Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny, leczenie. Jak dbać o skórę dziecka z uczuleniem pieluszkowym?
Katarzyna Gmachowska

Pieluszkowe zapalenie skóry – przyczyny, leczenie. Jak dbać o skórę dziecka z uczuleniem pieluszkowym?

Pieluszkowe zapalenie skóry (PZS) to jedno z częstych schorzeń skórnych w okresie niemowlęctwa, ale może także dotyczyć osób dorosłych z problemem nietrzymania moczu lub kału noszących pieluchomajtki. Jakie są przyczyny i objawy pieluszkowego zapalenia skóry? Co stosować na odparzenia? Podpowiadamy. 

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych chorób skórnych u niemowląt i małych dzieci. Objawia się występowaniem zmian skórnych o typie wyprysku. Podstawą leczenia i profilaktyki pieluszkowego zapalenia skóry jest prawidłowa higiena okolicy pieluszkowej, stosowanie łagodnych kosmetyków oraz unikanie podrażnień mechanicznych skóry. W cięższych postaciach pieluszkowego zapalenia skóry stosuje się preparaty zawierające substancje przeciwzapalne, przeciwbakteryjne lub przeciwgrzybicze.  

Pieluszkowe zapalenie skóry – czym jest? 

Pieluszkowe zapalenie skóry (ang. napkin dermatitis) jest to stan zapalny skóry, który charakteryzuje się zmianami skórnymi o typie wyprysku, czyli obecnością zmian rumieniowych, grudek, nadżerek, pęcherzyków lub złuszczającego się naskórka. Objawy pieluszkowego zapalenia skóry zazwyczaj pojawiają się u niemowląt i są zlokalizowane w miejscu przylegania pieluszki do skóry dziecka.  

Pieluszkowe zapalenie skóry może wystąpić także u osób dorosłych, zwłaszcza nietrzymających moczu i stolca, u których jest konieczność przewlekłego stosowania pieluchomajtek

Przyczyny odparzeń pieluszkowych 

Pieluszkowe zapalenie skóry jest jedną z najczęstszych chorób skóry u dziecka i wynika z niedojrzałości powłok skórnych. Objawy pieluszkowego zapalenia skóry najczęściej rozwijają się u niemowląt w wieku 7–12 miesięcy życia. Przyczyny pieluszkowego zapalenia skóry są wieloczynnikowe, duże znaczenie mają czynniki mechaniczne, alergiczne i infekcyjne.  

Do czynników sprzyjającym wystąpieniu pieluszkowego zapalenia skóry zaliczamy

  • macerację naskórka, czyli częste narażenie skóry na wilgoć, przez co staje się ona bardziej podatna na uszkodzenia. Maceracja zaburza funkcję ochronną naskórka, dlatego też alergeny, substancje drażniące oraz patogeny w łatwy sposób przenikają do głębszych warstw skóry,
  • uszkodzenia mechaniczne skóry spowodowane przez przewlekłe pocieranie podczas ruchu. Najbardziej narażone są wewnętrzne powierzchnie ud, narządy płciowe, pośladki oraz okolice pasa,
  • nieprawidłową higienę skóry, zbyt rzadkie zmienianie pampersów,
  • narażenie na mocz, co prowadzi do namnażania się patogenów na skórze oraz rozwoju stanu zapalnego,
  • ekspozycję skóry na kał oraz zawarte w nim bakterie i grzyby,
  • biegunkę oraz stolce o kwaśnym pH mogą silnie podrażniać skórę,
  • uczulenie na substancje zawarte w pieluszce oraz produktach stosowanych do pielęgnacji okolicy pieluszkowej,
  • długotrwałą antybiotykoterapię. 

Powiązane produkty

Pieluszkowe zapalenie skóry – objawy  

Typowymi początkowymi zmianami skórnymi w przebiegu pieluszkowego zapalenia skóry są zmiany rumieniowe oraz złuszczanie się naskórka. W cięższej postaci powstają pęcherzyki, grudki oraz nadżerki. Opisywanym zmianom skórnym towarzyszy świąd, co powoduje dyskomfort oraz rozdrażnienie dziecka.  

Jeśli pojawią się krostki lub nadżerki pokryte miodowo-żółtym strupem, należy podejrzewać nadkażenie bakteryjne lub grzybicze.  

Leczenie pieluszkowego zapalenia skóry – czym smarować odparzoną skórę?  

Rozpoznanie pieluszkowego zapalenia skóry stawia się na podstawie obecności typowych zmian skórnych w okolicy przylegania pieluszki.  

Podstawą leczenia opisywanej dolegliwości jest prawidłowa higiena okolicy pieluszkowej oraz częste wietrzenie (pozostawianie dziecka bez pieluszki), co przyspiesza regenerację skóry. Pomocna może być także zmiana pieluszek oraz kosmetyków na hipoalergiczne.   

W leczeniu zmian skórnych w pieluszkowym zapaleniu skóry stosuje się maści na odparzenia ze słabym glikokortykosteroidem, który łagodzi stan zapalny. Należy pamiętać, aby preparaty ze sterydem stosować w możliwie najkrótszym czasie oraz nakładać bardzo cienką warstwę na najbardziej nasilone zmiany.  

Jeśli występują krosty, pęcherze lub miodowo żółte strupy, należy podejrzewać nadkażenie bakteryjne i niezwłocznie udać się do lekarza, aby wdrożyć leczenie preparatami zawierającymi antybiotyk. W weryfikacji patogenu powodującego stan zapalny pomocny może być wymaz pobrany ze zmienionej chorobowo skóry. Jeśli podejrzewa się alergiczne tło pieluszkowego zapalenia skóry, należy wykonać płatkowe testy skórne.  

W leczeniu pieluszkowego zapalenia skóry o dużym nasileniu pomocne mogą być także preparaty zawierające inhibitory kalcyneuryny oraz leczenie doustne lub dożylne antybiotykami i substancjami przeciwzapalnymi.  

Należy pamiętać, że im szybciej zastosuje się prawidłowe postępowanie oraz leczenie pieluszkowego zapalenia skóry, tym zmiany będą mniej nasilone i szybciej ustąpią.  

Pieluszkowe zapalenie skóry – domowe sposoby, wskazówki dla rodziców  

Do najważniejszych zasad profilaktyki oraz leczenia pieluszkowego zapalenia skóry należą: 

  1. Prawidłowa higiena okolicy pieluszkowej, stosowanie łagodnych preparatów przeznaczonych dla noworodków i niemowląt. Zaleca się unikanie stosowania nawilżonych chusteczek, które mogą podrażniać skórę oraz wywoływać alergie.  
  2. Odpowiedni wybór pieluszek oraz ich częsta zmiana. Podczas zakupu pieluszek należy wybierać tzw. oddychające pieluszki dla dzieci, które wyposażone są w specjalne membrany umożliwiające dostęp powietrza do skóry. Należy unikać pieluszek zawierających w swoim składzie dużą ilość plastiku lub gumy. 
  3. Częste wietrzenie okolicy pieluszkowej. 
  4. Regularna zmiana pieluszek, gdyż mocz oraz stolec podrażniają skórę i predysponują do rozwoju stanu zapalnego. U noworodka pieluszkę należy zmieniać co godzinę, u starszych dzieci co 3–4 godziny lub w każdym przypadku jej zabrudzenia.   
  5. Zapobieganie biegunkom. Kwaśne pH stolca powoduje dodatkowe podrażnienie skóry.  
  1. B. A. Cohen, Dermatologia Pediatryczna, wydanie II, Wrocław 2006. 
  2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008. 
  3. W. Kawalec, R. Grenda i in., Pediatria, Warszawa 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

  • Przechowywanie mleka modyfikowanego i kobiecego. Jak długo może stać mleko, zanim poda się je dziecku?

    Prawidłowe przechowywanie mleka modyfikowanego i kobiecego to jeden z kluczowych elementów dbania o zdrowie niemowlęcia już od pierwszych dni jego życia. Źle przechowywany pokarm może stracić swoje właściwości odżywcze, a nawet stać się niebezpieczny dla dziecka. Sprawdź, jak długo można przechowywać mleko w różnych warunkach i jak unikać najczęstszych błędów.

  • Jak dbać o prawidłową higienę snu dzieci? Podstawowe zasady zdrowego snu dziecka

    Sen w przypadku dzieci jest konieczny do ich prawidłowego rozwoju. Jego jakość wpływa na niemal każdy aspekt funkcjonowania dziecka. Z tego względu tym bardziej niepokojące jest, że według statystyk zaburzenia snu, np. w postaci bezsenności, mogą dotyczyć nawet 20–30% małych dzieci. Jakie są zasady higieny snu dziecka oraz jaka w tym wszystkim jest rola rodziców?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl