Kubeczek menstruacyjny – jak go używać? Jak dobrać właściwy rozmiar kubka menstruacyjnego?
Marta Pietroń

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać? Jak dobrać właściwy rozmiar kubka menstruacyjnego?

Kubeczek menstruacyjny jest innowacyjną alternatywą dla podpasek i tamponów i zyskuje coraz większe grono zwolenniczek. Zapewnia nie tylko komfort i ochronę w trakcie menstruacji, ale również jest produktem zero waste, co przyczynia się do ochrony środowiska. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że wybór pierwszego kubeczka może wydawać się trudny. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest środkiem higienicznym stosowanym przez kobiety w czasie menstruacji. Ma on postać niewielkiego, elastycznego pojemniczka, który po umieszczeniu w pochwie, idealnie przylega do jej ścian. W porównaniu do podpasek i tamponów, kubeczek menstruacyjny nie wchłania wydzielin i krwi, tylko zbiera je we wnętrzu, co czyni go środkiem higienicznym wielorazowego użytku.

Opróżnienie kubeczka powinno następować raz na 4-12h w zależności od obfitości menstruacji. Po dokładnym umyciu można go ponownie założyć. Zaleca się, aby przed pierwszym użyciem oraz po zakończonej menstruacji, wyparzyć kubeczek – zanurzyć w wodzie i gotować przez 5-7 minut. 

Pierwsze modele kubeczków wykonywane były z gumy, natomiast obecnie stosuję się przede wszystkim silikon medyczny oraz TPE, czyli termoplastyczny elastomer poliestrowy. Wykorzystywane materiały są hipoalergiczne, bezpieczne oraz powinny posiadać odpowiednie certyfikaty medyczne. Prawidłowe użytkowanie, czyszczenie oraz przechowywanie kubeczka menstruacyjnego pozwalają na jego użytkowanie przez 5, a nawet 10 lat. 

Kubeczek menstruacyjny – wady i zalety 

Kubeczek menstruacyjny zyskał szerokie grono zwolenniczek dzięki szeregu zalet. Zaliczamy do nich:

  • aspekt ekonomiczny – oszczędność comiesięcznych wydatków ponoszonych na zakup jednorazowych środków higienicznych,  
  • aspekt ekologiczny – brak zanieczyszczania środowiska zużytymi tamponami i podpaskami, 
  • jest produktem wielorazowego użytku,
  • przechowywanie zgodne z zaleceniami producentów zapewnia długą żywotność kubeczka,
  • prawidłowo zaaplikowany nie przecieka oraz jest niewyczuwalny,  
  • duże bezpieczeństwo stosowania – kubek menstruacyjny nie zawiera substancji drażniących, nie wywołuje podrażnień oraz alergii, 
  • w przeciwieństwie do tamponów nie pochłania śluzu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych,
  • nie powoduje dyskomfortu podczas aktywności fizycznej,
  • może być stosowany zarówno na dzień jak i na noc, 
  • w porównaniu do innych środków higienicznych, kubek menstruacyjny zapewnia dłuższą ochronę w czasie okresu.

Wadą kubeczka menstruacyjnego jest początkowa trudność z jego aplikacją i wyjmowaniem, wystarczy jednak kilka cykli, aby jego stosowanie stało się czymś prostym i naturalnym. Dodatkowo problemem może okazać się wybór odpowiedniego rozmiaru, co istotnie wpływa na komfort i wygodę stosowania. W przypadku źle dobranego rozmiaru, kubeczek może przeciekać, wypadać lub uwierać. Oprócz tego inwestycja w kubeczek menstruacyjny wiąże się z większym wydatkiem, bowiem jego cena jest sporo wyższa w porównaniu do innych środków higienicznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt ten jest jednorazowy, a nie co miesięczny. 

Polecane dla Ciebie

Kubeczek menstruacyjny – jak dobrać właściwy rozmiar? 

Odpowiednio dobrany rozmiar kubeczka menstruacyjnego gwarantuje komfort oraz odpowiednie zabezpieczenie podczas menstruacji. Przy wyborze rozmiaru należy kierować się przede wszystkim obfitością miesiączek, budową ciała oraz przebytymi porodami naturalnymi.

W zależności od producenta kubeczki występują w dwóch albo trzech rozmiarach. Mniejsze zaleca się młodym kobietom – poniżej 25. roku życia oraz nieródkom, zaś większe – kobietom powyżej 25. roku życia, po minimum jednym porodzie oraz tym, z intensywnym krwawieniem menstruacyjnym. Prawidłowo dobrany rozmiar oraz umieszczenie w pochwie sprawia, że kubeczek menstruacyjny powinien być niewyczuwalny.

Kubeczek menstruacyjny – jak założyć i usunąć kubeczek menstruacyjny?

Prawidłowo założony kubeczek menstruacyjny nie powinien przesuwać się, wypadać ani powodować uczucia dyskomfortu. Jego aplikacja jest łatwiejsza niż w przypadku tamponów, bowiem kubeczek wsuwamy znacznie płycej – tak, aby jego końcówka była wyczuwalna ale nie wystawała poza pochwę. Każdorazowo przed użyciem kubeczka menstruacyjnego należy go wyparzyć oraz dokładnie umyć ręce.

Istnieje kilka technik zwijania kubeczka, które ułatwiają jego aplikację:

  • litera C – kubeczek składamy na pół tak, aby jego brzegi utworzyły kształt litery C,
  • litera S – kubeczek ściskamy tak, aby jego brzegi utworzyły kształt litery S,
  • punch down – jedną ścianę kubeczka wciskamy do jego środka tak, aby miał on kształt trójkąta.

Niezależnie od wybranej techniki, kubeczek menstruacyjny po umieszczeniu w pochwie, powinien samoistnie otworzyć się i zassać dzięki wytworzonemu podciśnieniu. Zalecane jest, aby po aplikacji delikatnie okręcić kubeczek w palcach za pomocą końcówki, co wyeliminuje ewentualny brak prawidłowego przylgnięcia do ścian pochwy. Opróżnianie powinno odbywać się od 2 do 4 razy w ciągu doby, w zależności od obfitości menstruacji.

Aby wyjąć kubeczek menstruacyjny, należy chwycić za jego końcówkę i delikatnie poruszać na boki w celu odessania brzegów od ścian pochwy. Ściskając delikatnie palcami dno kubeczka, powoli wyciąga się go na zewnątrz. Po wyjęciu należy opróżnić i dokładnie przemyć kubeczek menstruacyjny, a następnie można go ponownie umieścić wewnątrz pochwy. 

Kubeczek menstruacyjny – gdzie kupić? Jaka jest jego cena? 

Kubeczki menstruacyjne można kupić poprzez strony internetowe producentów, w drogeriach oraz niektórych aptekach. Cena kubeczka to wydatek wielkości od 40 do 150 zł w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonany, źródła zakupu oraz producenta.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Wazelina – jak działa?

    Wazelina od lat cieszy się popularnością wśród ludzi w każdym wieku ze względu na jej uniwersalne zastosowanie. W poniższym artykule omawiamy wszystkie zalety i właściwości wazeliny, a także sprawdzamy, czy jej stosowanie jest bezpieczne.

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij