Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?
Joanna Orzeł

Ceramidy – czym są? Jakie mają właściwości? Dla kogo kosmetyki z ceramidami?

Ceramidy to naturalnie występujące w naskórku substancje budulcowe, które dzięki swojej budowie i właściwościom mają szerokie zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. W artykule odpowiemy na pytania o to, czym są ceramidy, jakie jest ich znaczenie w skórze oraz jak je stosować w codziennej pielęgnacji.

Dom lub potężny mur to nie tylko cegły. By budowla była trwała, niezbędna jest również solidna zaprawa, spajająca poszczególne elementy. Na podstawie takiej właśnie analogii tłumaczy się budowę warstwy rogowej naskórka (stratum corneum): korneocyty (czyli komórki tejże warstwy) są cegłami połączonymi w jedno za pomocą kompleksu lipidów, tworzących swoistą zaprawę.

Ceramidy – czym są? Jakie są rodzaje ceramidów? 

Ceramidy to różnorodne związki organiczne z grupy lipidów. Są to połączenia sferoidalnej długołańcuchowej zasady azotowej z kwasem tłuszczowym, w którym acyle mają długość od 16 do 26 atomów węgla. Do biosyntezy ceramidów zdolny jest każdy organizm i każda jego tkanka.

Obecnie rozpoznano u ssaków 14 podklas tych lipidów, a w tym ponad 200 poszczególnych struktur ceramidów. U człowieka w warstwie rogowej naskórka występuje 9 podklas ceramidów (oznaczanych cyframi od 1 do 9), różniących się strukturą chemiczną i polarnością. Obecność wielu z nich stwierdzono wyłącznie w stratum corneum, nie występują one nigdzie indziej.

Działanie i właściwości ceramidów

Ceramidy tworzą spoiwo przestrzeni międzykomórkowej warstwy rogowej naskórka. Są lipidami polarnymi, układającymi się w warstwach lamelarnych identycznie jak struktury błon komórkowych. Dzięki temu, wraz z innymi lipidami (m.in. kwasami tłuszczowymi, cholesterolem), łatwo wbudowują się w warstwy cementu i tworzą regularną, zwartą strukturę ciekłych kryształów. Wśród składników cementu w stratum corneum to ceramidy są grupą najważniejszą i najliczniejszą – stanowią w niej aż 40% wszystkich lipidów.

Jakie znaczenie dla organizmu mają te związki? Ceramidy są kluczowe dla utrzymania homeostazy skóry, czyli równowagi między środowiskiem zewnętrznym a wewnętrznym. Ich zadaniem jest zatrzymywanie wody w naskórku, ponieważ tylko odpowiednio nawilżony naskórek prawidłowo wypełnia swoje fizjologiczne funkcje. Dbają o spoistość naskórka, jego elastyczność i szczelność. Są przekaźnikami międzykomórkowymi oraz biorą udział w procesach różnicowania keratynocytów.

Powiązane produkty

Ceramidy – zastosowanie do celów kosmetycznych

Ceramidy do celów kosmetycznych są najczęściej pochodzenia roślinnego lub syntetycznego.

Ceramidy w kosmetykach i dermokosmetykach wykorzystywane są przede wszystkim do zapobiegania i leczenia stanów suchości skóry. W tych przypadkach najczęściej stosuje się preparaty stanowiące mieszaninę ceramidów, cholesterolu, nasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które wspomagają odnowę bariery lipidowej, zmniejszają TEWL (ang. transepidermal water loss, przeznaskórkowa utrata wody) i poprawiają uwodnienie skóry. Ceramidy z kosmetyków penetrują do struktur cementu międzykomórkowego warstwy rogowej naskórka i trwale odbudowują barierę naskórkową. Dzięki temu mniej substancji egzogennych przenika przez skórę (np. alergenów).

Ceramidy w preparatach kondycjonujących włosy sklejają łuski włosa, wbudowują się w substancje uszczelniające korę włosa. Dbają o nawilżenie, sprężystość, połysk, elastyczność włosów. Zapewniają ochronę przed promieniowaniem UV.

Ceramidy mają też zastosowanie w lakierach i odżywkach do paznokci wzmacniających strukturę płytki paznokcia.

Kosmetyki z ceramidami – dla kogo, na co zwracać uwagę przy zakupie, jak stosować?

Dla kogo przeznaczone są dermokosmetyki i kosmetyki z ceramidami w składzie? Niedobór ceramidów występuje w przebiegu wielu dermatoz, stanów zapalnych, zaburzeń hormonalnych, zaburzeń metabolizmu w naskórku – przede wszystkim w atopowym zapaleniu skóry, w łuszczycy, w nadmiernym rogowaceniu, alergiach skórnych. To głównie skóra atopowa zmaga się z wieloma niedogodnościami: szorstkością, podrażnieniami, zaczerwienieniem, częstym świądem. Prawidłowy skład lipidów zaburzają też środki myjące (mydła, detergenty), promieniowanie UV, czynniki atmosferyczne. Zawartość ceramidów zmniejsza się również z wiekiem, co objawia się widocznymi zmarszczkami, przesuszoną, wiotką skórą i jej matowym wyglądem. Ceramidy w kosmetykach pomogą także w odbudowie bariery hydrolipidowej skóry u osób po zabiegach złuszczania kwasami.

Po produkty do włosów powinny sięgnąć osoby zmagające się z suchymi, szorstkimi, cienkimi, przerzedzonymi włosami pozbawionymi blasku i objętości. Preparaty do paznokci kruchych i łamliwych regenerują ich płytkę i zwiększają elastyczność paznokci, zmniejszając ich podatność na rozdwajanie.

Przy zakupie warto wybrać typ produktu, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom. Wśród szerokiej gamy kosmetyków z ceramidami dostępne są kremy do twarzy, sera, kremy pod oczy, kremy do rąk i stóp oraz emulsje, balsamy i mleczka do ciała.

Ceramidy to wiodący składnik dodawany do kondycjonerów włosów: masek i odżywek. Można także zdecydować się na suplement diety w postaci kapsułek przeznaczony dla osób dorosłych, wspomagający utrzymanie zdrowego wyglądu skóry.

Wszystkie te produkty oprócz ceramidów mogą zawierać w swym składzie szereg substancji wspomagających i/lub uzupełniających ich działanie, np. kolagen, kwas hialuronowy, aminokwasy, kwas salicylowy, mocznik, oleje roślinne, niacynamid, skwalan, witaminy A, C i E.

Jak stosować preparaty z ceramidami? Krótko mówiąc: często i obficie, zwłaszcza w przypadku skóry dotkniętej dermatozą. Dokładne instrukcje użycia będą zawarte na opakowaniach poszczególnych produktów.

  1. H. Bojarowicz, B. Woźniak, Wielonienasycone kwasy tłuszczowe oraz ich wpływ na skórę, „Problemy Higieny i Epidemiologii”, nr 89 (4) 2008.
  2. J. Wiśniowska, Z. Dzierżewicz, R. Balwierz, Ceramidy – budowa i ich znaczenie w warstwie lipidowej naskórka, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 4 2019.
  3. M.-C. Martini, Kosmetologia i farmakologia skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jakie kwasy można stosować latem, żeby nie mieć plam na skórze?

    Zabiegi z kwasami są najczęściej rekomendowane w okresie jesienno-zimowym ze względu na mniejsze natężenie promieniowania ultrafioletowego (UV). Ekspozycja na słońce po tego typu zabiegach może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych. Natomiast warto wiedzieć, że istnieją kwasy, których stosowanie jest możliwe przez cały rok. Należy jednak przestrzegać określonych zasad pielęgnacji skóry po zabiegach z kwasami niezależnie od pory roku.

  • Jak się pozbyć przebarwień po trądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tymi uciążliwymi kosmetycznymi niedoskonałościami?

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • Jak odbudować barierę hydrolipidową skóry? Czy uszkodzona może powodować nasilenie trądziku?

    Uszkodzona bariera hydrolipidowa jest przyczyną wystąpienia szeregu problemów skórnych. Do zaburzeń w warstwie hydrolipidowej skóry może doprowadzić niewłaściwa pielęgnacja. Zaburzona bariera hydrolipidowa objawia się przesuszeniem skóry, któremu towarzyszy uczucie ściągnięcia, a czasem nawet pieczenia i świądu. Jak odbudować uszkodzoną barierę hydrolipidową?

  • Jak zwiększyć objętość włosów? Kosmetyki i domowe sposoby

    Włosy oklapnięte u nasady to zmora wielu kobiet, zwłaszcza tych posiadających cienkie kosmyki ze skłonnością do nadmiernego przetłuszczania się. Jak je pielęgnować, aby stały się puszyste i lśniące, a jednocześnie nie obciążyć nadmiernie skóry głowy? Sprawdź nasze podpowiedzi i dowiedz się, jak skutecznie zwiększyć objętość włosów.

  • Włosy średnioporowate – dlaczego się przetłuszczają lub puszą?

    Włosy o średniej porowatości to termin związany z budową i kondycją włosów. Opisuje poziom ich zdolności do wchłaniania i utrzymywania wilgoci. Rozpoznanie tego, czy masz włosy średnioporowate, niskoporowate czy wysokoporowate, może podpowiedzieć, jak właściwie dbać o włosy, a także pomóc w wyborze najlepszych produktów kosmetycznych do średnioporów. Czy takie włosy powinno się olejować czy może lepiej jest zainwestować w humektanty?

  • Peptydy – czym są i jak działają na skórę? Właściwości kosmetyków z peptydami

    Peptydy to związki organiczne często wykorzystywane w kosmetykach. Dzięki swoim właściwościom opóźniają proces starzenia się skóry, nawilżają ją i ujędrniają. Jakie są rodzaje peptydów i czym różnią się od siebie? Jakie efekty dają peptydy stosowane na twarz?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl