Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych
Krtaniowy kaszel, towarzyszący ostremu zapaleniu krtani, jest jednym z najbardziej charakterystycznych rodzajów kaszlu. W przypadku jego wystąpienia konieczny może być pilny kontakt z lekarzem, niekiedy również w ramach szpitalnego oddziału ratunkowego. Jak rozpoznać kaszel krtaniowy oraz jak wygląda jego leczenie?
- Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?
- Kaszel krtaniowy – jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?
- Jak wyleczyć kaszel krtaniowy? Czy da się go wyciszyć?
- Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy
Kaszel krtaniowy – jak go rozpoznać?
Kaszel krtaniowy jest bardzo charakterystycznym rodzajem kaszlu. Gdy dziecko choruje na zapalenie krtani, możliwe jest usłyszenie typowego dźwięku, określanego jako kaszel „szczekający” lub „foczy”.
W przypadku jego pojawienia się dziecko prezentuje z reguły również inne objawy infekcji dróg oddechowych, takie jak katar, chrypka czy stan podgorączkowy lub gorączka. W wielu przypadkach zapalenie krtani przebiega z dusznością u dziecka spowodowaną obrzękiem wspomnianego narządu. Kaszel krtaniowy pojawia się najczęściej w nocy i w godzinach późnowieczornych. Zazwyczaj obserwuje się go w sezonie infekcyjnym, a więc w okresie jesienno-zimowym.
Kaszel krtaniowy – jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?
Pojawienie się szczekającego kaszlu związane jest przede wszystkim z nieprawidłowością w obrębie samej krtani. W przypadku ostrego podgłośniowego zapalenia krtani przyczyną kaszlu jest stan zapalny krtani i towarzyszący jej obrzęk powodujący zwężenie jej światła, a tym samym wystąpienie wspomnianych objawów. W takiej sytuacji pojawia się również duszność wdechowa oraz charakterystyczny świst określany jako stridor. Dziecko ma także trudności z nabraniem powietrza przy jednoczesnym bezproblemowym wydechu. Przyczyną występującego stanu zapalnego w znacznej większości przypadków są wirusy oddechowe, takie jak adenowirusy, wirus RSV, wirusy paragrypy czy metapneumowirusy.
Jak wyleczyć kaszel krtaniowy? Czy da się go wyciszyć?
Podstawą leczenia kaszlu krtaniowego towarzyszącego ostremu zapaleniu krtani jest zastosowanie inhalacji z glikokortykosteroidów. W przypadku wystąpienia nagłej duszności stosuje się duże dawki sterydów, najczęściej co 12 godzin. Po ich zastosowaniu i uspokojeniu dziecka bardzo często obserwuje się szybką poprawę stanu ogólnego pacjenta i wyciszenie prezentowanych objawów. Niekiedy jednak, szczególnie przy mocno wyrażonej duszności, konieczna jest intensyfikacja leczenia.
W takiej sytuacji lekarze w warunkach szpitalnych mają możliwość zastosowania inhalacji z adrenaliny, która szybko powoduje rozkurcz krtani, a także ze sterydów podawanych systemowo, a więc dożylnie, domięśniowo lub w postaci preparatów doustnych. Leczenie takie możliwe jest jednak tylko i wyłącznie w warunkach szpitalnych w sytuacji braku reakcji na początkowo zastosowane leczenie z użyciem sterydów wziewnych.
Jeśli u dziecka wystąpi nagła duszność w warunkach domowych, należy przede wszystkim zachować spokój. Z uwagi na fakt, że zapalenie krtani występuje najczęściej w okresie jesienno-zimowym, należy otworzyć okna w pokoju lub umieścić dziecko obok otwartej lodówki, gdyż zimne powietrze w naturalny sposób złagodzi chwilowo stan zapalny w drogach oddechowych. W przypadku obserwowania u dziecka duszności konieczne jest jak najszybsze udanie się do izby przyjęć lub do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy
W przypadku miernie nasilonego kaszlu krtaniowego bez towarzyszącej duszności należy przede wszystkim nawilżać drogi oddechowe dziecka. W tym celu najlepiej zastosować inhalacje z soli fizjologicznej.
Postępowanie takie jest niewskazane w przypadku kaszlu krtaniowego i może doprowadzić do nasilenia dolegliwości prezentowanych przez dziecko. Dodatkowo konieczne jest odpowiednie nawodnienie dziecka, co także zmniejszy intensywność kaszlu. Jeśli pojawią się bardziej wyrażone symptomy, postępowanie objawowe może być niewystarczające i konieczne może być zastosowanie leków dostępnych jedynie na receptę, gdyż domowe sposoby na kaszel krtaniowy u dziecka mogą okazać się nieskuteczne.