Jak bezpiecznie przyspieszyć opalanie?
Mimo że nasza świadomość dotycząca konieczności stosowania ochrony przeciwsłonecznej rośnie, to w dalszym ciągu w sezonie letnim często zdarzają się przypadki oparzeń słonecznych. Część osób chce bowiem w jak najkrótszym czasie uzyskać złotą opaleniznę i nie stosuje kremów z wysokimi filtrami. Konsekwencje takich zachowań mogą być bardzo poważne, włącznie ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia raka skóry. Tymczasem istnieją bezpieczne sposoby na przyspieszenie opalania – sprawdź je!
Przyspieszenie opalania – suplementy na opalanie
Duża część kobiet marzy o pięknej, brązowozłotej opaleniźnie. Skóra muśnięta słońcem sprawia bowiem, że wyglądamy promiennie, zdrowo oraz jesteśmy optycznie wyszczuplone. Jednak, jak wiadomo, wylegiwanie się na słońcu przez długie godziny nie jest korzystne ani dla naszej urody, ani dla naszego zdrowia. Między innymi wiąże się z fotostarzeniem skóry, a także zwiększa ryzyko wystąpienia raka skóry. Jak zatem przyspieszyć opalanie, aby było to bezpieczne? Jednym ze sposobów jest przyjmowanie suplementów.
Co mogą zawierać suplementy na opalanie?
- Beta-karoten (β-karoten) – to naturalny barwnik zaliczany do karotenoidów, znajduje się np. w pomarańczowych i czerwonych owocach oraz warzywach. Ludzki organizm nie jest w stanie go wytworzyć, dlatego musi być on dostarczany wraz z pożywieniem. Jest przekształcany w organizmie w witaminę A, która ma korzystny wpływ na stan skóry. Beta-karoten pobudza komórki barwnikowe (melanocyty) do wytwarzania melaniny, dlatego może wspomagać opalanie. Niektórzy nazywają go naturalnym filtrem ochronnym – choć rzeczywiście może w niewielkim stopniu zapobiegać rumieniowi po opalaniu, w żadnym wypadku nie może zastąpić stosowania kremu z filtrem. Co ważne, nie zaleca się suplementowania β-karotenu osobom, które palą papierosy.
- Luteina – to żółty barwnik należący do ksantofili (podgrupa karotenoidów), który występuje w niektórych warzywach i owocach, a także m.in. w żółtku. Podobnie jak beta-karoten, luteina może poprawiać koloryt skóry. Ponadto może pomóc w walce z wolnymi rodnikami, które są wytwarzane podczas ekspozycji na słońce.
- Astaksantyna – jest naturalnym barwnikiem i karotenoidem występującym naturalnie w algach, krewetkach czy łososiu (odpowiada za ich charakterystyczny kolor). Ma silne działanie antyoksydacyjne, wspiera kondycję skóry, a ponadto chroni przed negatywnymi skutkami promieniowania UV.
Jak się szybciej opalić? Kosmetyki przyspieszające opalanie
Przyspieszacze (aktywatory) opalania dostępne w drogeriach w formie olejku czy sprayu to preparaty pobudzające produkcję melaniny (najczęściej ich głównym składnikiem jest aminokwas o nazwie tyrozyna). Nakłada się je kilkanaście minut przed wyjściem na słońce. Tego typu produkty mogą być niebezpieczne, gdy jednocześnie nie zastosujemy kremu z wysoką ochroną przeciwsłoneczną. Pamiętaj także, aby nie stosować przyspieszaczy opalania, jeśli masz wrażliwą skórę, jasną karnację lub w przeszłości wystąpiło u Ciebie uczulenie na słońce. Wówczas możesz doznać oparzenia słonecznego.
Jak opalanie wpływa na naszą skórę?
W trakcie opalania, czyli ekspozycji na promieniowanie słoneczne lub sztuczne źródła światła, nasza skóra wytwarza barwnik – melaninę. W ten sposób chroni komórki przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Promieniowanie UVB jest głównie odpowiedzialne za oparzenia słoneczne i uszkodzenia komórek skóry. Promieniowanie UVA dociera natomiast do skóry właściwej, jest głównym czynnikiem powodującym fotostarzenie oraz reakcje fotoalergiczne.
Nadmierne opalanie bez zastosowania odpowiedniej ochrony w postaci kremów z filtrami przeciwsłonecznymi może prowadzić do powstania oparzeń, a te z kolei mogą przyczyniać się do uszkodzeń skóry i zwiększać ryzyko wystąpienia raka skóry. Ponadto ekspozycja na słońce wiąże się z fotostarzeniem. Jego cechy to m.in. suchość skóry, wiotkość, powstawanie zmarszczek, przebarwień, zmian pigmentacyjnych. Dlatego też ważne jest, aby opalać się bezpiecznie i z głową.
Bezpieczne opalanie – o czym pamiętać?
- Zawsze stosuj kremy z filtrem UV o wysokim stopniu ochrony (SPF) – w drogeriach i aptekach znajdziesz preparaty z filtrami chemicznymi oraz mineralnymi. Pierwsze pochłaniają szkodliwe promieniowanie słoneczne, mają lekką konsystencję i nie pozostawiają na skórze białych smug. Drugie – odbijają promienie UV, są polecane osobom ze skórą wrażliwą, ale mogą „bielić” skórę i konieczne jest ich częste aplikowanie. Warto wiedzieć, że na rynku znajdują się kosmetyki zawierające w swoim składzie zarówno filtry chemiczne, jak i mineralne.
- Unikaj ekspozycji na słońce w godzinach od 10:00 do 15:00, gdy promienie UVB są najbardziej intensywne.
- Wychodząc w upalny dzień, zakładaj przewiewne, jasne ubrania, które osłonią skórę przed bezpośrednim działaniem słońca. Pamiętaj o nakryciu głowy oraz okularach przeciwsłonecznych.
- Pij dużo wody, aby odpowiednio nawodnić organizm.
- Kategorycznie zrezygnuj z wizyt w solarium.
Pamiętaj, aby monitorować stan swojej skóry – regularnie przyglądaj się swoim znamionom i jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w ich wyglądzie lub dostrzeżesz nowe pieprzyki czy plamy na skórze, skonsultuj się z lekarzem.