Kobieta stoi przed lustrem i próbuje usnąć zaskórniki
Alicja Świątek

Tetracykliny na trądzik pospolity – jak zwiększyć skuteczność antybiotyków?

Tetracykliny stosowane są zazwyczaj w leczeniu trądziku pospolitego (łac. acne vulgaris) o średnim i dużym nasileniu, ze zmianami zapalnymi w postaci grudek, krost, guzków, cyst, nacieków, a także trądziku różowatego (łac. acne rosacea). Podawane są w formie tabletek doustnych lub maści zewnętrznej. Zazwyczaj terapię przeciwtrądzikową z wykorzystaniem tetracyklin ordynuje dermatolog. Dzieje się tak wówczas, kiedy dotychczas zażywane produkty do stosowania zewnętrznego były nieskuteczne.

Tetracykliny są grupą antybiotyków charakteryzujących się silną aktywnością przeciwbakteryjną. Znajdują zastosowanie w różnego rodzaju zakażeniach bakteryjnych, w tym dróg oddechowych i moczowych, przewodu pokarmowego, schorzeniach okulistycznych, chorób przenoszonych drogą płciową oraz skóry.

Co to są tetracykliny? Działanie, skuteczność

Tetracykliny stanowią grupę antybiotyków pierwotnie uzyskiwanych ze szczepów Streptomyces aureofaciens. Zaliczane są do antybiotyków szerokowidmowych, ponieważ wykazują aktywność względem wielu gatunków bakterii. Antybiotyki te działają bakteriostatycznie wobec bakterii Gram-dodatnich (gronkowce, paciorkowce) i Gram-ujemnych. Nie wpływają na Pseudomonas aeruginosa, Proteus spp., Serratia marcescens, Providencia spp., grzyby, pierwotniaki i wirusy.

Mechanizm działania tetracyklin opiera się na hamowaniu biosyntezy białka w komórkach bakteryjnych. Nie powodują śmierci komórek bakteryjnych, a jedynie zahamowanie ich rozwoju, dlatego określane są jako antybiotyki bakteriostatyczne. Tetracykliny stosowane są w postaci doustnej w leczeniu trądziku pospolitego (acne vulgaris) ze zmianami zapalnymi grudkowo-krostkowymi, o średnim lub ciężkim nasileniu, a także w trądziku różowatym (acne rosacea).

W postaci maści podaje się je na wszystkie rodzaje trądziku pospolitego oraz w innych rodzajach zakażenia skóry powodowanych przez bakterie wrażliwe na tetracykliny. Maść z tetracyklinami może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z innymi preparatami zewnętrznymi, które zawierają w sobie retinoidy lub nadtlenek benzoilu. W terapii trądziku ropowiczego (acne phlegmonosa) lekarz może zaordynować terapię skojarzoną w postaci połączenia maści z tetracyklinami i doustnych retinoidów.

Efekt leczniczy stosowania tetracyklin wynika z działania przeciwbakteryjnego wobec Propionibacterium Acnes, a także ich aktywności przeciwzapalnej. Skutkuje to ograniczeniem ilości krost, grudek, guzków, cyst i nacieków.

Jak stosować tetracykliny na trądzik pospolity?

Niewskazane jest stosowanie doustnych antybiotyków tetracyklinowych u dzieci poniżej 12. roku życia, ponieważ istnieje prawdopodobieństwo pojawienia się trwałych przebarwień zębów i hipoplazji szkliwa. Przewlekłe leczenie trądziku pospolitego trwa zazwyczaj 3 miesiące. Podaje się wówczas 1 kapsułkę zawierającą 300 mg tetracykliny na dobę. W przypadku trądziku różowatego terapię u osoby dorosłej zaczyna się od podawania przez 10 dni dawki dobowej 600 mg (2 kapsułki), a następnie przez okres od trzech do sześciu miesięcy dawki dobowej 300 mg (1 kapsułka).

Tetracykliny ulegają szybkiemu wchłonięciu po podaniu doustnym. Należy jednak pamiętać, aby nie podawać ich jednocześnie z produktami mlecznymi lub zawierającymi jony metali, np. elektrolitami. Tetracykliny mają zdolność do tworzenia trudno rozpuszczalnych w wodzie połączeń z dwu- i trójwartościowymi jonami metali (np. wapnia, żelaza, glinu i magnezu), co znacząco obniża ich skuteczność farmakologiczną. Zalecane jest, aby pokarmy mleczne lub zawierające jony tych metali spożywać w przerwie co najmniej 2-godzinnej od momentu podania antybiotyku.

Podawany zewnętrznie preparat z tetracykliną nie wchłania się do krwi oraz pozbawiony jest działania ogólnego. Maść z tetracyklinami podaje się na zmienioną chorobowo powierzchnię skóry, nanosząc cienką warstwę produktu od 2. do 3. razy dziennie lub poprzez nakładanie opatrunku zamkniętego z maścią. Zazwyczaj leczenie maścią z tetracyklinami trwa od czterech do sześciu tygodni. Niekiedy lekarz może zalecić wydłużenie tego okresu do dwunastu tygodni.

Co stosować podczas antybiotykoterapii tetracyklinami? Probiotyki, suplementy

Ze względu na działania niepożądane związane z dolegliwościami ze strony przewodu pokarmowego warto podczas terapii tetracyklinami włączyć jednocześnie przyjmowanie produktów wspomagających odbudowę mikroflory jelitowej, jak probiotyki. Dostarczają one wybranych szczepów bakterii, które ograniczają wyjałowienie oraz rozwój grzybic poantybiotykowych.

Polecane dla Ciebie

Tetracykliny na trądzik i interakcje z innymi lekami

Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest jednoczesne, doustne przyjmowanie retinoidów i tetracyklin, ponieważ stwarza to niebezpieczeństwo wystąpienia nadciśnienia wewnątrzczaszkowego. Nie należy łączyć tetracyklin z lekami zobojętniającymi (np. tych na refluks czy wrzody) lub zawierającymi jony żelaza, ponieważ ogranicza to ich wchłanianie. Wskazane jest zachowanie 2 godzin odstępu pomiędzy przyjęciem tych grup leków. W przypadku limecykliny (tetracyklinowy antybiotyk o szerokim spektrum działania) nie odnotowano istotnego wpływu pokarmów, w tym produktów mlecznych, na wchłanianie substancji czynnej. Jednoczesne przyjmowanie tetracyklin i doustnych leków przeciwzakrzepowych nasila działanie tych drugich i może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia krwotoków. Z kolei tetracykliny nasilają działanie cytostatyków (wykorzystywanych w leczeniu onkologicznym), glikokortykosteroidów oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych. Limecyklina może powodować zafałszowane wyniki oznaczania amin katecholowych oraz glukozy w moczu. Przyjmowanie leków z dydanozyną (działających przeciwwirusowo) powoduje zmniejszenie wchłaniania limecykliny. Podczas terapii tetracyklinami przeciwwskazane jest także opalanie się.

Skutki uboczne stosowania tetracyklin

Doustne przyjmowanie tetracyklin może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych w postaci zaburzeń ze strony przewodu pokarmowego, takich jak: biegunka, luźne stolce czy nudności. Zazwyczaj ewentualne działania niepożądane mają łagodny przebieg i przeważnie zanikają podczas leczenia lub po zakończonej terapii.

Tetracykliny na trądzik – cena, refundacja, recepta

Produkty lecznicze zawierające tetracykliny wydawane są w aptekach jedynie z przepisu lekarza, czyli na receptę. Leki z tetracyklinami stosowane w terapii przeciwtrądzikowej wydawane są pełnopłatnie, ponieważ nie są refundowane przez NFZ. Opakowanie preparatu doustnego z tetracyklinami zawierające 16 kapsułek w dawce 300 mg kosztuje około 25 zł, a maści z antybiotykiem mniej więcej 15 zł.

  1. CHARAKTERYSTYKA PRODUKTU LECZNICZEGO, http://chpl.com.pl/data_files/2012-03-12_Tetralysal_300SPC20120302.pdf, [dostęp:] 05.10.2022.
  2. R. Ramachanderan, Tetracycline antibiotics, ResearchGate [online], https://www.researchgate.net/publication/351121213_Tetracycline_antibiotics, [dostęp:] 05.10.2022.
  3. E. Sheykhsaran i in., An overview of tetracyclines and related resistance mechanisms, ResearchGate [online], https://www.researchgate.net/publication/329473554_An_overview_of_tetracyclines_and_related_resistance_mechanisms, [dostęp:] 05.10.2022.
  4. K. Iwanek, Trądzik pospolity, Lek w Polsce [online], https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=54dc9ea33a367, [dostęp:] 05.10.2022 r.
  5. M. C. Roberts, Tetracycline Therapy: Update, ResearchGate [online], https://www.researchgate.net/publication/10918278_Tetracycline_Therapy_Update, [dostęp:] 05.10.2022.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Witamina B2 (ryboflawina) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Pękające kąciki ust, chroniczne zmęczenie, pogorszony wzrok – to tylko kilka przykładów objawów, które niesie za sobą niedobór witaminy B2. Ryboflawina bierze udział w wielu procesach metabolicznych organizmu i jest rozpuszczalna w wodzie. Zażywana wraz z innymi witaminami aktywuje ich działanie w organizmie. Jakie produkty zawierają w sobie ryboflawinę? Kiedy i jak zażywać witaminę B2 w formie suplementów diety? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń wpływa na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Gotu kola (wąkrotka azjatycka) – czym jest i jak działa? Właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

    Sproszkowane ziele wąkrotki azjatyckiej, czyli adaptogenu nazywanego także gotu kola lub brahmi, zaleca się stosować u osób mających problemy z koncentracją i pamięcią. Wąkrotkę można przyjmować zarówno w formie kapsułek, czyli dojelitowo, jak i bezpośrednio na skórę w przypadku wystąpienia problemów dermatologicznych. Gotu kola działa także przeciwlękowo, łagodzi napięcie i niepokój. Jak dawkować gotu kola, ile kosztuje ten adaptogen i czy kobiety w ciąży mogą przyjmować wąkrotkę azjatycką? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Bacopa monnieri – działanie ekstraktu roślinnego eliksiru życia. Czy suplementowanie pomaga szybciej się uczyć?

    Bacopa monnieri, czyli bakopa drobnolistna, jest suplementem diety polecanym przed istotnymi egzaminami, jak matura czy sesja, ponieważ wspomaga pamięć i koncentrację. Korzystnie wpływa na kondycję skóry i włosów. Suplementowanie Bacopa zalecane jest także w trakcie terapii chorób neurodegradacyjnych, takich jak Alzhaimer lub Parkinson. Przez niektórych roślina nazywana jest „eliksirem życia”, ponieważ poprawia samopoczucie, łagodzi stres i napięcie. Dodatkowo ma także działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jak suplementować Bacopa monnieri? Czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten preparat? Na jaki procent standaryzacji suplementu zwrócić uwagę, kupując brahmi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Jak działają plastry antykoncepcyjne? Co zrobić, kiedy się odklei? Czy jest skuteczny?

    Plastry antykoncepcyjne to jedna z metod hormonalnej antykoncepcji, która działa poprzez dostarczanie organizmowi kobiety hormonów – progesteronu i estrogenów. Plastry antykoncepcyjne są naklejane na skórę i powinny być stosowane przez trzy tygodnie z rzędu, po czym następuje jednotygodniowa przerwa. Hormony zawarte w plastrach m.in. hamują owulację, czyli uwalnianie dojrzałego jaja z jajnika, co uniemożliwia zapłodnienie przez plemniki.

  • Zastrzyki antykoncepcyjne – czy są skuteczne? Na jak długo wystarcza i jakie są skutki uboczne?

    Według badań skuteczność zastrzyków antykoncepcyjnych wynosi około 99% w przypadku stosowania ich zgodnie z zaleceniami. Jednakże skuteczność ta może być niższa w przypadku nieregularnego stosowania lub gdy nastąpi opóźnienie w podaniu kolejnej dawki. Ważne jest, aby pamiętać, że zastrzyki antykoncepcyjne nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, więc w przypadku ryzyka infekcji należy stosować dodatkową ochronę, taką jak na przykład prezerwatywy.

  • Jakie właściwości ma olejek z drzewa herbacianego? Jak go stosować na skórę?

    Olejek z drzewa herbacianego pozyskuje się na drodze destylacji z parą wodną surowca z rośliny łac. Melaleuca alternifolia. Kolonizatorzy australijscy odkryli tę roślinę w 1770 r. i, naśladując zamieszkujących tamte tereny Aborygenów, zaczęli wykorzystywać jej liście do zaparzania esencjonalnego napoju na wzór herbaty. Stąd też wzięła się nazwa rośliny. Kiedy, jak i na co stosować olejek z drzewa herbacianego? Czy olejek z drzewa herbacianego powinna stosować osoba, która ma trądzik?

  • Na co stosować szafran? Właściwości lecznicze, dawkowanie

    Już w starożytności wykorzystywano szafran do poprawiania smaku jedzenia, do barwienia tkanin, a także w lecznictwie. Szafran stanowi najdroższą przyprawę świata. Posiada charakterystyczny smak oraz barwę. Jego walory smakowe doceniane są w kuchni, a ostatnimi czasy zainteresowanie wzbudzają jego właściwości lecznicze. Warto jednak podkreślić, że szafran można przyjmować doustnie jedynie w niewielkich ilościach, ponieważ jego nadmiar może być szkodliwy dla zdrowia.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij