Kiść wiśni wisząca na gałęzi
Ewelina Sochacka

Czy wiśnie mogą być skutecznym sposobem na bezsenność?

Jak pokazują badania, wiśnie mogą ułatwić zasypianie i wydłużyć czas snu nocnego. Dzieje się tak dlatego, że owoce te zawierają melatoninę, czyli organiczny związek chemiczny regulujący rytm dobowy. Dowiedz się więcej na temat tego, jak wiśnie pomagają w walce z zaburzeniami snu oraz jakie inne właściwości prozdrowotne posiadają.

Jakie są przyczyny bezsenności?

Bezsenność jest najczęściej rozpoznawanym zaburzeniem snu. Charakteryzuje się występowaniem trudności w zasypianiu lub utrzymaniu snu (pomimo obecności odpowiednich warunków do spania), wczesnym wybudzaniem się oraz faktem, że sen nie zapewnia właściwego odpoczynku, co utrudnia normalne funkcjonowanie w ciągu dnia. Według ICD-10 (Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10), aby postawić diagnozę, objawy te powinny występować przynajmniej trzy razy w tygodniu, przez okres dłuższy niż miesiąc. Badania przekrojowe donoszą, że z bezsennością zmaga się około 10–30% populacji ogólnej (w zależności od źródła).

Przyczyny zaburzeń snu mogą być różne, wśród nich znajdują się czynniki fizyczne, emocjonalne oraz środowiskowe:

 • przewlekły stres,
 • depresja,
 • zła higiena snu, np. korzystanie z urządzeń elektronicznych tuż przed snem,
 • występowanie innych chorób lub dolegliwości, m.in. zgagi, bezdechu sennego, schorzeń, którym towarzyszy silny ból, takich jak chociażby zwyrodnienie stawów,
 • zaburzenia hormonalne, np. w przebiegu nadczynności tarczycy czy menopauzy,
 • styl życia, np. brak aktywności fizycznej (lub nadmierna aktywność fizyczna przed snem), niezdrowa dieta i nadużywanie alkoholu bądź innych substancji psychoaktywnych,
 • zażywanie niektórych leków, m.in. selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI) stosowanych w leczeniu depresji, beta-adrenolityków (β-adrenolityków) zażywanych przy nadciśnieniu czy teofiliny – leku na astmę,
 • zmiana strefy czasowej, praca zmianowa,
 • zbyt głośne otoczenie, zbyt jasne pomieszczenie, niewygodne łóżko.

Jak wiśnie pomagają w zasypianiu?

Leczenie bezsenności obejmuje zazwyczaj farmakoterapię oraz psychoterapię. Walkę z tą przypadłością można także wspomagać stosowaniem suplementów zawierających na przykład walerianę czy wyciąg z szyszek chmielu. Co ciekawe, badania sugerują, że spożywanie wiśni lub soku z nich wyciśniętego tuż przed snem również może pomóc w skróceniu czasu potrzebnego na zaśnięcie oraz w poprawie ogólnej jakości snu.

Badanie opublikowane w czasopiśmie „Journal of Medicinal Food” przeprowadzone na dorosłych osobach z przewlekłą bezsennością wykazało, że wspomniany owoc pomaga wydłużyć sen nocny oraz ogranicza wybudzanie. Uczestnicy spożywali sok z wiśni każdego wieczoru przez 2 tygodnie. W innym badaniu opublikowanym w „European Journal of Nutrition” naukowcy odkryli, że sok z cierpkiej odmiany wiśni – Montmorency (Prunus cerasus) – wspomaga regulację cyklu snu i czuwania u ludzi. Z kolei jeszcze inna praca (opublikowana w czasopiśmie „Experimental Biology”) udowodniła pozytywny wpływ wiśni na sen osób w podeszłym wieku.

Powiązane produkty

Wiśnie zawierają melatoninę

Wszystko za sprawą obecności w wiśniach melatoniny, czyli hormonu występującego naturalnie w organizmie człowieka, odpowiadającego za koordynację rytmu dobowego. Melatonina jest wytwarzana głównie przez szyszynkę, czyli jeden z gruczołów dokrewnych, który znajduje się w mózgu. Produkcja tego związku wzrasta w ciemności i spada w odpowiedzi na światło – w nocy jej poziom jest wyższy, co umożliwia spokojny sen, a w ciągu dnia następuje zmniejszenie syntezy i uwalniania melatoniny.

Suplementacja melatoniną może być zalecana w celu regulacji pór snu i czuwania przy zaburzeniach rytmu dobowego. Stosuje się ją zwłaszcza u osób niewidomych czy w przypadku zmiany strefy czasowej (tzw. jet lagu), ale również u pacjentów, u których bezsenność ma inne przyczyny. Melatonina jest bezpieczna, jednak jej długotrwałe stosowanie może spowodować spadek zdolności organizmu do naturalnej produkcji melatoniny. Dlatego też przed rozpoczęciem takiej kuracji warto skonsultować się z lekarzem. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby spróbować picia soku z wiśni. Specjaliści zalecają, aby robić to mniej więcej godzinę przed planowanym zaśnięciem.

Wiśnie – inne właściwości prozdrowotne

Wiśnie to owoce bogate w witaminy, minerały oraz polifenole. Zawierają wiele składników odżywczych przy jednoczesnej stosunkowo niskiej kaloryczności. Ich spożywanie może mieć więc pozytywny wpływ na zdrowie. Jakie dokładnie korzyści płyną z jedzenia owoców wiśni bądź przetworów wiśniowych?

 • Działanie antyoksydacyjne i przeciwzapalne – polifenole, melatonina, karotenoidy oraz witaminy E i C przyczyniają się do właściwości przeciwutleniających i przeciwzapalnych wiśni. Liczne badania wskazują, że markery stresu oksydacyjnego oraz markery stanu zapalnego u osób regularnie spożywających te owoce obniżały się.
 • Obniżenie poziomu cholesterolu – spożywanie wiśni wspiera zdrowie serca poprzez obniżanie poziomu „złego” cholesterolu, regulację ciśnienia krwi i tym samym redukcję ryzyka wystąpienia chorób układu krążenia.
 • Zdrowa skóra – witamina C zawarta w wiśniach (w 100 g jest jej około 173 mg) przyczynia się do opóźnienia procesów starzenia się skóry. Stymuluje bowiem produkcję kolagenu i chroni przed działaniem wolnych rodników.
 • Lepsze trawienie – wiśnie zawierają błonnik, który poprawia pracę układu pokarmowego (w 100 g owoców znajduje się około 1,6 g błonnika).
 • Regeneracja mięśni – wiśnie mogą łagodzić ból mięśni wywołany wysiłkiem fizycznym. Co ważne, badania w tym zakresie prowadzono, codziennie podając badanym produkty z wiśniami w ilości odpowiadającej od 50 do 270 owoców.
 • Właściwości przeciwnowotworowe – kwas elagowy znajdujący się w wiśniach (ale także w owocach jagodowych) wykazuje potencjał antykancerogenny, ponieważ ma zdolność hamowania wzrostu komórek nowotworowych.
 1. W. R. Pigeon i in., Effects of a Tart Cherry Juice Beverage on the Sleep of Older Adults with Insomnia: A Pilot Study, „J Med Food” 2010, nr 13(3), s. 579–583.
 2. G. Howatson i in., Effect of tart cherry juice (Prunus cerasus) on melatonin levels and enhanced sleep quality, „Eur J Nutr” 2012, nr 51(8), s. 909-916.
 3. A. Liu i in., Tart cherry juice increases sleep time in older adults with insomnia, „Experimental Biology” 2014, t. 28, nr S1.
 4. M. Sklaski, Rozpoznanie i leczenie bezsenności, „Medycyna po Dyplomie” 2015, nr 4.
 5. D. S. Kelley i in., A Review of the Health Benefits of Cherries, „Nutrients” 2018, nr 10(3).

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij