RTG klatki piersiowej  – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja i cena prześwietlenia
Michalina Mendyka

RTG klatki piersiowej – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja i cena prześwietlenia

Badanie RTG klatki piersiowej pozwala na zobrazowanie narządów i kości zlokalizowanych nad mięśniem przepony. Specjalista na podstawie obrazu uzyskanego podczas prześwietlenia może określić, czy występują nieprawidłowości w wyglądzie płuc, serca oraz żeber. Rentgen klatki piersiowej jest badaniem bezbolesnym i szybkim, niemniej, aby je wykonać niezbędne jest posiadanie skierowania lekarskiego. Jak wygląda prześwietlenie klatki piersiowej, czy konieczne jest rozebranie się także z bielizny oraz ile kosztuje ten rodzaj RTG? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

RTG (rentgen, prześwietlenie) to bezbolesne, szybkie i łatwo dostępne klatki piersiowej jest jednym z najczęściej wykonywanych badań radiologicznych. Prześwietlenie ma na celu ocenę oraz wykrycie chorób płuc. Prześwietlenie polega na przepuszczeniu przez badany obszar promieniowania rentgenowskiego. Cały proces ma charakter kontrolowany, a dawka wspomnianego promieniowania jest indywidualnie dobierana dla każdego pacjenta. Rentgen klatki piersiowej pozwala na zobrazowanie organów i kości, które znajdują się nad przeponą.

RTG klatki piersiowej  – co to jest i na czym polega badanie?

Prześwietlenie klatki piersiowej służy głównie do oceny stanu pól płucnych oraz żeber osoby badanej przy pomocy promieniowania jonizującego. Badanie polega na wykonaniu jednego lub kilku zdjęć RTG tej okolicy anatomicznej znajdującej się nad mięśniem przepony. Na prześwietlenie klatki piersiowej kierowani są zarówno dorośli, jak i dzieci. Rentgen najczęściej wykonuje się z wykorzystaniem aparatów cyfrowych, tzn. zdjęcia przesyłane są bezpośrednio do lekarza radiologa, który dokonuje specjalistycznego opisu uzyskanego obrazu, natomiast pacjent otrzymuje je w formacie cyfrowym na płycie CD/DVD. Standardowo wykonuje się jedno zdjęcie w tzw. projekcji PA (tylno-przedniej) oraz zdjęcie boczne. Dodatkowo można wykonać RTG w projekcji skośnej PA lub projekcji AP (przednio-tylnej, projekcja celowana na żebra, mostek lub staw mostkowo-obojczykowy). U dzieci można wykonać również zdjęcie w projekcji AP. W przypadku wskazań do zobrazowania szczytów płuc stosuje się tzw. projekcję wg Przybylskiego. U chorych leżących badanie wykonuje się aparatem przyłóżkowym w projekcji AP.

Po wypiciu barytu (środka kontrastowego, inaczej cieniującego, czyli potocznie nazywanego kontrastu) możliwa jest ocena sylwetki serca na zdjęciu bocznym klatki piersiowej.

Na prawidłowym RTG klatki piersiowej widoczne są:

  • płuca,
  • żebra,
  • serce,
  • kręgosłup piersiowy,
  • stawy mostkowo-obojczykowe,
  • obojczyki.

RTG klatki piersiowej  – wskazania do prześwietlenia

Głównymi wskazaniami do RTG klatki piersiowej są ból w klatce piersiowej, duszność oraz długotrwały, utrzymujący się kaszel. Ponadto prześwietlenie wykonuje się także w przypadku urazu tego obszaru. U pacjentów z objawami w postaci krwawienia z przełyku lub krwiopluciem podczas kaszlu rentgen również może okazać się pomocny w postawieniu diagnozy. Cykliczne wykonywanie badań rentgenowskich (raz do roku lub co dwa lata) wymagane jest w grupach pacjentów, którzy swoje obowiązki zawodowe wykonują w tzw. warunkach szkodliwych (osoby te kierowane są na RTG w zależności od stopnia tego narażenia, które określono w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 30 maja 1996r.). Z kolei osoby palące papierosy i będące równolegle powyżej 40. roku życia powinny być kierowane na prześwietlenie raz na rok. W ramach badań zleconych przez lekarza medycyny pracy badanie RTG ważne jest przez okres 2 lat.

Polecane dla Ciebie

RTG klatki piersiowej  – przeciwwskazania do prześwietlenia

Jedynym przeciwwskazaniem do wykonania RTG klatki piersiowej jest ciąża. Jeśli zrobienie prześwietlenia jest jednak konieczne, a wyniki innych badań są niewystarczające, dopuszcza się pacjentkę do wykonania RTG. Decyzję podejmuje lekarz, natomiast ciężarna pacjentka może nie wyrazić na RTG zgody. W przypadku kiedy kobieta nie jest pewna, czy jest w ciąży, badanie należy przesunąć oraz wykonać test ciążowy. Ponadto należy pamiętać, że prześwietlenia nie powinno się wykonywać zbyt często (szczególnie u dzieci), ze względu na narażenie pacjenta na promieniowanie rentgenowskie (gamma).

RTG klatki piersiowej  – jak wygląda badanie?

Nie istnieje specjalny sposób przygotowania do RTG klatki piersiowej. Jeśli pacjent posiada wyniki poprzednio wykonanych badań, powinien zabrać je ze sobą (np. w przypadku zdjęcia kontrolnego wykonanego po leczeniu). Przed prześwietleniem klatki piersiowej należy rozebrać się od pasa w górę – zdjąć odzież wierzchnią, bieliznę oraz biżuterię. W trakcie badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej na stole diagnostycznym lub w pozycji stojącej opierając się klatką piersiową o wertigraf (ścianka do wykonywania RTG). Zadaniem lampy rentgenowskej jest emitowanie promieniowania, a detektora, który znajduje się w w stole lub wertigrafie, zapisywanie obrazu. Pacjent zostanie poproszony o nabranie powietrza oraz zatrzymanie oddechu na kilka sekund. W zależności od ilości wykonanych zdjęć całkowity czas badania wynosi od 5 do 15 min.

RTG klatki piersiowej  – najczęstsze pojęcia diagnostyczne w opisach badań

Opis badania w przypadku osoby zdrowej zawiera krótką informację o braku zmian w obrębie płuc oraz innych narządów klatki piersiowej. Specjalista na podstawie obrazu może określić, czy występują nieprawidłowości w wyglądzie płuc, serca oraz żeber. Jeśli pacjent choruje na nadciśnienie tętnicze na zdjęciu mogą być widoczne powiększone naczynia płucne (wydatniejsze wnęki naczyniowe). Ponadto na prześwietleniu potwierdza się widoczne zmiany śródmiąższowe płuc, czyli rozsiane zmiany miąższu płuc. Z kolei cień w płucu może oznaczać guz w obrębie płuca. Występuje on w przypadku zmian nowotworowych płuc lub przerzutów nowotworowych z innych narządów. Lekarz może zdiagnozować również płyn w jamie opłucnej. RTG może posłużyć także do oceny położenia wkłucia centralnego u pacjentów hospitalizowanych.

RTG klatki piersiowej  –  skierowanie, cena/refundacja prześwietlenia

Do wykonania RTG klatki piersiowej niezbędne jest skierowanie lekarskie. Prześwietlenie można wykonać w ramach refundacji przez NFZ (Narodowy Funduszu Zdrowia) lub opłacając je prywatnie, niemniej w zawsze ze wspomnianym aktualnym skierowaniem lekarskim. Na RTG może skierować pacjenta lekarz rodzinny lub lekarz specjalista. Cena prześwietlenia zależy od ilości wykonanych zdjęć oraz od placówki, w której pacjent decyduje się je zrobić. Koszt RTG płuc wynosi od 30 do 72 zł.

  1. B. Pruszyński, „Diagnostyka obrazowa: podstawy teoretyczne i metodyka badań", Warszawa 2014.
  2. J. P. Lampignano i in. „Pozycjonowanie w radiografii klasycznej dla techników elektroradiologii", Wrocław 2019.
  3. M. Hofer, „Podstawy radiologii klatki piersiowej", Warszawa 2008.
  4. M. Parker i in., „Diagnostyka obrazowa klatki piersiowej. Atlas przypadków klinicznych", Warszawa 2018.
  5. I. Brown i in., „RTG klatki piersiowej", Wrocław 2007.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Kortyzol – norma, badanie, objawy podwyższonego i obniżonego kortyzolu

    Kortyzol (hydrokortyzon) jest naturalnym hormonem steroidowym produkowanym w organizmie przez korę nadnerczy. Nazywany jest hormonem stresu. Wywiera bardzo duży wpływ na metabolizm, w tym na stężenie glukozy we krwi, podnosząc jej poziom w reakcji na stres. Stężenie kortyzolu jest zależne od pory dnia – w godzinach porannych jest najwyższe, a w godzinach wieczornych najniższe. Tę zależność należy wziąć pod uwagę podczas interpretacji wyników badania. Czy można zbadać poziom stresu, wykonując oznaczenie poziomu kortyzolu? Odpowiedź w artykule.

  • GGTP – skierowanie, refundacja, cena

    GGTP to enzym pomocny w diagnozowaniu między innymi chorób wątroby, trzustki czy nerek. Jego wysoki poziom obserwuje się również u osób z problemem nadużywania alkoholu. Istnieje szereg objawów towarzyszących chorobom wątroby i dróg żółciowych, które powinny skłonić pacjenta do oznaczenia poziomu gamma-glutamylotranspeptydazy. Uwagę powinno przykuć chociażby żółte zabarwienie skóry i błon śluzowych, obrzęki i świąd skóry czy ból po prawej stronie brzucha. Jak się przygotować do badania GGTP? Ile kosztuje to oznaczenie i czy do badania należy zgłosić się na czczo? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników. Co zrobić, kiedy wynik wskazuje na podwyższony poziom?

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

    Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

  • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

    Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

  • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

    Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij