Zapalenie spojówek u dzieci — przyczyny, objawy, leczenie
Anna Posmykiewicz

Zapalenie spojówek u dzieci — przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie spojówek jest jedną z częściej występującą u dzieci chorób oczu. Choć kojarzy się ona najczęściej z dziećmi kilkuletnimi, które uczęszczają do żłobka lub przedszkola, to może jednak dotknąć już noworodki. Zapalenie spojówek jest spowodowane zakażeniem bakteryjnym lub też alergią, zdecydowanie rzadziej zdarzają się u dzieci zapalenia spojówek na innym tle.

Bakteryjne i wirusowe zapalenie spojówek u noworodka

U noworodków można zdiagnozować kilka rodzajów zapaleń spojówek. Jednym z nich jest zapalenie spojówek, które powstaje na skutek zakażenia oczu dziecka w czasie porodu lub tuż po nim. Może być to zakażenie zarówno bakteryjne, jak i wirusowe. Jeśli chodzi o zakażenie bakteryjne, to powstaje ono zwykle na skutek przedostania się bakterii z powiek malucha do jego oka lub w wyniku przeniesienia bakterii z brudnych rąk rodziców. Bakteryjne zapalenie spojówek jest najczęściej występującym zapaleniem spojówek u noworodka.

Objawy, które obserwują rodzice to ropna wydzielina oraz czasami przekrwienie spojówek oczu. Zwykle najpierw zaczyna ropieć jedno oczko, ale prędzej czy później infekcja zostaje przeniesiona także na drugie. Jeśli rodzice zaobserwują wymienione symptomy, muszą zgłosić to pediatrze w poradni POZ. Lekarz zaleci właściwe krople z antybiotykiem oraz powie, w jaki sposób należy je stosować — zwykle po ustąpieniu objawów trzeba krople aplikować jeszcze przez okres 3–4 dni.

Zdarza się, że do bakteryjnego zapalenia spojówek u noworodka dochodzi w czasie porodu, kiedy dziecko przeciska się przez kanał rodny matki i zaraża się od niej. Takim zapaleniem spojówek jest zapalenie wywołane dwoinką rzeżączki. Obecnie zdarza się ono niesłychanie rzadko, jednak jest bardzo niebezpieczne, bowiem może doprowadzić do trwałego uszkodzenia wzroku u dziecka, jak również dać powikłania w innych narządach. Jest ono rozpoznawane przez lekarza jeszcze w czasie pobytu dziecka w oddziale szpitalnym po porodzie. Pojawia się wówczas duża ilość zielonej, ropnej wydzieliny w oczach, które dodatkowo są bardzo mocno przekrwione, a powieki są w znaczący sposób obrzęknięte. Po zdiagnozowaniu rzeżączkowego zapalenia spojówek dziecko musi zostać poddane dożylnej antybiotykoterapii oraz musi mieć podawane do oczu krople z antybiotykiem. Inną bakterią, którą noworodek może zarazić się od matki przy porodzie jest chlamydia. Objawy i leczenie są bardzo podobne, jak w przypadku dwoinki rzeżączki.

Obecnie sporadycznie zdarzają się też zakażenia wirusowe spojówek u noworodków — są one wywołane wirusem opryszczki pospolitej, dziecko zaraża się w czasie przechodzenia przez kanał rodny matki. Na powiekach widoczne są wirusowe pęcherzyki, a z oka wypływa duża ilość surowiczej wydzieliny. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwwirusowych w postaci maści lub kropli, czasem dziecko musi mieć podane leki przeciwwirusowe działające ogólnoustrojowo.

Chemiczne zapalenie spojówek i niedrożność kanalików łzowych u noworodków

Kolejnym rodzajem zapalenia spojówek u noworodków jest zapalenie chemiczne. W jaki sposób do niego dochodzi? Powstaje ono czasami na skutek stosowania po porodzie 1 proc. azotanu srebra do przemywania oczu dziecka (jest to tzw. zabieg Credego), który ma zapobiegać ewentualnemu rozwojowi zapaleń spojówek wywoływanych u dziecka przez chlamydię i bakterię rzeżączki. Objawem chemicznego zapalenia spojówek jest niewielkie zaczerwienienie oczu oraz niewielka ilość surowiczej wydzieliny, która się z nich wydostaje. Objawy są zwykle na tyle niewielkie, że najczęściej po kilku dniach cofają się same.

Jeszcze innym rodzajem zapalenia spojówek u noworodków jest zapalenie powstałe na skutek niedrożności kanalików łzowych. Rodzice obserwują u dziecka ropną wydzielinę w oczach, która ustępuje po zastosowaniu kropli z antybiotykiem i wraca po zaprzestaniu ich stosowania, często oczy dziecka są sklejone ropą po śnie. Taki stan wymaga zwykle interwencji okulisty i udrożnienia kanalików łzowych.

Zapalenie spojówek u starszych dzieci

U dzieci starszych zapalenie spojówek zdarza się naprawdę bardzo często. Zwykle jest to zapalenie na tle bakteryjnym. Zazwyczaj dochodzi do niego poprzez zatarcie oka brudną ręką. Wówczas w oczach pojawia się ropna wydzielina, poza tym często obecne jest przekrwienie spojówek, czasami też niewielki obrzęk powiek. Maluchy niejednokrotnie zarażają się od siebie nawzajem — przede wszystkim ma to miejsce w żłobkach i przedszkolach. Leczenie polega na przepisaniu przez pediatrę kropli z antybiotykiem, zazwyczaj objawy cofają się już po kilku dniach ich regularnego stosowania, zawsze jednak warto aplikować je przez kilka dni po ustąpieniu objawów. Trzeba pamiętać także o tym, że nawet jeśli ropieje tylko jedno oko, krople warto od razu wpuszczać także do oka drugiego — dziecko bowiem na pewno przeniesie infekcję na oko, które początkowo było zdrowe. W czasie trwania infekcji trzeba uczulić małego człowieka, aby nie dotykał oczu brudnymi rękami, a zbierającą się ropną wydzielinę trzeba usuwać z oczu za pomocą wacików nasączonych solą fizjologiczną.

Alergiczne zapalenie spojówek u dzieci

U starszych dzieci typowe jest także zapalenie spojówek na tle alergicznym, dochodzi do niego głównie w sezonie wiosennym i letnim, gdy ilość alergenów w powietrzu jest naprawdę bardzo wysoka. Objawem alergicznego zapalenia spojówek jest przede wszystkim silny świąd i łzawienie oczu, pojawia się także przekrwienie spojówek, czasami obecny jest także obrzęk powiek. Bardzo często objawom zapalenia spojówek na tle alergicznym towarzyszą też inne symptomy alergii, jak alergiczny nieżyt nosa czy kaszel. Leczenie polega na stosowaniu kropli o działaniu przeciwalergicznym i przeciwzapalnym, jak również na podawaniu działających ogólnoustrojowo leków przeciwhistaminowych. Zdarza się, że alergiczne zapalanie spojówek ulega nadkażeniu bakteryjnemu i w oczach pojawia się ropna wydzielina — wtedy zachodzi potrzeba włączenia kropli z antybiotykiem.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij