Melatonina LEK-AM, 5 mg, tabletki, 30 szt.

melatonina, tabletka, sen, bezsenność

23,69 zł
Cena za szt.: 0,79 zł
Sprawdź warianty
30 szt.
23,69 zł
0,79 zł / szt.
60 szt.
37,69 zł
0,63 zł / szt.
90 szt.
42,99 zł
0,48 zł / szt.

Formy dostawy dla tego produktu

Opcja niedostępna? Sprawdź dlaczego

O produkcie

Pokaż wszystkie produkty MELATONINA

Podmiot odpowiedzialny

LEK-AM
Ostrzykowizna 14A
Zakroczym

Opis

Melatonina LEK-AM jest syntetycznie produkowanym odpowiednikiem naturalnego hormonu, wytwarzanego w organizmie człowieka przez szyszynkę.  Odgrywa ważną rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby. Produkt leczniczy przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Skład

Substancją czynna jest melatonina (Melatoninum).

Jedna tabletka zawiera 5 mg melatoniny.

Substancje pomocnicze: celuloza mikrokrystaliczna 102, kroskarmeloza sodowa, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.

Dawkowanie

Ten lek należy zawsze stosować dokładnie tak, jak to opisano w ulotce dla pacjenta lub według zaleceń lekarza lub farmaceuty. W razie wątpliwości należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Dorośli:

  • W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: 2 mg do 3 mg melatoniny raz na dobę, po zapadnięciu zmroku, rozpoczynając od pierwszego dnia podróży. Kontynuować leczenie przez 2 do 3 kolejnych dni po zakończeniu podróży.
  • W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania związanych np. z pracą zmianową: 1 mg do 5 mg na dobę na godzinę przed snem.
  • W zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u osób niewidomych należy przyjmować od 0,5 mg do 5 mg raz na dobę, około godziny 21:00-22:00. Dawkowanie to dotyczy też długotrwałego przyjmowania leku.

Działanie leku w leczeniu długotrwałym zaburzeń rytmu dobowego snu i czuwania obserwuje się czasami dopiero po upływie 2 tygodni przyjmowania leku.

Działanie

Melatonina jest hormonem, który pełni rolę w regulacji godzin snu i czuwania w ciągu doby.

Wskazania

Lek Melatonina LEK-AM stosowany jest wspomagająco w zaburzeniach snu związanych z zaburzeniami rytmu snu i czuwania, np. w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych, lub w związku z pracą zmianową oraz zaburzeniach rytmu dobowego snu i czuwania u pacjentów niewidomych.

Przeciwwskazania

Nie należy stosować leku w przypadku nadwrażliwości na substancje czynną lub którykolwiek składnik produktu oraz po spożyciu alkoholu.

Działania niepożądane

Jak każdy lek, lek ten może powodować działania niepożądane, chociaż nie u każdego one wystąpią.

Nie ma wystarczających badań pozwalających ocenić występowanie i częstość działań niepożądanych melatoniny. W przypadku krótkotrwałego stosowania, przez kilka dni, działania niepożądane są bardzo nieliczne i przemijające.
Najczęściej występują:  astenia, bóle głowy, dezorientacja, sedacja, obniżenie temperatury ciała.

Rzadziej: Zwiększenie liczby napadów padaczkowych u dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego i padaczką,  tachykardia, świąd, wysypka, pokrzywka, wyprysk, ginekomastia.

Ostrzeżenia i środki ostrożności

Należy zachować ostrożność podczas stosowania melatoniny u pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby i nerek, depresją, padaczką oraz zaburzeniami hormonalnymi i układu odpornościowego.

Palenie papierosów może zmniejszać stężenie melatoniny.

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25 ̊C, w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Stosowanie innych leków

Należy powiedzieć lekarzowi lub farmaceucie o wszystkich lekach przyjmowanych przez pacjenta obecnie lub ostatnio, a także o lekach, które pacjent planuje przyjmować, w tym również o tych, które wydawane są bez recepty.

Nie zaleca się jednoczesnego stosowania leków, które mogą wpływać (zwiększać lub zmniejszać) na poziom melatoniny: fluwoksamina, cymetydyna, środki antykoncepcyjne i hormonalna terapia zastępcza, citalopram, omeprazol, lanzoprazol, karbamazepina, rifampicyna.

Nie wskazane jest połączenie melatoniny z niektórymi lekami uspokajającymi, tiorydazyną, imipraminą.

Stosowanie leku z jedzeniem i piciem

Podczas stosowania leku Melatonina LEK-AM nie należy spożywać alkoholu.

Ciąża i karmienie piersią

Jeśli pacjentka jest w ciąży lub karmi piersią, przypuszcza, że może być w ciąży lub gdy planuje mieć dziecko powinna poradzić się lekarza lub farmaceuty przed zastosowaniem tego leku.

Produkt leczniczy Melatonina LEK-AM jest przeciwwskazany do stosowania w okresie ciąży i podczas karmienia piersią.

Stosowanie leku u dzieci i młodzieży

Lek przeznaczony jest dla osób dorosłych.

Prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn

Nie należy prowadzić pojazdów i obsługiwać maszyn, ponieważ po przyjęciu leku może wystąpić uczucie senności, prowadzące do spadku koncentracji.

Cechy produktu

Polecane artykuły
  • Melatonina to kluczowy hormon procesu zasypiania. Jej niedobory mogą niekorzystnie wpływać na zachowanie prawidłowego cyklu okołodobowego, a tym samym przyczyniać się do występowania zaburzeń wielu mechanizmów zachodzących w organizmie. Ilość wydzielanej melatoniny zmniejsza się wraz z wiekiem, przez co najbardziej narażone na jej niedobory są osoby starsze. Jakie inne funkcje spełnia hormon snu, jak należy go suplementować i czym objawiają się niedobory melatoniny? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule.

  • Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego pokazuje, że osoby w wieku 30–40 lat, które zmagają się z zaburzeniami snu, a dokładniej z częstymi nocnymi wybudzeniami, czyli snem przerywanym, mogą w późniejszym życiu częściej mieć problemy z pamięcią.

  • Wydaje się, że drzemki są jak najbardziej korzystne dla zdrowia człowieka, który po krótkim, popołudniowym śnie może być bardziej wypoczęty i gotowy na pozostałe wyzwania dnia. Warto jednak zwrócić uwagę na czas ich trwania, a także na całościowe ilości snu, które dostarczamy codziennie organizmowi w ciągu dnia i nocy. Czy drzemki mogą mieć swoją ciemną stronę?

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi
Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Umów E-Wizytę
Przeziębienie?
Umów e-wizytę!
Umów e-wizytę
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij