Olej Tamanu — naturalny i skuteczny sposób na walkę z trądzikiem. Właściwości i zastosowanie olejku Tamanu
Krzysztof Słomiak

Olej Tamanu — naturalny i skuteczny sposób na walkę z trądzikiem. Właściwości i zastosowanie olejku Tamanu

Olej Tamanu (foraha) tłoczony jest z orzechów pochodzących z drzewa o tej samej nazwie. Ma właściwości łagodzące zmiany trądzikowe i łuszczycowe, rozjaśnia także blizny i redukuje rozstępy. Olejek Tamanu ma działanie przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne oraz zmniejszające opuchliznę.

Zauważalne jest coraz szersze zainteresowanie składnikami roślin, które nie występują naturalnie na naszych terenach. Rośliny egzotyczne, orientalne lub endemicznie występujące są cennymi składnikami substancji odżywczych. Wiele badań naukowych skupia się na tych roślinach, gdyż ich działanie lub składników w nich występujących jest często zaskakujące. Jedną z takich roślin jest roślina o zabawnej nazwie Gumiak (Drzewo Tamanu), z którego pozyskuje się olej o działaniu przeciwtrądzikowym.

Olej Tamanu – pochodzenie

Olej Tamanu to dość młody surowiec na europejskim rynku. Jego pozyskiwanie zostało zapożyczone z Polinezji, gdzie drzewo Tamanu dodatkowo odgrywa ważną rolę kulturową. Komercyjne zastosowania oleju Tamanu to głównie pielęgnacja skóry, w tym skóry twarzy i pielęgnacji włosów. Dodatkowo surowiec wspomaga leczenie łuszczycy i trądziku oraz rozjaśnia blizny i redukuje świeże rozstępy. Olej ma dużą wartość leczniczą, ale również posiada zastosowanie przemysłowe jako paliwo. 

Olej Tamanu jest tłoczony z orzechów rosnących na drzewach z rodziny Calophyllaceae (Gumiakowate). Najczęściej są to drzewa dwóch gatunków gumiaka: Calophyllum inophyllum lub Calophyllum tacamahaca. Orzechy dają 70–75% zielonkawożółtego niejadalnego oleju. 

Olej Tamanu – właściwości

Najlepszy jest olej tłoczony na zimno. Posiada charakterystyczny ziołowy, delikatnie korzenny zapach oraz żółto-brunatny kolor i płynną, gęstą konsystencję.

Dzięki procesowi tłoczenia bez podgrzewania surowiec jest bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas linolowy i oleinowy). Związki te działają zbawiennie na skórę, łagodząc podrażnienia oraz zmiany trądzikowe. Olej wykazuje działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, antybakteryjne, przeciwgrzybicze.

Wspomaga gojenie drobnych zadrapań czy blizn. Niweluje wolne rodniki. Wzmacnia barierę lipidową. Zapewnia wzrost nawilżenia skóry. Przyczynia się do rozjaśnienia istniejących blizn. Regeneruje i łagodzi skórę.

Powiązane produkty

Olejek Tamanu  – zastosowanie

Olej Tamanu znajduje zastosowanie w produktach przeznaczonych do skóry twarzy, ciała, włosów, paznokci i rzęs. Wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry trądzikowej, problematycznej, mieszanej i tłustej. Alpiniści używają produktów z tym składnikiem, gdyż łagodzi odmrożenia, stany zapalne i opryszczkę.

Olejek Tamanu polecany jest wspomagająco przy łuszczycy, trądziku, rozstępach, trudno gojących się odmrożeniach czy owrzodzeniach i w leczeniu ukąszeń owadów.

Olej Tamanu – jak używać?

Olej Tamanu sprzedawany jest jako surowiec (bez dodatków) lub jako składnik kremów, balsamów czy odżywek. Przy zmianach trądzikowych i bliznach produkt nakłada się punktowo, bezpośrednio na skórę. Można dodawać go do swoich kosmetyków, gdyż nie wchodzi w interakcje z innymi składnikami. Przy codziennej pielęgnacji możemy niewielką ilość oleju wklepać w wilgotną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Olej Tamanu można łączyć z kwasem hialuronowym w celu uzyskania dwufazowego nawilżacza. Dla osób stosujących peelingi czy retinoidy, sprawdzi się w roli kuracji łagodzącej.

Surowiec ten jest i będzie coraz częściej wykorzystywany w kosmetyce ze względu na swoje ciekawe i korzystne właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Produkt jeszcze nie jest bardzo rozpowszechniony na naszym rynku, ale pojawiają się kolejne kosmetyki wykorzystujące to zbawienne działanie. Problemy skóry trądzikowej, gojenia się ran i procesu bliznowacenia są trudne i może właśnie produkty zawierające olej z drzewa Tamanu okażą się odpowiednie i optymalnie rozwiązujące nasze kłopoty, jeśli inne produkty zawiodły.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl