Domowe sposoby na kaszel u dziecka
Julia Krupińska

Domowe sposoby na kaszel u dziecka

Domowe sposoby sprawdzą się, gdy przyczyną kaszlu jest drobna infekcja, na przykład, kiedy pojawia się kaszel bez towarzyszącej mu gorączki, najpierw suchy, a po kilku dniach mokry. Wtedy z pomocą przychodzi cały arsenał naturalnych metod łagodzenia kaszlu u dzieci.

W wielu przypadkach kaszel jest objawem przeziębienia, czyli powszechnie występującej, zwłaszcza w okresie zimowym, infekcji wirusowej. Leczenie ukierunkowujemy przede wszystkim na rozrzedzanie wydzieliny oraz ułatwianie odkrztuszania. Zarówno przy kaszlu mokrym, jak i suchym musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz nawilżaniu powietrza w domu.

Rodzaje kaszlu i jego przyczyny

Kaszel niepokoi rodziców i zawsze wymaga czujności. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja lekarska, należy udać się do pediatry, kiedy:

  • występuje tzw. kaszel szczekający, niekiedy towarzyszą mu świsty oraz trudności w oddychaniu – u młodszych dzieci często to oznaka zapalenia krtani,
  • pojawia się kaszel trwający nieprzerwanie 30-60 sekund, nasilony do tego stopnia, że dziecko nie jest w stanie go przerwać – trudno mu również złapać oddech, twarz staje się czerwona, a po zakończeniu ataku widać zmęczenie; przyczyną może okazać się krztusiec (koklusz),
  • kaszel pojawia się u bardzo małych dzieci: nagły, bez gorączki, bez infekcji, kataru, połączony z trudnością w oddychaniu – oznacza to, że do dróg oddechowych dostało się ciało obce; stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej,
  • występuje suchy kaszel nasilający się w nocy, często powtarzający się, może sugerować przewlekłe zapalenie gardła i przewodów nosowych.

Domowe metody przy walce z kaszlem u dziecka

Inhalacje na kaszel

To popularna domowa forma walki z kaszlem. Inhalacja rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. U starszych dzieci stosujemy gorącą wodę z solą morską, uefektywniając jej działanie przez dodanie np. kwiatu rumianku lub kilku kropli olejku z drzewa herbacianego. Następnie umożliwiamy wdychanie pary z bezpiecznej odległości.

W przypadku najmłodszych, nawet niemowląt używamy specjalnych nebulizatorów i preparatów do inhalacji (sól fizjologiczna czy roztwór soli hipertonicznej).

Musimy wziąć pod uwagę, że zimne inhalacje niekiedy wywołują u dzieci efekt odwrotny, nasilając kaszel.

Okłady na klatkę piersiową

Warto sięgnąć po sposoby naszych babć – tradycyjne okłady na klatkę piersiową. Jednym z nich jest kompres z ziemniaków, którego skuteczność wynika ze zwiększenia ukrwienia oraz ułatwiania odkrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych. W tym celu musimy uprzednio ugniecione, ugotowane ziemniaki w mundurkach ułożyć na ścierce, zwinąć i zalepić plastrem tak, by nie wypadły.

Następnie sprawdzamy temperaturę okładu na swojej skórze, trzymając go przez około minutę. Owijamy kompresem klatkę piersiową dziecka np. szalikiem i zostawiamy na mniej więcej 30 minut. Nie stosujmy przy gorączce! Możemy również posmarować klatkę piersiową kremem lub oliwką z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego lub kamforowego (zalecany po piątym roku życia).

Spanie w odpowiedniej pozycji

Suchy kaszel często utrudnia albo uniemożliwia sen. Jeśli mimo nawilżania powietrza, a także uprzedniego przewietrzenia pokoju, w którym śpi dziecko, kaszel nie odpuszcza, warto spróbować zmiany pozycji. Dziecko układamy z lekko uniesionym tułowiem (15-20 cm ponad resztą ciała).

Syrop z rzodkwi – naturalny środek wykrztuśny

Syrop z rzodkwi działa antyseptycznie i wykrztuśnie. Do jego przygotowania potrzeba: jednej czarnej lub białej rzodkwi oraz brązowego cukru, który pozwoli wydobyć z rośliny sok.

Warzywo musimy zetrzeć na tarce, przełożyć do słoika bądź innego naczynia, posypać podobną ilością cukru i zostawić na mniej więcej 12 godzin. Przecedzony syrop podajemy dziecku trzy razy dziennie (po łyżce stołowej). Przechowujemy nie dłużej niż dwa dni w lodówce.

Miód łagodzi kaszel

Badania potwierdzają skuteczność miodu w łagodzeniu kaszlu. Podawanie dwóch łyżeczek przeziębionym dzieciom przed zaśnięciem zmniejsza liczbę ataków kaszlu w ciągu nocy.

Pamiętajmy jednak, by nie dawać miodu dzieciom poniżej roku życia. Ta grupa jest szczególnie narażona na rozwój zakażenia zwanego botulizmem dziecięcym wywołanego naturalnie występującą w miodzie bakterią. Choć dochodzi do tego rzadko, nie warto ryzykować.

Syrop z cebuli

To najbardziej znany, domowy syrop na kaszel. Przygotowuje się go bardzo prosto. Wystarczy, że pokroimy cebulę w drobną kostkę i zasypiemy w słoiku podobną ilością cukru. Zostawiamy na 12 godzin. Odcedzamy, a uzyskany sok przechowujemy w lodówce w zamkniętym naczyniu do trzech dni. Podajemy dziecku trzy razy dziennie po łyżce stołowej.

Syrop z cebuli rozrzedza wydzielinę oraz ułatwia odkrztuszanie. Zawiera m.in. kwercetynę, przeciwutleniacz działający antybakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwzapalnie.

Napary do picia

By ulżyć dziecku podczas kaszlu, musimy przede wszystkim pamiętać o piciu dużej ilości płynów. Znanych jest wiele ziół używanych w syropach, łagodzą suchy kaszel, działają wykrztuśnie i wspomagająco w pozbywaniu się nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych, m.in.: prawoślaz lekarski, podbiał, anyż, lukrecja oraz czarny bez. Możemy z nich przyrządzić skuteczne napary do picia.

Czosnek – naturalny antybiotyk

Jeśli mamy sposoby, aby przemycić dziecku czosnek w posiłku (np. w sosie do makaronu czy jogurcie), to śmiało sięgnijmy po tę roślinę. Czosnek, znany pogromca wirusów i bakterii, dzięki zawartości allicyny działa odkażająco. Jego wszechstronne właściwości powinny pomóc w leczeniu infekcji.

Sól na bolące gardło

Rozpuszczamy sól w ciepłej wodzie – takim roztworem płuczemy gardło dziecka trzy razy dziennie. Działanie polega na zmniejszeniu opuchlizny, pozbywaniu się bakterii, a także rozrzedzeniu wydzieliny. Podawanie płukanki może nie być łatwe z racji nieprzyjemnego smaku. Nie zaszkodzi jednak spróbować.

  1. Dr n. med. U. Keicher, Choroby dzieci. Jak poznać, co dolega dziecku?, Warszawa 2011.
  2. K. Satomura i inni, Prevention of upper respiratory tract infections by gargling: a randomized trial, „American Journal of Preventive Medicine” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16242593, [dostęp:] 20.03.2019.
  3. H. A. Cohen i inni, Effect of Honey on Nocturnal Cough and Sleep Quality: A Double-blind, Randomized, Placebo-Controlled Study, „Pediatrics” [online], http://pediatrics.aappublications.org/content/130/3/465, [dostęp:] 20.03.2019.
  4. Honey: An effective cough remedy?, „Mayo Clinic” [online], https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/common-cold/expert-answers/honey/faq-20058031, [dostęp:] 20.03.2019.
  5. R. D. Goldman, Honey for treatment of cough in children, „Canadian Family Physician” [online], https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4264806/, [dostęp:] 20.03.2019.
  6. Marshmallow, „C.S. Mott Children’s Hospital” [online], https://www.mottchildren.org/health-library/hn-2128005, [dostęp:] 20.03.2019.
  7. Cough and cold remedies for treatment of acute respiratory infections in young children, „World Health Oraganization”, 2001 [online], http://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/66856/WHO_FCH_CAH_01.02.pdf;jsessionid=C56877C344E7EA7FCE07D154C9AD4155?sequence=1, [dostęp:] 20.03.2019.

Powiązane produkty

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Paracetamol czy ibuprofen — który lek na gorączkę wybrać dla dziecka i jak go prawidłowo dawkować?

    Gorączka u dzieci bardzo często przysparza ogromnego problemu rodzicom. Część z nich boi się dawać dzieciom leki przeciwgorączkowe, ponieważ nie wiedzą dokładnie, w jaki sposób należy je dawkować i jakie odstępy czasu należy zachować pomiędzy poszczególnymi dawkami leków. Który lek w walce z infekcją podawać dzieciom? Jaka jest bezpieczna dawka ibuprofenu lub paracetamolu, którą można podać maluchowi? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Biegunka u niemowlaka i dziecka – co robić? Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

    Biegunka to jedna z najczęstszych dolegliwości u dzieci oraz przyczyna wizyt lekarskich. Wbrew pozorom postępowanie jest bardzo proste i w części przypadków dziecko może być z powodzeniem leczone w domu. Jak radzić sobie z biegunką u noworodka, niemowlęcia lub starszego dziecka? Jak zapobiegać rozwolnieniu i kiedy zgłosić się do lekarza?

  • Grypa u dzieci i niemowląt – objawy, przebieg i leczenie

    Grypa to choroba zakaźna, występująca każdego roku, głównie w sezonie jesienno-zimowym i wczesną wiosną. Grypa jest ostrą infekcją dróg oddechowych. Czynnikiem etiologicznym sezonowych zachorowań są dwa typy wirusów grypy – A i B. Choć zarazić się może każdy, wyróżnia się grupy ryzyka, które są szczególnie podatne na zakażenie tym wirusem. Należą do nich m.in. niemowlęta i dzieci do 2. roku życia, co związane jest z niedojrzałością ich układu immunologicznego oraz większą skłonnością do powikłań.

  • Dlaczego magnez jest tak ważny dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania Twojego dziecka?

    Jak doskonale wszyscy wiemy, prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu dziecka zależy od wielu czynników. Kluczowe jest tutaj dostarczanie wraz z dietą, odpowiednich składników odżywczych, witamin i składników mineralnych. Na szczególną uwagę zasługuje magnez, którego rola i znaczenie dla organizmu dziecka jest zasadnicze i kluczowe. Dlaczego?  

  • Jak magnez może wspierać aktywne dzieci?

    Okres dzieciństwa i szkoły to czas wielu wyzwań dla aktywnego dziecka. Dziecku potrzeba wówczas energii, spokoju, skupienia oraz wsparcia, aby chętnie i aktywnie podejmowało różne wyzwania i dawało radę im sprostać. Aby pomóc dziecku w tym wszystkim, warto dostarczać mu odpowiednie składniki odżywcze, witaminy i minerały. I jednym z takich składników jest magnez, kluczowy pierwiastek dla rozwoju i funkcjonowania organizmu dziecka. A w czym dokładnie magnez pomaga i jak wspiera aktywne dzieci? 

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Jak pomóc niemowlętom cierpiącym na kolki, ulewania i zaparcia?

    Pierwszy rok życia dziecka to okres największych i najszybciej zachodzących zmian w życiu człowieka. Dotyczą one każdego układu czy narządu, w tym także przewodu pokarmowego. Osiągnięcie pełnej funkcji trawienia i wchłaniania to długotrwały i dynamiczny proces, a w jego przebiegu mogą wystąpić u niemowlęcia różne dolegliwości. W pierwszym roku życia nawet u 50% niemowląt mogą pojawić się: kolka niemowlęca, refluks żołądkowo-przełykowy i zaparcia.

  • Mleko modyfikowane kozie. Jakie ma właściwości i kiedy je podawać?

    Mleko modyfikowane na bazie mleka koziego zyskuje w ostatnich latach coraz większą popularność jako alternatywa dla tradycyjnych preparatów opartych na mleku krowim. Rodzice poszukujący innych rozwiązań żywieniowych dla swoich dzieci coraz częściej sięgają po produkty kozie, które cechują się lepszą przyswajalnością i nieco innym profilem białkowo-tłuszczowym. Choć nie jest to produkt hipoalergiczny, wielu specjalistów zwraca uwagę na jego potencjalne korzyści w diecie niemowląt i małych dzieci.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl