Kobieta śpiąca w aparaturze do badania bezdechu sennego
Paulina Kłos-Wojtczak

Jakie badania na bezdech senny?

Bezdech senny, a mówiąc ściślej obturacyjny bezdech senny, to częsta przypadłość, w trakcie której dochodzi do znacznego spłycenia, a nawet zatrzymania oddechu. Nawet chwilowe niedotlenienie organizmu może powodować szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać bezdech senny? Czy istnieją rzetelne badania?

Bezdech senny to problem dotykający ok. 3,4 mln Polaków. Oznacza to, że ok. 11% dorosłych obywateli naszego kraju doświadcza w ciągu godziny od kilku do kilkunastu spłyceń oddechu lub przerw w oddychaniu. Sytuacja jest poważna, ponieważ bezdech senny prowadzi do ciężkich następstw zdrowotnych, w tym przewlekłego zmęczenia, nadciśnienia tętniczego czy też obniżenia zdolności koncentracji. Aby rozpoznać chorobę, należy wykonać badanie na bezdech senny, czyli polisomnografię.

Czym jest bezdech senny? Komu grozi?

Bezdech senny związany jest z zamknięciem dróg oddechowych, co w konsekwencji powoduje utrudnienie płynnego przepływu powietrza, a ostatecznie niedotlenienie. Ma ono miejsce nawet pomimo prawidłowej pracy mięśni oddechowych. Za przerwę w oddychaniu uznaje się epizody trwające dłużej niż 10 sekund.

Bezdechy senne pojawiają się u zdrowych osób w trakcie fizjologicznego snu. Jeśli jednak ich liczba jest większa niż 5 (gdy jednocześnie występują objawy choroby) lub 15 na godzinę (gdy objawy choroby nie występują) stanowią patologię i wymagają specjalistycznego leczenia.

Objawami bezdechu sennego są:

 • problemy z zaśnięciem,
 • częste wybudzanie się w ciągu nocy, któremu może towarzyszyć uczucie lęku,
 • głośne chrapanie,
 • nadmierna potliwość,
 • potrzeba częstego oddawania moczu w nocy.

Ponadto osoba cierpiąca na bezdech senny w trakcie dnia jest niewyspana, doświadcza m.in. bólu głowy, problemów z koncentracją, suchości w ustach (zwłaszcza po przebudzeniu), zgagi, bólów w klatce piersiowej, drażliwości, nerwowości, a także zaburzeń funkcji seksualnych.

Ryzyko pojawienia się bezdechu sennego zwiększa się u osób, które:

 • cierpią na otyłość  zbyt duży obwód szyi zwiększa ucisk na gardło, tchawicę i krtań,
 • palą papierosy i nadużywają alkoholu (szczególnie w godzinach wieczornych)  doprowadza to do spadku napięcia mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, co zwiększa ryzyko chrapania,
 • chorują na alergiczny nieżyt nosa,
 • mają przerośnięte migdałki, skrzywienie przegrody nosowej i/lub cofniętą żuchwę,
 • cierpią na niedoczynność tarczycy, co związane jest z obrzękiem tkanek,
 • przewlekle przyjmują niektóre leki uspokajające.
Bezdech senny jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców. Jest to związane z ograniczeniem możliwości koncentracji i zaburzeniem refleksu. W związku z tym osoby, które zawodowo zajmują się prowadzeniem i obsługą maszyn, a jednocześnie cierpią na bezdech senny, wykazują zwiększone ryzyko spowodowania wypadków komunikacyjnych.

Na czym polega badanie na bezdech? Do jakiego lekarza udać się z bezdechem?

Zdiagnozowanie bezdechu sennego jest procesem złożonym i wymaga konsultacji z lekarzami wielu specjalizacji, począwszy od lekarza rodzinnego, poprzez laryngologa, pulmonologa i neurologa.

Polisomnografia to badanie snu, które pozwala na wykrycie wielu patologii, w tym także bezdechu sennego. Ile trwa badanie polisomnograficzne? Całą noc, a w praktyce ok. 68 godzin. Konieczne jest bowiem zebranie takich danych, jak m.in.: pomiar EKG, EEG, EOG, nasycenie tlenem krwi, ruchy kończyn, a także stopień przepływu powietrza przez nos i usta. Pacjent podłączony jest do całego zestawu czujników, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia real time, czyli w czasie rzeczywistym. Zapis musi trwać minimum 6 godzin.

Dopełnieniem diagnostyki bezdechu sennego jest wywiad lekarski. Specjalista musi określić, co jest pierwotną przyczyną pojawienia się patologii, a także ocenić ogólny stan zdrowia.

Gdzie wykonać badanie polisomnograficzne? Polisomnografia wykonywana jest zarówno w szpitalach, jak i specjalistycznych placówkach medycznych. Odpowiednie skierowanie można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu. Aparaty służące leczeniu bezdechu sennego są refundowane przez NFZ.

Powiązane produkty

Ile kosztuje badanie na bezdech senny?

Jednym z największych ograniczeń badania na bezdech senny jest cena. Ile kosztuje? Jest to uzależnione od kliniki, a koszt rozpoczyna się od 350 złotych.

 1. D. Domaradzki, P. J. Stryjewski, M. Konieczyńska i J. Lelakowski, Obturacyjny bezdech senny — diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, „Folia Cardiologica”, nr 11(3), 2016.
 2. A. Hasiec, Ł. Szumowski i F. Walczak, Obturacyjny bezdech – senny zabójca, „Wybrane Problemy Kliniczne”, nr 6 (3), 2012.
 3. A. M. Mark, Talking about sleep apnea, „The Journal of the American Dental Association”, nr 152(11), 2021.
 4. M. Wąsik, Obturacyjny bezdech senny – problem interdyscyplinarny, „Medycyna po Dyplomie”, nr 12, 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Próby wątrobowe (ALAT i ASPAT) — co oznaczają podwyższone wyniki?

  Próby wątrobowe to enzymy, po oznaczeniu których można stwierdzić, w jakim stanie jest wątroba i czy pracuje w prawidłowy sposób. Zalicza się do nich aminotransferazy ASPAT i ALAT oraz gamma-glutamylotranspeptydazę (GGTP). ALAT i ASPAT to najczęściej oznaczane próby wątrobowe. Ich pełne nazwy to aminotransferaza alaninowa, czyli ALAT oraz aminotransferaza asparaginowa — ASPAT.

 • Prawidłowe ciśnienie i puls. Jaka jest norma?

  Serce to najważniejszy narząd w organizmie. To dzięki jego pracy można żyć. Razem z nim współpracuje cały układ krążenia — on także powinien funkcjonować prawidłowo. W innym przypadku zaczynają pojawiać się problemy zdrowotne. Z sercem i układem krążenia są bez wątpienia ściśle związane dwa pojęcia — ciśnienie tętnicze oraz puls.

 • CRP – co oznacza CRP wysokie, a co CRP niskie? O jakich chorobach może świadczyć podwyższone CRP?

  Białko C-reaktywne (CRP) to białko ostrej fazy, stanowiące czuły i szybki marker stanu zapalnego i uszkodzenia tkanek wskutek martwicy, urazu lub infekcji. Oznaczenie poziomu CRP jest wskazane w diagnostyce i monitorowaniu terapii stanów zapalnych i infekcji bakteryjnych, chorób o podłożu autoimmunologicznym i nowotworowym oraz zawału serca. Badanie stężenia CRP pozwala również na ocenę ryzyka sercowo-naczyniowego u pacjentów z grupy ryzyka.

 • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

  Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Badanie poziomu serotoniny – normy, cena, interpretacja wyników

  Serotonina stanowi jeden z najbardziej znanych neurotransmiterów modulujących aktywność komórek nerwowych oraz szeroką gamę procesów neuropsychologicznych. Jako że większość puli serotoniny w organizmie zlokalizowana jest poza układem nerwowym, substancja ta ma również wpływ m.in. na funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i moczowo-płciowego. Może także regulować proces krzepnięcia i agregację płytek krwi. Oznaczenie poziomu serotoniny wykonywane jest m.in. w diagnostyce rakowiaków, czyli nowotworów wywodzących się z komórek neuroendokrynnych.

 • IgE całkowite – wskazania do badania poziomu immunoglobuliny typu E (IgE), normy, wyniki

  Przeciwciała klasy IgE, obok przeciwciał klasy IgG, IgM, IgA i IgD, należą do jednej z pięciu podklas immunoglobulin wytwarzanych przez komórki układu odpornościowego. Cząsteczki immunoglobulin klasy IgE wytwarzane są w odpowiedzi na alergeny i obecność pasożytów. Badanie poziomu IgE całkowitego wykonywane jest w przebiegu diagnostyki alergii, atopii i parazytoz (obecność pasożytów w organizmie). Poziom IgE całkowitego zależy od wieku pacjenta, najniższy jest u noworodków i niemowląt, a maksimum osiąga pomiędzy 10. a 15. rokiem życia pacjenta.

 • Badanie poziomu witaminy D, metabolit 25(OH). Normy, cena, interpretacja wyników

  Witamina D bierze udział w gospodarce wapniowo-fosforanowej organizmu, wpływa również na prawidłową budowę i funkcję kości. Oznaczenie poziomu witaminy D ma zastosowanie m.in. w diagnostyce i leczeniu osteoporozy, osteomalacji i krzywicy, chorób wątroby i nerek, a także w monitorowaniu leczenia kortykosteroidami, lekami immunosupresyjnymi i przeciwpadaczkowymi oraz suplementacji witaminą D u pacjentów, którym ją zlecono.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij