Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych
Anna Posmykiewicz

Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

W sezonie jesienno–zimowym zdecydowanie zwiększa się ilość infekcji, choroby układu oddechowego w tym czasie dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. W poradniach podstawowej opieki zdrowotnej jest mnóstwo pacjentów, którzy skarżą się z powodu kataru, bólu gardła oraz kaszlu. Trzeba pamiętać o tym, że kaszel może mieć różny charakter: czasami jest to kaszel wilgotny, produktywny, w przebiegu którego pacjent odpluwa dużą ilość wydzieliny pochodzącej z dróg oddechowych, czasami zaś pacjenci cierpią z powodu kaszlu krtaniowego.

Kaszel krtaniowy – jaki to rodzaj kaszlu? 

Rozpoznanie kaszlu krtaniowego jest bardzo łatwe. Kaszel krtaniowy bowiem to kaszel szczekający, suchy, który jest trudny do opanowania, przypominający szczekanie psa. Uporczywy kaszel krtaniowy może być obecny zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. 

Kaszel krtaniowy u dziecka  zwykle pojawia się w godzinach wczesnoporannych (około godziny 2–4 w nocy). Często zdarza się tak, że dziecko kładzie się spać zupełnie zdrowe, a nad ranem rodziców budzi uporczywy, szczekający kaszel. Niestety bywa także tak, że u dziecka w przebiegu zapalenia krtani, poza szczekającym kaszlem, obecna jest znacznego stopnia duszność wdechowa – wówczas mówi się, że u malucha obserwuje się tzw. zespół krupu. W przebiegu tego zespołu bardzo charakterystyczny jest również tzw. świst krtaniowy, czyli stridor, dziecko może mieć również chrypkę. Zazwyczaj zatem zapalenie krtani i kaszel krtaniowy u dziecka to ostra choroba, która wymaga interwencji lekarskiej. Kaszel krtaniowy może też być obecny u niemowląt – wówczas przebieg zapalenia krtani może być jeszcze cięższy.

Niestety rodzice dzieci, u których dojdzie do rozwoju zapalenia krtani, muszą liczyć się z tym, że choroba ta będzie powtarzać się w podobnym okresie (czyli przeważnie jesienią i zimą) mniej więcej do momentu ukończenia przez dziecko szóstego roku życia. Kaszel krtaniowy u dorosłych zazwyczaj jest mniej nasilony, bardzo często towarzyszy mu także chrypka i ból gardła.

Jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?

Przyczyny kaszlu krtaniowego mogą być następujące:

  • U dzieci najczęstszą przyczyną szczekającego kaszlu są choroby krtani: przede wszystkim jest to zapalenie krtani, któremu może towarzyszyć zespół krupu (inna nazwa to podgłośniowe zapalenie krtani). Jest to choroba wirusowa, która wywoływana jest zazwyczaj przez adenowirusy, wirusy grypy czy też wirusy paragrypy. Czasami zdarza się też, że za rozwój szczekającego kaszlu u dzieci odpowiedzialna jest bakteria Haemophilus influenzae (HiB) – wywołuje ona bakteryjne zapalenie krtani, które obecnie zdarza się rzadko, ponieważ Kalendarz szczepień obejmuje szczepienie przeciwko HiB
  • Kaszel krtaniowy u dorosłych również może mieć związek z zapaleniem krtani, które miewa u nich podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Najczęściej pojawia się on w godzinach porannych. Kaszel krtaniowy rano pojawia się także w sytuacji, kiedy dorosły boryka się z problemem bolącego i podrażnionego gardła w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Zdarza się również, że u ludzi dorosłych w przebiegu infekcji krtani dochodzi do rozwoju infekcji tchawicy – pojawia się wówczas kaszel tchawiczy, który jest kaszlem bardzo uporczywym, który dodatkowo posiada dudniący charakter.

Polecane dla Ciebie

Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy – jak leczyć? Co na kaszel krtaniowy? Są to pytania, które zadają sobie wszyscy pacjenci, których dotknął problem zapalenia krtani. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy pacjent boryka się z problemem szczekającego kaszlu, bardzo ważne jest właściwe nawilżenie powietrza w domu, jak również zapewnienie w pomieszczeniach właściwej temperatury. Zaleca się, aby temperatura nie przekraczała 20 st. C, ważne jest też częste wietrzenie pomieszczeń. Poza tym istotne jest, aby nawilżać śluzówki dróg oddechowych – warto popijać przez cały czas wodę, która będzie likwidowała uczucie suchości w gardle. Domowym sposobem na kaszel krtaniowy może też być picie mleka z masłem i miodem – z jednej strony taka mikstura będzie nawilżała drogi oddechowe, z drugiej zaś strony miód będzie miał działanie przeciwzapalne.

Inhalacja na kaszel krtaniowy także bywa bardzo skuteczna. Domowym sposobem można wykonać ją, siedząc nad miską z gorącą wodą i nakrywając głowę ręcznikiem. Do wody można dodać olejków eterycznych oraz ewentualnie soli – takie postępowanie sprawi, że drogi oddechowe nie tylko będą nawilżane, ale także będzie na nie wywierane działanie przeciwzapalne. Jeśli jesteśmy w posiadaniu nebulizatora, wtedy można wykonać inhalację z roztworu izotonicznej soli fizjologicznej lub soli fizjologicznej z domieszką kwasu hialuronowego – obydwa te preparaty są dostępne bez recepty. 

Pomocny może być także syrop na kaszel krtaniowy. Można kupić go w aptece bez recepty. Jaki preparat wybrać? Przede wszystkim należy kupić syrop na kaszel suchy, bowiem taki preparat będzie tłumił odruch kaszlu. Warto też kupić syrop lub pastylki do ssania zawierające w swym składzie wyciąg z porostu islandzkiego, który będzie nawilżał drogi oddechowe i łagodził uczucie drapania oraz odruch kaszlowy.

Kiedy iść do lekarza ze szczekającym kaszlem?

Szczekający kaszel i zapalenie krtani wymaga pilnej interwencji lekarskiej w przypadku dzieci. Natomiast kiedy pojawiają się u nich objawy zespołu krupu, rodzice powinni wezwać zespół pogotowia ratunkowego, a następnie otworzyć okno, aby pooddychało zimnym powietrzem – powoduje to, ze krtań „ulega rozluźnieniu” i dziecko będzie miało mniejszą duszność. 

W przypadku ludzi dorosłych wizyta u lekarza ze szczekającym kaszlem jest wskazana, jeśli po 3–4 dniach stosowania domowych metod leczenia nie widać poprawy lub też jeśli objawy zaczynają się nasilać. 

Lekarz najprawdopodobniej zleci inhalację z glikokortykosteroidów, chodzi tu o preparat zawierający w swym składzie budezonid i/lub przepisze antybiotyk.

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  2. B. Latkowski, Otolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, PZWL, Warszawa 2004.
  3. K. Niemczyk, D. Jurkiewicz, J. Składzień i in., Otolaryngologia kliniczna, Medipage, Warszawa 2014. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Czym są modulatory homocysteiny? Jak wpływa na zmęczenie i poziom hormonów?

    Homocysteina jest aminokwasem. Nieregulowany poziom tej cząsteczki sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego u ludzi. Suplementy z modulatorami homocysteiny zawierają zazwyczaj witaminę B6, B12, kwas foliowy i betainę (trimetyloglicynę, TMG). Wyniki licznych badań naukowych wskazują, że regularne przyjmowanie przez minimum kilka tygodni modulatorów homocysteiny może przyczynić się do obniżenia nadmiernego poziomu homocysteiny we krwi.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Czy warto brać antyoksydanty w tabletkach, kroplach lub kapsułkach?

    Antyoksydanty w postaci tabletek to suplementy diety zawierające związki, które mogą pomóc w ochronie komórek organizmu przed uszkodzeniami powodowanymi przez wolne rodniki. Niektóre przykłady przeciwutleniaczy, które można znaleźć w postaci tabletek, to witaminy C i E, beta-karoten i selen. Przyjmowanie suplementów antyoksydacyjnych nie jest jednak zasadne w każdej sytuacji. Zawsze zaleca się rozmowę z lekarzem przed przyjęciem jakichkolwiek suplementów diety.

  • Opatrunek podciśnieniowy – jak wygląda leczenie ran?

    Opatrunek podciśnieniowy to doskonały i nowoczesny środek do skutecznego leczenia niektórych przewlekłych trudno gojących się ran. W porównaniu do metod tradycyjnych wyraźnie skraca czas terapii i pozwala uzyskać lepsze efekty czynnościowe. Znacznie poprawia zatem zadowolenie pacjenta. Opatrunek wymaga zastosowania ujemnego ciśnienia, które uzyskuje się dzięki specjalnej pompie. W przypadku ran trudno gojących się warto rozważyć jego użycie. W jakich przypadkach korzystne będzie zastosowanie opatrunku podciśnieniowego?

  • Leki biologiczne – czym są? Czy są skuteczne w leczeniu AZS i łuszczycy?

    Leki biologiczne to skomplikowane leki produkowane na bazie substancji pochodzenia biologicznego, takich jak białka, hormony czy przeciwciała. Są one stosowane w leczeniu różnych chorób, w tym chorób autoimmunologicznych, nowotworowych czy zapalnych, ale ich produkcja jest bardziej skomplikowana i kosztowna niż w przypadku typowych leków syntetycznych. W Polsce leki biologiczne są pod pewnymi warunkami refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, niemniej ich cena może być zbyt wysoka dla pacjentów nieobjętych systemem refundacji. Czym są leki biologiczne? W leczeniu których chorób można je stosować?

  • Skuteczność działania probiotyków – forma płynna doskonałą alternatywą dla kapsułek

    Pacjenci mają zróżnicowane upodobania co do formy przyjmowanych leków czy suplementów diety. Jedni wolą tabletki, a inni preferują formę płynną. Często nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że forma produktu to nie tylko kwestia wygody stosowania. Dla naszego zdrowia powinno się brać pod uwagę przede wszystkim określone właściwości funkcjonalne, jak np. większa przyswajalność czy skuteczność. Przecież najistotniejszym aspektem stosowania danego produktu – oprócz jego formy, walorów smakowych i zapachowych – powinna być głównie skuteczność jego działania.

  • Semaglutyd – czy pomaga schudnąć? Zagrożenia, skutki uboczne stosowania bez wskazania

    Semaglutyd to lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2. Jest agonistą receptora glukagonopodobnego peptydu-1 (GLP-1), który pomaga regulować poziom cukru we krwi poprzez zwiększanie wydzielania insuliny i zmniejszanie wydzielania glukagonu. Zwykle podaje się go raz w tygodniu w postaci zastrzyku. Od pewnego czasu Internet zalewa fala zapytań dotyczących leku na odchudzanie bez recepty, którego głównym składnikiem jest właśnie semaglutyd. Czy jego stosowanie jest bezpieczne, jeśli jedynym celem jest redukcja wagi, a nie kontrola cukrzycy?

  • Jakie właściwości ma chlorofil do picia? Działanie, przeciwwskazania

    Zielona barwa liści wynika z obecności w nich chlorofilu – głównego barwnika fotosyntetycznego. Doniesienia o tradycyjnych leczniczych zastosowaniach chlorofilu w alternatywnych formach medycyny znane są już od wieków. Co więcej, chlorofil cieszy się dużym zainteresowaniem również we współczesnej medycynie. Jakie właściwości i działanie ma chlorofil? Kto może, a kto nie powinien po niego sięgać?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij