Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych
Maciej Toczek

Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  1. Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?
  2. Kaszel krtaniowy – jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?
  3. Jak wyleczyć kaszel krtaniowy? Czy da się go wyciszyć?
  4. Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?

Kaszel krtaniowy jest bardzo charakterystycznym rodzajem kaszlu. Gdy dziecko choruje na zapalenie krtani, możliwe jest usłyszenie typowego dźwięku, określanego jako kaszel „szczekający” lub „foczy”.

W przypadku jego pojawienia się dziecko prezentuje z reguły również inne objawy infekcji dróg oddechowych, takie jak katar, chrypka czy stan podgorączkowy lub gorączka. W wielu przypadkach zapalenie krtani przebiega z dusznością u dziecka spowodowaną obrzękiem wspomnianego narządu. Kaszel krtaniowy pojawia się najczęściej w nocy i w godzinach późnowieczornych. Zazwyczaj obserwuje się go w sezonie infekcyjnym, a więc w okresie jesienno-zimowym.

SYROPY NA KASZEL DLA DZIECKA

PREPARATY NA KATAR DLA DZIECKA

PROBIOTYKI DLA DZIECKA

Kaszel krtaniowy – jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?

Pojawienie się szczekającego kaszlu związane jest przede wszystkim z nieprawidłowością w obrębie samej krtani. W przypadku ostrego podgłośniowego zapalenia krtani przyczyną kaszlu jest stan zapalny krtani i towarzyszący jej obrzęk powodujący zwężenie jej światła, a tym samym wystąpienie wspomnianych objawów. W takiej sytuacji pojawia się również duszność wdechowa oraz charakterystyczny świst określany jako stridor. Dziecko ma także trudności z nabraniem powietrza przy jednoczesnym bezproblemowym wydechu. Przyczyną występującego stanu zapalnego w znacznej większości przypadków są wirusy oddechowe, takie jak adenowirusy, wirus RSV, wirusy paragrypy czy metapneumowirusy.

Nasilenie symptomów towarzyszących zapaleniu krtani jest różne i może objawiać się zarówno sporadycznym kaszlem, jak i pełnowymiarową chorobą z silnie wyrażoną dusznością wymagającą niekiedy hospitalizacji i pilnej interwencji lekarskiej.

Powiązane produkty

Jak wyleczyć kaszel krtaniowy? Czy da się go wyciszyć?

Podstawą leczenia kaszlu krtaniowego towarzyszącego ostremu zapaleniu krtani jest zastosowanie inhalacji z glikokortykosteroidów. W przypadku wystąpienia nagłej duszności stosuje się duże dawki sterydów, najczęściej co 12 godzin. Po ich zastosowaniu i uspokojeniu dziecka bardzo często obserwuje się szybką poprawę stanu ogólnego pacjenta i wyciszenie prezentowanych objawów. Niekiedy jednak, szczególnie przy mocno wyrażonej duszności, konieczna jest intensyfikacja leczenia.

W takiej sytuacji lekarze w warunkach szpitalnych mają możliwość zastosowania inhalacji z adrenaliny, która szybko powoduje rozkurcz krtani, a także ze sterydów podawanych systemowo, a więc dożylnie, domięśniowo lub w postaci preparatów doustnych. Leczenie takie możliwe jest jednak tylko i wyłącznie w warunkach szpitalnych w sytuacji braku reakcji na początkowo zastosowane leczenie z użyciem sterydów wziewnych.

Dziecko - skąd się bierze kaszel krtaniowy?
W przypadku podgłośniowego zapalenia krtani bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie dziecka,
a także wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej mających na celu nawilżenie dróg oddechowych maluszka.

Jeśli u dziecka wystąpi nagła duszność w warunkach domowych, należy przede wszystkim zachować spokój. Z uwagi na fakt, że zapalenie krtani występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, należy otworzyć okna w pokoju lub umieścić dziecko obok otwartej lodówki, gdyż zimne powietrze w naturalny sposób złagodzi chwilowo stan zapalny w drogach oddechowych. W przypadku obserwowania u dziecka duszności konieczne jest jak najszybsze udanie się do izby przyjęć lub do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy

W przypadku miernie nasilonego kaszlu krtaniowego bez towarzyszącej duszności należy przede wszystkim nawilżać drogi oddechowe dziecka. W tym celu najlepiej zastosować inhalacje z soli fizjologicznej.

Należy pamiętać, że wszystkie preparaty zawierające w swoim składzie sól o wyższej procentowości, np. 2,2% lub 3%, nie są solami fizjologicznymi, a solami hipertonicznymi i mają za zadanie prowokację kaszlu np. w przypadku konieczności wykrztuszenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Postępowanie takie jest niewskazane w przypadku kaszlu krtaniowego i może doprowadzić do nasilenia dolegliwości prezentowanych przez dziecko. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie nawodnienie dziecka, co także zmniejszy intensywność kaszlu. Jeśli pojawią się bardziej wyrażone symptomy, postępowanie objawowe może być niewystarczające i konieczne może być zastosowanie leków dostępnych jedynie na receptę, gdyż domowe sposoby na kaszel krtaniowy u dziecka mogą okazać się nieskuteczne.

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  2. B. Latkowski, Otolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, PZWL, Warszawa 2004.
  3. K. Niemczyk, D. Jurkiewicz, J. Składzień i in., Otolaryngologia kliniczna, Medipage, Warszawa 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować paracetamol osobom dorosłym, dzieciom i kobietom w ciąży?

    Paracetamol to jeden z popularniejszych leków sprzedawanych bez recepty (OTC). Jest stosowany między innymi w ostrych, umiarkowanych i przewlekłych bólach głowy, gardła i zębów, a także w bólach miesiączkowych i migrenach. Cechuje go względne bezpieczeństwo stosowania. W przypadku silnego bólu można go łączyć z innymi substancjami, np. z morfiną. Jak wygląda właściwy sposób dawkowania paracetamolu, jaka jest maksymalna i bezpieczna dawka dzienna oraz czy kobiety w ciąży mogą zażywać ten lek? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Tabletki antykoncepcyjne jedno- i dwuskładnikowe – które wybrać? Jaka jest różnica?

    Tabletki antykoncepcyjne to jedna z najpopularniejszych metod zapobiegania ciąży. Występują głównie w dwóch rodzajach: tabletki jednoskładnikowe, które zawierają wyłącznie progestagen, oraz tabletki dwuskładnikowe – mają w składzie estrogen i progesteron. Które są skuteczniejsze? Jakie mają zalety i wady?

  • Witamina B6 (pirydoksyna) – funkcja w organizmie, suplementacja, niedobór, nadmiar

    Witamina B6 jest związkiem, który wzmaga przyswajalność magnezu w organizmie. Bierze udział w wielu procesach metabolicznych, reguluje pracę układu nerwowego, a jej optymalny poziom wpływa na pozytywny nastrój. Pirydoksyna przyczynia się także do powstawania przeciwciał chroniących organizm przed infekcjami. Witamina B6 jest składnikiem zarówno produktów zwierzęcych, jak i roślinnych. Który suplement z wit. B6 wybrać, jaka jest jej optymalna dawka dobowa i jakie są skutki zaburzeń jej ilości w organizmie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Omega-3 – właściwości, źródła, zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3

    Kwasy tłuszczowe omega-3 zaliczane są do niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT). Nie są wytwarzane w organizmie, dlatego muszą być dostarczane wraz z dietą. Do najważniejszych kwasów omega-3 zalicza się: EPA, DHA i ALA. Kwasy omega-3 zwykle są stosowane w celu prewencji chorób sercowo-naczyniowych.

  • Szczepionka na grypę 2024/2025 – kto i kiedy powinien się zaszczepić? Którą szczepionkę wybrać?

    Grypa to bardzo zakaźna choroba wirusowa. Przyjmuje się, że jedna chora osoba zaraża cztery kolejne. W zależności od grupy osób szczepionych i sezonu grypowego szczepionki na grypę chronią przed infekcją grypową ok. 40–70% zaszczepionych osób oraz zabezpieczają w znacznym stopniu przed powikłaniami pogrypowymi. WHO szacuje, że każdego roku na grypę choruje 10% dorosłej populacji i nawet 30% dzieci. Czym się szczepić na grypę w sezonie 2024/2025?

  • Przeciwdziałanie samobójstwom – gdzie szukać pomocy?

    Samobójstwa stanowią poważny problem zdrowia publicznego na całym świecie, w tym także w Polsce. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku życie odbiera sobie około 700 tysięcy osób, co oznacza, że co 40 sekund ktoś umiera w wyniku samobójstwa.

  • Jaka jest rola żywienia medycznego w chorobie nowotworowej?

    Optymalnie zbilansowana dieta u osób z chorobą nowotworową zmniejsza ryzyko rozwoju niedożywienia, co z kolei może ograniczać dolegliwości związane z chemio- i radioterapią czy występowanie powikłań pooperacyjnych. Wsparciem dla organizmu może być specjalne żywienie medyczne. Czym jest ten rodzaj żywności? Jakie ma zalety? Kiedy zacząć je stosować?

  • Nowe wytyczne w sprawie przyjmowania witaminy B6. Jak teraz ją dawkować?

    Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał opinię naukową dotyczącą nowego schematu dawkowania witaminy B6. Badania EFSA wpłynęły na decyzję Zespołu ds. Suplementów Diety, o czym poinformował Główny Inspektorat Sanitarny. Jaka jest obecnie dopuszczalna maksymalna dawka witaminy B6, która może znaleźć się w suplementach diety?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

logo Telemedi

Usługę zdalnej konsultacji z lekarzem świadczy Telemedi.
Regulamin świadczenia usługi dostępny jest tutaj.