Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych
Anna Posmykiewicz

Kaszel krtaniowy – objawy i leczenie szczekającego kaszlu u dzieci i dorosłych

Kaszel krtaniowy, nazywany też kaszlem szczekającym, to charakterystyczny, uporczywy rodzaj kaszlu towarzyszący najczęściej zapaleniu krtani. Częściej pojawia się u dzieci niż u dorosłych, zazwyczaj w nocy oraz rano. Bywa, że towarzyszą mu duszności oraz świst wdechowy. Sprawdź, jakie są przyczyny kaszlu krtaniowego i jak wygląda leczenie.

W sezonie jesienno–zimowym zdecydowanie zwiększa się ilość infekcji, choroby układu oddechowego w tym czasie dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. W poradniach podstawowej opieki zdrowotnej jest mnóstwo pacjentów, którzy skarżą się z powodu kataru, bólu gardła oraz kaszlu. Trzeba pamiętać o tym, że kaszel może mieć różny charakter: czasami jest to kaszel wilgotny, produktywny, w przebiegu którego pacjent odpluwa dużą ilość wydzieliny pochodzącej z dróg oddechowych, czasami zaś pacjenci cierpią z powodu kaszlu krtaniowego.

Kaszel krtaniowy – jaki to rodzaj kaszlu? 

Rozpoznanie kaszlu krtaniowego jest bardzo łatwe. Kaszel krtaniowy bowiem to kaszel szczekający, suchy, który jest trudny do opanowania, przypominający szczekanie psa. Uporczywy kaszel krtaniowy może być obecny zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pacjentów. 

Kaszel krtaniowy u dziecka  zwykle pojawia się w godzinach wczesnoporannych (około godziny 2–4 w nocy). Często zdarza się tak, że dziecko kładzie się spać zupełnie zdrowe, a nad ranem rodziców budzi uporczywy, szczekający kaszel. Niestety bywa także tak, że u dziecka w przebiegu zapalenia krtani, poza szczekającym kaszlem, obecna jest znacznego stopnia duszność wdechowa – wówczas mówi się, że u malucha obserwuje się tzw. zespół krupu. W przebiegu tego zespołu bardzo charakterystyczny jest również tzw. świst krtaniowy, czyli stridor, dziecko może mieć również chrypkę. Zazwyczaj zatem zapalenie krtani i kaszel krtaniowy u dziecka to ostra choroba, która wymaga interwencji lekarskiej. Kaszel krtaniowy może też być obecny u niemowląt – wówczas przebieg zapalenia krtani może być jeszcze cięższy.

Niestety rodzice dzieci, u których dojdzie do rozwoju zapalenia krtani, muszą liczyć się z tym, że choroba ta będzie powtarzać się w podobnym okresie (czyli przeważnie jesienią i zimą) mniej więcej do momentu ukończenia przez dziecko szóstego roku życia. Kaszel krtaniowy u dorosłych zazwyczaj jest mniej nasilony, bardzo często towarzyszy mu także chrypka i ból gardła.

Jakie mogą być przyczyny szczekającego kaszlu?

Przyczyny kaszlu krtaniowego mogą być następujące:

  • U dzieci najczęstszą przyczyną szczekającego kaszlu są choroby krtani: przede wszystkim jest to zapalenie krtani, któremu może towarzyszyć zespół krupu (inna nazwa to podgłośniowe zapalenie krtani). Jest to choroba wirusowa, która wywoływana jest zazwyczaj przez adenowirusy, wirusy grypy czy też wirusy paragrypy. Czasami zdarza się też, że za rozwój szczekającego kaszlu u dzieci odpowiedzialna jest bakteria Haemophilus influenzae (HiB) – wywołuje ona bakteryjne zapalenie krtani, które obecnie zdarza się rzadko, ponieważ Kalendarz szczepień obejmuje szczepienie przeciwko HiB
  • Kaszel krtaniowy u dorosłych również może mieć związek z zapaleniem krtani, które miewa u nich podłoże zarówno wirusowe, jak i bakteryjne. Najczęściej pojawia się on w godzinach porannych. Kaszel krtaniowy rano pojawia się także w sytuacji, kiedy dorosły boryka się z problemem bolącego i podrażnionego gardła w przebiegu infekcji górnych dróg oddechowych. Zdarza się również, że u ludzi dorosłych w przebiegu infekcji krtani dochodzi do rozwoju infekcji tchawicy – pojawia się wówczas kaszel tchawiczy, który jest kaszlem bardzo uporczywym, który dodatkowo posiada dudniący charakter.

Powiązane produkty

Domowe sposoby i leki bez recepty na kaszel krtaniowy

Kaszel krtaniowy – jak leczyć? Co na kaszel krtaniowy? Są to pytania, które zadają sobie wszyscy pacjenci, których dotknął problem zapalenia krtani. Przede wszystkim w sytuacji, kiedy pacjent boryka się z problemem szczekającego kaszlu, bardzo ważne jest właściwe nawilżenie powietrza w domu, jak również zapewnienie w pomieszczeniach właściwej temperatury. Zaleca się, aby temperatura nie przekraczała 20 st. C, ważne jest też częste wietrzenie pomieszczeń. Poza tym istotne jest, aby nawilżać śluzówki dróg oddechowych – warto popijać przez cały czas wodę, która będzie likwidowała uczucie suchości w gardle. Domowym sposobem na kaszel krtaniowy może też być picie mleka z masłem i miodem – z jednej strony taka mikstura będzie nawilżała drogi oddechowe, z drugiej zaś strony miód będzie miał działanie przeciwzapalne.

Inhalacja na kaszel krtaniowy także bywa bardzo skuteczna. Domowym sposobem można wykonać ją, siedząc nad miską z gorącą wodą i nakrywając głowę ręcznikiem. Do wody można dodać olejków eterycznych oraz ewentualnie soli – takie postępowanie sprawi, że drogi oddechowe nie tylko będą nawilżane, ale także będzie na nie wywierane działanie przeciwzapalne. Jeśli jesteśmy w posiadaniu nebulizatora, wtedy można wykonać inhalację z roztworu izotonicznej soli fizjologicznej lub soli fizjologicznej z domieszką kwasu hialuronowego – obydwa te preparaty są dostępne bez recepty. 

Pomocny może być także syrop na kaszel krtaniowy. Można kupić go w aptece bez recepty. Jaki preparat wybrać? Przede wszystkim należy kupić syrop na kaszel suchy, bowiem taki preparat będzie tłumił odruch kaszlu. Warto też kupić syrop lub pastylki do ssania zawierające w swym składzie wyciąg z porostu islandzkiego, który będzie nawilżał drogi oddechowe i łagodził uczucie drapania oraz odruch kaszlowy.

Kiedy iść do lekarza ze szczekającym kaszlem?

Szczekający kaszel i zapalenie krtani wymaga pilnej interwencji lekarskiej w przypadku dzieci. Natomiast kiedy pojawiają się u nich objawy zespołu krupu, rodzice powinni wezwać zespół pogotowia ratunkowego, a następnie otworzyć okno, aby pooddychało zimnym powietrzem – powoduje to, ze krtań „ulega rozluźnieniu” i dziecko będzie miało mniejszą duszność. 

W przypadku ludzi dorosłych wizyta u lekarza ze szczekającym kaszlem jest wskazana, jeśli po 3–4 dniach stosowania domowych metod leczenia nie widać poprawy lub też jeśli objawy zaczynają się nasilać. 

Lekarz najprawdopodobniej zleci inhalację z glikokortykosteroidów, chodzi tu o preparat zawierający w swym składzie budezonid i/lub przepisze antybiotyk.

  1. A. Szczeklik, P. Gajewski (red.), Interna Szczeklika. Podręcznik chorób wewnętrznych 2019, Medycyna Praktyczna, Kraków 2019.
  2. B. Latkowski, Otolaryngologia. Podręcznik dla studentów medycyny i stomatologii, PZWL, Warszawa 2004.
  3. K. Niemczyk, D. Jurkiewicz, J. Składzień i in., Otolaryngologia kliniczna, Medipage, Warszawa 2014. 

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Jak dawkować melatoninę na sen? Czy pomaga zasnąć?

    Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Lukrecja – co to za roślina? Właściwości, działanie, przeciwwskazania

    Któż z nas chociaż jeden raz w życiu nie zetknął się z niezwykłymi, czarnymi cukierkami o ślimakowatym kształcie? Ponoć albo się je kocha, albo nienawidzi. Charakterystyczny kolor i smak słodycze te zawdzięczają zawartości ekstraktu z lukrecji – rośliny, nad której bogactwem zastosowań warto się pochylić. Czym zatem jest lukrecja, jakie ma właściwości i jaki może mieć wpływ na nasze zdrowie?

  • Czym jest i jak działa żeń-szeń? Zastosowanie i przeciwwskazania do stosowania Panax ginseng

    Żeń-szeń, nazywany również ginsengiem lub wszechlekiem, jest jednym z najlepiej opisanych adaptogenów. Według medycyny chińskiej powinno się go stosować jedynie w miesiącach zimowych. Żeń-szeń może wpływać na poprawę funkcji kognitywnych (poznawczych), poprawia samopoczucie i pamięć, łagodzi stres oraz działa korzystnie na skórę i potencję seksualną. Na rynku można kupić wiele preparatów z żeń-szeniem, zarówno w formie tabletek czy kapsułek, jak i płynnych ekstraktów. Który preparat z żeń-szeniem wybrać, jaka jest dzienna zalecana dawka tego adaptogenu oraz w jakiej porze dnia należy zażywać ten suplement? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cytrynian magnezu, zwykły magnez, a może magnez z witaminą B6 – który wybrać?

    W aptekach i sklepach z suplementami dostępnych jest kilka form magnezu. Jedne preparaty występują w postaci magnezu z witaminą B6, inne określane są mianem cytrynianu magnezu (także w wersji z pirydoksyną), a jeszcze inne oferowane są w formie samego magnezu. Magnez można kupić zarówno w formie tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem do rozpuszczania w wodzie, jak i w postaci płynu czy żelek. Czym różnią się poszczególne suplementy, które połączenie jest najskuteczniejsze i najlepiej przyswajalne oraz dlaczego magnezu nie wolno łączyć z preparatami zawierającymi żelazo i wapń? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Co to jest cholekalcyferol – czyli jak powstaje witamina D w kapsułkach?

    Cholekalcyferol jest formą witaminy D3, która jest niezbędna do utrzymania zdrowego układu kostnego i zdrowia skóry. Może być syntetyzowana przez skórę pod wpływem promieni UVB lub przyjmowana w formie suplementów diety. Ułatwia wchłanianie wapnia i fosforu, umożliwiając m.in. prawidłowy rozwój kości i zębów.

  • Jad pszczeli – jakie ma właściwości lecznicze?

    Jad wytwarzany przez pszczoły miodne (Apis mellifera) to bezwonna, bezbarwna, gorzka ciecz, zawierająca mieszaninę różnych aktywnych substancji, takich jak peptydy, białka o właściwościach enzymatycznych czy biogenne aminy. Mimo że jest toksyną, która może prowadzić do wystąpienia reakcji alergicznej, to posiada także liczne właściwości prozdrowotne. Jakie są wyniki badań dotyczących jadu pszczelego?

  • Suplementacja przy insulinooporności

    Insulinooporność jest zaburzeniem metabolizmu, które może zamienić się w poważną chorobę, która obecnie może dotyczyć nawet 2 milionów Polaków. Przyczynia się do tego przede wszystkim siedzący tryb życia, przetworzona, wysokoenergetyczna żywność, a także przewlekły stres wpływający na nasze zachowania żywieniowe – „zajadanie” problemów. Insulinooporność nie musi być leczona, niemniej jeśli na czas nie zareagujemy zmianą dotychczasowego stylu życia, może przerodzić się w pełnoobjawowe schorzenie – cukrzycę. Cennym elementem uzupełniającym dietoterapię może być racjonalna, przemyślana suplementacja. Jakie składniki szczególnie wspierają zdrowie metaboliczne?

  • Suplementacja w Hashimoto – jak wpływają na to nutraceutyki?

    Hashimoto, a raczej autoimmunologiczne zapalenie tarczycy, jest coraz powszechniej diagnozowanym schorzeniem. Mówimy o nim wtedy, gdy nasz układ odpornościowy atakuje tarczycę. W chorobie tej może dojść zarówno do podwyższonej czynności gruczołu, jak i normalnej lub obniżonej czynności. Hashimoto dotyka znacznie częściej kobiety niż mężczyzn. Wsparciem działania tarczycy, jak i całej terapii, może być racjonalna suplementacja w oparciu o składniki, których skuteczność potwierdzają wyniki badań naukowych.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij