Olej Tamanu — naturalny i skuteczny sposób na walkę z trądzikiem. Właściwości i zastosowanie olejku Tamanu
Olej Tamanu (foraha) tłoczony jest z orzechów pochodzących z drzewa o tej samej nazwie. Ma właściwości łagodzące zmiany trądzikowe i łuszczycowe, rozjaśnia także blizny i redukuje rozstępy. Olejek Tamanu ma działanie przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne oraz zmniejszające opuchliznę.
Zauważalne jest coraz szersze zainteresowanie składnikami roślin, które nie występują naturalnie na naszych terenach. Rośliny egzotyczne, orientalne lub endemicznie występujące są cennymi składnikami substancji odżywczych. Wiele badań naukowych skupia się na tych roślinach, gdyż ich działanie lub składników w nich występujących jest często zaskakujące. Jedną z takich roślin jest roślina o zabawnej nazwie Gumiak (Drzewo Tamanu), z którego pozyskuje się olej o działaniu przeciwtrądzikowym.
Olej Tamanu – pochodzenie
Olej Tamanu to dość młody surowiec na europejskim rynku. Jego pozyskiwanie zostało zapożyczone z Polinezji, gdzie drzewo Tamanu dodatkowo odgrywa ważną rolę kulturową. Komercyjne zastosowania oleju Tamanu to głównie pielęgnacja skóry, w tym skóry twarzy i pielęgnacji włosów. Dodatkowo surowiec wspomaga leczenie łuszczycy i trądziku oraz rozjaśnia blizny i redukuje świeże rozstępy. Olej ma dużą wartość leczniczą, ale również posiada zastosowanie przemysłowe jako paliwo.
Olej Tamanu jest tłoczony z orzechów rosnących na drzewach z rodziny Calophyllaceae (Gumiakowate). Najczęściej są to drzewa dwóch gatunków gumiaka: Calophyllum inophyllum lub Calophyllum tacamahaca. Orzechy dają 70–75% zielonkawożółtego niejadalnego oleju.
Olej Tamanu – właściwości
Najlepszy jest olej tłoczony na zimno. Posiada charakterystyczny ziołowy, delikatnie korzenny zapach oraz żółto-brunatny kolor i płynną, gęstą konsystencję.
Wspomaga gojenie drobnych zadrapań czy blizn. Niweluje wolne rodniki. Wzmacnia barierę lipidową. Zapewnia wzrost nawilżenia skóry. Przyczynia się do rozjaśnienia istniejących blizn. Regeneruje i łagodzi skórę.
Olejek Tamanu – zastosowanie
Olej Tamanu znajduje zastosowanie w produktach przeznaczonych do skóry twarzy, ciała, włosów, paznokci i rzęs. Wykorzystuje się go do pielęgnacji skóry trądzikowej, problematycznej, mieszanej i tłustej. Alpiniści używają produktów z tym składnikiem, gdyż łagodzi odmrożenia, stany zapalne i opryszczkę.
Olej Tamanu – jak używać?
Olej Tamanu sprzedawany jest jako surowiec (bez dodatków) lub jako składnik kremów, balsamów czy odżywek. Przy zmianach trądzikowych i bliznach produkt nakłada się punktowo, bezpośrednio na skórę. Można dodawać go do swoich kosmetyków, gdyż nie wchodzi w interakcje z innymi składnikami. Przy codziennej pielęgnacji możemy niewielką ilość oleju wklepać w wilgotną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Olej Tamanu można łączyć z kwasem hialuronowym w celu uzyskania dwufazowego nawilżacza. Dla osób stosujących peelingi czy retinoidy, sprawdzi się w roli kuracji łagodzącej.
Surowiec ten jest i będzie coraz częściej wykorzystywany w kosmetyce ze względu na swoje ciekawe i korzystne właściwości pielęgnacyjne i lecznicze. Produkt jeszcze nie jest bardzo rozpowszechniony na naszym rynku, ale pojawiają się kolejne kosmetyki wykorzystujące to zbawienne działanie. Problemy skóry trądzikowej, gojenia się ran i procesu bliznowacenia są trudne i może właśnie produkty zawierające olej z drzewa Tamanu okażą się odpowiednie i optymalnie rozwiązujące nasze kłopoty, jeśli inne produkty zawiodły.