Kubeczek menstruacyjny – jak go używać? Jak dobrać właściwy rozmiar kubka menstruacyjnego?
Marta Pietroń

Kubeczek menstruacyjny – jak go używać? Jak dobrać właściwy rozmiar kubka menstruacyjnego?

Kubeczek menstruacyjny jest innowacyjną alternatywą dla podpasek i tamponów i zyskuje coraz większe grono zwolenniczek. Zapewnia nie tylko komfort i ochronę w trakcie menstruacji, ale również jest produktem zero waste, co przyczynia się do ochrony środowiska. Mnogość dostępnych modeli sprawia, że wybór pierwszego kubeczka może wydawać się trudny. Czym zatem kierować się przy wyborze?

Co to jest kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny jest środkiem higienicznym stosowanym przez kobiety w czasie menstruacji. Ma on postać niewielkiego, elastycznego pojemniczka, który po umieszczeniu w pochwie, idealnie przylega do jej ścian. W porównaniu do podpasek i tamponów, kubeczek menstruacyjny nie wchłania wydzielin i krwi, tylko zbiera je we wnętrzu, co czyni go środkiem higienicznym wielorazowego użytku.

Opróżnienie kubeczka powinno następować raz na 4-12h w zależności od obfitości menstruacji. Po dokładnym umyciu można go ponownie założyć. Zaleca się, aby przed pierwszym użyciem oraz po zakończonej menstruacji, wyparzyć kubeczek – zanurzyć w wodzie i gotować przez 5-7 minut. 

Pierwsze modele kubeczków wykonywane były z gumy, natomiast obecnie stosuję się przede wszystkim silikon medyczny oraz TPE, czyli termoplastyczny elastomer poliestrowy. Wykorzystywane materiały są hipoalergiczne, bezpieczne oraz powinny posiadać odpowiednie certyfikaty medyczne. Prawidłowe użytkowanie, czyszczenie oraz przechowywanie kubeczka menstruacyjnego pozwalają na jego użytkowanie przez 5, a nawet 10 lat. 

Kubeczek menstruacyjny – wady i zalety 

Kubeczek menstruacyjny zyskał szerokie grono zwolenniczek dzięki szeregu zalet. Zaliczamy do nich:

  • aspekt ekonomiczny – oszczędność comiesięcznych wydatków ponoszonych na zakup jednorazowych środków higienicznych,  
  • aspekt ekologiczny – brak zanieczyszczania środowiska zużytymi tamponami i podpaskami, 
  • jest produktem wielorazowego użytku,
  • przechowywanie zgodne z zaleceniami producentów zapewnia długą żywotność kubeczka,
  • prawidłowo zaaplikowany nie przecieka oraz jest niewyczuwalny,  
  • duże bezpieczeństwo stosowania – kubek menstruacyjny nie zawiera substancji drażniących, nie wywołuje podrażnień oraz alergii, 
  • w przeciwieństwie do tamponów nie pochłania śluzu, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko wystąpienia infekcji intymnych,
  • nie powoduje dyskomfortu podczas aktywności fizycznej,
  • może być stosowany zarówno na dzień jak i na noc, 
  • w porównaniu do innych środków higienicznych, kubek menstruacyjny zapewnia dłuższą ochronę w czasie okresu.

Wadą kubeczka menstruacyjnego jest początkowa trudność z jego aplikacją i wyjmowaniem, wystarczy jednak kilka cykli, aby jego stosowanie stało się czymś prostym i naturalnym. Dodatkowo problemem może okazać się wybór odpowiedniego rozmiaru, co istotnie wpływa na komfort i wygodę stosowania. W przypadku źle dobranego rozmiaru, kubeczek może przeciekać, wypadać lub uwierać. Oprócz tego inwestycja w kubeczek menstruacyjny wiąże się z większym wydatkiem, bowiem jego cena jest sporo wyższa w porównaniu do innych środków higienicznych. Warto jednak zwrócić uwagę, że koszt ten jest jednorazowy, a nie co miesięczny. 

Powiązane produkty

Kubeczek menstruacyjny – jak dobrać właściwy rozmiar? 

Odpowiednio dobrany rozmiar kubeczka menstruacyjnego gwarantuje komfort oraz odpowiednie zabezpieczenie podczas menstruacji. Przy wyborze rozmiaru należy kierować się przede wszystkim obfitością miesiączek, budową ciała oraz przebytymi porodami naturalnymi.

W zależności od producenta kubeczki występują w dwóch albo trzech rozmiarach. Mniejsze zaleca się młodym kobietom – poniżej 25. roku życia oraz nieródkom, zaś większe – kobietom powyżej 25. roku życia, po minimum jednym porodzie oraz tym, z intensywnym krwawieniem menstruacyjnym. Prawidłowo dobrany rozmiar oraz umieszczenie w pochwie sprawia, że kubeczek menstruacyjny powinien być niewyczuwalny.

Kubeczek menstruacyjny – jak założyć i usunąć kubeczek menstruacyjny?

Prawidłowo założony kubeczek menstruacyjny nie powinien przesuwać się, wypadać ani powodować uczucia dyskomfortu. Jego aplikacja jest łatwiejsza niż w przypadku tamponów, bowiem kubeczek wsuwamy znacznie płycej – tak, aby jego końcówka była wyczuwalna ale nie wystawała poza pochwę. Każdorazowo przed użyciem kubeczka menstruacyjnego należy go wyparzyć oraz dokładnie umyć ręce.

Istnieje kilka technik zwijania kubeczka, które ułatwiają jego aplikację:

  • litera C – kubeczek składamy na pół tak, aby jego brzegi utworzyły kształt litery C,
  • litera S – kubeczek ściskamy tak, aby jego brzegi utworzyły kształt litery S,
  • punch down – jedną ścianę kubeczka wciskamy do jego środka tak, aby miał on kształt trójkąta.

Niezależnie od wybranej techniki, kubeczek menstruacyjny po umieszczeniu w pochwie, powinien samoistnie otworzyć się i zassać dzięki wytworzonemu podciśnieniu. Zalecane jest, aby po aplikacji delikatnie okręcić kubeczek w palcach za pomocą końcówki, co wyeliminuje ewentualny brak prawidłowego przylgnięcia do ścian pochwy. Opróżnianie powinno odbywać się od 2 do 4 razy w ciągu doby, w zależności od obfitości menstruacji.

Aby wyjąć kubeczek menstruacyjny, należy chwycić za jego końcówkę i delikatnie poruszać na boki w celu odessania brzegów od ścian pochwy. Ściskając delikatnie palcami dno kubeczka, powoli wyciąga się go na zewnątrz. Po wyjęciu należy opróżnić i dokładnie przemyć kubeczek menstruacyjny, a następnie można go ponownie umieścić wewnątrz pochwy. 

Kubeczek menstruacyjny – gdzie kupić? Jaka jest jego cena? 

Kubeczki menstruacyjne można kupić poprzez strony internetowe producentów, w drogeriach oraz niektórych aptekach. Cena kubeczka to wydatek wielkości od 40 do 150 zł w zależności od rodzaju materiału, z którego jest wykonany, źródła zakupu oraz producenta.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

  • Probiotyki i prebiotyki – kiedy je stosować? Czy trzeba to robić cały czas?

    Zgodnie z definicją Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowej Organizacji Zdrowia probiotyki są żywymi mikroorganizmami, które przyjmowane w zalecanej i właściwej dawce przynoszą pozytywne rezultaty dla zdrowia gospodarza. Stosowanie probiotyków jest uznawane za bezpieczne i dobrze tolerowane.

  • Łupież w ciąży – przyczyny. Jak sobie radzić? Czym myć głowę?

    W okresie ciąży następuje szereg zmian w organizmie kobiety, np. zmiany hormonalne czy stres, które mogą prowadzić do pojawienia się łupieżu. Wówczas można rozpocząć samodzielną terapię poprzez stosowanie delikatnych dermokosmetyków o działaniu przeciwłupieżowym lub naturalnych metod, które mogą okazać się skuteczne i wystarczające. Jednak niekiedy pomimo stosowanych preparatów i kuracji przeciwłupieżowych problem nie znika. Należy wtedy skonsultować się z dermatologiem, znaleźć przyczynę choroby i dobrać właściwe leczenie.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.