Bezdech senny – objawy, jak sobie radzić, leczenie - portal DOZ.pl
Bezdech senny – objawy, jak sobie radzić, leczenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Bezdech senny – objawy, jak sobie radzić, leczenie

Bezdech senny, inaczej obturacyjny bezdech senny to schorzenie, w którego przebiegu obserwuje się zatrzymanie lub spłycenie fizjologicznego oddechu w trakcie snu. Jakie są przyczyny bezdechu sennego? Jak rozpoznać jego objawy?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) pojawia się podczas nocnego wypoczynku i obejmuje od kilku do kilkunastu epizodów zatrzymania lub spłycenia oddechu na godzinę. Jego przyczyną jest zamykanie się górnych dróg oddechowych, co powoduje chwilowe niedotlenienie.

Kiedy mówimy o bezdechu? Objawy bezdechu sennego

O schorzeniu mówi się, gdy przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, czemu często towarzyszy chrapanie.

Co ciekawe, sama jednostka chorobowa została po raz pierwszy opisana dopiero w 1999 roku w medycznym periodyku American Academy of Sleep Medicine. Bezdech senny dotyczy aż do 8% populacji, a ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Choroba, jaką jest bezdech senny w ICD-10 (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) oznaczona jest symbolem G47. Obturacyjny bezdech senny jest dość trudny do zdiagnozowania. Czy istnieje test na bezdech senny? Tak, służy do tego skala senności Epworth, stosowana powszechnie w celu oceny jakości snu i występowania zaburzeń sennych.

Objawy bezdechu sennego u dorosłych to:

 • częste i nagłe wybudzenie nocne, po którym następuje uczucie duszności, wysokie tętno i przyspieszony oddech,
 • głośne chrapanie przerywane momentami ciszy,
 • przebudzanie się z uczuciem lęku/niepokoju,
 • kołatanie serca,
 • zgaga,
 • ból w klatce piersiowej,
 • zwiększona potliwość nocna,
 • nocne zgrzytanie zębami.

Ponieważ samemu bardzo trudno jest zdiagnozować bezdech senny, warto zwrócić uwagę na symptomy pojawiające się w ciągu dnia. Zalicza się do nich m.in. uczucie zmęczenia (mimo wielu godzin snu), poranny ból głowy, uczucie suchości w ustach, drażliwość i problemy z koncentracją. U mężczyzn może dojść do zaburzeń potencji.

Bezdech senny u niemowlaka trwa co najmniej 20 sekund i towarzyszy mu spowolnienie czynności serca (<100/min), a także spadek saturacji. Częstotliwość pojawiania się epizodów bezdechu spada wraz z wiekiem. Warto zaznaczyć, że krótkie zatrzymanie oddechu jest dość częstym zjawiskiem u noworodków i nie jest zaliczane do patologii wieku dziecięcego.

Przyczyny bezdechu sennego

Przyczyn pojawienia się bezdechu sennego może być wiele. Nie jest to zatem choroba jednorodna. Patofizjologicznym podłożem schorzenia jest zwężenie górnych dróg oddechowych spowodowane zmniejszeniem napięcia mięśniowego. Taki stan może pojawić się na skutek wad anatomicznych, takich jak m.in. krzywa przegroda nosowa, zbyt słabe mięśnie budujące podniebienia, przerost migdałków, nieprawidłowa budowa żuchwy i wąskie drogi oddechowe.

Kto jest najbardziej narażony na bezdech senny? Okazuje się, że ryzyko rośnie u osób otyłych, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, akromegalię, palących papierosy lub objadających się na noc.

Polecane dla Ciebie

Czy bezdech senny jest groźny? Czy bezdech senny może zabić?

Do czego może doprowadzić bezdech? Jest to schorzenie, które bezwzględnie wymaga leczenia. Bagatelizowanie objawów może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. To nie tylko problemy z koncentracją i bóle głowy. Przewlekły stan niedotleniania nocnego zwiększa ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienia tętniczego, zawału serca i choroby niedokrwiennej serca.

Bezdech senny nie pozostaje bez wpływu na kondycję ośrodkowego układu nerwowego, przez co może dojść do udaru mózgu. Zwiększa się również prawdopodobieństwo chorób o podłożu psychiatrycznym, w tym nerwicy, a nawet depresji.

Czy bezdech senny może zabić? Niestety, tak i to w sposób bezpośredni i pośredni. W pierwszym przypadku, w wyniku zatrzymania nocnego oddechu może dojść do nagłej śmierci spowodowanej niedotlenieniem. W drugim przypadku osoba odczuwająca senność, zmęczenie i rozdrażnienie po nocnych epizodach bezdechu, wykazuje m.in. większe ryzyko spowodowania kolizji drogowej, a w konsekwencji nieumyślnego pozbawienia życia.

Osoby cierpiące na bezdech senny mają ograniczone zdolności do prowadzenia pojazdów na terenie całej Unii Europejskiej. Przepisy nakazują, że chorzy muszą posiadać aktualne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Jest to związane z faktem, że u osób z bezdechem sennym wydłuża się czas reakcji psychomotorycznych, co może być przyczyną kolizji drogowej.

Leczenie i domowe sposoby na bezdech senny  

Do jakiego lekarza z bezdechem sennym? Diagnostyką, a zatem wykonaniem i analizą wywiadu i badania polisomnograficznego zajmuje się lekarz laryngolog. Często wymaga jednak konsultacji z neurologiem i pulmonologiem. Takie interdyscyplinarne podejście pozwala na postawienie rzetelnej diagnozy.

Jak wygląda leczenie bezdechu sennego? Farmakologia jest niestety bezradna. Jednakże złotym standardem, a zarazem najskuteczniejszą metodą leczenia jest zastosowanie metody z użyciem dodatniego ciśnienia. Aparat na bezdech senny połączony z maską ma za zadanie utrzymywanie stałych, dodatnich jego wartości. Dzięki temu zachowana jest drożność dróg oddechowych i zmniejsza się ryzyko chrapania. Czasami konieczne jest usunięcie przyczyny zablokowania oddechu drogą chirurgiczną.

Czy istnieją domowe sposoby na bezdech senny? Rozwiązaniem może być przyjęcie pozycji, która utrudnia chrapanie. Skuteczne jest położenie się w pozycji bocznej lub na brzuchu. Pomocne jest także zwiększenie wilgotności powietrza np. za pomocą jonizatora lub mokrych ręczników położonych na grzejniku.

 1. A. Hasiec,  Ł. Szumowski i F. Walczak, Obturacyjny bezdech - cichy zabójca, Wybrane problemy kliniczne”, nr 6 (3), 2012.
 2. A. M. Mark, Talking about sleep apnea, „The Journal of the American Dental Association”, nr 152(11), 2021.
 3. J.E. Morley, A. Sanford i R. Bourey, Sleep apnea: a geriatric syndrome, „Journal of the American Medical Directors Association”, nr 8(11), 2017.
 4. M. Stelmach, ERS: Rekomendacje w sprawie bezdechu sennego i ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdu, „termedia.pl” [online], https://www.termedia.pl/pulmonologia/ERS-Rekomendacje-w-sprawie-bezdechu-sennego-i-ryzyka-zwiazanego-z-prowadzeniem-pojazdu,41879.html [dostęp 18.06.2022].
 5. M. Wąsik, Obturacyjny bezdech senny - problem interdyscyplinarny, „Medycyna po Dyplomie”, nr 12, 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Paracenteza – przebieg, wskazania, przeciwwskazania, powikłania

  Paracenteza to inwazyjny zabieg polegający na nakłuciu jamy otrzewnej u osoby z wodobrzuszem. Może mieć ona znaczenie diagnostyczne (przy nowo powstałej marskości), jak i lecznicze (gdy poprawiamy tym jakość życia osoby chorej). Paracenteza jest przeprowadzana z zachowaniem zasad aseptyki, by zmniejszyć ryzyko bakteryjnego zakażenia otrzewnej. Mimo niewielkiego odsetka powikłań ma ona swoje ograniczenia i powikłania, dlatego też powinna być wykonana tylko przy jasnych wskazaniach.

 • Kacheksja – czym jest?

  Przewlekłe choroby, takie jak nowotwory, powodują w organizmie człowieka prawdziwe spustoszenie. Stan taki nazywa się kacheksją, a jednym z jego charakterystycznych objawów jest spadek masy ciała. Jak pomóc choremu dotkniętemu kacheksją?

 • Drętwienie (mrowienie) języka – przyczyny, objawy, leczenie

  Drętwienie języka, ze względu na jego silne unerwienie, jest nieprzyjemne i bardzo często uciążliwe. Może być spowodowane reakcją na pokarmy czy leki, a także błahymi schorzeniami, jak i chorobami nieuleczalnymi albo zagrażającymi życiu. Dlatego też nie można go bagatelizować. Dlaczego drętwieje język? Czym jest to spowodowane? Jak poradzić sobie z mrowieniem języka?

 • Przetoka jelitowa – rodzaje, przyczyny, objawy

  Przetoka (łac. fistula) to połączenie pomiędzy dwoma (lub więcej) narządami wyściełanymi nabłonkiem lub pomiędzy narządem wewnętrznym a skórą. W przypadku przetoki jelitowej takie połączenie rodzi szereg problemów, ze względu na wydostającą się z niej treść kałową, która może wywoływać zakażenie, niedożywienie (w połączeniach między jelitem grubym a cienkim) oraz zaburzenia elektrolitowe. Rosnącym obecnie problemem są przetoki jelit jatrogenne (na skutek działań medycznych), które stanowią powikłania pooperacyjne. Czym jest przetoka jelitowa? Czym grozi? Jak się ją leczy?

 • Paradontoza – jak leczyć objawy zapalenia przyzębia?

  Paradontoza to choroba, której istotą jest pojawienie się stanu zapalnego tkanek, które otaczają zęby. Pierwszymi objawami jest zaczerwienienie, opuchlizna i tkliwość dziąseł. Krwawienie występuje w kolejnych etapach choroby. Podstawą zapobiegania jest utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej. Jak leczyć paradontozę? Które pasty, żele, maści i płukanki najlepiej wspierają terapię?

 • Polekowe uszkodzenie wątroby – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

  Polekowe uszkodzenie wątroby (PUW) jest toksycznym uszkodzeniem lub zaburzeniem funkcji wątroby, wynikającym z działania leków, ich interakcji oraz reakcji alergicznych na nie. Mimo że występuje tylko 1 na 100 000 przypadków, jego powikłania mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Toksyczne działanie leków może doprowadzić do stłuszczenia i marskości wątroby, co wiążę się przewlekłymi powikłaniami, które towarzyszą osobie chorej często do końca życia. Jakie są objawy polekowego uszkodzenia wątroby? Jak je leczyć?

 • Stany predysponujące do chorób zakrzepowych

  W trosce o zdrowie warto znać mechanizmy i przyczyny występowania chorób układu sercowo-naczyniowego, żeby móc skutecznie zapobiegać ich rozwojowi. Pozwala na to m.in. rozpoznawanie stanów predysponujących do chorób zakrzepowych.

 • Dyspareunia – czym jest? Przyczyny, objawy i leczenie

  Występowanie dyspareunii jest powszechnym i jednocześnie zaniedbywanym problemem. Nieleczony problem może wpływać negatywnie zarówno na zdrowie fizyczne i psychiczne kobiety, jak również na relacje w związku. Szacuje się, że dotyczy 3-18% populacji na świecie, a w trakcie swojego życia problemu doświadcza nawet do 28% kobiet. Dolegliwości w dyspareunii mogą ograniczać się do sromu i okolic wejścia do pochwy lub też dotyczyć głębiej położonych struktur.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij