Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) u niemowląt i dzieci – przyczyny, objawy i leczenie
Krup wirusowy (podgłośniowe zapalenie krtani) to jedna z chorób górnych dróg oddechowych u dzieci, która jest przenoszona drogą kropelkową. Jej przebieg jest zwykle łagodny, lecz nasilające się objawy czy brak poprawy w leczeniu są podstawą do hospitalizacji. Co wywołuje podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci i jakie symptomy mu towarzyszą? W jaki sposób leczy się krup wirusowy u dziecka?
Podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci, inaczej nazywane krupem wirusowym, wywoływane jest głównie przez wirusy. Najczęściej występuje u dzieci poniżej 6. roku życia. Zazwyczaj objawy krupu takie jak szczekający kaszel, świst krtaniowy (stridor), chrypka i duszność pojawiają się nagle, częściej w nocy lub nad ranem. Choć zdecydowana większość dzieci z podgłośniowym zapaleniem krtani ma łagodne objawy, to u niewielkiej części może wystąpić duża duszność prowadząca do niewydolności oddechowej wymagającej pilnej hospitalizacji.
Podgłośniowe zapalenie krtani (krup wirusowy) – co to za choroba i jakie są jej przyczyny?
Podgłośniowe zapalenie krtani, nazywane też krupem wirusowym, występuje najczęściej u dzieci w wieku do 6. roku życia i zazwyczaj ma łagodny przebieg. Jest to choroba wirusowa i może być powodowana przez: wirus syncytialny (ang. respiratory syncytial virus, RSV), wirusy paragrypy, grypy i adenowirusy. Zakażenie wirusowe powoduje powstanie stanu zapalnego okolicy podgłośniowej krtani, co prowadzi do zwężenia jej światła i utrudnionego przepływu powietrza. Kompensując utrudnione oddychanie, dzieci zaczynają szybciej i głębiej oddychać, pojawiają się stridor (świst krtaniowy) oraz szczekający kaszel.
Czy krup wirusowy u dzieci jest groźny?
Choć w większości przypadków podgłośniowe zapalenie krtani u dzieci ma łagodny przebieg, to może się zdarzyć, że wystąpią objawy, które będą wymagały leczenia w warunkach szpitalnych. Wskazaniami do hospitalizacji dziecka z objawami krupu wirusowego są: nasilające się cechy duszności lub brak ich ustępowania po zastosowanym leczeniu, wiek dziecka poniżej 6. miesiąca życia, zaburzenia oddychania i świadomości, podejrzenie zapalenia nagłośni czy zły stan ogólny dziecka.
Objawy podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci
Objawy podgłośniowego zaplenia krtani rozwijają się szybko i często są poprzedzone symptomami infekcji górnych dróg oddechowych takimi jak katar, kaszel lub stan podgorączkowy. Pierwsze przejawy krupu wirusowego oraz nasilające się oznaki występują najczęściej w nocy oraz nad ranem.
Do typowych objawów podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci zaliczamy:
• szczekający kaszel – bywa bardzo męczący,
• stridor (świst krtaniowy) – występuje podczas wdechu na skutek obrzęku i zwężonego światła podgłośnowej okolicy krtani,
• chrypkę,
• objawy duszności: wciąganie międzyżebrzy, przyspieszony oddech, bladość, niepokój,
• stan podgorączkowy.
Jak wygląda rozpoznanie i leczenie krupu dziecięcego?
Rozpoznanie podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci stawia się na podstawie typowych oznak takich jak szczekający kaszel, stridor, a także występowania cech duszności. Objawy krupu wirusowego należy różnicować z zapaleniem nagłośni, ostrym zapaleniem krtani, obrzękiem naczynioruchowym, reakcją alergiczną, obecnością ciała obcego w drogach oddechowych lub przełyku, poparzeniem termicznym bądź chemicznym dróg oddechowych, a także ropniem okołomigdałkowym.
Według aktualnych wytycznych w przypadku umiarkowanego i ciężkiego przebiegu podgłośniowego zapalenia krtani u dzieci można wykonać inhalację z adrenaliny, która zmniejsza obrzęk dróg oddechowych ułatwiając oddychanie. Należy jednak pamiętać, że epinefryna (adrenalina) działa około 2 godziny, po tym czasie objawy mogą nawrócić, dlatego można ją stosować tylko pod nadzorem lekarza i niezbędna jest obserwacja dziecka przez co najmniej 4 godziny po inhalacji. Inhalacji z adrenaliny nie wolno stosować u dzieci z wadami serca (np. tetralogii Fallota).
Jeśli saturacja krwi u dziecka z krupem jest poniżej 92%, stosuje się tlenoterapię.
Zalecenia dla rodziców przy podgłośniowym zapaleniu krtani u dziecka
Większość dzieci z podgłośniowym zapaleniem krtani prezentuje łagodne objawy choroby i może być leczona w domu. Oto kilka wskazówek dla rodziców:
- jeśli występuje gorączka, należy podać leki przeciwgorączkowe dla dzieci (paracetamol, ibuprofen) w dawce odpowiedniej dla wagi i wieku,
- ważne jest odpowiednie nawodnienie dziecka, niemowlęta należy często przystawiać do piersi,
- u dziecka z objawami krupu nie jest zalecane stosowanie leków przeciwkaszlowych, wykrztuśnych czy uspakajających,
- chłodniejsze powietrze może zmniejszać nasilenie objawów krupu,
- płacz, wysiłek i niepokój dziecka nasilają objawy duszności i kaszel, dlatego należy zapewnić komfort psychiczny choremu dziecku.