Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych
Maciej Toczek

Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?

  1. Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?
  2. Kaszel krtaniowy – jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?
  3. Jak wyleczyć kaszel krtaniowy? Czy da się go wyciszyć?
  4. Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?

Kaszel krtaniowy jest bardzo charakterystycznym rodzajem kaszlu. Gdy dziecko choruje na zapalenie krtani, możliwe jest usłyszenie typowego dźwięku, określanego jako kaszel „szczekający” lub „foczy”.

W przypadku jego pojawienia się dziecko prezentuje z reguły również inne objawy infekcji dróg oddechowych, takie jak katar, chrypka czy stan podgorączkowy lub gorączka. W wielu przypadkach zapalenie krtani przebiega z dusznością u dziecka spowodowaną obrzękiem wspomnianego narządu. Kaszel krtaniowy pojawia się najczęściej w nocy i w godzinach późnowieczornych. Zazwyczaj obserwuje się go w sezonie infekcyjnym, a więc w okresie jesienno-zimowym.

SYROPY NA KASZEL DLA DZIECKA

PREPARATY NA KATAR DLA DZIECKA

PROBIOTYKI DLA DZIECKA

Kaszel krtaniowy – jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?

Pojawienie się szczekającego kaszlu związane jest przede wszystkim z nieprawidłowością w obrębie samej krtani. W przypadku ostrego podgłośniowego zapalenia krtani przyczyną kaszlu jest stan zapalny krtani i towarzyszący jej obrzęk powodujący zwężenie jej światła, a tym samym wystąpienie wspomnianych objawów. W takiej sytuacji pojawia się również duszność wdechowa oraz charakterystyczny świst określany jako stridor. Dziecko ma także trudności z nabraniem powietrza przy jednoczesnym bezproblemowym wydechu. Przyczyną występującego stanu zapalnego w znacznej większości przypadków są wirusy oddechowe, takie jak adenowirusy, wirus RSV, wirusy paragrypy czy metapneumowirusy.

Nasilenie symptomów towarzyszących zapaleniu krtani jest różne i może objawiać się zarówno sporadycznym kaszlem, jak i pełnowymiarową chorobą z silnie wyrażoną dusznością wymagającą niekiedy hospitalizacji i pilnej interwencji lekarskiej.

Powiązane produkty

Jak wyleczyć kaszel krtaniowy? Czy da się go wyciszyć?

Podstawą leczenia kaszlu krtaniowego towarzyszącego ostremu zapaleniu krtani jest zastosowanie inhalacji z glikokortykosteroidów. W przypadku wystąpienia nagłej duszności stosuje się duże dawki sterydów, najczęściej co 12 godzin. Po ich zastosowaniu i uspokojeniu dziecka bardzo często obserwuje się szybką poprawę stanu ogólnego pacjenta i wyciszenie prezentowanych objawów. Niekiedy jednak, szczególnie przy mocno wyrażonej duszności, konieczna jest intensyfikacja leczenia.

W takiej sytuacji lekarze w warunkach szpitalnych mają możliwość zastosowania inhalacji z adrenaliny, która szybko powoduje rozkurcz krtani, a także ze sterydów podawanych systemowo, a więc dożylnie, domięśniowo lub w postaci preparatów doustnych. Leczenie takie możliwe jest jednak tylko i wyłącznie w warunkach szpitalnych w sytuacji braku reakcji na początkowo zastosowane leczenie z użyciem sterydów wziewnych.

Dziecko - skąd się bierze kaszel krtaniowy?
W przypadku podgłośniowego zapalenia krtani bardzo ważne jest również odpowiednie nawodnienie dziecka,
a także wykonywanie inhalacji z soli fizjologicznej mających na celu nawilżenie dróg oddechowych maluszka.

Jeśli u dziecka wystąpi nagła duszność w warunkach domowych, należy przede wszystkim zachować spokój. Z uwagi na fakt, że zapalenie krtani występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, należy otworzyć okna w pokoju lub umieścić dziecko obok otwartej lodówki, gdyż zimne powietrze w naturalny sposób złagodzi chwilowo stan zapalny w drogach oddechowych. W przypadku obserwowania u dziecka duszności konieczne jest jak najszybsze udanie się do izby przyjęć lub do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy

W przypadku miernie nasilonego kaszlu krtaniowego bez towarzyszącej duszności należy przede wszystkim nawilżać drogi oddechowe dziecka. W tym celu najlepiej zastosować inhalacje z soli fizjologicznej.

Należy pamiętać, że wszystkie preparaty zawierające w swoim składzie sól o wyższej procentowości, np. 2,2% lub 3%, nie są solami fizjologicznymi, a solami hipertonicznymi i mają za zadanie prowokację kaszlu np. w przypadku konieczności wykrztuszenia zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny.

Postępowanie takie jest niewskazane w przypadku kaszlu krtaniowego i może doprowadzić do nasilenia dolegliwości prezentowanych przez dziecko. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie nawodnienie dziecka, co także zmniejszy intensywność kaszlu. Jeśli pojawią się bardziej wyrażone symptomy, postępowanie objawowe może być niewystarczające i konieczne może być zastosowanie leków dostępnych jedynie na receptę, gdyż domowe sposoby na kaszel krtaniowy u dziecka mogą okazać się nieskuteczne.

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  2. B. Latkowski, Otolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, PZWL, Warszawa 2004.
  3. K. Niemczyk, D. Jurkiewicz, J. Składzień i in., Otolaryngologia kliniczna, Medipage, Warszawa 2014.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Hormonalna terapia zastępcza (HTZ) – co to jest? Skutki uboczne

    Menopauza jest jednym z przełomowych etapów w życiu kobiety. Charakterystyczne dla tego okresu jest pojawienie się wczesnych łagodnych objawów oraz tych bardziej poważnych, mogących skutkować zmianami w funkcjonowaniu układu krwionośnego, nerwowego oraz kostnego. Jednym ze sposobów spokojnego przejścia przez okres menopauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ). Jakie są najlepsze metody hormonalnej terapii zastępczej? Czy HTZ może powodować tycie oraz czy terapia może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka piersi? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • SPF i PPD – co określają te współczynniki? Jak prawidłowo stosować kremy z filtrami przeciwsłonecznymi?

    Latem powinniśmy korzystać z preparatów zawierających filtry UV, które chronią przed oparzeniami słonecznymi, zapobiegają wczesnym oznakom starzenia się i zmniejszają ryzyko zachorowania na raka skóry. Jak one właściwie działają? Jak wybrać odpowiedni filtr przeciwsłoneczny? Co oznaczają symbole na etykietach?

  • Smart drugs – jak działają? Czy nootropy są bezpieczne?

    Ostatnio coraz głośniej o tzw. smart drugs. Są to leki nootropowe, stanowiące grupę niejednorodnych substancji pobudzających ośrodkowy układ nerwowy. Są one stosowane w leczeniu takich zaburzeń i chorób, jak ADHD, narkolepsja czy otępienie. Dzięki temu, że nootropy poprawiają zdolności poznawcze, m.in. pamięć i koncentrację, coraz więcej osób zaczęło stosować je bez wskazań medycznych. Czy to bezpieczna praktyka?

  • Zasady refundacji pieluchomajtek – aktualne wytyczne

    Nietrzymanie moczu lub kału dotyka wielu chorych, głównie osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz chorobami nowotworowymi. Opieka nad pacjentem z tymi dolegliwościami generuje wysokie koszty. Dlatego warto znać zasady refundacji pieluchomajtek i innych wyrobów chłonnych: komu przysługuje, jak pozyskać zlecenie i gdzie je zrealizować. W artykule przedstawiamy najnowsze wytyczne.

  • Kolagen na stawy dla sportowców – jak wybrać najlepszy?

    Kolagen to białko budulcowe organizmu. Odgrywa ważną rolę w kontekście zdrowia naszych stawów. Sportowcy odbywający regularne i nierzadko niezwykle intensywne treningi powinni dbać o odpowiednią suplementację wspierającą regenerację organizmu. Kolagen jest jednym ze składników, które warto włączyć do regularnego spożycia. Jak działa kolagen na stawy? Ile kolagenu przyjmować, by wzmocnić stawy? Po jakim czasie suplementacji sportowcy zauważają wymierne efekty? Odpowiadamy!

  • Dlaczego warto się szczepić?

    Szczepienia są jednym z najważniejszych osiągnięć medycyny, które przyczyniły się do znacznego zmniejszenia liczby zachorowań i zgonów spowodowanych chorobami zakaźnymi. W dobie rozwijających się teorii spiskowych i dezinformacji warto zrozumieć, czym są szczepienia, jak działają i dlaczego są niezbędne dla zdrowia.

  • Problemy z żołądkiem a substancje naturalne. Dowody naukowe i innowacyjne podejście lecznicze

    Prawie każdemu z nas przynajmniej raz w życiu zdarzyło się doświadczyć niestrawności czy refluksu żołądkowo-przełykowego, charakteryzujących się bólem brzucha, trudnościami w trawieniu czy pieczeniem za mostkiem. Dwoma organami, których powyższy problem dotyczy w największym stopniu, są przełyk i żołądek.

  • INR testy do kontroli krzepliwości krwi – jak je wykonać? Cena, refundacja

    W styczniu 2024 roku wprowadzono do wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie aparaty i paski testowe do przeprowadzania testów diagnostycznych INR/PT. Wyroby te podlegają refundacji w przypadku pacjentów leczonych lekami przeciwzakrzepowymi z grupy antagonistów witaminy K oraz spełniających określone w rozporządzeniu kryteria. Testy INR do wykonania w warunkach domowych pozwalają w łatwy i szybki sposób monitorować terapię antykoagulantami takimi jak acenokumarol i warfaryna, co pozwala kontrolować prawidłowy zakres terapeutyczny dla pacjenta.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl