Kobieta śpiąca w aparaturze do badania bezdechu sennego
Paulina Kłos-Wojtczak

Jakie badania na bezdech senny?

Bezdech senny, a mówiąc ściślej obturacyjny bezdech senny, to częsta przypadłość, w trakcie której dochodzi do znacznego spłycenia, a nawet zatrzymania oddechu. Nawet chwilowe niedotlenienie organizmu może powodować szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać bezdech senny? Czy istnieją rzetelne badania?

Bezdech senny to problem dotykający ok. 3,4 mln Polaków. Oznacza to, że ok. 11% dorosłych obywateli naszego kraju doświadcza w ciągu godziny od kilku do kilkunastu spłyceń oddechu lub przerw w oddychaniu. Sytuacja jest poważna, ponieważ bezdech senny prowadzi do ciężkich następstw zdrowotnych, w tym przewlekłego zmęczenia, nadciśnienia tętniczego czy też obniżenia zdolności koncentracji. Aby rozpoznać chorobę, należy wykonać badanie na bezdech senny, czyli polisomnografię.

Czym jest bezdech senny? Komu grozi?

Bezdech senny związany jest z zamknięciem dróg oddechowych, co w konsekwencji powoduje utrudnienie płynnego przepływu powietrza, a ostatecznie niedotlenienie. Ma ono miejsce nawet pomimo prawidłowej pracy mięśni oddechowych. Za przerwę w oddychaniu uznaje się epizody trwające dłużej niż 10 sekund.

Bezdechy senne pojawiają się u zdrowych osób w trakcie fizjologicznego snu. Jeśli jednak ich liczba jest większa niż 5 (gdy jednocześnie występują objawy choroby) lub 15 na godzinę (gdy objawy choroby nie występują) stanowią patologię i wymagają specjalistycznego leczenia.

Objawami bezdechu sennego są:

 • problemy z zaśnięciem,
 • częste wybudzanie się w ciągu nocy, któremu może towarzyszyć uczucie lęku,
 • głośne chrapanie,
 • nadmierna potliwość,
 • potrzeba częstego oddawania moczu w nocy.

Ponadto osoba cierpiąca na bezdech senny w trakcie dnia jest niewyspana, doświadcza m.in. bólu głowy, problemów z koncentracją, suchości w ustach (zwłaszcza po przebudzeniu), zgagi, bólów w klatce piersiowej, drażliwości, nerwowości, a także zaburzeń funkcji seksualnych.

Ryzyko pojawienia się bezdechu sennego zwiększa się u osób, które:

 • cierpią na otyłość  zbyt duży obwód szyi zwiększa ucisk na gardło, tchawicę i krtań,
 • palą papierosy i nadużywają alkoholu (szczególnie w godzinach wieczornych)  doprowadza to do spadku napięcia mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, co zwiększa ryzyko chrapania,
 • chorują na alergiczny nieżyt nosa,
 • mają przerośnięte migdałki, skrzywienie przegrody nosowej i/lub cofniętą żuchwę,
 • cierpią na niedoczynność tarczycy, co związane jest z obrzękiem tkanek,
 • przewlekle przyjmują niektóre leki uspokajające.
Bezdech senny jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców. Jest to związane z ograniczeniem możliwości koncentracji i zaburzeniem refleksu. W związku z tym osoby, które zawodowo zajmują się prowadzeniem i obsługą maszyn, a jednocześnie cierpią na bezdech senny, wykazują zwiększone ryzyko spowodowania wypadków komunikacyjnych.

Na czym polega badanie na bezdech? Do jakiego lekarza udać się z bezdechem?

Zdiagnozowanie bezdechu sennego jest procesem złożonym i wymaga konsultacji z lekarzami wielu specjalizacji, począwszy od lekarza rodzinnego, poprzez laryngologa, pulmonologa i neurologa.

Polisomnografia to badanie snu, które pozwala na wykrycie wielu patologii, w tym także bezdechu sennego. Ile trwa badanie polisomnograficzne? Całą noc, a w praktyce ok. 68 godzin. Konieczne jest bowiem zebranie takich danych, jak m.in.: pomiar EKG, EEG, EOG, nasycenie tlenem krwi, ruchy kończyn, a także stopień przepływu powietrza przez nos i usta. Pacjent podłączony jest do całego zestawu czujników, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia real time, czyli w czasie rzeczywistym. Zapis musi trwać minimum 6 godzin.

Dopełnieniem diagnostyki bezdechu sennego jest wywiad lekarski. Specjalista musi określić, co jest pierwotną przyczyną pojawienia się patologii, a także ocenić ogólny stan zdrowia.

Gdzie wykonać badanie polisomnograficzne? Polisomnografia wykonywana jest zarówno w szpitalach, jak i specjalistycznych placówkach medycznych. Odpowiednie skierowanie można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu. Aparaty służące leczeniu bezdechu sennego są refundowane przez NFZ.

Polecane dla Ciebie

Ile kosztuje badanie na bezdech senny?

Jednym z największych ograniczeń badania na bezdech senny jest cena. Ile kosztuje? Jest to uzależnione od kliniki, a koszt rozpoczyna się od 350 złotych.

 1. D. Domaradzki, P. J. Stryjewski, M. Konieczyńska i J. Lelakowski, Obturacyjny bezdech senny — diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, „Folia Cardiologica”, nr 11(3), 2016.
 2. A. Hasiec, Ł. Szumowski i F. Walczak, Obturacyjny bezdech – senny zabójca, „Wybrane Problemy Kliniczne”, nr 6 (3), 2012.
 3. A. M. Mark, Talking about sleep apnea, „The Journal of the American Dental Association”, nr 152(11), 2021.
 4. M. Wąsik, Obturacyjny bezdech senny – problem interdyscyplinarny, „Medycyna po Dyplomie”, nr 12, 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Przesiewowe badanie słuchu

  Badania przesiewowe wykonywane są rutynowo w celu określenia prawdopodobieństwa wystąpienia choroby lub wczesnego jej wykrycia. Już w pierwszych dniach życia dziecka wykonuje się przesiewowe badanie słuchu. Na czym ono polega? Ile trwa?

 • RTG kręgosłupa – badanie, wskazania, przeciwwskazania, refundacja, cena

  RTG kręgosłupa jest metodą obrazową, którą od wielu lat wykorzystuje się podczas diagnozowania wad postawy, zmian zapalnych czy zwyrodnieniowych, a także w przypadku urazów i bóli kręgosłupa. Co prawda interpretacja wyników prześwietlenia kręgosłupa może stanowić problem dla pacjenta, niemniej samo RTG kręgosłupa nie jest badaniem bolesnym lub długotrwałym. Ile kosztuje rentgen kręgosłupa, jak należy się przygotować do badania i czy istnieją przeciwwskazania do jego wykonania? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Rezonans magnetyczny kręgosłupa – przebieg badania, wskazania, cena

  Rezonans magnetyczny kręgosłupa to badanie pozwalające na ocenę elementów kostnych tego obszaru, jego tkanek miękkich oraz rdzenia kręgowego. Dzięki niemu możliwe jest wykrycie wszelkich zmian zapalnych, zwyrodnieniowych i nowotworowych. Najczęściej bada się pacjentów, którzy zgłaszają się do neurologa z bólami pleców i drętwieniem kończyn – zarówno rąk, jak i nóg. Częstym wskazaniem do badania jest także uraz kręgosłupa. Ile kosztuje MRI, jak długo trwa badanie i czy kobiety w ciąży mogą przystąpić do rezonansu magnetycznego kręgosłupa? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

 • Czy mutacja genu MTHFR może być przyczyną poronień nawykowych i zakrzepicy?

  Genotyp genu MTHFR pośrednio wpływa na metabolizm i przyswajanie kwasu foliowego w organizmie człowieka. Mutacja w genie MTHFR jest łączona z występowaniem u pacjenta tendencji do nadkrzepliwości i zakrzepicy, nowotworów bądź zwiększonego ryzyka chorób układu krążenia. Doniesienia te jednak bywają sprzeczne i nie znajdują przełożenia na rekomendacje specjalistów w sprawie wdrożenia profilaktycznej diagnostyki mutacji w genie MTHFR. Kwestia niedoborów kwasu foliowego jest szczególnie istotna w planowaniu ciąży, diagnostyce niepowodzeń położniczych i trudności z utrzymaniem ciąży, a także przy ustalaniu przyczyn urodzenia dziecka z wadą cewy nerwowej.

 • Badanie genetyczne BRCA1 i BRCA2 – na czym polega i jak interpretować wyniki?

  Ryzyko wystąpienia nowotworu piersi i jajników u osoby posiadającej mutację genu BRCA wzrasta odpowiednio do około 60% w przypadku raka piersi i do około 40% w przypadku raka jajnika. Badania mutacji BRCA zaleca się kobietom, u których bliskich krewnych wystąpiły co najmniej dwa przypadki zachorowań na złośliwy nowotwór piersi i/lub jajnika, zwłaszcza gdy choroba pojawiła się u krewnego przed 50. rokiem życia.

 • Sigmoidoskopia – wskazania, przebieg, przygotowanie do badania

  Sigmoidoskopia (lub fiberosigmoidoskopia) to badanie, które pozwala zobrazować końcowy odcinek jelita grubego przy użyciu giętkiego przewodu z kamerą na końcu. Przeważnie jest bezbolesne i związane tylko z niewielkim dyskomfortem, jednak u niektórych pacjentów musi być wykonywane nawet w znieczuleniu ogólnym. Sigmoidoskopia jest tańsza, mniej obciążająca i wymagająca mniejszego przygotowania niż kolonoskopia. Na czym dokładnie polega to badanie? Co warto o nim wiedzieć?

 • Jakie badania należy zrobić, żeby sprawdzić pracę tarczycy?

  Badanie poziomów hormonów, które wpływają na pracę tarczycy, powinno się wykonywać regularnie, a nie tylko wówczas, kiedy u pacjenta występują charakterystyczne objawy zaburzeń pracy tego gruczołu. Które badania wchodzą w skład trójki tarczycowej, jak obliczyć konwersje i ile to kosztuje?

 • Co to jest antybiogram i jak wygląda to badanie?

  W 1928 roku Alexander Fleming odkrył pierwszy szeroko stosowany antybiotyk – penicylinę. Ten przełomowy moment w historii medycyny doprowadził nie tylko do zmniejszenia liczby zgonów z powodu zakażeń, lecz również zapoczątkował erę antybiotykoterapii. Szerokie zastosowanie leków przeciwdrobnoustrojowych doprowadziło jednak do sytuacji, w której bakterie potrafią wymykać się leczeniu. Dlatego w podjęciu decyzji o wyborze jak najskuteczniejszego leku z pomocą przychodzi antybiogram.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij