wyprysk potnicowy dłoni
Katarzyna Gmachowska

Potnica – co to za choroba? Jak leczyć wyprysk potnicowy?

Wyprysk potnicowy, potocznie nazywany potnicą, jest częstą chorobą skóry dotyczącą zwłaszcza osób dorosłych. Przyczyny tego schorzenia nie są do końca poznane. Charakterystycznym objawem wyprysku potnicowego są liczne pęcherzyki na skórze dłoni oraz na podeszwach stóp, którym towarzyszy silny świąd skóry. Obserwuje się także nasilone złuszczanie naskórka oraz zmiany rumieniowe. Jak leczyć wyprysk potnicowy?

  1. Potnica – co to za choroba? Czy można się nią zarazić? Kogo dotyczy?
  2. Przyczyny potnicy  
  3. Potnica – jak wygląda? Jakie są jej objawy?
  4. Potnica – diagnostyka  
  5. Leczenie potnicy i zalecenia dla chorego

Potnica – co to za choroba? Czy można się nią zarazić? Kogo dotyczy?

Wyprysk potnicowy dłoni (łac. cheiropompholyx) lub stóp (łac. pedopompholyx) jest chorobą dermatologiczną o nie do końca poznanej przyczynie. Zmiany potnicowe typowo występują na powierzchni rąk i podeszwach stóp. Wyprysk potnicowy jest częstą chorobą skórną, występującą zazwyczaj u młodych osób lub w średnim wieku. Potnica praktycznie nie występuje u dzieci.  

Objawy wyprysku potnicowego zazwyczaj obserwuje się w sezonie wiosennym i letnim oraz w klimacie wilgotnym. Profilaktyka potnicy obejmuje prawidłową higienę dłoni i stóp, noszenie przewiewnego obuwia, unikanie narażenia na zakażenia grzybicze np. używając klapek na basenie.

Przyczyny potnicy  

Etiologia wyprysku potnicowego nie jest do końca poznana. Wiadomo, że zmiany potnicowe są wynikiem reakcji organizmu na alergeny, zakażenia grzybicze lub bakteryjne. Według piśmiennictwa naukowego, zaburzenia produkcji i wydzielania potu mogą mieć wpływ na występowanie objawów potnicy. Potwierdza to fakt, iż największe nasilenie choroby przypada na okres letni.  

Dowiedz się więcej, czym jest nadpotliwość.

Do najczęstszych przyczyn wyprysku potnicowego należą:

  • alergia kontaktowa np. na nikiel, kosmetyki,  
  • zakażenie grzybicze powodujące reakcję alergiczną organizmu,  
  • atopowe zapalenie skóry,  
  • palenie papierosów.   

Powiązane produkty

Potnica – jak wygląda? Jakie są jej objawy?

Charakterystycznymi objawami wyprysku potnicowego są świąd skóry oraz pęcherzyki z płynem na powierzchni dłoni i podeszwach stóp. Zmiany typowo występują na bocznych powierzchniach palców dłoni, natomiast na podeszwach najczęściej na łuku stopy. Od początku choroby obserwuje się dużą liczbę pęcherzyków na skórze. Pęcherzyki są symetryczne, głęboko osadzone. Niekiedy pęcherzyki samoistnie pękają, tworząc bolesne nadżerki, które mogą ulec nadkażeniu bakteryjnemu.

Podczas gojenia zmian skórnych obserwuje się powstawanie łuszczących grudek oraz zmian rumieniowych. Wraz z gojeniem zmian skórnym chory zgłasza zmniejszenie nasilenia świądu.

W zaawansowanym stadium wyprysku potnicowego pęcherzyki mogą się ze sobą łączyć i tworzyć strupy.

Warto pamiętać, że wyprysk potnicowy jest chorobą przewlekłą, objawy mogą występować przez długi okres czasu. 

Potnica – diagnostyka  

W przypadku podejrzenia wyprysku potnicowego należy udać się do lekarz POZ lub dermatologa, który po zebraniu dokładnego wywiadu chorobowego oraz obecności charakterystycznych objawów na dłoniach i podeszwach stóp może rozpoznać wyprysk potnicowy. Niekiedy konieczne bywa pobranie wycinka skóry do badania histopatologicznego, aby móc wykluczyć obecność innych schorzeń dermatologicznych.

Lekarz może zlecić również badania mykologiczne, aby wykluczyć grzybicę skóry oraz badania alergologiczne celem wykluczenia alergii kontaktowej.  

Leczenie potnicy i zalecenia dla chorego

Leczenie wyprysku potnicowego zazwyczaj jest długotrwałe i nie zawsze daje trwałe rezultaty. Najczęściej stosowanymi lekami w terapii wyprysku potnicowego są glikokortykosteroidy w postaci maści stosowanych na zmiany skórne.

W przypadku dużego nasilenia świądu pomocne może być zastosowanie leków antyhistaminowych, które zmniejszają swędzenie skóry. U osób z dużym nasileniem zmian koniczne może być zastosowanie fototerapii metodą PUVA pod ścisłą kontrolą dermatologa. W przypadku stwierdzenia zmian grzybiczych należy przeprowadzić kurację lekami przeciwgrzybicznymi. 

Domowe sposoby na potnicę  

Osoby mające objawy wyprysku potnicowego powinny ściśle przestrzegać zasad higieny osobistej, nosić przewiewne obuwie, unikać kontaktu z silnymi alergenami oraz detergentami, unikać narażenia na zakażenia grzybicze zwłaszcza na basenach itp.  

Do domowych sposobów pomocnych w łagodzeniu objawów wyprysku potnicowego należy stosowanie miejscowo na zmiany skórne maści cynkowej czy wyciągu z aloesu. Należy unikać częstego i długotrwałego moczenia rąk i stóp. 

  1. S. Jabłońska, S.Majewski,  „Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową", Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2013.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wrzodziejące zapalenie jelita grubego – przyczyny, objawy, leczenie, żywienie przy WZJG

    Wrzodziejące zapalenie jelita grubego (WZJG, colitis ulcerosa) jest rozlanym nieswoistym zapaleniem błony śluzowej odbytnicy lub odbytnicy i okrężnicy, prowadzącym w niektórych przypadkach do powstania owrzodzeń. Należy do grupy nieswoistych zapaleń jelit o niewyjaśnionej etiologii. Jak rozpoznać wrzodziejące zapalenie jelita grubego?

  • Łuszczyca paznokci – przyczyny, objawy, leczenie

    Łuszczyca jest przewlekłą zapalną chorobą skóry, przebiegającą z okresami remisji i zaostrzeń, na którą w Polsce choruje prawie milion osób. Choroba najczęściej występuje u rasy białej i w umiarkowanej strefie klimatycznej. Pierwsze objawy łuszczycy mogą wystąpić w dowolnym wieku, jednak zwykle pojawiają się we wczesnym okresie dorosłego życia lub później, około 50–60 roku życia. Łuszczyca charakteryzuje się występowaniem zmian chorobowych zarówno na skórze gładkiej, jak i na owłosionej skórze głowy, a także zmianami w obrębie płytek paznokciowych dłoni i stóp. W cięższych postaciach łuszczyca może również zająć stawy. Zmianom paznokciowym z reguły towarzyszą zmiany w obrębie skóry, chociaż zdarza się, że zmiany chorobowe obejmujące aparat paznokciowy wyprzedzają pojawienie się zmian skórnych nawet o dziesiątki lat.

  • Cytomegalia (CMV) – co to za choroba? Jakie są objawy?

    Cytomegalia jest chorobą wirusową, która wywoływana jest przez wirusa o nazwie Cytomegalovirus hominis, w skrócie CMV. Zakażenie wirusem cytomegalii jest bardzo szeroko rozpowszechnione, natomiast zdecydowana większość infekcji (ponad 99%) przebiega bezobjawowo i pacjent przez przypadek dowiaduje się, że w przeszłości przebył takie zakażenie. Jednak u płodów i noworodków ze względu na niedojrzałość układu odpornościowego, jak również u osób z wrodzonymi lub nabytymi zaburzeniami odpowiedzi immunologicznej, cytomegalia może przebiegać w sposób ostry, a obraz choroby może być bardzo różny.

  • Zakrzepica – przyczyny, objawy, profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył powierzchniowych i głębokich

    Zakrzepica (zakrzepowe zapalenie żył) polega na powstaniu w naczyniu żylnym zakrzepu w wyniku zaburzonego przepływu krwi. Nieleczona prowadzi do groźnych powikłań, m.in. do zatorowości płucnej. Wyróżnia się zapalenie żył głębokich i powierzchniowych. Jakie objawy daje zakrzepica i w jaki sposób się ją leczy? Czy istnieją sposoby na to, by jej zapobiec?

  • Nadżerka szyjki macicy (ektopia) – przyczyny, objawy, metody leczenia

    Termin „nadżerka szyjki macicy” oznacza ubytek błony śluzowej. Często jest on nieprawidłowo stosowany na określenie ektopii, która jest zupełnie innym schorzeniem. Rzekoma nadżerka szyjki macicy (tak brzmi inna nazwa ektopii) to zastępowanie nabłonka płaskiego, który fizjologicznie pokrywa tarczę szyjki macicy, nabłonkiem gruczołowym. Zazwyczaj nie daje ona żadnych objawów, a kobieta dowiaduje się o jej istnieniu podczas rutynowego badania ginekologicznego. Kiedy ektopia wymaga szerszej diagnostyki i leczenia? Jakie metody usunięcia „nadżerki” szyjki macicy stosuje się najczęściej?

  • Gastrolog – czym się zajmuje? Jakie choroby leczy?

    Lekarz gastroenterolog jest specjalistą w zakresie chorób układu pokarmowego. Gastrolog diagnozuje i leczy pacjentów z problemami gastrycznymi. Jakimi konkretnie dolegliwościami się zajmuje? Kiedy warto się do niego udać? Czy do gastrologa jest potrzebne skierowanie? Odpowiadamy.

  • Atak paniki – jak wygląda? Co robić, gdy się pojawia?

    Ataki paniki są jednymi z najczęściej występujących zaburzeń lękowych, tuż po zespole lęku uogólnionego oraz fobii społecznej. Objawiają się nagłymi napadami silnego lęku, którym towarzyszą symptomy, takie jak: kołatanie serca, zawroty głowy, duszności, nadmierne pocenie się czy strach przed śmiercią. Dowiedz się, w jaki sposób można sobie poradzić, gdy pojawia się atak paniki.

  • Czego nie można robić przy nadżerce szyjki macicy ? Jak postępować po jej usunięciu?

    Nadżerka szyjki macicy jest rozpoznaniem, które może usłyszeć wiele kobiet w gabinecie ginekologicznym. Warto podkreślić jednak, że określenie „nadżerka” używane jest najczęściej w nieprawidłowy i potoczny sposób. Czym jest nadżerka oraz jak postępować po zabiegu jej usunięcia?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij