Palenie papierosów może powodować depresję
Katarzyna Szulik

Palenie papierosów może powodować depresję

Wiemy, że popularne używki mogą mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. Prym pod tym względem wiodą papierosy, obwiniane o przyczynianie się do większości poważnych chorób, w tym do rozwoju nowotworów i chorób układu sercowo–naczyniowego. Najnowsze badania naukowców z Izraela sugerują, że palenie papierosów może również wpływać na samopoczucie psychiczne palących, przyczyniając się do powstawania depresji. 

Palenie zwiększa ryzyko depresji, nie odwrotnie

O istnieniu tego związku świadczy między innymi to, że depresja dwukrotnie częściej występuje u osób palących niż niepalących, choć podłoże tego zjawiska jest nieznane, więc trudno mówić o związku przyczynowo–skutkowym. Jednak w kwestii natury tej zależności, część naukowców przypuszcza, że to palenie zwiększa ryzyko depresji, a nie depresja wzmaga chęć na papierosa.

Te spostrzeżenia wspiera obserwacja, zgodnie z którą osoby, które nigdy nie paliły, są w lepszej kondycji psychicznej i rzadziej doświadczają depresji czy niepokoju od osób palących. W ich wypadku lepiej wypada także ogólna ocena jakości życia.

Właśnie owa jakość życia stała się przedmiotem badań naukowców z Hebrew University-Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine w Jerozolimie. Pod lupę wzięli stan zdrowia i psychiki studentów z Serbii, by przy okazji sprawdzić, czy związek między jakością życia a paleniem ma coś wspólnego z zamożnością kraju zamieszkania. Drugim argumentem za wyborem właśnie tej populacji był fakt, że regularnie pali jedna trzecia serbskich studentów i jedna czwarta wszystkich mieszkańców kraju.

Palący studenci kontra depresja

W badaniu uczestniczyło blisko 2200 uczniów z dwóch serbskich uczelni, którzy przechodzili regularne badania przez trzy miesiące. Dodatkowo zbierano dane na temat ich statusu socjoekonomicznego, takie jak: wiek, wykształcenie rodziców czy miejsce urodzenia. Naukowców interesowały także ich nawyki, w tym palenie i konsumpcja alkoholu, ale też aktywność fizyczna czy sposób odżywiania się. Kolejnym elementem badania było wykonanie przez badanych samooceny ich zdrowia psychicznego i fizycznego, które następnie porównano ze Skala Depresji Becka (na podstawie zdobytych punktów wskazuje ona na wysokie prawdopodobieństwo istnienia depresji u danej osoby lub jego brak).

Na tej podstawie udało się zaobserwować związek między niskimi (a więc depresyjnymi) wynikami studentów w skali a paleniem papierosów. Dodatkowo okazało się, że studenci, którzy palili mieli depresję kilkukrotnie częściej od tych, którzy nigdy nie sięgnęli po papierosa. Co więcej, u palących depresja przebiegała w sposób bardziej dotkliwy, z większą liczbą objawów, a ich kondycja zdrowotna i społeczna również były oceniane gorzej. Potwierdzenie tych spostrzeżeń wymaga dalszych badań, których wyniki mogłyby pomóc w opracowaniu nowych strategii radzenia sobie zarówno z uzależnieniem, jak i depresją czy obniżeniem nastroju.

Polecane dla Ciebie

Wpływ nikotyny na wzrok

Wśród nieoczywistych schorzeń związanych z paleniem znajduje się także pogorszenie jakości widzenia.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Rutgers University wynika, że palenie więcej niż 20 papierosów dziennie może wpłynąć na nasz wzrok, m. in. na pogorszenie postrzegania kolorów.

W tym celu porównano jakość wzroku zdrowych osób dorosłych, które nie paliły w ogóle lub sporadycznie z tymi, które były skrajnie uzależnione i paliły ponad 20 papierosów każdego dnia.

Jak się okazało, u palaczy nastąpiło upośledzenie postrzegania barw, co w konsekwencji może prowadzić do utraty zdolności widzenia barwnego. Palacze mogą więc inaczej postrzegać kolory i jest t zjawisko chorobowe o daleko idących konsekwencjach. Już wcześniejsze badania sugerowały, że intensywne palenie papierosów sprzyja zwyrodnieniu plamki żółtej, zażółceniu soczewki oka i stanom zapalnym w gałce ocznej. Naukowcy nie badali przyczyn tego stanu rzeczy, ale podejrzewają, że mogą one mieć związek z faktem, że nikotyna uszkadza naczynia krwionośne i neurony w siatkówce. 

  1. M. Milic, T. Gazibara, T. Pekmezovic i in., Tobacco smoking and health–related quality of life among university students: mediating effect of depression, “PLOS ONE”, 2020https://doi.org/10.1371/journal.pone.0227042, [dostęp:] 13.01.2020 r.
  2. A. Sandoiu, Does smoking cause depression?, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327449.php#1, [dostęp:] 13.01.2020 r.
  3. T. P. Fernandes, S. M. Silverstein, N. L. Almeida, N. A. Santos, Visual impairments in tobacco use disorder, “Psychiatry Research” 2019, 271: 60 DOI: 10.1016/j.psychres.2018.11.024, [dostęp:] 13.01.2020 r.
  4. Rutgers University, Heavy smoking can damage vision: the research furthers the understanding of chronic smoking's detrimental effects on spatial and color vision "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190218123119.htm, [dostęp:] 13.01.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

  • Fosfolipidy niezbędne – czym są i czemu są tak ważne dla wątroby?

    Zapoczątkowany w ubiegłym stuleciu rozwój cywilizacyjny i jego negatywne konsekwencje, jak np. zanieczyszczenie środowiska, nadmierne spożycie produktów przetworzonych czy dodatki do żywności mogą mieć negatywny wpływ na nasz organizm. W tym na wątrobę, główny narząd, w którym dokonują się najważniejsze i podstawowe przemiany metaboliczne.1

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij