Jakie badania na bezdech senny?
Bezdech senny, a mówiąc ściślej obturacyjny bezdech senny, to częsta przypadłość, w trakcie której dochodzi do znacznego spłycenia, a nawet zatrzymania oddechu. Nawet chwilowe niedotlenienie organizmu może powodować szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać bezdech senny? Czy istnieją rzetelne badania?
Bezdech senny to problem dotykający ok. 3,4 mln Polaków. Oznacza to, że ok. 11% dorosłych obywateli naszego kraju doświadcza w ciągu godziny od kilku do kilkunastu spłyceń oddechu lub przerw w oddychaniu. Sytuacja jest poważna, ponieważ bezdech senny prowadzi do ciężkich następstw zdrowotnych, w tym przewlekłego zmęczenia, nadciśnienia tętniczego czy też obniżenia zdolności koncentracji. Aby rozpoznać chorobę, należy wykonać badanie na bezdech senny, czyli polisomnografię.
Czym jest bezdech senny? Komu grozi?
Bezdech senny związany jest z zamknięciem dróg oddechowych, co w konsekwencji powoduje utrudnienie płynnego przepływu powietrza, a ostatecznie niedotlenienie. Ma ono miejsce nawet pomimo prawidłowej pracy mięśni oddechowych. Za przerwę w oddychaniu uznaje się epizody trwające dłużej niż 10 sekund.
Objawami bezdechu sennego są:
- problemy z zaśnięciem,
- częste wybudzanie się w ciągu nocy, któremu może towarzyszyć uczucie lęku,
- głośne chrapanie,
- nadmierna potliwość,
- potrzeba częstego oddawania moczu w nocy.
Ponadto osoba cierpiąca na bezdech senny w trakcie dnia jest niewyspana, doświadcza m.in. bólu głowy, problemów z koncentracją, suchości w ustach (zwłaszcza po przebudzeniu), zgagi, bólów w klatce piersiowej, drażliwości, nerwowości, a także zaburzeń funkcji seksualnych.
Ryzyko pojawienia się bezdechu sennego zwiększa się u osób, które:
- cierpią na otyłość – zbyt duży obwód szyi zwiększa ucisk na gardło, tchawicę i krtań,
- palą papierosy i nadużywają alkoholu (szczególnie w godzinach wieczornych) – doprowadza to do spadku napięcia mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, co zwiększa ryzyko chrapania,
- chorują na alergiczny nieżyt nosa,
- mają przerośnięte migdałki, skrzywienie przegrody nosowej i/lub cofniętą żuchwę,
- cierpią na niedoczynność tarczycy, co związane jest z obrzękiem tkanek,
- przewlekle przyjmują niektóre leki uspokajające.
Na czym polega badanie na bezdech? Do jakiego lekarza udać się z bezdechem?
Zdiagnozowanie bezdechu sennego jest procesem złożonym i wymaga konsultacji z lekarzami wielu specjalizacji, począwszy od lekarza rodzinnego, poprzez laryngologa, pulmonologa i neurologa.
Polisomnografia to badanie snu, które pozwala na wykrycie wielu patologii, w tym także bezdechu sennego. Ile trwa badanie polisomnograficzne? Całą noc, a w praktyce ok. 6–8 godzin. Konieczne jest bowiem zebranie takich danych, jak m.in.: pomiar EKG, EEG, EOG, nasycenie tlenem krwi, ruchy kończyn, a także stopień przepływu powietrza przez nos i usta. Pacjent podłączony jest do całego zestawu czujników, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia real time, czyli w czasie rzeczywistym. Zapis musi trwać minimum 6 godzin.
Dopełnieniem diagnostyki bezdechu sennego jest wywiad lekarski. Specjalista musi określić, co jest pierwotną przyczyną pojawienia się patologii, a także ocenić ogólny stan zdrowia.
Gdzie wykonać badanie polisomnograficzne? Polisomnografia wykonywana jest zarówno w szpitalach, jak i specjalistycznych placówkach medycznych. Odpowiednie skierowanie można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu. Aparaty służące leczeniu bezdechu sennego są refundowane przez NFZ.
Ile kosztuje badanie na bezdech senny?
Jednym z największych ograniczeń badania na bezdech senny jest cena. Ile kosztuje? Jest to uzależnione od kliniki, a koszt rozpoczyna się od 350 złotych.