Łupież u dziecka – przyczyny i leczenie. Jakie preparaty przeciwłupieżowe stosować u dzieci?
Katarzyna Gmachowska

Łupież u dziecka – przyczyny i leczenie. Jakie preparaty przeciwłupieżowe stosować u dzieci?

Łupież najczęściej dotyka dzieci w wieku szkolnym i w okresie dojrzewania. Co go powoduje? Jak leczyć łupież u dziecka? Jakie preparaty przeciwłupieżowe stosować u dzieci? Podpowiadamy.

Przyczyną powstawania łupieżu u dziecka jest zakażenie grzybicze. Może pojawić się na skutek zaburzeń hormonalnych, np. w przypadku nadmiernej produkcji łoju przez gruczoły łojowe lub u osób z przesuszoną skórą głowy. Podstawą leczenia łupieżu jest dbanie o prawidłową higienę skóry głowy i włosów oraz używanie preparatów przeciwłupieżowych. Warto pamiętać, iż łupież zazwyczaj ma łagodny przebieg, lecz często nawraca.  

Łupież u dziecka – przyczyny  

Przyczyną pojawienia się łupieżu jest zakażenie grzybem drożdżopodobnym Pityrosporumovale z rodzaju Malassezia. Należy podkreślić, iż bytuje on na skórze głowy zdrowych osób, często nie dając objawów. W wyniku nadmiernego złuszczania się warstwy rogowej skóry dochodzi do powstawania charakterystycznych białych „płatków” na skórze głowy. Łupieżowi często towarzyszy przetłuszczanie się skóry oraz łojotok. Łupież może także wystąpić na przesuszonej skórze, która jest wówczas bardziej narażona na szkodliwe działanie drożdżaków. Łupież występuje częściej także w chorobach takich jak łuszczyca, alergie skórne czy atopowe zalanie skóry.  

Do najczęstszych przyczyn prowadzących do powstania łupieżu u dzieci zalicza się: 

  • nieprawidłową higienę skóry głowy i włosów – jest to najczęstsza przyczyna pojawienia się łupieżu. W przypadku zbyt rzadkiego mycia włosów dochodzi do nadmiernego gromadzenia się złuszczonych komórek skóry oraz łoju, z których powstaje łupież w postaci tłustych fragmentów naskórka;
  • przesuszenie skóry głowy – prowadzi do niego częste używanie suszarki, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach, noszenie czapki w zimie, używanie kosmetyków wysuszających skórę. Łupież przybiera wówczas formę małych, białych płatków, które sypią się na ramiona;
  • łojotokowe zapalenie skóry głowy – objawia się występowaniem dużych, tłustych płatów naskórka o kolorze białym lub żółtawym. Skóra głowy jest tłusta i zaczerwieniona. Choroba może dotyczyć także pach, pachwin, nosa, pleców czy uszu;
  • alergie – łupież powstaje na skutek reakcji alergicznej na składniki kosmetyków lub w wyniku alergii pokarmowej;
  • łuszczyca – zmiany łuszczycowe najczęściej pojawiają się początkowo na łokciach, kolanach lub tułowiu, dopiero później na owłosionej skórze głowy;
  • atopowe zapalenie skóry – zmiany skórne o różnym nasileniu charakteryzują się świądem. Podstawą leczenia jest nawilżanie skóry preparatami emolientowymi;
  • zaburzenia hormonalne np. niedoczynność tarczycy.  
Zobacz preparaty na łupież na DOZ.pl

Łupież a wiek dziecka  

Łupież u dzieci najczęściej pojawia się w wieku 6–10 lat. Zmiany skórne najczęściej występują na owłosionej skórze głowy i może towarzyszyć im stan zapalny oraz świąd. Do rozwoju łupieżu może również prowadzić niedokładne zmywanie kosmetyków używanych do mycia skóry głowy i włosów, co powoduje zatkanie ujścia gruczołów łojowych i nasilenie objawów łojotoku.  

W wieku nastoletnim łupież najczęściej ma charakter łojotokowy i jest spowodowany zmieniającą się gospodarką hormonalną i wzmożoną pracą gruczołów łojowych. Tłustemu łupieżowi u nastolatków często towarzyszy trądzik na twarzy, plecach i ramionach.  

Warto zwrócić uwagę, iż występująca w wieku noworodkowym i niemowlęcym ciemieniucha nie jest łupieżem, choć często jest z nim mylona. Ciemieniucha najczęściej pojawia się u dzieci w u 2–10 tygodniu życia i przybiera postać żółtych łusek pokrywających skórę głowy. Powstaje ona na skutek wzrostu aktywności gruczołów łojowych w skórze i nadmiernej produkcji łoju, który wraz ze zrogowaciałym naskórkiem tworzy zmiany typowe dla ciemieniuchy. Ciemieniucha nie daje objawów bólowych ani świądu. Zmiany skórne zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu kilku miesięcy. Pomocne bywa stosowanie specjalnych preparatów na ciemieniuchę, które zmiękczają zrogowaciały naskórek, dzięki czemu łatwiej jest go usunąć ze skóry głowy.  

Powiązane produkty

 Łupież u dziecka – jak go leczyć? 

Leczenie łupieżu u dziecka jest zależne od jego wieku, nasilenia i prawdopodobnej przyczyny objawów. Ważne jest, aby unikać stosowania u dzieci szamponów przeciwłupieżowych dla dorosłych, gdyż mogą powodować reakcje alergiczne skóry i nasilać objawy.  

U dzieci z objawami łupieżu pomocna bywa zmiana kosmetyków na te o łagodnym składzie. Dostępne są również preparaty przeciwłupieżowe przeznaczone do stosowania u dzieci. Warto zwrócić uwagę na dokładne spłukiwanie szamponu i odżywek podczas mycia.  

U nastolatków z łupieżem zaleca się stosowanie preparatów zawierających substancje przeciwgrzybiczne oraz keratolityczne, które złuszczają naskórek, zapobiegając powstawaniu łusek na skórze głowy. Zaleca się stosowanie szamponów leczniczych 2 razy w tygodniu, pozostawiając je na skórze głowy przez około 5 minut. Cała kuracja trwa zazwyczaj miesiąc. Warto pamiętać, że łupież często nawraca, więc profilaktycznie można stosować szampon przeciwłupieżowy 1–2 razy w miesiącu.   

Co stosować na łupież u dziecka?  

Łupież u dziecka ma zazwyczaj łagodny przebieg, choć ma tendencję do nawrotów. Podczas leczenia łupieżu u dziecka warto zastosować specjalistyczny szampon przeciwłupieżowy, odpowiedni do wieku dziecka. Należy dbać o prawidłową higienę skóry głowy i włosów, dokładnie spłukiwać kosmetyki używane do mycia, a także unikać suszenia włosów suszarką.  

Warto dbać o prawidłowo zbilansowaną dietę zawierającą produkty bogate w witaminy z grupy A, B i E (nabiał, ryby, oleje roślinne, orzechy, warzywa i owoce) oraz w wapń, magnez i potas (orzechy, czekolada, banany, pomidory, jaja, ryby oraz mięso).  

Należy także prowadzić zdrowy styl życia, dbać o prawidłową aktywność fizyczną, odpowiednią ilość snu oraz unikać palenia tytoniu, przebywania w zanieczyszczonych pomieszczeniach lub nadużywania klimatyzacji.

  1. B. A. Cohen, Dermatologia Pediatryczna, wydanie II, Wrocław 2006. 
  2. S. Jabłońska, S. Majewski, Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową, Wydawnictwo PZWL, Warszawa 2008.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl