Zapalenie spojówek u dzieci — przyczyny, objawy, leczenie
Anna Posmykiewicz

Zapalenie spojówek u dzieci — przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie spojówek jest jedną z częściej występującą u dzieci chorób oczu. Choć kojarzy się ona najczęściej z dziećmi kilkuletnimi, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola, to może jednak dotknąć już noworodki. Zapalenie spojówek jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub też alergią, zdecydowanie rzadziej zdarzają się u dzieci zapalenia spojówek na innym tle.

Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek u noworodka

U noworodków można zdiagnozować kilka rodzajów zapaleń spojówek. Jednym z nich jest zapalenie spojówek, które powstaje na skutek zakażenia oczu dziecka w czasie porodu lub tuż po nim. Może być to zakażenie zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. Jeśli chodzi o zakażenie bakteryjne, to powstaje ono zwykle na skutek przedostania się bakterii z powiek malucha do jego oka lub w wyniku przeniesienia bakterii z brudnych rąk rodziców. Bakteryjne zapalenie spojówek jest najczęściej występującym zapaleniem spojówek u noworodka.

Objawy, które obserwują rodzice to ropna wydzielina oraz czasami przekrwienie spojówek oczu. Zwykle najpierw zaczyna ropieć jedno oczko, ale prędzej czy później infekcja zostaje przeniesiona także na drugie. Jeśli rodzice zaobserwują wymienione symptomy, muszą zgłosić to pediatrze w poradni POZ. Lekarz zaleci właściwe krople z antybiotykiem oraz powie, w jaki sposób należy je stosować — zwykle po ustąpieniu objawów trzeba krople aplikować jeszcze przez okres 3–4 dni.

Zdarza się, że do bakteryjnego zapalenia spojówek u noworodka dochodzi w czasie porodu, kiedy dziecko przeciska się przez kanał rodny matki i zaraża się od niej. Takim zapaleniem spojówek jest zapalenie wywołane dwoinką rzeżączki. Obecnie zdarza się ono niesłychanie rzadko, jednak jest bardzo niebezpieczne, bowiem może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku u dziecka, jak również dać powikłania w innych narządach. Jest ono rozpoznawane przez lekarza jeszcze w czasie pobytu dziecka w oddziale szpitalnym po porodzie. Pojawia się wówczas duża ilość zielonej, ropnej wydzieliny w oczach, które dodatkowo są bardzo mocno przekrwione, a powieki są w znaczący sposób obrzęknięte. Po zdiagnozowaniu rzeżączkowego zapalenia spojówek dziecko musi zostać poddane dożylnej antybiotykoterapii oraz musi mieć podawane do oczu krople z antybiotykiem. Inną bakterią, którą noworodek może zarazić się od matki przy porodzie jest chlamydia. Objawy i leczenie są bardzo podobne, jak w przypadku dwoinki rzeżączki.

Obecnie sporadycznie zdarzają się też zakażenia wirusowe spojówek u noworodków — są one wywołane wirusem opryszczki pospolitej, dziecko zaraża się w czasie przechodzenia przez kanał rodny matki. Na powiekach widoczne są wirusowe pęcherzyki, a z oka wypływa duża ilość surowiczej wydzieliny. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwwirusowych w postaci maści lub kropli, czasem dziecko musi mieć podane leki przeciwwirusowe działające ogólnoustrojowo.

Chemiczne zapalenie spojówek i niedrożność kanalików łzowych u noworodków

Kolejnym rodzajem zapalenia spojówek u noworodków jest zapalenie chemiczne. W jaki sposób do niego dochodzi? Powstaje ono czasami na skutek stosowania po porodzie 1 proc. azotanu srebra do przemywania oczu dziecka (jest to tzw. zabieg Credego), który ma zapobiegać ewentualnemu rozwojowi zapaleń spojówek wywoływanych u dziecka przez chlamydię i bakterię rzeżączki. Objawem chemicznego zapalenia spojówek jest niewielkie zaczerwienienie oczu oraz niewielka ilość surowiczej wydzieliny, która się z nich wydostaje. Objawy są zwykle na tyle niewielkie, że najczęściej po kilku dniach cofają się same.

Jeszcze innym rodzajem zapalenia spojówek u noworodków jest zapalenie powstałe na skutek niedrożności kanalików łzowych. Rodzice obserwują u dziecka ropną wydzielinę w oczach, która ustępuje po zastosowaniu kropli z antybiotykiem i wraca po zaprzestaniu ich stosowania, często oczy dziecka są sklejone ropą po śnie. Taki stan wymaga zwykle interwencji okulisty i udrożnienia kanalików łzowych.

Zapalenie spojówek u starszych dzieci

U dzieci starszych zapalenie spojówek zdarza się naprawdę bardzo często. Zwykle jest to zapalenie na tle bakteryjnym. Zazwyczaj dochodzi do niego poprzez zatarcie oka brudną ręką. Wówczas w oczach pojawia się ropna wydzielina, poza tym często obecne jest przekrwienie spojówek, czasami też niewielki obrzęk powiek. Maluchy niejednokrotnie zarażają się od siebie nawzajem — przede wszystkim ma to miejsce w żłobkach i przedszkolach. Leczenie polega na przepisaniu przez pediatrę kropli z antybiotykiem, zazwyczaj objawy cofają się już po kilku dniach ich regularnego stosowania, zawsze jednak warto aplikować je przez kilka dni po ustąpieniu objawów. Trzeba pamiętać także o tym, że nawet jeśli ropieje tylko jedno oko, krople warto od razu wpuszczać także do oka drugiego — dziecko bowiem na pewno przeniesie infekcję na oko, które początkowo było zdrowe. W czasie trwania infekcji trzeba uczulić małego człowieka, aby nie dotykał oczu brudnymi rękami, a zbierającą się ropną wydzielinę trzeba usuwać z oczu za pomocą wacików nasączonych solą fizjologiczną.

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

U starszych dzieci typowe jest także zapalenie spojówek na tle alergicznym, dochodzi do niego głównie w sezonie wiosennym i letnim, gdy ilość alergenów w powietrzu jest naprawdę bardzo wysoka. Objawem alergicznego zapalenia spojówek jest przede wszystkim silny świąd i łzawienie oczu, pojawia się także przekrwienie spojówek, czasami obecny jest także obrzęk powiek. Bardzo często objawom zapalenia spojówek na tle alergicznym towarzyszą też inne symptomy alergii, jak alergiczny nieżyt nosa czy kaszel. Leczenie polega na stosowaniu kropli o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym, jak również na podawaniu działających ogólnoustrojowo leków przeciwhistaminowych. Zdarza się, że alergiczne zapalanie spojówek ulega nadkażeniu bakteryjnemu i w oczach pojawia się ropna wydzielina — wtedy zachodzi potrzeba włączenia kropli z antybiotykiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Ciemiączko u dziecka – gdzie się znajduje i kiedy zarasta? Jak o nie dbać?

  Ciemiączka są fizjologicznymi strukturami w obrębie czaszki noworodka i niemowlęcia. Ich głównym zadaniem jest zmniejszenie obwodu główki podczas przechodzenia przez kanał rodny w tracie porodu. Jakie są rodzaje ciemiączek u noworodków? Gdzie się znajdują i kiedy powinny się zrastać? Jak dbać o ciemiączko u noworodków? Podpowiadamy.

 • Złamanie zielonej gałązki – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie złamania podkostnowego u dzieci

  Złamanie zielonej gałązki jest charakterystyczne dla wieku dziecięcego, dotyczy niemowląt, małych dzieci oraz nastolatków. Jest to złamanie zamknięte, podkostnowe – bez przerwania ciągłości okostnej. Kość przypomina wtedy ułamaną, młodą gałązkę drzewa, stąd nazwa tego urazu. Złamania typu zielona gałązka nie są skomplikowane, nie wymagają nastawiania ani operacji, a kość zazwyczaj szybko się zrasta. Jak wygląda leczenie i rehabilitacja złamania typu torus?

 • Witamina D dla dzieci – dawkowanie, objawy i skutki niedoboru

  Witamina D jest hormonem steroidowym, który kontroluje wiele istotnych dla organizmu procesów. Dostarczenie jej (poprzez syntezę skórną oraz wraz z pożywieniem) jest szczególnie ważne w przypadku najmłodszych. Witamina D wpływa na układ kostny dzieci poprzez regulację gospodarki wapniowo-fosforanowej, działa immunomodulująco, podnosząc odporność i obniżając poziom cytokin prozapalnych, ma również działanie antykancerogenne oraz neuro- i kardioprotekcyjne. Jaką dawkę witaminy D podawać dziecku? Witamina D dla dzieci w kroplach, kapsułkach twist-off, sprayu czy tabletkach?

 • Stulejka u dziecka – jak rozpoznać stulejkę i jak wygląda jej leczenie?

  Stulejkę definiuje się jako niezdolność do odsunięcia napletka pokrywającego żołądź prącia. Jest to niewielka wada anatomiczna występująca najczęściej u chłopców (do 3.-4. roku życia stan ten dotyczy ok. 90% dzieci płci męskiej i jest on fizjologiczny). U starszych dzieci w przypadku stulejki zaleca się zabiegi polegające na delikatnym odsuwaniu napletka i stosowaniu maści sterydowej. Stulejka patologiczna, która wymaga interwencji chirurgicznej, powstaje przeważnie na skutek stanów zapalnych bądź urazów.

 • Dyspraksja (syndrom niezdarnego dziecka) – przyczyny i objawy dyspraksji rozwojowej

  Dyspraksja, nazywana również syndromem dziecka niezdarnego, to dysfunkcja percepcyjno-motoryczna przejawiająca się zaburzeniami koordynacji rozwojowej. Dzieci dyspraktyczne mają trudności z planowaniem i wykonywaniem czynności zarówno w zakresie motoryki małej (np. z rysowaniem, pisaniem, zapinaniem guzików), jak i w zakresie motoryki dużej (np. gra w piłkę, jazda na rowerze). Dyspraksja objawia się także opóźnionym rozwojem mowy, trudnościami ze skupieniem i z nauką czy zaburzeniami równowagi. Nie wpływa ona jednak na inteligencję. Aby pomóc dziecku, warto udać się do specjalistów, m.in. terapeuty SI, logopedy, pedagoga, aby dobrać odpowiednią terapię.

 • Kołdra obciążeniowa – działanie i wskazania do stosowania kołdry sensorycznej

  Kołdra obciążeniowa jest wykorzystywana w zaburzeniach propriocepcji, które pojawiają się m.in. u osób z autyzmem, ADHD czy zaburzeniami przetwarzania sensorycznego. Często jest także zalecana przy bezsenności, depresji, zespołach lękowych. Kołderka sensoryczna stymuluje czucie głębokie, "wyciszając" układ nerwowy. Jej stosowanie rozluźnia, relaksuje, poprawia jakość snu, redukuje napięcie. Wyjaśniamy, jak prawidłowo używać kołdrę obciążającą oraz jak dobrać jej wagę i rozmiar do potrzeb użytkownika. 

 • Perły Epsteina – przyczyny i leczenie torbieli dziąsłowych u dziecka

  Perły Epsteina to rodzaj torbieli dziąsłowych. Są to niewielkie zmiany o charakterze cyst wypełnione keratyną, które pojawiają się u niemowląt. Lokalizują się na podniebieniu i nie powodują żadnych dolegliwości. Perły Epsteina nie są groźne, jednak łatwo je pomylić z pleśniawkami czy aftami, dlatego też każde zmiany w jamie ustnej dziecka należy skonsultować z pediatrą. 

 • Koślawość kolan – przyczyny i leczenie koślawych kolan u dzieci i dorosłych. Ćwiczenia na koślawe kolana

  Koślawość kolan to deformacja kończyn dolnych dotycząca przede wszystkim dzieci, choć może występować także u osób dorosłych. Do 6. roku życia koślawe kolana u dziecka są stanem fizjologicznym, jeśli natomiast nieprawidłowa budowa kolan utrzymuje się dłużej, należy udać się do ortopedy oraz fizjoterapeuty. Jak przebiega terapia koślawości kolan?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij