Palenie papierosów może powodować depresję
Katarzyna Szulik

Palenie papierosów może powodować depresję

Wiemy, że popularne używki mogą mieć fatalny wpływ na nasze zdrowie. Prym pod tym względem wiodą papierosy, obwiniane o przyczynianie się do większości poważnych chorób, w tym do rozwoju nowotworów i chorób układu sercowo–naczyniowego. Najnowsze badania naukowców z Izraela sugerują, że palenie papierosów może również wpływać na samopoczucie psychiczne palących, przyczyniając się do powstawania depresji. 

Palenie zwiększa ryzyko depresji, nie odwrotnie

O istnieniu tego związku świadczy między innymi to, że depresja dwukrotnie częściej występuje u osób palących niż niepalących, choć podłoże tego zjawiska jest nieznane, więc trudno mówić o związku przyczynowo–skutkowym. Jednak w kwestii natury tej zależności, część naukowców przypuszcza, że to palenie zwiększa ryzyko depresji, a nie depresja wzmaga chęć na papierosa.

Te spostrzeżenia wspiera obserwacja, zgodnie z którą osoby, które nigdy nie paliły, są w lepszej kondycji psychicznej i rzadziej doświadczają depresji czy niepokoju od osób palących. W ich wypadku lepiej wypada także ogólna ocena jakości życia.

Właśnie owa jakość życia stała się przedmiotem badań naukowców z Hebrew University-Hadassah Braun School of Public Health and Community Medicine w Jerozolimie. Pod lupę wzięli stan zdrowia i psychiki studentów z Serbii, by przy okazji sprawdzić, czy związek między jakością życia a paleniem ma coś wspólnego z zamożnością kraju zamieszkania. Drugim argumentem za wyborem właśnie tej populacji był fakt, że regularnie pali jedna trzecia serbskich studentów i jedna czwarta wszystkich mieszkańców kraju.

Palący studenci kontra depresja

W badaniu uczestniczyło blisko 2200 uczniów z dwóch serbskich uczelni, którzy przechodzili regularne badania przez trzy miesiące. Dodatkowo zbierano dane na temat ich statusu socjoekonomicznego, takie jak: wiek, wykształcenie rodziców czy miejsce urodzenia. Naukowców interesowały także ich nawyki, w tym palenie i konsumpcja alkoholu, ale też aktywność fizyczna czy sposób odżywiania się. Kolejnym elementem badania było wykonanie przez badanych samooceny ich zdrowia psychicznego i fizycznego, które następnie porównano ze Skala Depresji Becka (na podstawie zdobytych punktów wskazuje ona na wysokie prawdopodobieństwo istnienia depresji u danej osoby lub jego brak).

Na tej podstawie udało się zaobserwować związek między niskimi (a więc depresyjnymi) wynikami studentów w skali a paleniem papierosów. Dodatkowo okazało się, że studenci, którzy palili mieli depresję kilkukrotnie częściej od tych, którzy nigdy nie sięgnęli po papierosa. Co więcej, u palących depresja przebiegała w sposób bardziej dotkliwy, z większą liczbą objawów, a ich kondycja zdrowotna i społeczna również były oceniane gorzej. Potwierdzenie tych spostrzeżeń wymaga dalszych badań, których wyniki mogłyby pomóc w opracowaniu nowych strategii radzenia sobie zarówno z uzależnieniem, jak i depresją czy obniżeniem nastroju.

Palenie papierosów zmniejsza objętość mózgu - dowiedz się więcej na DOZ.pl

Powiązane produkty

Wpływ nikotyny na wzrok

Wśród nieoczywistych schorzeń związanych z paleniem znajduje się także pogorszenie jakości widzenia.

Z badania przeprowadzonego przez naukowców z Rutgers University wynika, że palenie więcej niż 20 papierosów dziennie może wpłynąć na nasz wzrok, m. in. na pogorszenie postrzegania kolorów.

W tym celu porównano jakość wzroku zdrowych osób dorosłych, które nie paliły w ogóle lub sporadycznie z tymi, które były skrajnie uzależnione i paliły ponad 20 papierosów każdego dnia.

Jak się okazało, u palaczy nastąpiło upośledzenie postrzegania barw, co w konsekwencji może prowadzić do utraty zdolności widzenia barwnego. Palacze mogą więc inaczej postrzegać kolory i jest t zjawisko chorobowe o daleko idących konsekwencjach. Już wcześniejsze badania sugerowały, że intensywne palenie papierosów sprzyja zwyrodnieniu plamki żółtej, zażółceniu soczewki oka i stanom zapalnym w gałce ocznej. Naukowcy nie badali przyczyn tego stanu rzeczy, ale podejrzewają, że mogą one mieć związek z faktem, że nikotyna uszkadza naczynia krwionośne i neurony w siatkówce. 

  1. M. Milic, T. Gazibara, T. Pekmezovic i in., Tobacco smoking and health–related quality of life among university students: mediating effect of depression, “PLOS ONE”, 2020https://doi.org/10.1371/journal.pone.0227042, [dostęp:] 13.01.2020 r.
  2. A. Sandoiu, Does smoking cause depression?, "medicalnewstoday.com" [online], https://www.medicalnewstoday.com/articles/327449.php#1, [dostęp:] 13.01.2020 r.
  3. T. P. Fernandes, S. M. Silverstein, N. L. Almeida, N. A. Santos, Visual impairments in tobacco use disorder, “Psychiatry Research” 2019, 271: 60 DOI: 10.1016/j.psychres.2018.11.024, [dostęp:] 13.01.2020 r.
  4. Rutgers University, Heavy smoking can damage vision: the research furthers the understanding of chronic smoking's detrimental effects on spatial and color vision "sciencedaily.com” [online], www.sciencedaily.com/releases/2019/02/190218123119.htm, [dostęp:] 13.01.2020 r.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Choroba Zachodniego Nilu – przyczyny i objawy. Jak leczyć?

    Wybierając się na wakacje, warto zapoznać się z zagrożeniami, jakie mogą nas spotkać podczas urlopu. Jednym z nich jest gorączka Zachodniego Nilu (ang. West Nile fever, WNF), choroba powodowana przez wirusa gorączki Zachodniego Nilu. Jak dochodzi do zakażenia, jakie są objawy i co należy wiedzieć, aby się przed nią ustrzec?

  • Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

    Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl