Bezdech senny – objawy, jak sobie radzić, leczenie
Paulina Kłos-Wojtczak

Bezdech senny – objawy, jak sobie radzić, leczenie

Bezdech senny, inaczej obturacyjny bezdech senny to schorzenie, w którego przebiegu obserwuje się zatrzymanie lub spłycenie fizjologicznego oddechu w trakcie snu. Jakie są przyczyny bezdechu sennego? Jak rozpoznać jego objawy?

Obturacyjny bezdech senny (OBS) pojawia się podczas nocnego wypoczynku i obejmuje od kilku do kilkunastu epizodów zatrzymania lub spłycenia oddechu na godzinę. Jego przyczyną jest zamykanie się górnych dróg oddechowych, co powoduje chwilowe niedotlenienie.

Kiedy mówimy o bezdechu? Objawy bezdechu sennego

O schorzeniu mówi się, gdy przy wzmożonej pracy mięśni oddechowych dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przez górne drogi oddechowe, czemu często towarzyszy chrapanie.

Co ciekawe, sama jednostka chorobowa została po raz pierwszy opisana dopiero w 1999 roku w medycznym periodyku American Academy of Sleep Medicine. Bezdech senny dotyczy aż do 8% populacji, a ryzyko zachorowania zwiększa się wraz z wiekiem.

Choroba, jaką jest bezdech senny w ICD-10 (Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych) oznaczona jest symbolem G47. Obturacyjny bezdech senny jest dość trudny do zdiagnozowania. Czy istnieje test na bezdech senny? Tak, służy do tego skala senności Epworth, stosowana powszechnie w celu oceny jakości snu i występowania zaburzeń sennych.

Objawy bezdechu sennego u dorosłych to:

 • częste i nagłe wybudzenie nocne, po którym następuje uczucie duszności, wysokie tętno i przyspieszony oddech,
 • głośne chrapanie przerywane momentami ciszy,
 • przebudzanie się z uczuciem lęku/niepokoju,
 • kołatanie serca,
 • zgaga,
 • ból w klatce piersiowej,
 • zwiększona potliwość nocna,
 • nocne zgrzytanie zębami.

Ponieważ samemu bardzo trudno jest zdiagnozować bezdech senny, warto zwrócić uwagę na symptomy pojawiające się w ciągu dnia. Zalicza się do nich m.in. uczucie zmęczenia (mimo wielu godzin snu), poranny ból głowy, uczucie suchości w ustach, drażliwość i problemy z koncentracją. U mężczyzn może dojść do zaburzeń potencji.

Bezdech senny u niemowlaka trwa co najmniej 20 sekund i towarzyszy mu spowolnienie czynności serca (<100/min), a także spadek saturacji. Częstotliwość pojawiania się epizodów bezdechu spada wraz z wiekiem. Warto zaznaczyć, że krótkie zatrzymanie oddechu jest dość częstym zjawiskiem u noworodków i nie jest zaliczane do patologii wieku dziecięcego.

Przyczyny bezdechu sennego

Przyczyn pojawienia się bezdechu sennego może być wiele. Nie jest to zatem choroba jednorodna. Patofizjologicznym podłożem schorzenia jest zwężenie górnych dróg oddechowych spowodowane zmniejszeniem napięcia mięśniowego. Taki stan może pojawić się na skutek wad anatomicznych, takich jak m.in. krzywa przegroda nosowa, zbyt słabe mięśnie budujące podniebienia, przerost migdałków, nieprawidłowa budowa żuchwy i wąskie drogi oddechowe.

Kto jest najbardziej narażony na bezdech senny? Okazuje się, że ryzyko rośnie u osób otyłych, cierpiących na nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy, akromegalię, palących papierosy lub objadających się na noc.

Polecane dla Ciebie

Czy bezdech senny jest groźny? Czy bezdech senny może zabić?

Do czego może doprowadzić bezdech? Jest to schorzenie, które bezwzględnie wymaga leczenia. Bagatelizowanie objawów może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia, a nawet życia. To nie tylko problemy z koncentracją i bóle głowy. Przewlekły stan niedotleniania nocnego zwiększa ryzyko pojawienia się chorób układu sercowo-naczyniowego, w tym nadciśnienia tętniczego, zawału serca i choroby niedokrwiennej serca.

Bezdech senny nie pozostaje bez wpływu na kondycję ośrodkowego układu nerwowego, przez co może dojść do udaru mózgu. Zwiększa się również prawdopodobieństwo chorób o podłożu psychiatrycznym, w tym nerwicy, a nawet depresji.

Czy bezdech senny może zabić? Niestety, tak i to w sposób bezpośredni i pośredni. W pierwszym przypadku, w wyniku zatrzymania nocnego oddechu może dojść do nagłej śmierci spowodowanej niedotlenieniem. W drugim przypadku osoba odczuwająca senność, zmęczenie i rozdrażnienie po nocnych epizodach bezdechu, wykazuje m.in. większe ryzyko spowodowania kolizji drogowej, a w konsekwencji nieumyślnego pozbawienia życia.

Osoby cierpiące na bezdech senny mają ograniczone zdolności do prowadzenia pojazdów na terenie całej Unii Europejskiej. Przepisy nakazują, że chorzy muszą posiadać aktualne zaświadczenie od lekarza o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdem. Jest to związane z faktem, że u osób z bezdechem sennym wydłuża się czas reakcji psychomotorycznych, co może być przyczyną kolizji drogowej.

Leczenie i domowe sposoby na bezdech senny  

Do jakiego lekarza z bezdechem sennym? Diagnostyką, a zatem wykonaniem i analizą wywiadu i badania polisomnograficznego zajmuje się lekarz laryngolog. Często wymaga jednak konsultacji z neurologiem i pulmonologiem. Takie interdyscyplinarne podejście pozwala na postawienie rzetelnej diagnozy.

Jak wygląda leczenie bezdechu sennego? Farmakologia jest niestety bezradna. Jednakże złotym standardem, a zarazem najskuteczniejszą metodą leczenia jest zastosowanie metody z użyciem dodatniego ciśnienia. Aparat na bezdech senny połączony z maską ma za zadanie utrzymywanie stałych, dodatnich jego wartości. Dzięki temu zachowana jest drożność dróg oddechowych i zmniejsza się ryzyko chrapania. Czasami konieczne jest usunięcie przyczyny zablokowania oddechu drogą chirurgiczną.

Czy istnieją domowe sposoby na bezdech senny? Rozwiązaniem może być przyjęcie pozycji, która utrudnia chrapanie. Skuteczne jest położenie się w pozycji bocznej lub na brzuchu. Pomocne jest także zwiększenie wilgotności powietrza np. za pomocą jonizatora lub mokrych ręczników położonych na grzejniku.

 1. A. Hasiec,  Ł. Szumowski i F. Walczak, Obturacyjny bezdech - cichy zabójca, Wybrane problemy kliniczne”, nr 6 (3), 2012.
 2. A. M. Mark, Talking about sleep apnea, „The Journal of the American Dental Association”, nr 152(11), 2021.
 3. J.E. Morley, A. Sanford i R. Bourey, Sleep apnea: a geriatric syndrome, „Journal of the American Medical Directors Association”, nr 8(11), 2017.
 4. M. Stelmach, ERS: Rekomendacje w sprawie bezdechu sennego i ryzyka związanego z prowadzeniem pojazdu, „termedia.pl” [online], https://www.termedia.pl/pulmonologia/ERS-Rekomendacje-w-sprawie-bezdechu-sennego-i-ryzyka-zwiazanego-z-prowadzeniem-pojazdu,41879.html [dostęp 18.06.2022].
 5. M. Wąsik, Obturacyjny bezdech senny - problem interdyscyplinarny, „Medycyna po Dyplomie”, nr 12, 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

  Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • HPV (wirus brodawczaka ludzkiego) – przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie zakażenia wirusem HPV

  HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego, ma ponad 120 typów, z czego część jest wysokoonkogenna. Human papilloma virus jest odpowiedzialny m.in. za raka szyjki macicy, gardła i krtani, prącia. HPV jest także przyczyną powstawania łagodnych zmian, takich jak kurzajki czy brodawki płciowe. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego najczęściej dochodzi w trakcie stosunków seksualnych oraz przez kontakt z naskórkiem osoby zakażonej.

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

  Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij