Rozstępy – skąd się biorą i jak się ich pozbyć? - portal DOZ.pl
rozstępy
Marta Pietroń

Rozstępy – przyczyny powstawania i sposoby na pozbycie się rozstępów

Różowe lub czerwone prążki na skórze, wyglądem przypominające bliznę to nic innego jak rozstępy. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach oraz ramionach i dla wielu osób są niedoskonałością, będącą przyczyną kompleksów. Powstawanie rozstępów związane jest z brakiem nadążania rozciągania skóry za powiększającym się ciałem. Czy można się przed tym uchronić? Jak dbać o skórę, gdy pojawią się pierwsze, czerwone prążki? Jak pozbyć się rozstępów?  

Czym są rozstępy? Jak powstają?

Rozstępy są to trwałe zmiany skórne wywołane uszkodzeniami struktury włókien kolagenowych tworzących tkankę łączną skóry właściwej. Mówiąc szczegółowiej, skóra ludzka tworzona jest przez tkankę łączną, składającą się z włókien kolagenowych (ułożone prostopadle, skośnie i częściowo równolegle względem powierzchni skóry) oraz włókien elastynowych (tworzą liczne sploty, będące rusztowaniem dla włókien kolagenowych), które razem zapewniają skórze wytrzymałość mechaniczną, jędrność i elastyczność. Oprócz włókien w skórze obecne są również naczynia krwionośne, gruczoły potowe, gruczoły łojowe oraz zakończenia nerwowe. Gdy na skórę działają bardzo duże siły rozciągające, dochodzi do pęknięcia włókien kolagenowych, przez co stają się one cienkie, poprzerywane i wszystkie układają się równoległe względem powierzchni skóry.

Dodatkowo w miejscu występowania rozstępów skóra jest wrzecionowata, pomarszczona, pozbawiona elastyczności i jędrności, nie występują tam gruczoły potowe, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.  

Rozstępy pojawiają się najczęściej na brzuchu, udach, piersiach oraz pośladkach. Ich zapowiedzią jest intensywnie swędząca skóra oraz pojawienie się czerwono-fioletowych pasm na skórze. Są to świeże, niedojrzałe rozstępy, którym towarzyszy stan zapalny i to właśnie na tym etapie są one najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju zabiegi mające na celu zmniejszenie ich widoczność. Gdy zmiany skórne zmieniają barwę z czerwono-fioletowej na białą, oznacza to przejście w drugą fazę rozwoju – zanikową (bliznowacenia). Rozstępy stają się płaskie lub lekko wklęsłe, a skóra w miejscu ich występowania pomarszczona. 

Kto jest narażony na pojawienie się rozstępów?

Problem z występowaniem rozstępów jest dość powszechny, ponieważ pojawia się u  50–90% populacji ludzkiej, bez względu na płeć czy wiek. Ich występowaniu sprzyjają liczne czynniki prowadzące do szybkiego i silnego rozciągania skóry. Mowa tu o zmianach hormonalnych, stanach fizjologicznych organizmu, uwarunkowaniach genetycznych oraz chorobach lub lekach, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję białek podporowych skóry, decydujących o jej jędrności i elastyczności.  

Na występowanie rozstępów szczególnie narażone są:

 • kobiety w ciąży,
 • nastolatkowie w okresie dojrzewania,
 • ludzie otyli,  
 • kulturyści,  
 • osoby z bardzo częstymi i dużymi wahaniami masy ciała,  
 • osoby z predyspozycjami genetycznymi,
 • osoby przewlekłe stosujące glikokortykosteroidy,
 • osoby z chorobami endokrynologicznymi (nadczynność tarczycy czy choroba Cushinga).

Polecane dla Ciebie

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Rozstępy są nieodwracalną i trwałą zmianą skórną, której nie da się usunąć. Dostępne na rynku preparaty czy też zabiegi kosmetyczne mają na celu zmniejszyć ich widoczność i poprawić kondycję skóry. Co ważne, w walce z rozstępami liczy się czas, a dokładniej powodzenie terapii zależy od rozwoju zmian. Kiedy mamy świeże, czerwone rozstępy, zastosowanie zabiegów lub preparatów ma największą skuteczność. Dochodzi bowiem do stymulowania fibroblastów, aby wyprodukowały nowe włókna kolagenowe, zapewniające zwiększoną elastyczność oraz regenerację skóry. Co zatem stosować, aby pozbyć się widocznych rozstępów?  

Maści, olejki, kremy na rozstępy

Żeby pozbyć się rozstępów, warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki: kremy, maści lub olejki na rozstępy, których aplikacja nie jest trudna, a jedyne czego wymaga to regularności. Preparaty te nie tylko zapewniają odpowiednie nawilżenie, ujędrnienie i natłuszczenie skóry, ale również zapobiegają powstawaniu nowych zmian, zwłaszcza jeśli połączy się je z masażem, który pobudzi krążenie krwi i limfy, zapewniając lepsze ukrwienie i odżywienie skóry.

Wybierz krem lub olejek na rozstępy na DOZ.pl 

Preparaty te w swoim składzie mogą zawierać:

 • naturalne olejki (olej migdałowy, arganowy, sojowy lub oliwa z oliwek),
 • masło shea, masło kakaowe,  
 • witaminę E, witaminę C,
 • kwas hialuronowy,
 • alantoinę, glicerynę, D-pantenol,
 • wyciągi z wąkroty azjatyckiej (skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi), przywrotnika pospolitego, skrzypu polnego.
Olejki, kremy lub maści na rozstępy najlepiej nakładać regularnymi i kolistymi ruchami, zarówno w miejscu występowania zmiany, jak i w okolicznych partiach skóry. 

Zabiegi w gabinecie kosmetycznych na rozstępy  

Współczesna medycyna estetyczna zapewnia dostęp do wielu zabiegów pozwalających zmniejszyć widoczność rozstępów oraz poprawić kondycję skóry, dzięki czemu będzie ona odpowiednio nawilżona i jędrna. Dodatkowo wpływają one na zdolności regeneracyjne skóry, poprzez pobudzanie procesów odnowy, a zwłaszcza stymulowanie fibroblastów, co zapewni syntezę nowych, odpornych na rozciąganie włókien kolagenowych. Do zabiegów zwiększających zdolności regeneracyjne skóry zalicza się:

 • laseroterapię frakcyjną wykorzystującą lasery ablacyjne lub nieablacyjne,
 • terapię z wykorzystaniem intensywnie pulsującym źródłem światła,
 • terapię wykorzystującą pulsacyjny laser barwnikowy,
 • radiofrekwencję,  
 • mezoterapię igłową.

Chcąc pozbyć się rozstępów, można również skorzystać z zabiegów złuszczających, wykorzystujących peelingi chemiczne (na bazie kwasu glikolowego, retinoidów lub kwasu trichlorooctowego) lub mechaniczne (mikrodermabrazja, czyli kontrolowany mikropeeling). Mają one za zadanie poprawiać elastyczność skóry oraz stymulować procesy odnowy.

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie terapii łączonej, przy zachowaniu odpowiedniej kolejności zabiegów, dobranej przez specjalistę zgodnie ze stanem  skóry. 

Rozstępy w ciąży – jak z nimi walczyć?

Szacuje się, że około 90% kobiet w ciąży boryka się z problemem pojawiających się rozstępów. Zaczynają ujawniać się pomiędzy 6. a 7. miesiącem ciąży, czemu sprzyjają szybki przyrost masy ciała i rozciąganie skóry (zwiększający się obwód brzucha oraz rozrost piersi), a także zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej.  

Żeby uniknąć powstania rozstępów, warto zadbać o skórę zanim problem uwidoczni się w postaci nieestetycznych zmian skórnych. Większość dostępnych preparatów przeciw rozstępom można stosować dopiero od 4. miesiąca ciąży, natomiast od samego początku warto sięgać po kosmetyki odżywiające skórę, bowiem jej dobra kondycja daję szansę uniknięcia rozstępów. Równie ważne, a wręcz priorytetowe jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia. Dobrze nawodniona skóra jest elastyczna i jędrna, przez co jest mniej podatna na uszkodzenia.  

Dla kobiety ciężarnej polecane są balsamy, kremy lub olejki na rozstępy zawierające w swoim składzie: witaminę E, olejki roślinne, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, silikony, kwas hialuronowy czy związek NIA 114. Dodatkowo mogą być wzbogacone o substancje nawilżające i regenerujące takie jak: gliceryna, parafina czy D-pantenol.  

Oprócz stosowania preparatów na rozstępy, warto w trakcie ciąży zadbać o aktywność fizyczną, dostosowaną do swoich możliwości oraz zadbania o zbilansowaną dietę, co pozwoli na prawidłowe przybieranie na masie ciała.   

W ciąży przeciwwskazane jest stosowanie na rozstępy popularnych baniek chińskich wykorzystywanych do masażu skóry, a także szereg zabiegów: zabiegi laserowe, peeling kawitacyjny, sonoforeza i jonoforeza. Po te metody można sięgnąć dopiero po okresie ciąży i karmienia.   

Domowe sposoby na rozstępy

Uzupełnieniem terapii pozbywania się rozstępów są domowe zabiegi, podczas których oprócz kosmetyków z apteki zastosowanie znajdują liczne produkty i preparaty dostępne od ręki w każdym domu. Są to tanie i przy regularnym stosowaniu – skuteczne metody, pozwalające utrzymać skórę dobrze nawilżoną i ujędrnioną. Spośród domowych sposobów na rozstępy wyróżnia się:

 • peeling z fusów po kawie z dodatkiem oliwy oraz olejków eterycznych, mający działanie złuszczające i ujędrniające, dzięki czemu skóra będzie się szybciej regenerowała, co z kolei zapewni lepsze wchłanianie kosmetyków,
 • peeling na sucho, czyli szczotkowanie skóry za pomocą specjalnej szczotki z naturalnym włosiem, co zapewnia lepsze ukrwienie tkanki,
 • nawilżanie i odżywianie skóry przy pomocy domowej roboty żelu aloesowego, naturalnych olejów i tłuszczy roślinnych: olej jojoba, olej arganowy, masło shea czy masło kakaowe,    
 • wcieranie soku z cytryny, która zawiera duże ilości witaminy C mającej zbawienny wpływ na kondycję skóry.
Powyższe metody warto wspomóc działaniem profilaktycznym, ponieważ o wiele łatwiej jest zapobiegać powstawaniu rozstępów, niż potem spłycać i zmniejszać ich widoczność.  

Rozstępy – zapobieganie  

Rozstępom należy przede wszystkim zapobiegać, ponieważ późniejsze ich leczenie jest trudne i nie spowoduje przywrócenia skóry do jej pierwotnego stanu. Zabiegi profilaktyczne obejmują:

 • kontrolowanie wagi (unikanie dużych wahań masy ciała),
 • zbilansowaną dietę, bogatą w białko, witaminy (A, B5, C, E, PP) oraz minerały (zwłaszcza krzem),
 • kontrolowanie gospodarki hormonalnej,
 • umiarkowaną aktywność fizyczną w celu zachowania dobrej kondycji skóry (unikanie bardzo szybkiego przyrostu tkanki mięśniowej),
 • systematyczne stosowanie preparatów złuszczających, nawilżających i ujędrniających w połączeniu z masażem skóry, aby poprawić jej ukrwienie.   
 1. M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmakologia Kliniczna”, nr 74 (7) 2018.
 2. W. Faruga-Lewicka, Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 10 (1) 2021
 3. P. K. Tuszyński, Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety w ciąży, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Majówkowe SPA dla skóry – maseczka na tkaninie

  Początek maja to czas wypoczynku. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii koronawirusa, warto znaleźć chwilę dla siebie i zafundować sobie relaksujące SPA w postaci prostego, a jakże przyjemnego zabiegu dla naszej skóry, jakim jest maseczka na tkaninie. Maska w postaci nasączonej płachty (tzw. sheet masks) przywędrowała do nas z Azji i stała się niezwykle lubiana przez kobiety. Dlaczego warto używać  maski na tkaninie oraz jak je stosować? 

 • Probiotyki i prebiotyki w kosmetykach

  Prebiotyki i probiotyki to naturalne substancje wspierające barierę ochronną naszego organizmu, które mogą występować również w kosmetykach. Dowiedz się jak właściwie je stosować i na co najlepiej działają kosmetyki zawierające prebiotyki i probiotyki.

 • Opalanie w majówkę? Zadbaj o skuteczną ochronę przed słońcem!

  Opalanie się jest bardzo przyjemną czynnością, dzięki której nasza skóra zyskuje przyjemny odcień. Na rynku drogeryjnym i aptecznym istnieje szeroki wachlarz preparatów z filtrem SPF, które chronią nasza skórę zarówno w trakcie ekspozycji na Słońce, jak i pomagają nam ją zregenerować i nawilżyć tuż po opalaniu. Jak uniknąć poparzenia słonecznego, czy można przygotować skórę na ekspozycję na Słońce i czy peeling przed opalaniem się może wydłużyć jej trwałość? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Henna – co warto o niej wiedzieć? Czy może uczulać?

  Henna to barwnik znany i stosowany od czasów starożytnych. Popularny był i jest również nowożytnie: stosowały go i nasze babcie, i nasze mamy, a teraz sięgają po niego – i to coraz chętniej – pokolenia nasze i naszych dzieci. Co warto wiedzieć o hennie? Czy i dlaczego henna może uczulać? 

 • Co stosować na spierzchnięte, pękające usta?

  Wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym suche powietrze, ale i mróz oraz ogrzewanie elektryczne czy klimatyzacja sprawiają, że skóra i błony śluzowe ulegają znacznemu przesuszeniu. Jak poradzić sobie z problemem pękających ust, co stosować, żeby zapobiegać spierzchniętym wargom?

 • Glinka zielona i jej właściwości – kiedy warto po nią sięgnąć?

  W poniższym artykule przybliżamy właściwości glinki zielonej. Zebraliśmy informacje o tym, z czego się składa, podpowiadamy, jak zrobić maseczkę z glinką zieloną i jak często ją stosować. Dowiedz się również, czym się różni glinka francuska od kambryjskiej.

 • Betulina – właściwości i zastosowanie

  Betulina to związek zawarty między innymi w korze drzew. W badaniach in vitro i in vivo wykazuje niesamowite właściwości: od antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych po przeciwnowotworowe. Intensywne studia nad tym związkiem chemicznym nadal trwają. Co wiemy o betulinie? Czy ma potencjał, aby zostać okrzyknięta lekiem na raka? Czy wykazuje inne interesujące właściwości? Sprawdziliśmy.

 • pH skóry – co należy o nim wiedzieć?

  Błędy w pielęgnacji skóry odbijają się na jej pH, co bezpośrednio przekłada się także na jej kondycję. W poniższym artykule odpowiadamy na wiele pytań związanych z pH skóry. Czym ono jest i jak sprawdzić jego wartość? Czy istnieje jedna prawidłowa, neutralna i optymalna wartość pH skóry człowieka? Czy pH skóry ma coś wspólnego z doborem perfum? Jak dbać o skórę, aby jej pH było optymalne?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij