wyprysk potnicowy dłoni
Katarzyna Gmachowska

Potnica – co to za choroba? Jak leczyć wyprysk potnicowy?

Wyprysk potnicowy, potocznie nazywany potnicą, jest częstą chorobą skóry dotyczącą zwłaszcza osób dorosłych. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane. Charakterystycznym objawem wyprysku potnicowego są liczne pęcherzyki na skórze dłoni oraz na podeszwach stóp, którym towarzyszy silny świąd skóry. Obserwuje się także nasilone złuszczanie naskórka oraz zmiany rumieniowe. Jak leczyć wyprysk potnicowy?

  1. Potnica – co to za choroba? Czy można się nią zarazić? Kogo dotyczy?
  2. Przyczyny potnicy  
  3. Potnica – jak wygląda? Jakie są jej objawy?
  4. Potnica – diagnostyka  
  5. Leczenie potnicy i zalecenia dla chorego

Potnica – co to za choroba? Czy można się nią zarazić? Kogo dotyczy?

Wyprysk potnicowy dłoni (łac. cheiropompholyx) lub stóp (łac. pedopompholyx) jest chorobą dermatologiczną o nie do końca poznanej przyczynie. Zmiany potnicowe typowo występują na powierzchni rąk i podeszwach stóp. Wyprysk potnicowy jest częstą chorobą skórną, występującą zazwyczaj u młodych osób lub w średnim wieku. Potnica praktycznie nie występuje u dzieci.  

Objawy wyprysku potnicowego zazwyczaj obserwuje się w sezonie wiosennym i letnim oraz w klimacie wilgotnym. Profilaktyka potnicy obejmuje prawidłową higienę dłoni i stóp, noszenie przewiewnego obuwia, unikanie narażenia na zakażenia grzybicze np. używając klapek na basenie.

Przyczyny potnicy  

Etiologia wyprysku potnicowego nie jest do końca poznana. Wiadomo, że zmiany potnicowe są wynikiem reakcji organizmu na alergeny, zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Według piśmiennictwa naukowego, zaburzenia produkcji i wydzielania potu mogą mieć wpływ na występowanie objawów potnicy. Potwierdza to fakt, iż największe nasilenie choroby przypada na okres letni.  

Dowiedz się więcej, czym jest nadpotliwość.

Do najczęstszych przyczyn wyprysku potnicowego należą:

  • alergia kontaktowa np. na nikiel, kosmetyki,  
  • zakażenie grzybicze powodujące reakcję alergiczną organizmu,  
  • atopowe zapalenie skóry,  
  • palenie papierosów.   

Powiązane produkty

Potnica – jak wygląda? Jakie są jej objawy?

Charakterystycznymi objawami wyprysku potnicowego są świąd skóry oraz pęcherzyki z płynem na powierzchni dłoni i podeszwach stóp. Zmiany typowo występują na bocznych powierzchniach palców dłoni, natomiast na podeszwach najczęściej na łuku stopy. Od początku choroby obserwuje się dużą liczbę pęcherzyków na skórze. Pęcherzyki są symetryczne, głęboko osadzone. Niekiedy pęcherzyki samoistnie pękają, tworząc bolesne nadżerki, które mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu.

Podczas gojenia zmian skórnych obserwuje się powstawanie łuszczących grudek oraz zmian rumieniowych. Wraz z gojeniem zmian skórnym chory zgłasza zmniejszenie nasilenia świądu.

W zaawansowanym stadium wyprysku potnicowego pęcherzyki mogą się ze sobą łączyć i tworzyć strupy.

Warto pamiętać, że wyprysk potnicowy jest chorobą przewlekłą, objawy mogą występować przez długi okres czasu. 

Potnica – diagnostyka  

W przypadku podejrzenia wyprysku potnicowego należy udać się do lekarz POZ lub dermatologa, który po zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego oraz obecności charakterystycznych objawów na dłoniach i podeszwach stóp może rozpoznać wyprysk potnicowy. Niekiedy konieczne bywa pobranie wycinka skóry do badania histopatologicznego, aby móc wykluczyć obecność innych schorzeń dermatologicznych.

Lekarz może zlecić również badania mykologiczne, aby wykluczyć grzybicę skóry oraz badania alergologiczne celem wykluczenia alergii kontaktowej.  

Leczenie potnicy i zalecenia dla chorego

Leczenie wyprysku potnicowego zazwyczaj jest długotrwałe i nie zawsze daje trwałe rezultaty. Najczęściej stosowanymi lekami w terapii wyprysku potnicowego są glikokortykosteroidy w postaci maści stosowanych na zmiany skórne.

W przypadku dużego nasilenia świądu pomocne może być zastosowanie leków antyhistaminowych, które zmniejszają swędzenie skóry. U osób z dużym nasileniem zmian koniczne może być zastosowanie fototerapii metodą PUVA pod ścisłą kontrolą dermatologa. W przypadku stwierdzenia zmian grzybiczych należy przeprowadzić kurację lekami przeciwgrzybicznymi. 

Domowe sposoby na potnicę  

Osoby mające objawy wyprysku potnicowego powinny ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej, nosić przewiewne obuwie, unikać kontaktu z silnymi alergenami oraz detergentami, unikać narażenia na zakażenia grzybicze zwłaszcza na basenach itp.  

Do domowych sposobów pomocnych w łagodzeniu objawów wyprysku potnicowego należy stosowanie miejscowo na zmiany skórne maści cynkowej czy wyciągu z aloesu. Należy unikać częstego i długotrwałego moczenia rąk i stóp. 

  1. S. Jabłońska, S.Majewski,  „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową", Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym jest pokrzywka stresowa? Objawy i metody leczenia wysypki na tle nerwowym

    Pokrzywka stresowa to specyficzna odmiana reakcji skórnej, która pojawia się w odpowiedzi na czynniki psychiczne, w szczególności silny stres, lęk czy napięcie emocjonalne. W odróżnieniu od klasycznych postaci pokrzywki, które mają podłoże alergiczne lub fizykalne, pokrzywka na tle nerwowym może być związana z funkcjonowaniem układu nerwowego i reakcjami organizmu na bodźce psychiczne. W literaturze medycznej określana jest pokrzywką idiopatyczną z komponentą psychogenną lub pokrzywką psychogenną. Pokrzywka stresowa stanowi wyraźny przykład tego, jak silne emocje mogą wpływać na funkcjonowanie różnych układów organizmu i prowadzić do powstawania charakterystycznych objawów dermatologicznych.

  • Szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dla kogo jest przeznaczona i kiedy najlepiej się szczepić?

    Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to poważna choroba wirusowa, której głównym wektorem są kleszcze. W ostatnich latach obserwuje się wzrost liczby zachorowań, co wynika zarówno ze zmian klimatycznych, jak i zwiększonej aktywności ludzi na terenach zielonych. W związku z tym coraz więcej osób poszukuje skutecznych metod ochrony przed tą groźną infekcją. Jedną z najskuteczniejszych form profilaktyki jest szczepienie, które pozwala zminimalizować ryzyko zachorowania, a tym samym uniknąć poważnych powikłań neurologicznych.

  • Rośnie zagrożenie chorobami wenerycznymi w Polsce. Wykryto ponad 30% więcej przypadków rzeżączki

    Jedna na dziesięć osób w Polsce może być nosicielem choroby przenoszonej drogą płciową, nie zdając sobie z tego sprawy. Tylko w pierwszej połowie tego roku odnotowano 30-procentowy wzrost przypadków rzeżączki w porównaniu z 2024 rokiem. Niepokojący jest również ubiegłoroczny wzrost zakażeń HIV o 20%. Rosnąca liczba zachorowań na rzeżączkę, HIV czy chlamydiozę wymaga jak najszybszej reakcji, ponieważ niewykryte i nieleczone infekcje prowadzą do powikłań zdrowotnych oraz zwiększają ryzyko transmisji patogenów, co utrudnia kontrolę epidemiologiczną.

  • Grzybica penisa – objawy, przyczyny i leczenie grzybicy prącia

    Grzybica penisa to powszechna – choć często niedostatecznie rozpoznawana – infekcja grzybicza, która dotyka męskie narządy płciowe i jest wywoływana głównie przez drożdżaki z rodzaju Candida. Schorzenie to objawia się charakterystycznymi zmianami skórnymi, zaczerwienieniem, świądem czy bólem, które mogą znacznie obniżyć komfort życia i prowadzić do powikłań, jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona. W artykule szczegółowo omówimy mechanizmy powstawania grzybicy penisa, czynniki ryzyka, typowe symptomy, metody diagnostyczne oraz skuteczne sposoby terapii, a także podpowiemy, jak zapobiegać nawrotom tej uciążliwej choroby.

  • Alergia skórna: objawy, przyczyny i metody leczenia uczulenia na skórze

    Alergia skórna to jedno z najczęstszych schorzeń dermatologicznych dotykających znaczny odsetek populacji w każdym wieku. Charakteryzuje się szerokim spektrum objawów manifestujących się na powierzchni skóry w odpowiedzi immunologicznej organizmu na kontakt z różnorodnymi alergenami. Reakcja alergiczna skóry może przybierać rozmaite formy.

  • Czerniak paznokcia – objawy, leczenie, rokowania

    Czerniak paznokcia, zwany również czerniakiem podpaznokciowym lub czerniakiem aparatu paznokciowego, to nowotwór złośliwy skóry rozwijający się w obrębie macierzy paznokcia oraz tkanek otaczających paznokieć. Może występować zarówno na palcach rąk, jak i stóp, choć częściej diagnozowany jest na kończynach dolnych. Jak wygląda diagnostyka i leczenie czerniaka paznokcia? Po czym poznać, że na paznokciu rozwija się czerniak?

  • Jakie zagrożenia zdrowotne niesie powódź? Na co uważać w razie kataklizmu

    Powódź to nie tylko dramatyczne obrazy zalanych domów i ulic. To także realne zagrożenie dla zdrowia – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Woda powodziowa niesie ze sobą nie tylko błoto czy gruz, ale także patogeny, toksyny, skażone ścieki i chemikalia. Jak się chronić? Na co zwrócić uwagę? Czy da się przygotować na powódź?

  • Mutacje BRCA – refundowane badania dostępne bez skierowania do szpitala

    Od 1 lipca 2025 r. weszły w życie kluczowe zmiany w dostępności do diagnostyki mutacji genetycznej BRCA1 i BRCA2. Ministerstwo Zdrowia umożliwiło przeprowadzanie refundowanych badań genetycznych w trybie ambulatoryjnym, dzięki czemu dotychczasowy obowiązek hospitalizacji został zniesiony. To istotny krok w kierunku skrócenia ścieżki diagnostycznej i zwiększenia dostępności terapii celowanych dla pacjentów onkologicznych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl