Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych
Maciej Toczek

Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  1. Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?
  2. Kaszel krtaniowy – jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?
  3. Jak wyleczyć kaszel krtaniowy? Czy da się go wyciszyć?
  4. Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?

Kaszel krtaniowy jest bardzo charakterystycznym rodzajem kaszlu. Gdy dziecko choruje na zapalenie krtani, możliwe jest usłyszenie typowego dźwięku, określanego jako kaszel „szczekający” lub „foczy”.

W przypadku jego pojawienia się dziecko prezentuje z reguły również inne objawy infekcji dróg oddechowych, takie jak katar, chrypka czy stan podgorączkowy lub gorączka. W wielu przypadkach zapalenie krtani przebiega z dusznością u dziecka spowodowaną obrzękiem wspomnianego narządu. Kaszel krtaniowy pojawia się najczęściej w nocy i w godzinach późnowieczornych. Zazwyczaj obserwuje się go w sezonie infekcyjnym, a więc w okresie jesienno-zimowym.

SYROPY NA KASZEL DLA DZIECKA

PREPARATY NA KATAR DLA DZIECKA

PROBIOTYKI DLA DZIECKA

Kaszel krtaniowy – jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?

Pojawienie się szczekającego kaszlu związane jest przede wszystkim z nieprawidłowością w obrębie samej krtani. W przypadku ostrego podgłośniowego zapalenia krtani przyczyną kaszlu jest stan zapalny krtani i towarzyszący jej obrzęk powodujący zwężenie jej światła, a tym samym wystąpienie wspomnianych objawów. W takiej sytuacji pojawia się również duszność wdechowa oraz charakterystyczny świst określany jako stridor. Dziecko ma także trudności z nabraniem powietrza przy jednoczesnym bezproblemowym wydechu. Przyczyną występującego stanu zapalnego w znacznej większości przypadków są wirusy oddechowe, takie jak adenowirusy, wirus RSV, wirusy paragrypy czy metapneumowirusy.

Nasilenie symptomów towarzyszących zapaleniu krtani jest różne i może objawiać się zarówno sporadycznym kaszlem, jak i pełnowymiarową chorobą z silnie wyrażoną dusznością wymagającą niekiedy hospitalizacji i pilnej interwencji lekarskiej.

Powiązane produkty

Jak wyleczyć kaszel krtaniowy? Czy da się go wyciszyć?

Podstawą leczenia kaszlu krtaniowego towarzyszącego ostremu zapaleniu krtani jest zastosowanie inhalacji z glikokortykosteroidów. W przypadku wystąpienia nagłej duszności stosuje się duże dawki sterydów, najczęściej co 12 godzin. Po ich zastosowaniu i uspokojeniu dziecka bardzo często obserwuje się szybką poprawę stanu ogólnego pacjenta i wyciszenie prezentowanych objawów. Niekiedy jednak, szczególnie przy mocno wyrażonej duszności, konieczna jest intensyfikacja leczenia.

W takiej sytuacji lekarze w warunkach szpitalnych mają możliwość zastosowania inhalacji z adrenaliny, która szybko powoduje rozkurcz krtani, a także ze sterydów podawanych systemowo, a więc dożylnie, domięśniowo lub w postaci preparatów doustnych. Leczenie takie możliwe jest jednak tylko i wyłącznie w warunkach szpitalnych w sytuacji braku reakcji na początkowo zastosowane leczenie z użyciem sterydów wziewnych.

Dziecko - skąd się bierze kaszel krtaniowy?
W przypadku podgłośniowego zapalenia krtani bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie dziecka,
a także wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej mających na celu nawilżenie dróg oddechowych maluszka.

Jeśli u dziecka wystąpi nagła duszność w warunkach domowych, należy przede wszystkim zachować spokój. Z uwagi na fakt, że zapalenie krtani występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, należy otworzyć okna w pokoju lub umieścić dziecko obok otwartej lodówki, gdyż zimne powietrze w naturalny sposób złagodzi chwilowo stan zapalny w drogach oddechowych. W przypadku obserwowania u dziecka duszności konieczne jest jak najszybsze udanie się do izby przyjęć lub do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy

W przypadku miernie nasilonego kaszlu krtaniowego bez towarzyszącej duszności należy przede wszystkim nawilżać drogi oddechowe dziecka. W tym celu najlepiej zastosować inhalacje z soli fizjologicznej.

Należy pamiętać, że wszystkie preparaty zawierające w swoim składzie sól o wyższej procentowości, np. 2,2% lub 3%, nie są solami fizjologicznymi, a solami hipertonicznymi i mają za zadanie prowokację kaszlu np. w przypadku konieczności wykrztuszenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Postępowanie takie jest niewskazane w przypadku kaszlu krtaniowego i może doprowadzić do nasilenia dolegliwości prezentowanych przez dziecko. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie nawodnienie dziecka, co także zmniejszy intensywność kaszlu. Jeśli pojawią się bardziej wyrażone symptomy, postępowanie objawowe może być niewystarczające i konieczne może być zastosowanie leków dostępnych jedynie na receptę, gdyż domowe sposoby na kaszel krtaniowy u dziecka mogą okazać się nieskuteczne.

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  2. B. Latkowski, Otolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, PZWL, Warszawa 2004.
  3. K. Niemczyk, D. Jurkiewicz, J. Składzień i in., Otolaryngologia kliniczna, Medipage, Warszawa 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Domowe sposoby na kaszel u dziecka

    Domowe sposoby sprawdzą się, gdy przyczyną kaszlu jest drobna infekcja, na przykład, kiedy pojawia się kaszel bez towarzyszącej mu gorączki, najpierw suchy, a po kilku dniach mokry. Wtedy z pomocą przychodzi cały arsenał naturalnych metod łagodzenia kaszlu u dzieci.

  • Przewlekły kaszel – przyczyny i jak sobie radzić?

    Kaszel jest najczęstszym objawem chorób układu oddechowego. Stanowi obronny odruch bezwarunkowy, który ma na celu oczyszczenie dróg oddechowych z nadmiaru wydzieliny i ciał obcych, czynników mechanicznych (pyły, kurz, papierosy) lub zapalnych (infekcje wirusowe, bakteryjne), może też być wywołany świadomie. Krótkotrwały zazwyczaj nie jest powodem do niepokoju, natomiast długotrwały kaszel może być objawem alarmowym, stąd nie powinno się lekceważyć tego objawu i należy zasięgnąć opinii lekarza.

  • Suchy kaszel u dziecka – przyczyny, objawy i leczenie

    Suchy kaszel (bez odkrztuszania flegmy) u dziecka to zwykle początek infekcji dróg oddechowych, ale nie tylko. Ta uporczywa dolegliwość może oznaczać również inne choroby. Jakie mogą być przyczyny suchego kaszlu u dzieci? Jakie domowe sposoby może wykorzystać rodzic, by pomóc cierpiącemu dziecku? 

  • Mokry kaszel u dziecka – przyczyny, objawy, leczenie i domowe sposoby

    Mokry kaszel u dziecka (tzw. produktywny) pojawia się zwykle przy zakażeniach układu oddechowego. Ten rodzaj kaszlu bywa męczący i nierzadko towarzyszą mu inne objawy, jak bóle głowy, gardła czy gorączka. Efektywny kaszel pozwala pozbyć się flegmy (zalegającej wydzieliny) z dróg oddechowych. Co stosować, aby ułatwić dziecku odkrztuszanie? Jak wygląda leczenie mokrego kaszlu u dzieci? Które z domowych sposobów pomogą zwalczyć ten rodzaj kaszlu?  

  • Co zrobić, kiedy dziecko kaszle, a osłuchowo jest czyste?

    Kaszel dziecka bez innych objawów może być związany z przebytym niedawno zakażeniem układu oddechowego albo sygnalizować rozwijającą się w organizmie infekcję dróg oddechowych. Istnieją jednak inne przyczyny kaszlu u dzieci, które wymagają bardziej zaawansowanych badań. Jakie to przyczyny i jak je zdiagnozować?

  • Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie

    Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?

  • Zapalenie oskrzeli – przyczyny, objawy, leczenie, powikłania u dzieci i u dorosłych

    Zapalenie oskrzeli (ang. bronchitis) to stan zapalny błony śluzowej drzewa oskrzelowego. Najczęściej jest on wywołany przez wirusy, rzadziej bakterie. Początkowa faza infekcji charakteryzuje się występowaniem suchego, uporczywego kaszlu, podwyższonej temperatury ciała, bólu gardła i wodnistego kataru. Potem kaszel staje się mokry (chory odkrztusza dużą ilość wydzieliny), a katar ma postać gęstej wydzieliny. Sprawdź, jak leczy się zapalenie oskrzeli.

  • Naturalne sposoby na przeziębienie u dzieci

    Wakacje dawno dobiegły końca, a za oknami widać już pierwsze oznaki jesieni. Nasze dzieci ruszyły do przedszkoli i szkół, gdzie oprócz nauki i dobrej zabawy z rówieśnikami czeka na nie coś jeszcze… Infekcje.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl