Domowe sposoby na kaszel u dziecka
Domowe sposoby sprawdzą się, gdy przyczyną kaszlu jest drobna infekcja, na przykład, kiedy pojawia się kaszel bez towarzyszącej mu gorączki, najpierw suchy, a po kilku dniach mokry. Wtedy z pomocą przychodzi cały arsenał naturalnych metod łagodzenia kaszlu u dzieci.
W wielu przypadkach kaszel jest objawem przeziębienia, czyli powszechnie występującej, zwłaszcza w okresie zimowym, infekcji wirusowej. Leczenie ukierunkowujemy przede wszystkim na rozrzedzanie wydzieliny oraz ułatwianie odkrztuszania. Zarówno przy kaszlu mokrym, jak i suchym musimy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz nawilżaniu powietrza w domu.
Rodzaje kaszlu i jego przyczyny
Kaszel niepokoi rodziców i zawsze wymaga czujności. W niektórych przypadkach konieczna jest interwencja lekarska, należy udać się do pediatry, kiedy:
- występuje tzw. kaszel szczekający, niekiedy towarzyszą mu świsty oraz trudności w oddychaniu – u młodszych dzieci często to oznaka zapalenia krtani,
- pojawia się kaszel trwający nieprzerwanie 30-60 sekund, nasilony do tego stopnia, że dziecko nie jest w stanie go przerwać – trudno mu również złapać oddech, twarz staje się czerwona, a po zakończeniu ataku widać zmęczenie; przyczyną może okazać się krztusiec (koklusz),
- kaszel pojawia się u bardzo małych dzieci: nagły, bez gorączki, bez infekcji, kataru, połączony z trudnością w oddychaniu – oznacza to, że do dróg oddechowych dostało się ciało obce; stan wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej,
- występuje suchy kaszel nasilający się w nocy, często powtarzający się, może sugerować przewlekłe zapalenie gardła i przewodów nosowych.
Domowe metody przy walce z kaszlem u dziecka
Inhalacje na kaszel
To popularna domowa forma walki z kaszlem. Inhalacja rozrzedza zalegającą wydzielinę i ułatwia odkrztuszanie. U starszych dzieci stosujemy gorącą wodę z solą morską, uefektywniając jej działanie przez dodanie np. kwiatu rumianku lub kilku kropli olejku z drzewa herbacianego. Następnie umożliwiamy wdychanie pary z bezpiecznej odległości.
W przypadku najmłodszych, nawet niemowląt używamy specjalnych nebulizatorów i preparatów do inhalacji (sól fizjologiczna czy roztwór soli hipertonicznej).
Okłady na klatkę piersiową
Warto sięgnąć po sposoby naszych babć – tradycyjne okłady na klatkę piersiową. Jednym z nich jest kompres z ziemniaków, którego skuteczność wynika ze zwiększenia ukrwienia oraz ułatwiania odkrztuszania wydzieliny z dróg oddechowych. W tym celu musimy uprzednio ugniecione, ugotowane ziemniaki w mundurkach ułożyć na ścierce, zwinąć i zalepić plastrem tak, by nie wypadły.
Następnie sprawdzamy temperaturę okładu na swojej skórze, trzymając go przez około minutę. Owijamy kompresem klatkę piersiową dziecka np. szalikiem i zostawiamy na mniej więcej 30 minut. Nie stosujmy przy gorączce! Możemy również posmarować klatkę piersiową kremem lub oliwką z kilkoma kroplami olejku eukaliptusowego lub kamforowego (zalecany po piątym roku życia).
Spanie w odpowiedniej pozycji
Suchy kaszel często utrudnia albo uniemożliwia sen. Jeśli mimo nawilżania powietrza, a także uprzedniego przewietrzenia pokoju, w którym śpi dziecko, kaszel nie odpuszcza, warto spróbować zmiany pozycji. Dziecko układamy z lekko uniesionym tułowiem (15-20 cm ponad resztą ciała).
Syrop z rzodkwi – naturalny środek wykrztuśny
Syrop z rzodkwi działa antyseptycznie i wykrztuśnie. Do jego przygotowania potrzeba: jednej czarnej lub białej rzodkwi oraz brązowego cukru, który pozwoli wydobyć z rośliny sok.
Warzywo musimy zetrzeć na tarce, przełożyć do słoika bądź innego naczynia, posypać podobną ilością cukru i zostawić na mniej więcej 12 godzin. Przecedzony syrop podajemy dziecku trzy razy dziennie (po łyżce stołowej). Przechowujemy nie dłużej niż dwa dni w lodówce.
Miód łagodzi kaszel
Badania potwierdzają skuteczność miodu w łagodzeniu kaszlu. Podawanie dwóch łyżeczek przeziębionym dzieciom przed zaśnięciem zmniejsza liczbę ataków kaszlu w ciągu nocy.
Syrop z cebuli
To najbardziej znany, domowy syrop na kaszel. Przygotowuje się go bardzo prosto. Wystarczy, że pokroimy cebulę w drobną kostkę i zasypiemy w słoiku podobną ilością cukru. Zostawiamy na 12 godzin. Odcedzamy, a uzyskany sok przechowujemy w lodówce w zamkniętym naczyniu do trzech dni. Podajemy dziecku trzy razy dziennie po łyżce stołowej.
Syrop z cebuli rozrzedza wydzielinę oraz ułatwia odkrztuszanie. Zawiera m.in. kwercetynę, przeciwutleniacz działający antybakteryjnie, antywirusowo oraz przeciwzapalnie.
Napary do picia
By ulżyć dziecku podczas kaszlu, musimy przede wszystkim pamiętać o piciu dużej ilości płynów. Znanych jest wiele ziół używanych w syropach, łagodzą suchy kaszel, działają wykrztuśnie i wspomagająco w pozbywaniu się nadmiaru wydzieliny z dróg oddechowych, m.in.: prawoślaz lekarski, podbiał, anyż, lukrecja oraz czarny bez. Możemy z nich przyrządzić skuteczne napary do picia.
Czosnek – naturalny antybiotyk
Jeśli mamy sposoby, aby przemycić dziecku czosnek w posiłku (np. w sosie do makaronu czy jogurcie), to śmiało sięgnijmy po tę roślinę. Czosnek, znany pogromca wirusów i bakterii, dzięki zawartości allicyny działa odkażająco. Jego wszechstronne właściwości powinny pomóc w leczeniu infekcji.
Sól na bolące gardło
Rozpuszczamy sól w ciepłej wodzie – takim roztworem płuczemy gardło dziecka trzy razy dziennie. Działanie polega na zmniejszeniu opuchlizny, pozbywaniu się bakterii, a także rozrzedzeniu wydzieliny. Podawanie płukanki może nie być łatwe z racji nieprzyjemnego smaku. Nie zaszkodzi jednak spróbować.