rozstępy
Marta Pietroń

Rozstępy – przyczyny powstawania i sposoby na pozbycie się rozstępów

Różowe lub czerwone prążki na skórze, wyglądem przypominające bliznę to nic innego jak rozstępy. Najczęściej pojawiają się na brzuchu, piersiach, udach, pośladkach oraz ramionach i dla wielu osób są niedoskonałością, będącą przyczyną kompleksów. Powstawanie rozstępów związane jest z brakiem nadążania rozciągania skóry za powiększającym się ciałem. Czy można się przed tym uchronić? Jak dbać o skórę, gdy pojawią się pierwsze, czerwone prążki? Jak pozbyć się rozstępów?  

Czym są rozstępy? Jak powstają?

Rozstępy są to trwałe zmiany skórne wywołane uszkodzeniami struktury włókien kolagenowych tworzących tkankę łączną skóry właściwej. Mówiąc szczegółowiej, skóra ludzka tworzona jest przez tkankę łączną, składającą się z włókien kolagenowych (ułożone prostopadle, skośnie i częściowo równolegle względem powierzchni skóry) oraz włókien elastynowych (tworzą liczne sploty, będące rusztowaniem dla włókien kolagenowych), które razem zapewniają skórze wytrzymałość mechaniczną, jędrność i elastyczność. Oprócz włókien w skórze obecne są również naczynia krwionośne, gruczoły potowe, gruczoły łojowe oraz zakończenia nerwowe. Gdy na skórę działają bardzo duże siły rozciągające, dochodzi do pęknięcia włókien kolagenowych, przez co stają się one cienkie, poprzerywane i wszystkie układają się równoległe względem powierzchni skóry.

Dodatkowo w miejscu występowania rozstępów skóra jest wrzecionowata, pomarszczona, pozbawiona elastyczności i jędrności, nie występują tam gruczoły potowe, gruczoły łojowe oraz mieszki włosowe.  

Rozstępy pojawiają się najczęściej na brzuchu, udach, piersiach oraz pośladkach. Ich zapowiedzią jest intensywnie swędząca skóra oraz pojawienie się czerwono-fioletowych pasm na skórze. Są to świeże, niedojrzałe rozstępy, którym towarzyszy stan zapalny i to właśnie na tym etapie są one najbardziej podatne na wszelkiego rodzaju zabiegi mające na celu zmniejszenie ich widoczność. Gdy zmiany skórne zmieniają barwę z czerwono-fioletowej na białą, oznacza to przejście w drugą fazę rozwoju – zanikową (bliznowacenia). Rozstępy stają się płaskie lub lekko wklęsłe, a skóra w miejscu ich występowania pomarszczona. 

Kto jest narażony na pojawienie się rozstępów?

Problem z występowaniem rozstępów jest dość powszechny, ponieważ pojawia się u  50–90% populacji ludzkiej, bez względu na płeć czy wiek. Ich występowaniu sprzyjają liczne czynniki prowadzące do szybkiego i silnego rozciągania skóry. Mowa tu o zmianach hormonalnych, stanach fizjologicznych organizmu, uwarunkowaniach genetycznych oraz chorobach lub lekach, które bezpośrednio wpływają na funkcjonowanie fibroblastów, odpowiedzialnych za produkcję białek podporowych skóry, decydujących o jej jędrności i elastyczności.  

Na występowanie rozstępów szczególnie narażone są:

 • kobiety w ciąży,
 • nastolatkowie w okresie dojrzewania,
 • ludzie otyli,  
 • kulturyści,  
 • osoby z bardzo częstymi i dużymi wahaniami masy ciała,  
 • osoby z predyspozycjami genetycznymi,
 • osoby przewlekłe stosujące glikokortykosteroidy,
 • osoby z chorobami endokrynologicznymi (nadczynność tarczycy czy choroba Cushinga).

Polecane dla Ciebie

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Rozstępy są nieodwracalną i trwałą zmianą skórną, której nie da się usunąć. Dostępne na rynku preparaty czy też zabiegi kosmetyczne mają na celu zmniejszyć ich widoczność i poprawić kondycję skóry. Co ważne, w walce z rozstępami liczy się czas, a dokładniej powodzenie terapii zależy od rozwoju zmian. Kiedy mamy świeże, czerwone rozstępy, zastosowanie zabiegów lub preparatów ma największą skuteczność. Dochodzi bowiem do stymulowania fibroblastów, aby wyprodukowały nowe włókna kolagenowe, zapewniające zwiększoną elastyczność oraz regenerację skóry. Co zatem stosować, aby pozbyć się widocznych rozstępów?  

Maści, olejki, kremy na rozstępy

Żeby pozbyć się rozstępów, warto sięgnąć po specjalistyczne kosmetyki: kremy, maści lub olejki na rozstępy, których aplikacja nie jest trudna, a jedyne czego wymaga to regularności. Preparaty te nie tylko zapewniają odpowiednie nawilżenie, ujędrnienie i natłuszczenie skóry, ale również zapobiegają powstawaniu nowych zmian, zwłaszcza jeśli połączy się je z masażem, który pobudzi krążenie krwi i limfy, zapewniając lepsze ukrwienie i odżywienie skóry.

Wybierz krem lub olejek na rozstępy na DOZ.pl 

Preparaty te w swoim składzie mogą zawierać:

 • naturalne olejki (olej migdałowy, arganowy, sojowy lub oliwa z oliwek),
 • masło shea, masło kakaowe,  
 • witaminę E, witaminę C,
 • kwas hialuronowy,
 • alantoinę, glicerynę, D-pantenol,
 • wyciągi z wąkroty azjatyckiej (skuteczność potwierdzona badaniami naukowymi), przywrotnika pospolitego, skrzypu polnego.
Olejki, kremy lub maści na rozstępy najlepiej nakładać regularnymi i kolistymi ruchami, zarówno w miejscu występowania zmiany, jak i w okolicznych partiach skóry. 

Zabiegi w gabinecie kosmetycznych na rozstępy  

Współczesna medycyna estetyczna zapewnia dostęp do wielu zabiegów pozwalających zmniejszyć widoczność rozstępów oraz poprawić kondycję skóry, dzięki czemu będzie ona odpowiednio nawilżona i jędrna. Dodatkowo wpływają one na zdolności regeneracyjne skóry, poprzez pobudzanie procesów odnowy, a zwłaszcza stymulowanie fibroblastów, co zapewni syntezę nowych, odpornych na rozciąganie włókien kolagenowych. Do zabiegów zwiększających zdolności regeneracyjne skóry zalicza się:

 • laseroterapię frakcyjną wykorzystującą lasery ablacyjne lub nieablacyjne,
 • terapię z wykorzystaniem intensywnie pulsującym źródłem światła,
 • terapię wykorzystującą pulsacyjny laser barwnikowy,
 • radiofrekwencję,  
 • mezoterapię igłową.

Chcąc pozbyć się rozstępów, można również skorzystać z zabiegów złuszczających, wykorzystujących peelingi chemiczne (na bazie kwasu glikolowego, retinoidów lub kwasu trichlorooctowego) lub mechaniczne (mikrodermabrazja, czyli kontrolowany mikropeeling). Mają one za zadanie poprawiać elastyczność skóry oraz stymulować procesy odnowy.

W celu uzyskania jak najlepszych rezultatów zaleca się stosowanie terapii łączonej, przy zachowaniu odpowiedniej kolejności zabiegów, dobranej przez specjalistę zgodnie ze stanem  skóry. 

Rozstępy w ciąży – jak z nimi walczyć?

Szacuje się, że około 90% kobiet w ciąży boryka się z problemem pojawiających się rozstępów. Zaczynają ujawniać się pomiędzy 6. a 7. miesiącem ciąży, czemu sprzyjają szybki przyrost masy ciała i rozciąganie skóry (zwiększający się obwód brzucha oraz rozrost piersi), a także zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej.  

Żeby uniknąć powstania rozstępów, warto zadbać o skórę zanim problem uwidoczni się w postaci nieestetycznych zmian skórnych. Większość dostępnych preparatów przeciw rozstępom można stosować dopiero od 4. miesiąca ciąży, natomiast od samego początku warto sięgać po kosmetyki odżywiające skórę, bowiem jej dobra kondycja daję szansę uniknięcia rozstępów. Równie ważne, a wręcz priorytetowe jest zapewnienie skórze odpowiedniego nawilżenia. Dobrze nawodniona skóra jest elastyczna i jędrna, przez co jest mniej podatna na uszkodzenia.  

Dla kobiety ciężarnej polecane są balsamy, kremy lub olejki na rozstępy zawierające w swoim składzie: witaminę E, olejki roślinne, wyciąg z wąkroty azjatyckiej, silikony, kwas hialuronowy czy związek NIA 114. Dodatkowo mogą być wzbogacone o substancje nawilżające i regenerujące takie jak: gliceryna, parafina czy D-pantenol.  

Oprócz stosowania preparatów na rozstępy, warto w trakcie ciąży zadbać o aktywność fizyczną, dostosowaną do swoich możliwości oraz zadbania o zbilansowaną dietę, co pozwoli na prawidłowe przybieranie na masie ciała.   

W ciąży przeciwwskazane jest stosowanie na rozstępy popularnych baniek chińskich wykorzystywanych do masażu skóry, a także szereg zabiegów: zabiegi laserowe, peeling kawitacyjny, sonoforeza i jonoforeza. Po te metody można sięgnąć dopiero po okresie ciąży i karmienia.   

Domowe sposoby na rozstępy

Uzupełnieniem terapii pozbywania się rozstępów są domowe zabiegi, podczas których oprócz kosmetyków z apteki zastosowanie znajdują liczne produkty i preparaty dostępne od ręki w każdym domu. Są to tanie i przy regularnym stosowaniu – skuteczne metody, pozwalające utrzymać skórę dobrze nawilżoną i ujędrnioną. Spośród domowych sposobów na rozstępy wyróżnia się:

 • peeling z fusów po kawie z dodatkiem oliwy oraz olejków eterycznych, mający działanie złuszczające i ujędrniające, dzięki czemu skóra będzie się szybciej regenerowała, co z kolei zapewni lepsze wchłanianie kosmetyków,
 • peeling na sucho, czyli szczotkowanie skóry za pomocą specjalnej szczotki z naturalnym włosiem, co zapewnia lepsze ukrwienie tkanki,
 • nawilżanie i odżywianie skóry przy pomocy domowej roboty żelu aloesowego, naturalnych olejów i tłuszczy roślinnych: olej jojoba, olej arganowy, masło shea czy masło kakaowe,    
 • wcieranie soku z cytryny, która zawiera duże ilości witaminy C mającej zbawienny wpływ na kondycję skóry.
Powyższe metody warto wspomóc działaniem profilaktycznym, ponieważ o wiele łatwiej jest zapobiegać powstawaniu rozstępów, niż potem spłycać i zmniejszać ich widoczność.  

Rozstępy – zapobieganie  

Rozstępom należy przede wszystkim zapobiegać, ponieważ późniejsze ich leczenie jest trudne i nie spowoduje przywrócenia skóry do jej pierwotnego stanu. Zabiegi profilaktyczne obejmują:

 • kontrolowanie wagi (unikanie dużych wahań masy ciała),
 • zbilansowaną dietę, bogatą w białko, witaminy (A, B5, C, E, PP) oraz minerały (zwłaszcza krzem),
 • kontrolowanie gospodarki hormonalnej,
 • umiarkowaną aktywność fizyczną w celu zachowania dobrej kondycji skóry (unikanie bardzo szybkiego przyrostu tkanki mięśniowej),
 • systematyczne stosowanie preparatów złuszczających, nawilżających i ujędrniających w połączeniu z masażem skóry, aby poprawić jej ukrwienie.   
 1. M. Jastrzębska-Więsek i in., Współczesne możliwości terapii rozstępów, „Farmakologia Kliniczna”, nr 74 (7) 2018.
 2. W. Faruga-Lewicka, Wybrane terapie rozstępów wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych, „Kosmetologia Estetyczna”, nr 10 (1) 2021
 3. P. K. Tuszyński, Leki i ciąża. Bezpieczna farmakoterapia i suplementacja kobiety w ciąży, Wydawnictwo Farmaceutyczne, Kraków 2020.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

  Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka? Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

 • Kwasy BHA a skóra – co warto wiedzieć?

  Hydroksykwasy to stosunkowo liczna grupa związków chemicznych. Wyróżniono w niej pewne podgrupy zawierające cząsteczki o podobnej budowie chemicznej i właściwościach, znane pod akronimami AHA, BHA czy PHA. W poniższym tekście przybliżamy kwasy BHA, czyli beta hydroksykwasy.

 • Cera naczynkowa – pielęgnacja, kosmetyki, domowe sposoby

  Widoczne naczynka na twarzy to nie tylko problem natury estetycznej, to przede wszystkim znak, że nasze naczynia krwionośne są osłabione. Kruche naczynka włosowate nie wytrzymują ciśnienia krwi, zaczynają pękać, pozostawiając na skórze trwałe ślady, które potocznie nazywane pajączkami. Jak dbać o cerę naczynkową, z jakich zabiegów skorzystać i które kosmetyki wybrać?

 • Co stosować na pękające pięty? Skarpetki złuszczające, kremy, peelingi, domowe sposoby

  Nadmierne rogowacenie oraz pęknięcia stóp to przypadłości, które są ściśle związane z suchością skóry, a która może wynikać z uwarunkowań genetycznych, niemniej zazwyczaj wynika z niedoborów witaminy A, picia małej ilości wody, niedoczynności układu krwionośnego czy zaburzeń metabolicznych lub hormonalnych. Jak radzić sobie z problemem pękających stóp, czy stosowanie tarek i pumeksów to na pewno dobry pomysł i czy kobiety w ciąży mogą stosować skarpetki złuszczające? 

 • Bimatoprost – co to za związek? Czy pomaga na porost włosów, rzęs i brwi?

  Bimatoprost od lat stosuje się w leczeniu jaskry. Występuje w postaci kropli do oczu przepisywanych na receptę, które po wkropleniu do worka spojówkowego obniżają ciśnienie wewnątrzgałkowe. Efektem niepożądanym stosowania bimatoprostu jest wzrost długich i gęstych rzęs oraz ich ściemnienie. Zostało to wykorzystane przez koncerny kosmetyczne do produkcji odżywek do rzęs i brwi. Jakie zatem są skutki uboczne stosowania bimatoprostu na porost włosów, rzęs i brwi? Czy w drogerii wybierać odżywki z czy bez bimatoprostu?

 • Jak się pozbyć wrastających włosków? Sposoby na czerwone kropki na nogach

  Wrastające włoski to problem, który dotyczy skóry nóg, pach czy okolic bikini i może pojawić po depilacji maszynką, woskiem, a także depilatorem. Która z metod radzenia sobie z problemem wrastających włosów jest najbardziej skuteczna, dlaczego nie wolno podrażniać np. zaczerwienień skórnych? Jak zapobiegać wrastaniu się włosków?

 • Jak dbać o skórę twarzy w słoneczne dni? Z których kosmetyków warto zrezygnować? Porady kosmetologa

  Skóra jest narażona na działanie promieniowania ultrafioletowego przez cały rok, niemniej najbardziej podczas miesięcy letnich. Promieniowanie UV i wysoka temperatura sprawiają, że skóra znacznie szybciej traci prawidłowe nawilżenie, co prowadzi do zaburzenia bariery hydro-lipidowej. Ponadto szybciej ulega procesom fotostarzenia, co sprzyja powstawaniu zmarszczek. Jak dbać o skórę latem czy będąc na wakacjach? 

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij