Melatonina LEK-AM, 5 mg, tabletki, 30 szt. - Portal DOZ.pl

Melatonina LEK-AM, 5 mg, tabletki, 30 szt.

melatonina, tabletka, sen, bezsenność

24.59 zł
Ikona doz lekarz
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem?

Umów się na najbliższy dostępny termin.

Ikona umów się na najbliższy dostępny termin.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Podmiot odpowiedzialny

LEK-AM
Ostrzykowizna 14A
Zakroczym

Opis

Melatonina LEK-AM jest syntetycznie produkowanym odpowiednikiem naturalnego hormonu, wytwarzanego w organizmie człowieka przez szyszynkę.  Odgrywa ważną rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. Produkt leczniczy przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Skład

Substancją czynna jest melatonina (Melatoninum).

Jedna tabletka zawiera 5 mg melatoniny.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna 102, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli:

  • W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: 2 mg do 3 mg melatoniny raz na dobę, po zapadnięciu zmroku, rozpoczynając od pierwszego dnia podróży. Kontynuować leczenie przez 2 do 3 kolejnych dni po zakończeniu podróży.
  • W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania związanych np. z pracą zmianową: 1 mg do 5 mg na dobę na godzinę przed snem.
  • W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych należy przyjmować od 0,5 mg do 5 mg raz na dobę, około godziny 21:00-22:00. Dawkowanie to dotyczy też długotrwałego przyjmowania leku.

Działanie leku w leczeniu długotrwałym zaburzeń rytmu dobowego snu i czuwania obserwuje się czasami dopiero po upływie 2 tygodni przyjmowania leku.

Działanie

Melatonina jest hormonem, który pełni rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby.

Wskazania

Lek Melatonina LEK-AM stosowany jest wspomagająco w zaburzeniach snu związanych z zaburzeniami rytmu snu i czuwania, np. w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych, lub w związku z pracą zmianową oraz zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancje czynną lub którykolwiek składnik produktu oraz po spożyciu alkoholu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Nie ma wystarczających badań pozwalających ocenić występowanie i częstość działań niepożądanych melatoniny. W przypadku krótkotrwałego stosowania, przez kilka dni, działania niepożądane są bardzo nieliczne i przemijające.
Najczęściej występują:  astenia, bóle głowy, dezorientacja, sedacja, obniżenie temperatury ciała.

Rzadziej: Zwiększenie liczby napadów padaczkowych u dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego i padaczką,  tachykardia, świąd, wysypka, pokrzywka, wyprysk, ginekomastia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania melatoniny u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek, depresją, padaczką oraz zaburzeniami hormonalnymi i układu odpornościowego.

Palenie papierosów może zmniejszać stężenie melatoniny.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 ̊C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania leków, które mogą wpływać (zwiększać lub zmniejszać) na poziom melatoniny: fluwoksamina, cymetydyna, środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza, citalopram, omeprazol, lanzoprazol, karbamazepina, rifampicyna.

Nie wskazane jest połączenie melatoniny z niektórymi lekami uspokajającymi, tiorydazyną, imipraminą.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Podczas stosowania leku Melatonina LEK-AM nie należy spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Produkt leczniczy Melatonina LEK-AM jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, ponieważ po przyjęciu leku może wystąpić uczucie senności, prowadzące do spadku koncentracji.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Eksperymentalna metoda leczenia opracowana na Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco pomogła złagodzić objawy depresyjne u 36-letniej kobiety. Naukowcy po raz pierwszy zmodulowali obwód mózgowy, który był związany z indywidualnymi symptomami i odkryli, że stymulacja pewnego obszaru mózgu obniża odczuwanie lęku i wpływa na poprawę samopoczucia.   

  • Poważne zaburzenia depresyjne dotykają ponad 300 milionów ludzi na całym świecie.  Przez długi czas brakowało biomarkerów, na których klinicyści mogliby polegać, aby wykryć objawy depresji we wczesnym stadium. Niedawno dowiedziono jednak, że stężenie kwasu antranilowego we krwi może pomóc przewidzieć zaistnienie choroby, a tym samym zapobiec jej potencjalnym powikłaniom. Z kolei naukowcy z Kanady donoszą, że wyższy poziom mitochondrialnego DNA krążącego w krwiobiegu pacjentów może być predyktorem pojawienia się choroby psychicznej w podeszłym wieku.

  • Badania sugerują, że tendencja do regularnego snu w ciągu tygodnia i nagła zmiana tego wzorca w weekendy jest niekorzystna dla zdrowia i niesie za sobą przyrost masy ciała, zwiększone ryzyko nowotworów, depresji, chorób serca i schorzeń przewlekłych, takich jak cukrzyca. Czym jest chronotyp i co ma wspólnego z naszym samopoczuciem? Jak uporać się z tzw. społecznym jet lagiem?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij