się przygotować?

    Pierwsza miesiączka to bardzo ważne wydarzenie dla dojrzewającej dziewczynki. Aby lepiej przygotować dziecko na czekające je zmiany, warto już od wczesnego dzieciństwa rozmawiać na tematy związane z cielesnością.

  • Rozwój wcześniaka – jak wygląda? Na co należy zwrócić uwagę?

    Wcześniak jest dzieckiem, które urodziło się między 22. a 37. tygodniem ciąży. Objawy wcześniactwa związane są przede wszystkim z niewystarczającym rozwinięciem układu oddechowego i problemami z wymianą gazową od pierwszych chwil życia. Dzieci urodzone przedwcześnie są grupą niezwykle heterogenną. Kilogramowy wcześniak zmagać się będzie najczęściej z innymi problemami niż noworodek, któremu do akceptowalnej wagi – 2500 g – zabrakło kilkudziesięciu gramów. Jak wygląda prawidłowy rozwój wcześniaka? Na jakie niepokojące objawy powinni zwrócić uwagę rodzice?

  • Przezierność karkowa – przebieg badania, skuteczność i cena

    Ocena przezierności karkowej to badanie, które pozwala lekarzowi na ocenę zbiorniczka płynu znajdującego się w karku każdego płodu. Dzięki niemu lekarz może zdiagnozować różne wady genetyczne dziecka, jak np. zespół Downa. Jest to badanie przesiewowe, które choć wykazuje bardzo wysoką czułość w wykrywaniu poważnych wad u płodu, tak nigdy nie osiąga 100% skuteczności. Jednak mimo to jest badaniem, które dostarcza wielu informacji na temat rozwoju dziecka i wykonuje się je na całym świecie.

  • Czego nie robić, kiedy dziecko ma gorączkę? Najczęstsze błędy

    Kiedy dziecko jest chore i ma gorączkę, rodzice próbują zbić ją za wszelką cenę. Gorączka u dzieci sama w sobie nie jest chorobą, a jedynie objawem. Jak sobie z nią poradzić? Które domowe sposoby na gorączkę u dziecka mogą wyrządzić mu więcej szkody niż korzyści?

  • Objawy chorób serca u dzieci

    Przyczyn wad serca u dzieci może być wiele. Zalicza się do nich czynniki genetyczne, środowiskowe, a także infekcje przebyte przez kobietę w okresie ciąży. Sposób leczenia dobierany jest w zależności od występującego schorzenia. Czy obserwując swojego malucha, należy przyjrzeć się niespecyficznym objawom, które mogłyby wskazywać na wadę serca dziecka?

  • Jak rozpoznać krótkowzroczność u dziecka?

    Krótkowzroczności nie można cofnąć, natomiast jeśli już wystąpiła, można spowolnić jej rozwój, a nawet czasami jej zapobiec. Ta wada wzroku może mieć różne podłoże, np. genetyczne. Najczęściej postępuje wraz z wiekiem aż do momentu ustabilizowania się, co ma miejsce po zakończeniu wzrostu gałki ocznej. Jak rozpoznać wadę wzroku u dziecka? Na jakie objawy zwrócić uwagę?

  • USG ciąży – jak wygląda badanie? Ile razy należy je robić? Cena, wskazania

    Ultrasonografia (badanie ultrasonograficzne, USG) to badanie obrazowe, które jest całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta, a w przypadku kobiet ciężarnych również dla płodu. Pozwala monitorować prawidłowy przebieg ciąży i rozwój płodu na każdym etapie. Istnieje kilka rodzajów USG. Każde z nich wykonuje się na innym etapie ciąży. Czym różni się USG wczesnej ciąży od tego w późniejszych miesiącach, a także którą chorobę można diagnozować dzięki ultrasonografii?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij