Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa – jak dbać o skórę dojrzałą?
Z wiekiem skóra traci jędrność i elastyczność. Proces starzenia się skóry, jest procesem naturalnym i nieodwracalnym, jednak możemy złagodzić jego skutki lub po prostu nieco opóźnić jego przebieg. W pielęgnacji skóry najważniejsza jest profilaktyka i przeciwdziałanie. Jedno jest pewne – czasu nie zatrzymamy, ale możemy wykorzystać potencjał kosmetyków, aby cieszyć się piękną skórą na długie lata. Jak odpowiednio nakładać produkty, o czym należy pamiętać dbając o skórę dojrzałą oraz
Skóra dojrzała – charakterystyka
Przede wszystkim skóra dojrzała jest skórą suchą, dzieję się tak dlatego, że w procesie starzenia się produkuje ona mniej łoju oraz potu. Płaszcz hydrolipidowy, który pełni funkcję ochronną zostaje naruszony, przez co nie spełnia swojej roli, w efekcie skóra może być bardziej wrażliwa na czynniki zewnętrzne. Ponadto skóra dojrzała jest cieńsza, ulega zmniejszeniu ilość naskórka, a podskórna tkanka tłuszczowa oraz tkanka łączna zanikają. W skórze starzejącej się zmniejsza się ilość włókien kolagenowych i elastynowych, co za tym idzie, traci ona swoją jędrność.
Skóra dojrzała posiada kilka charakterystycznych cech, które można zauważyć gołym okiem. Głównie jest ona sucha, szorstka, pomarszczona, brak jej jędrności i elastyczności, dodatkowo na skórze mogą pojawić się tak zwane plamy starcze, które najczęściej są wynikiem nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Na skórze widoczne są zmarszczki płytkie, głębokie oraz bruzdy mimiczne. Najczęściej zmarszczki pojawiają się w okolicach oczu – popularne „kurze łapki”, na czole, między brwiami – tak zwana „lwia zmarszczka”, wokół ust np. zmarszczki nazywane „ustami palacza” lub „marionetki”, a także na szyi.
Należy mieć świadomość, że proces starzenia się skóry zaczyna się już od około 25.–30. roku życia. Oczywiście w tym wieku nie mówimy jeszcze o skórze dojrzałej, jednak trudno jednoznacznie określić wiek, od którego możemy naszą cerę określać już w ten sposób, ponieważ proces starzenia się skóry zachodzi dużo wcześniej niż na naszej twarzy pojawią się tego widoczne oznaki.
Czynniki wpływające na starzenie się skóry
Kolejno na skórze mogą pojawić się zmarszczki, związane z ciągłym ruchem mięśni twarzy, mówimy wtedy o miostarzeniu skóry. Poza wymienionymi wyżej okolicznościami, które mają wpływ na starzenie się skóry można wymienić kolejny bardzo ważny element, który ma bezpośredni wpływ na wygląd skóry. Mowa o wpływie czynników zewnętrznych na skórę. To nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne (UV), prowadząca do fotostarzenia się skóry oraz działanie wolnych rodników.
Pielęgnacja skóry dojrzałej
Pierwszym krokiem powinno być oczyszczenie skóry twarzy oraz usunięcie makijażu. Aby pozbyć się make-upu należy użyć płynu micelarnego, mleczka lub olejku. Kosmetyki te powinny być delikatne i nieprzesuszające skóry. Podczas wykonywania demakijażu należy zwrócić szczególną uwagę na technikę: nasączony wacik przykładamy do oczu i skóry, czekamy aż kosmetyk się rozpuści, następnie delikatnym ruchem przesuwamy wacik po skórze. Pamiętajmy, aby nie trzeć skóry, ani jej nie rozciągać. Samo usunięcie makijażu nie gwarantuje nam oczyszczenia skóry, niezbędne jest wykonanie dalszych kroków, w celu oczyszczenia skóry z zanieczyszczeń i ewentualnych resztek makijażu. Stosujemy tutaj tak zwane dwuetapowe oczyszczanie. Do mycia twarzy należy wybrać kosmetyk łagodny i nawilżający.
Następnie tonizujemy skórę – aby przywrócić skórze odpowiednie pH, można zastosować tonik bezalkoholowy, tonik o działaniu nawilżającym lub hydrolat, np. z kwiatów gorzkiej pomarańczy, czy z róży damasceńskiej.
Kolejnym krokiem powinno być zaaplikowanie serum o działaniu nawilżającym i ujędrniającym. Gdy serum wchłonie się w skórę można nałożyć na nią odpowiedni krem, który nawilży i uelastyczni skórę. Składniki o działaniu nawilżającym, które można znaleźć w kosmetykach, to np. mocznik, kwas hialuronowy, gliceryna, mleczan sodu, kolagen. Na noc można skorzystać z kosmetyków o bogatszej konsystencji, natomiast na dzień krem powinien przede wszystkim zawierać filtr UV.
Pamiętajmy o stosowaniu kosmetyku przeznaczonego do pielęgnacji skóry pod oczami. To właśnie w okolicach oczu najczęściej widoczne są zmarszczki, cienie, zasinienia i worki, dlatego należy poświęcić jej chwilę uwagi i zadbać o nią, używając odpowiedniego kremu, właściwie go aplikując.
Skóra dojrzała wymaga dużej uwagi i troski, dlatego warto stosować również maseczki. Taki zabieg na pewno poprawi stan skóry, a dodatkowo zapewni chwilę relaksu.
Nie należy zapominać o złuszczaniu naskórka. Ze względu na to, że skóra dojrzała jest z reguły sucha, nie powinno się wykonywać tego zabiegu zbyt często. W tym przypadku sprawdzi się peeling enzymatyczny, który nie zawiera żadnych drobinek, które mogłyby potencjalnie podrażnić skórę.
Składniki aktywne w kosmetykach do skóry dojrzałej
Kwas hialuronowy – nawilża i chroni skórę, a także działa przeciwzmarszczkowo. Kwas hialuronowy przeciwdziała przeznaskórkowej utracie wody, a także chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi.
Witamina A – działa na skórę wygładzająco, ujędrniająco, a także niweluje niewielkie zmarszczki widoczne na skórze. Witamina A zwiększa zarówno ilość kolagenu, który odpowiada za elastyczność skóry, jak i ilość komórek, które tworzą tkankę łączną.
Witamina C – działa rozjaśniająco na skórę, szczególnie polecana jest do skóry z przebarwieniami, czy np. plamami starczymi. Dodatkowo witamina C wspomaga syntezę kolagenu.
Witamina E – jest silnym antyoksydantem, ma zdolność wyłapywania wolnych rodników. Jak wiadomo, wolne rodniki negatywnie wpływają na skórę, ponieważ między innymi przyspieszają proces starzenia się skóry. Kosmetyki, które w swoim składzie zawierają witaminę E, mogą spowalniać proces starzenia się skóry wywołany ekspozycją na promieniowanie UV.
Argirelina – dobrze wnika w głąb skóry, zaaplikowana jako krem niweluje głębokość zmarszczek aż do 50 proc. Ten heksapeptyd w swoim działaniu porównywany jest do botoksu.
Warto zwrócić uwagę również na kosmetyczne olejki roślinne: olej z awokado, masło Shea, olej z dzikiej róży, olej z kiełków pszenicy, olej Jojoba, olej z nagietka, olej z wiesiołka, a także ekstrakty roślinne: aloes, róża, eukaliptus, algi, miłorząb, geranium, lawenda.
Najważniejsze zasady pielęgnacji skóry dojrzałej
Do najważniejszych zasad pielęgnacji skóry dojrzałej należą następujące kroki:
- dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry,
- kosmetyki do pielęgnacji skóry dojrzałej powinny: nawilżać, rozjaśniać, działać antyoksydacyjnie,
- nie zapominaj o tym, aby kosmetyki aplikować nie tylko na twarz, ale również na szyję i dekolt,
- cierpliwie rozluźniaj mięśnie mimiczne, wykonując gimnastykę twarzy, która poprawi kondycję skóry, wzmocni mięśnie twarzy, a także pomoże składnikom aktywnym zawartym w kosmetykach dotrzeć w głębsze warstwy skóry. Nie sam kosmetyk, ale przede wszystkim troska o sposób, w jaki są nakładane na buzię, stanowi klucz do sukcesu,
- chroń skórę przed negatywnym działaniem promieni słonecznych (koniecznie nakładaj krem z filtrem 50 SPF),
- korzystaj z peelingów chemicznych, które polegają na kontrolowanym złuszczeniu naskórka odpowiednio dobranym kwasem.