masło kakaowe w misce
Joanna Orzeł

Masło kakaowe i jego właściwości – kiedy i jak je stosować? Czy przyśpiesza opalanie?

W poniższym tekście przybliżamy właściwości masła kakaowego. Niezwykle przyjemny zapach, wysoka zawartość fitoskładników oraz naturalna trwałość sprawiają, że warto rozważyć wprowadzenie go do naszej codziennej pielęgnacji. Z czym łączyć masło kakaowe, aby uzyskać domowe kosmetyki? Podpowiadamy, gdzie można je kupić i jak z niego korzystać. 

Naturalne tłuszcze są od wieków wykorzystywane przez ludzkość nie tylko w poczynaniach kulinarnych. Te pochodzące z roślin znajdują szerokie zastosowanie między innymi w codziennej pielęgnacji skóry całego ciała. Olej kokosowy, masło sheea czy masło kakaowe są z chęcią używane zarówno w produkcji przemysłowej, jak i przez osoby parające się manufakturą kosmetyczną czy domową produkcja kosmetyków. 

Masło kakaowe – czym jest i co zawiera?

Masło kakaowe to popularna nazwa tłuszczu pozyskiwanego z nasion dojrzałych owoców kakaowca właściwego. Co ciekawe, stanowi on koło 50% suchej masy nasion.  

W skład masła kakaowego wchodzą nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe: kwas palmitynowy (24–26%), kwas stearynowy (34–35%), kwas oleinowy (37–38%), kwas linolowy (około 2%). Taka kompozycja sprawia, że tłuszcz kakaowy w temperaturze pokojowej ma postać stałą. Równocześnie stosunkowo niska temperatura topnienia sprawa, że np. w wyniku kontaktu z ciałem topi się i przyjmuje łatwą do aplikacji postać płynną. Czyste, nierafinowane masło kakaowe jest biało-żółtym ciałem stałym o przyjemnym, lekko słodkim zapachu.  

Obok kwasów tłuszczowych w maśle kakaowym znajdziemy również szereg składników odżywczych: polifenole (katechiny, antocyjany, proantocyjany), alkaloidy, sterole roślinne, witaminy A, E, sole mineralne – magnez, potas, żelazo czy wapń. Wysoka zwartość przeciwutleniaczy powoduje, że tłuszcz kakaowy jest trwały i nie jełczeje. Ta właściwość sprawia, że produkty o jego wysokiej zawartości często nie są wzbogacane o dodatkowe sztuczne konserwanty przedłużające trwałość.

Masło kakaowe i jego właściwości

Naturalne masło kakaowe ma dobre właściwości nawilżające, dzięki czemu po aplikacji skóra jest gładka i nabiera zdrowego połysku. Stosowane regularnie zabezpiecza ją przed utratą wody. Składniki przeciwutleniające zawarte w maśle kakaowym neutralizują wolne rodniki. Wymienione dwie cechy sprawiają, że ten roślinny tłuszcz ma potencjalne działanie przeciwstarzeniowe

Masło kakaowe w swoim składzie zawiera komponenty, które są dobrze tolerowane i efektywnie wchłaniane przez nasza skórę. Tłuszcz kakaowy może być stosowany do pielęgnacji każdego typu skóry, zwłaszcza zniszczonej po opalaniu, a także skóry dojrzałej, suchej czy odwodnionej. Co więcej, nie uczula, jego łagodne działanie sprawia, że jest dobry dla osób, które mają skórę wrażliwą czy alergiczną. Polecany jest także do pielęgnacji niezwykle delikatnej skóry niemowląt i starszych dzieci.

Masło kakaowe stosowane regularnie z pewnością uelastyczni i ujędrni skórę. Będzie to efekt regularnego nawilżania oraz masażu ciała. W wielu źródłach można znaleźć informacje, że ten tłuszcz roślinny zapobiega powstawaniu rozstępów, dlatego jest szczególnie chętnie używany w tym aspekcie przez kobiety w ciąży. Badania naukowe nie wspierają jednak tej hipotezy. W porównaniu z placebo lub zwykłym balsamem nawilżającym masło kakaowe daje porównywalne efekty. 

Inny aspekt, w którym masło kakaowe znajduje szerokie zastosowanie, to pielęgnacja blizn. Samo masło nie ma cudownych właściwości – jego aplikacja na blizny niewiele zmieni. Jednakże pomocne może okazać się użycie masła kakaowego jako środka nawilżającego podczas regularnych masaży blizny i jej okolicy, które mogą przyczynić się do jej szybszej i skuteczniejszej regeneracji. Co ważne, taka terapia ma szanse powodzenia, jeżeli masaż wykonywany jest zgodnie z zaleceniami profesjonalisty – dermatologa lub kosmetologa – oraz dla blizn nie starszych niż 2 lata.  

Masło kakaowe a opalanie

Właściwości masła kakaowego sprawiają, że chroni przed promieniowaniem UV, dzięki czemu może być stosowane jako produkt do opalania. Wskaźnik SPF masła kakaowego jest jednak stosunkowo niski (około 4). Z tego powodu należy pamiętać, że podczas długiej ekspozycji warto równocześnie stosować kremy z wyższymi wskaźnikami SPF.  

Obiegowa opinia głosi, że masło kakaowe przyspiesza opalanie i nadaje opaleniźnie równomierny zdrowy koloryt. Jest to prawda. Nawilżające i ochronne w kierunku promieniowania UV właściwości tego tłuszczu sprawiają, że skutecznie zabezpiecza skórę przez powstawaniem oparzeń, przez co uwalnianie melaniny - barwnika odpowiadającego za koloryt skóry przebiega bez zakłóceń. Stosowane po kąpieli słonecznej masło kakaowe nawilża i łagodzi podrażniona skórę.

Powiązane produkty

Zastosowanie masła kakaowego

Masło kakaowe znajduje zastosowanie przede wszystkim w przemyśle kosmetycznym. W składach produktów kosmetycznych znajdziemy je pod nazwą zgodną z nomenklaturą INCI: Theobroma cacao seed butter (masło z nasion kakaowca właściwego Theobroma cacao).  

Dzięki właściwościom kosmetycznym – nawilżającym i niskiemu faktorowi SPF – tłuszcz z kakaowca jest używany w kosmetykach służących do pielęgnacji ciała: balsamy, masła, jogurty, kosmetyki do opalania (emulsje, balsamy, spraye, produkty w kostce czy olejki z masłem kakaowym). Również w tych przeznaczonych do aplikacji pod oczami, na całą twarz (kremy i maseczki) czy pielęgnacji włosów (szampony i maski).

W farmacji, a dokładniej w recepturze aptecznej, masło kakaowe stosuje się do wytwarzania stałych (np. czopki doodbytnicze, globulki dopochwowe) oraz półstałych (maści, kremy, mleczka itp.) postaci leków. Co interesujące, produkcja przemysłowa tego typu wyrobów farmaceutycznych nie korzysta z masła kakaowego, a z jego alternatyw.

Przemysł spożywczy to kolejna gałąź, gdzie jadalne masło kakaowe znajduje swoje zastosowane. Produkty spożywcze, w których składzie znajdziemy masło kakaowe, to przede wszystkim czekolada i produkty ją zawierające. Co ciekawe, próżno go szukać w każdemu znanym kakao, które jest pozostałością po procesie rafinacji (usunięcia) tłuszczu. 

Jak stosować masło kakaowe?  

Masło kakaowe jest produktem łatwo dostępnym u internetowych dostawców lub w specjalistycznych sklepach stacjonarnych przeznaczonych dla producentów kosmetyków lub branży spożywczej. To, ile kosztuje ten tłuszcz, zależy od jego postaci (np. kostki, pastylki, proszek), od tego, z jakiego rodzaju upraw jest pozyskiwane (np. przemysłowe, z certyfikatem BIO) oraz tego, czy jest rafinowane czy nierafinowane. 

Czyste masło kakaowe można z powodzeniem stosować w domowej pielęgnacji. Zarówno w postaci nieprzetworzonej jako olejek (po roztopieniu w dłoniach lub delikatnej kąpieli wodnej), jak i w połączeniu z innymi składnikami.  

Masło kakaowe w połączeniu z innym tłuszczami np. masłem shea, olejkiem makadamia i witaminą E, może służyć jako balsam do ciała w kostce, natomiast łącząc je z masłem z awokado i woskiem pszczelim możemy przygotować domową pomadkę do zadań specjalnych.

Masło kakaowe będzie również odpowiednie do produkcji domowych mydeł, balsamów do ciała czy maseczek. W Internecie znajdziemy wiele szczegółowych przepisów uwzględniających zarówno składniki, jak i najlepszy sposób ich łączenia.

Dysponując masłem kakaowym, możemy również zrobić masło kakaowe do jedzenia. Wystarczy połączyć stopiony tłuszcz z cukrem lub innym słodziłem, mlekiem bądź napojem roślinnym i dodać ulubione składniki smakowe np. wanilię. W ten sposób otrzymamy domową białą czekoladę. Jeżeli natomiast dodamy kakao, otrzymamy ciemną czekoladę lub krem czekoladowy.   
  1. B. Drozdowski, Tłuszcze specjalnego przeznaczenia - masło kakaowe i jego alternatywy, „Tłuszcze jadalne”, nr 37 (3/4) 2002.
  2. M. Matysek-Nawrocka, P. Cyrankiewicz, Substancje biologicznie aktywne pozyskiwane z herbaty, kawy i kakao oraz ich zastosowanie w kosmetykach, „Postępy Fitoterapii”, nr 17 (2) 2016.
  3. B. Naik, V. Kumarb, Cocoa Butter and Its Alternatives: A Review, „Journal of Bioresource Engineering and Technology”, nr 1 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Poznaj sposoby na najlepszą pielęgnację

    Jeżeli Twoje włosy już kilka godzin po umyciu wyglądają na nieświeże i stają się przyklapnięte u nasady, prawdopodobnie mają tendencję do nadmiernego przetłuszczania się. Jak sobie z tym poradzić? Ponieważ przyczyn tłustych włosów może być wiele – od niewłaściwej pielęgnacji przez źle zbilansowaną dietę i stres aż do zaburzeń hormonalnych oraz chorób skóry – warto wdrożyć kompleksowe działania. Poznaj skuteczne sposoby na przetłuszczające się włosy i skórę głowy.

  • Jak dbać o skórę z tatuażem? Czym smarować?

    Popularność tatuaży jako trwałej ozdoby ciała człowieka nieprzerwanie rośnie. Tak jak kiedyś trudno było spotkać osobę wytatuowaną, tak obecnie coraz rzadziej poznajemy nowe osoby, które nie mają choćby jednej, małej „dziary”. Za tą powszechnością idą też jednak pewne obowiązki, a mianowicie odpowiednia higiena – jak zatem właściwie dbać o skórę pokrytą tatuażem?

  • Jak sie pozbyć przebarwień po rądziku? Domowe sposoby, kosmetyki

    Skóra to największy narząd naszego ciała. Każdego dnia jest narażona na wiele czynników, które mogą działać na nią bardzo intensywnie, a czasami wręcz szkodliwie. Częstym problemem skórnym są plamy oraz przebarwienia, które pozostają po trądziku. Jak poradzić sobie z tym uciążliwym kosmetycznym problemem?

  • Cera tłusta (łojotokowa) – przyczyny, charakterystyka, pielęgnacja skóry tłustej i mieszanej

    Tłusta, nadmiernie błyszcząca, z widocznymi porami i zaskórnikami – tak wygląda skóra łojotokowa. Często nie dotyczy tylko cery, czyli skóry na twarzy, ale także pleców, klatki piersiowej i głowy. Dowiedz się, jak należy pielęgnować skórę tłustą, aby wpłynąć na jej kondycję.

  • Tatuaż z henny dla dzieci i dorosłych – czy jest bezpieczny?

    Henna jest naturalnym barwnikiem pozyskiwanym z roślin, który wykorzystuje się w przemyśle kosmetycznym. Tatuaże z henny są popularną metodą tatuowania ciała, gdyż w przeciwieństwie do naturalnych tatuaży znikają po kilku tygodniach bez pozostawienia śladu. Należy jednak pamiętać, że henna jest dość częstym alergenem powodującym reakcje uczuleniowe na skórze.

  • HIFU – zabieg krok po kroku. Czy da się zmniejszyć drugi podbródek w pół godziny?

    Medycyna estetyczna jest bardzo szybko rozwijającą się, wyjątkowo nowoczesną i coraz bardziej dostępną branżą z pogranicza fizjologii i kosmetologii. Służy m.in. do dbania o siebie, a tym samym do poprawy samopoczucia. Z powodzeniem korzystają z niej zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Umożliwia szybsze osiągnięcie wyznaczonych celów sylwetkowych, poprawę wizerunku, pozbycie się kompleksów lub po prostu – poprawia jakość życia. W artykule podpowiemy, jak pozbyć się drugiego podbródka, jak ujędrnić skórę na piersiach po karmieniu i co zrobić, aby skóra na szyi lub brzuchu przestała być wiotka. Oznacza to, że przyjrzymy się jednej z bardziej popularnych metod wykorzystywanych w medycynie estetycznej – HIFU.

  • Mikrodermabrazja domowa – czy zabiegi w gabinecie kosmetycznym nadal są konieczne?

    Mikrodermabrazja w domu? To zdanie jeszcze kilka lat temu brzmiało nierealnie. W obecnych czasach wiele osób posiada już w swoim domowym spa cały arsenał sprzętów, które mogą pomóc zadbać o skórę, w tym także urządzenie do mikrodermabrazji, kupione już nawet za kilkadziesiąt złotych. Czy mikrodermabrazja wykonywana w domu daje takie same efekty jak ta wykonana w gabinecie? Jakie ryzyko niosą za sobą domowe zabiegi z wykorzystaniem urządzenia do mikrodermabrazji? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Kolagen rybi do picia – kiedy po niego sięgnąć i jak stosować?

    Kolagen jest naturalnym polimerem białkowym budującym skórę, stawy włosy i paznokcie. Jest ważnym składnikiem budulcowym oraz wspomaga regenerację, gojenie i procesy naprawcze w organizmie. Kolagen jest naturalnie syntetyzowany w fibroblastach. Tworzą go wyłącznie aminokwasy endogenne. Wraz z wiekiem naturalna synteza kolagenu w organizmie ulega obniżeniu, dlatego po 30. roku życia warto włączyć jego suplementację do codziennej rutyny.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl