×
DOZ.PL Darmowa
aplikacja
DOZ.pl
Zainstaluj

Jak chronić się przed czerniakiem?

Czerniak – groźny przeciwnik. Jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry, niestety często rozpoznawany zbyt późno. Dowiedz się czym jest i jak się przed nim chronić.

Czerniak wywodzi się z melanocytów, czyli komórek zawierających barwnik melaninę, warunkującą kolor naszej skóry. Rola tych komórek polega dodatkowo na ochronie przed promieniowaniem ultrafioletowym.

Gdy wystawiamy naszą skórę na działanie promieni słonecznych melanina jest produkowana w większych ilościach, aby nas chronić, a efektem ubocznym jest opalanie się, jakże pożądane przez wielu z nas.

Jednak częste i nieprzemyślane wystawianie się na wakacyjne słońce może prowadzić do powstawania zaburzeń w funkcjonowaniu melanocytów. Ich wzrost staje się niekontrolowany w stosunku do stanu prawidłowego, zachodzą pewne zaburzenia w ich informacji genetycznej i rozwija się czerniak.

Zachowaj czujność

Jak wiele raków, czerniak bywa podstępny, bo może rozwijać się w „pieprzyku”, który mamy od dawna i na który nie zwracamy uwagi – zdążyliśmy się do niego przez lata przyzwyczaić.

Bardzo łatwo przeoczyć jego subtelną zmianę zabarwienia, drobne swędzenie czy nieznaczną różnicę w kształcie. Co więcej, jeżeli mamy sporo zmian na skórze, to jedna dodatkowa także może umknąć naszej uwadze.

Opalaj się "z głową"

Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie czerniakowi – wystawianie się na słońce „z głową”, stosując się do zaleceń lekarzy. Należy unikać opalania w godzinach największego nasłonecznienia i stosować ochrony (kremy, ubrania, nakrycia głowy).

Współczesny, a właściwie nowoczesny człowiek, musi o tym pamiętać, a dodatkowo badać swoją skórę, by nie przeoczyć podejrzanej zmiany. Należy szczególną uwagę zwrócić na znamiona barwnikowe w okolicach stóp, dłoni, pod paznokciami, ale także na wszystkie znamiona nowe i stare, które ulegają zmianom.

Ryzyko czerniaka rośnie z wiekiem, ale mimo tej generalnej zależności dotyczy wielu młodych ludzi.We wczesnym swym stadium jest on uleczalny, ale w miarę swego rozwoju, staje się coraz groźniejszy i może zabić.

Zapamiętaj: czerniak jest złośliwy, ale rozpoznany wcześnie daje się wyleczyć!

Podziel się: