Kobieta śpiąca w aparaturze do badania bezdechu sennego
Paulina Kłos-Wojtczak

Jakie badania na bezdech senny?

Bezdech senny, a mówiąc ściślej obturacyjny bezdech senny, to częsta przypadłość, w trakcie której dochodzi do znacznego spłycenia, a nawet zatrzymania oddechu. Nawet chwilowe niedotlenienie organizmu może powodować szereg poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak rozpoznać bezdech senny? Czy istnieją rzetelne badania?

Bezdech senny to problem dotykający ok. 3,4 mln Polaków. Oznacza to, że ok. 11% dorosłych obywateli naszego kraju doświadcza w ciągu godziny od kilku do kilkunastu spłyceń oddechu lub przerw w oddychaniu. Sytuacja jest poważna, ponieważ bezdech senny prowadzi do ciężkich następstw zdrowotnych, w tym przewlekłego zmęczenia, nadciśnienia tętniczego czy też obniżenia zdolności koncentracji. Aby rozpoznać chorobę, należy wykonać badanie na bezdech senny, czyli polisomnografię.

Czym jest bezdech senny? Komu grozi?

Bezdech senny związany jest z zamknięciem dróg oddechowych, co w konsekwencji powoduje utrudnienie płynnego przepływu powietrza, a ostatecznie niedotlenienie. Ma ono miejsce nawet pomimo prawidłowej pracy mięśni oddechowych. Za przerwę w oddychaniu uznaje się epizody trwające dłużej niż 10 sekund.

Bezdechy senne pojawiają się u zdrowych osób w trakcie fizjologicznego snu. Jeśli jednak ich liczba jest większa niż 5 (gdy jednocześnie występują objawy choroby) lub 15 na godzinę (gdy objawy choroby nie występują) stanowią patologię i wymagają specjalistycznego leczenia.

Objawami bezdechu sennego są:

  • problemy z zaśnięciem,
  • częste wybudzanie się w ciągu nocy, któremu może towarzyszyć uczucie lęku,
  • głośne chrapanie,
  • nadmierna potliwość,
  • potrzeba częstego oddawania moczu w nocy.

Ponadto osoba cierpiąca na bezdech senny w trakcie dnia jest niewyspana, doświadcza m.in. bólu głowy, problemów z koncentracją, suchości w ustach (zwłaszcza po przebudzeniu), zgagi, bólów w klatce piersiowej, drażliwości, nerwowości, a także zaburzeń funkcji seksualnych.

Ryzyko pojawienia się bezdechu sennego zwiększa się u osób, które:

  • cierpią na otyłość  zbyt duży obwód szyi zwiększa ucisk na gardło, tchawicę i krtań,
  • palą papierosy i nadużywają alkoholu (szczególnie w godzinach wieczornych)  doprowadza to do spadku napięcia mięśni odpowiedzialnych za oddychanie, co zwiększa ryzyko chrapania,
  • chorują na alergiczny nieżyt nosa,
  • mają przerośnięte migdałki, skrzywienie przegrody nosowej i/lub cofniętą żuchwę,
  • cierpią na niedoczynność tarczycy, co związane jest z obrzękiem tkanek,
  • przewlekle przyjmują niektóre leki uspokajające.
Bezdech senny jest szczególnie niebezpieczny dla kierowców. Jest to związane z ograniczeniem możliwości koncentracji i zaburzeniem refleksu. W związku z tym osoby, które zawodowo zajmują się prowadzeniem i obsługą maszyn, a jednocześnie cierpią na bezdech senny, wykazują zwiększone ryzyko spowodowania wypadków komunikacyjnych.

Na czym polega badanie na bezdech? Do jakiego lekarza udać się z bezdechem?

Zdiagnozowanie bezdechu sennego jest procesem złożonym i wymaga konsultacji z lekarzami wielu specjalizacji, począwszy od lekarza rodzinnego, poprzez laryngologa, pulmonologa i neurologa.

Polisomnografia to badanie snu, które pozwala na wykrycie wielu patologii, w tym także bezdechu sennego. Ile trwa badanie polisomnograficzne? Całą noc, a w praktyce ok. 68 godzin. Konieczne jest bowiem zebranie takich danych, jak m.in.: pomiar EKG, EEG, EOG, nasycenie tlenem krwi, ruchy kończyn, a także stopień przepływu powietrza przez nos i usta. Pacjent podłączony jest do całego zestawu czujników, które pozwalają na monitorowanie stanu zdrowia real time, czyli w czasie rzeczywistym. Zapis musi trwać minimum 6 godzin.

Dopełnieniem diagnostyki bezdechu sennego jest wywiad lekarski. Specjalista musi określić, co jest pierwotną przyczyną pojawienia się patologii, a także ocenić ogólny stan zdrowia.

Gdzie wykonać badanie polisomnograficzne? Polisomnografia wykonywana jest zarówno w szpitalach, jak i specjalistycznych placówkach medycznych. Odpowiednie skierowanie można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu. Aparaty służące leczeniu bezdechu sennego są refundowane przez NFZ.

Powiązane produkty

Ile kosztuje badanie na bezdech senny?

Jednym z największych ograniczeń badania na bezdech senny jest cena. Ile kosztuje? Jest to uzależnione od kliniki, a koszt rozpoczyna się od 350 złotych.

  1. D. Domaradzki, P. J. Stryjewski, M. Konieczyńska i J. Lelakowski, Obturacyjny bezdech senny — diagnostyka i postępowanie terapeutyczne, „Folia Cardiologica”, nr 11(3), 2016.
  2. A. Hasiec, Ł. Szumowski i F. Walczak, Obturacyjny bezdech – senny zabójca, „Wybrane Problemy Kliniczne”, nr 6 (3), 2012.
  3. A. M. Mark, Talking about sleep apnea, „The Journal of the American Dental Association”, nr 152(11), 2021.
  4. M. Wąsik, Obturacyjny bezdech senny – problem interdyscyplinarny, „Medycyna po Dyplomie”, nr 12, 2006.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Klirens kreatyniny (GFR) – badanie, normy, wskazania

    GFR to parametr służący do oceny wydolności pracy nerek. Bez aktualnego wyniku badania wskaźnika czynności nerek nie możemy np. wykonać obrazowych badań diagnostycznych, w których niezbędne jest zastosowanie kontrastu (np. RTG) dla lepszego uwidocznienia oznaczanych struktur. Ponadto klirens kreatyniny jest niezbędnym miernikiem wydolności nerek w trakcie ich terapii. Dzięki niemu możliwa jest ocena skuteczności leczenia nefrologicznego i ewentualnej konieczności zastosowania poważniejszych kroków terapeutycznych, jak chociażby wdrożenie leczenia nerkozastępczego. Kto może skierować nas na badanie GFR, ile kosztuje i jak się do niego przygotować? Odpowiadamy w niniejszym artykule.

  • Cholesterol HDL – badanie, normy. Co oznacza obniżony poziom „dobrego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu HDL jest jednym z głównych oznaczeń zlecanych osobom, u których ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych jest wysokie. Pacjenci chorujący na cukrzycę, po przebytym zawale serca, palacze oraz kobiety przyjmujące hormonalną terapię antykoncepcyjną, beta-blokery lub retinoidy powinni częściej oznaczać poziom dobrego cholesterolu i jego stosunek do LDL. Badaniami dodatkowymi, które zaleca się wykonać przy oznaczeniu HDL, są stężenia cholesterolu całkowitego, LDL i trójglicerydów. Jak należy się przygotować do oznaczenia poziomu HDL? Ile kosztuje badanie? Czy może być refundowane? Czy aby zbadać poziom cholesterolu HDL, trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Cholesterol LDL – badanie, normy, podwyższony. Jak obniżyć zbyt wysoki poziom „złego cholesterolu”?

    Badanie poziomu cholesterolu LDL jest jednym z elementów tzw. lipidogramu, który zaleca się wykonywać minimum raz do roku, w ramach badań profilaktycznych. Przeprowadzenie tego oznaczenia ma na celu potwierdzenie wydolności lub dysfunkcji pracy wątroby. Na zaburzenia ilości „złego cholesterolu” wpływa szereg czynników, które są związane głównie z dietą i stylem życia. Jak wygląda badanie, jakie są normy cholesterolu LDL, ile kosztuje oznaczenie i czy na pobranie krwi trzeba być na czczo? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Wysokie ALT – czego jest objawem? Jakie są normy badania ALT?

    Prawidłowy zakres referencyjny dla aminotransferazy alaninowej zależy od wielu czynników i może różnić się w zależności od laboratorium, w którym wykonywane jest badanie. Oznaczenie poziomu ALT we krwi pozwala na wykrycie chorób wątroby i ocenę stopnia ich zaawansowania, jak również na różnicowanie określonych schorzeń wątroby między sobą. Jakie są normy ALT we krwi, jak wygląda badanie oraz czy do oznaczenia trzeba być na czczo?

  • Biorezonans – co to jest, jak działa i czy jest skuteczny w leczeniu chorób i nałogów?

    Biorezonans magnetyczny to jedna z metod wykorzystywanych przez osoby praktykujące niekonwencjonalne formy leczenia różnych chorób. Nie udało się dotychczas jednoznacznie rozstrzygnąć, czy terapia z użyciem biorezonansu jest skuteczna. Największym problemem jest brak rzetelnych badań naukowych, które potwierdziłyby słowa zwolenników tej metody dotyczące tego, czy i jak naprawdę działa biorezonans.

  • Lipidogram (profil lipidowy). Badanie, normy, przygotowanie

    Lipidy, czyli tłuszcze, to najważniejsze źródło energii w diecie człowieka. Jako składniki błon komórkowych i rozpuszczalniki niektórych substancji, np. witamin i hormonów, pełnią kluczową rolę w utrzymaniu równowagi ludzkiego organizmu. Zaburzenia lipidowe występujące u pacjentów z nadwagą, otyłością lub obciążonym wywiadem rodzinnym mogą skutkować schorzeniami układu krwionośnego i sercowo-naczyniowego oraz podwyższać ryzyko udaru mózgu.

  • Badanie AMH (wskaźnik rezerwy jajnikowej) – normy, cena

    Badanie AMH, czyli hormonu antymüllerowskiego, jest jednym z kluczowych elementów oceny rezerwy jajnikowej kobiety. Pozwala na ocenę liczby pęcherzyków jajnikowych, które mogą być stymulowane w ramach procedury in vitro. Na czym polega to badanie? Czy warto je wykonać? Jak interpretować wyniki?

  • Badania na niepłodność dla kobiet – jak wyglądają? Jak się przygotować?

    Niepłodność to problem, który dotyka coraz większą liczbę osób na całym świecie. Szacuje się, że nawet 15% par boryka się z problemami z zajściem w ciążę. Spośród wszystkich przyczyn niepłodności w związku 40% leży po stronie mężczyzn, 40% po stronie kobiet, a w 20% przyczyny pochodzą od obojga partnerów. Wielu z nich zwraca się o pomoc do specjalistów, którzy oferują różne metody diagnostyki i leczenia niepłodności. Jakie badania na niepłodność warto zrobić?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl