Tomografia komputerowa (TK) klatki piersiowej – jak wygląda badanie?
Agata Pikulska

Tomografia komputerowa (TK) klatki piersiowej – jak wygląda badanie?

Tomografia komputerowa klatki piersiowej może odpowiedzieć na wiele pytań stawianych podczas diagnozy zmian nowotworowych, zatorowości płucnej czy stanów zapalnych tego obszaru. Istnieje wiele zalet CT, ale nie bez znaczenia są również przeciwwskazania, takie jak chociażby nadczynność tarczycy i ciąża. Prześwietlenie klatki piersiowej z użyciem tomografu można wykonać zarówno z wykorzystaniem kontrastu, jak i bez środka cieniującego. Jak wygląda tomografia komputerowa klatki piersiowej, ile kosztuje i trzeba ją wykonać z kontrastem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Tomografia komputerowa to metoda diagnostyki obrazowej, polegająca na zastosowaniu promieniowania rentgenowskiego (promieniowania X) w celu uzyskania obrazów danej części ciała. Ma znacznie większą możliwość różnicowania tkanek niż badanie RTG – tomografia pozwala na dokładne uwidocznienie m.in. tkanek miękkich, zbiorników płynu czy zmian nowotworowych, dzięki czemu jest szczególnie przydatna w diagnostyce obrazowej chorób płuc.

Kiedy należy wykonać tomografię komputerową klatki piersiowej?

TK klatki piersiowej można wykonać bez podania kontrastu, jak i z użyciem środka cieniującego, a ponadto metodą wysokiej rozdzielczości oraz niższej dawki promieniowania.

Tomografię klatki piersiowej wykonuje się przy podejrzeniu:

  • zmian nowotworowych,
  • stanów zapalnych,
  • zatorowości płucnej,
  • zmian miąższu płucnego,
  • urazów.

Wskazaniem do wykonania tomografii jest także niejednoznaczny wynik badani RTG klatki piersiowej. Badanie jest przydatne również w ocenie węzłów chłonnych śródpiersia. Tomografię komputerową płuc wysokiej rozdzielczości (HRCT – High Resolution Computed Tomography) wykorzystuje się do oceny miąższu płuc (w diagnostyce chorób śródmiąższowych takich jak np. sarkoidoza czy rozedma), natomiast tomografię komputerową płuc o zmniejszonej dawce promieniowania (LDCT – Low-Dose Computed Tomography) wykonuje się jako badanie przesiewowe u pacjentów będących w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na raka płuc (w przypadku długotrwałego, nałogowego palenia papierosów).

Przeciwwskazania do wykonania badania klatki piersiowej z użyciem tomografii komputerowej?

Przeciwwskazaniem względnym do wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej jest ciąża. Narażenie pacjentki ciężarnej na promieniowanie jonizujące niesie za sobą ryzyko potencjalnie szkodliwych skutków dla płodu, który jest szczególnie wrażliwy na działanie promieniowania. Z tego powodu TK wykonuje się tylko w przypadkach zagrożenia życia kobiety (stosując wszelkie metody związane z bezpieczeństwem okolic jamy brzusznej) oraz wtedy, gdy badania tego nie można zastąpić inną metodą diagnostyczną, taką jak np. rezonans magnetyczny.

Przeciwwskazaniem względnym do wykonania TK z wykorzystaniem środka kontrastowego jest natomiast nadczynność tarczycy, niewydolność nerek oraz wystąpienie w przeszłości reakcji alergicznej na kontrast. Decyzję o wykonaniu badania podejmuje lekarz w oparciu o wyniki badań laboratoryjnych oraz stan zdrowia pacjenta.

Powiązane produkty

Kiedy TK należy zrobić z kontrastem, a kiedy bez kontrastu? Jakie są skutki uboczne TK z kontrastem?

Tomografię klatki piersiowej z kontrastem wykonuje się głównie przy podejrzeniu zmian nowotworowych. TK tętnic płucnych z podaniem kontrastu jest natomiast metodą z wyboru przy podejrzeniu zatorowości płucnej. W pozostałych przypadkach przeważnie wykonuje się tomografię bez kontrastu. Skutkami ubocznymi tomografii komputerowej płuc z kontrastem może być reakcja alergiczna, która może objawiać się m.in. zaczerwienieniem w miejscu wkłucia żylnego, nudnościami i wymiotami, uczuciem gorąca czy dusznościami. W przypadku wystąpienia takich objawów lub ogólnego złego samopoczucia należy niezwłocznie zgłosić je osobie wykonującej badanie.

Jak się przygotować do tomografii komputerowej klatki piersiowej?

Przygotowanie do tomografii komputerowej klatki piersiowej zależy od tego, czy badanie zostanie wykonane z kontrastem. W takim przypadku pacjent powinien być na czczo, co oznacza, że na 6–8 godzin przed badaniem nie powinien spożywać żadnych posiłków. Należy także zabrać ze sobą aktualny wynik stężenia kreatyniny we krwi, ponieważ jest ona wskaźnikiem wydolności nerek, dzięki którym wraz z moczem kontrast zostanie usunięty z organizmu. Tomografia bez kontrastu nie wymaga specjalnego przygotowania.

Udając się na badanie, należy się wygodnie ubrać, najlepiej w odzież nieposiadającą metalowych elementów w obrębie klatki piersiowej. Ponadto na badanie oprócz skierowania pacjent powinien zabrać ze sobą dowód tożsamości, wyniki poprzednich badan obrazowych i książeczkę zdrowia dziecka (w  przypadku pacjenta niepełnoletniego).

Jak wygląda badanie klatki piersiowej za pomocą TK?

Po wejściu do pracowni pacjent zostanie poproszony o położeniu się na stole diagnostycznym, który w trakcie badania będzie się przesuwał. Jeśli tomografia płuc ma zostać wykonana z podaniem kontrastu, to przed rozpoczęciem badania pielęgniarka założy pacjentowi wkłucie dożylne i podłączy automatyczną strzykawkę, za pomocą której w odpowiednim momencie dojdzie do podania środka cieniującego. Badanie TK wymaga od pacjenta pozostanie w nieruchomej pozycji. Może on również zostać poproszony o wstrzymanie oddechu na kilka/kilkanaście sekund. Badanie trwa przeważnie nie więcej niż 15 minut. Po skończeniu skanowania pielęgniarka odłączy automatyczną strzykawkę z środkiem cieniującym. Jeśli pacjent nie miał podanego kontrastu, to może od razu opuścić placówkę, w której miał wykonaną tomografię. W przypadku podania kontrastu pacjent musi pozostać w poczekalni przez minimum 30 minut, w celu obserwacji pod kątem ewentualnych skutków ubocznych. Po badaniu należy pić więcej płynów, aby usprawnić pracę nerek i wydalenie kontrastu.

Tomografia komputerowa klatki piersiowej – cena/refundacja i skierowanie

TK klatki piersiowej, jak większość badań wykorzystujących promieniowanie jonizujące, wymaga skierowania od lekarza – zarówno na badanie wykonywane prywatnie, jak i to refundowane przez NFZ. Cena tomografii komputerowej klatki piersiowej opłacanej prywatnie różni się w zależności od wybranej placówki. Ponadto od tego, czy badanie będzie wymagało podania kontrastu, jaką metodą badanie ma zostać wykonane oraz od tego, czy do badania ma zostać wykonany opis. Cena mieści się zazwyczaj w przedziale od 260 do 450 złotych.

J. A. Verschakelen, HRCT in the management of diffuse and interstitial lung diseases, „ILD Care Today”, nr 9 (16) 2016.
B. Pruszyński, Diagnostyka obrazowa: podstawy teoretyczne i metodyka badań, Warszawa 2014.
C. Rampinelli i in., Low-dose CT: technique, reading methods and image intepretation, „Cancer Imaging”, nr 12 (3) 2012.
B. Pruszyński i in., Radiologia: diagnostyka obrazowa, RTG, TK, USG i MR, Warszawa 2014.
H. K. S. Tung, Risks of Iodinated Contrast Media – What You Should Know, „The Hong Kong Medical Diary”, nr 2 (6) 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Podwyższona prolaktyna (hiperprolaktynemia) – przyczyny i objawy

    Hiperprolaktynemia może być jednym z objawów guza przysadki (łac. prolactinoma), chorób podwzgórza, zaburzeń funkcji gruczołu tarczycowego (np. niewyrównania niedoczynności tarczycy), niewydolności nerek, ale także ciąży. Objawami, które powinny skłonić pacjenta do zbadania poziomu PRL, są zaburzenia miesiączkowania, trudności z zajściem w ciążę, mlekotok, uderzenia gorąca, trądzik lub zauważalnie obniżone libido. Leczenie hiperprolaktynemii polega głównie na farmakoterapii i leczeniu przyczynowym podwyższonego stężenia PRL, czyli choroby, która wywołała ten stan.

  • APTT – czas kaolinowo-kefalinowy, normy i wskazania. Kiedy należy wykonać badanie?

    APTT to jeden z parametrów krwi, którego oznaczenie jest bardzo ważne w ocenie stopnia krzepliwości krwi pacjenta, u którego planowana jest operacja chirurgiczna lub który jest leczony z powodu chorób natury zakrzepowo-zatorowej. Niezwykle istotnym czynnikiem wpływającym na czas częściowej tromboplastyny po aktywacji mogą być choroby wątroby lub zaburzenia ilości witaminy K w organizmie. Jak wygląda badanie APTT, czy jest refundowane i jak się do niego przygotować?

  • D-dimery – wskazania, normy, podwyższone. Poziom d-dimerów a zakrzepica

    Badanie d-dimerów we krwi jest jednym z głównych parametrów wykorzystywanych w diagnostyce chorób zakrzepowych takich jak zakrzepica żył głębokich dolnych czy zatorowość płucna. Skrzepy krwi znajdujące się w naczyniach krwionośnych mogą zamknąć światło tych przewodów i doprowadzić w ten sposób do bardzo poważnych komplikacji zdrowotnych. Wyróżnia się cztery podstawowe metody oznaczania stężenia d-dimerów we krwi (metoda lateksowa, immunoenzymatyczna, aglutynacji pełnej krwi i wykorzystująca przeciwciała znakowane technetem). Kiedy wykonać badanie, ile kosztuje oznaczenie stężenia d-dimerów, jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Erytropoetyna (EPO) – badanie, normy, interpretacja wyników

    Badanie erytropoetyny (EPO) jest wskazane podczas prowadzenia procesu diagnostycznego chorób krwi i nerek. Dzięki analizie poziomu erytropoetyny możliwe jest kontrolowanie odpowiedzi na wdrożone leczenie anemii, nadkrwistości i niedokrwistości. Wysoki poziom EPO jest charakterystyczny dla sportowców, którzy swoje treningi odbywają w terenach górskich, ale także, co ciekawe, dla osób palących papierosy. Badanie poziomu erytropoetyny często towarzyszy analizie morfologii krwi i hematokrytowi. Jaka jest norma EPO we krwi, czy do badania erytropoetyny należy zgłosić się na czczo i czy stosowanie EPO przez sportowców jest równoznaczne ze stosowaniem dopingu? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol całkowity – badanie, norma i interpretacja wyników

    Badanie poziomu cholesterolu całkowitego to jedno z podstawowych badań, które ocenia ogólny poziom cholesterolu we krwi. Cholesterol całkowity to suma cholesterolu LDL (lipoproteiny o niskiej gęstości), cholesterolu HDL (lipoproteiny o wysokiej gęstości) oraz cholesterolu VLDL (lipoproteiny o bardzo niskiej gęstości).

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij