Nocne poty – przyczyny i sposoby leczenia
Aleksandra Szemberg

Nocne poty – przyczyny i sposoby leczenia

Nocne poty to często spotykane zjawisko, które może stanowić spore utrudnienie w prawidłowej higienie snu. Jednak poza dyskomfortem, nocne, zlewne poty mogą również alarmować o różnego typu procesach chorobowych, toczących organizm. Warto zatem ustalić co jest ich przyczyną.

Zjawisko pocenia jest, obok zwiększenia częstotliwości oddechów i rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze, fizjologiczną odpowiedzią organizmu na jego przegrzanie. Wytwarzanie potu jest generowane przez działanie układu przywspółczulnego w odpowiedzi na podwyższenie temperatury ciała. Polega na utracie ciepła z powierzchni skóry przez parowanie, zwiększa się przy  aktywności fizycznej, psychicznej, spożyciu pokarmów. Pocenie się związane z reakcją zapalną organizmu zachodzi, kiedy spadają poziomy mediatorów zwiększających temperaturę ciała.

Kiedy nocne poty powinny niepokoić?

Nocne poty są powszechnymi, niespecyficznymi objawami doświadczanymi przez pacjentów. Mogą mieć różne nasilenie i są niezależne od temperatury w pomieszczeniu. W medycynie nie ma ich jednoznacznej definicji. Jedna z nich mówi o potach, które wymuszają zmianę pościeli. Przyczyną fizjologicznego pocenia się w nocy może być zbyt wysoka temperatura otoczenia lub ograniczenie oddawania ciepła przez organizm z powodu nieodpowiednio dobranej pościeli. Po wyeliminowaniu tych czynników, jeśli problem się utrzymuje, w każdym przypadku warto udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ przyczyną zlewnych potów mogą być procesy nowotworowe (należy myśleć o nich szczególnie jeśli towarzyszy im nieplanowane zmniejszenie masy ciała, gorączki i uczucie przewlekłego zmęczenia), choroby o podłożu autoimmunologicznym oraz infekcje.

Jaka choroba może być przyczyną nocnych potów?

Nadmierne pocenie w czasie snu może towarzyszyć bardzo różnym jednostkom chorobowym. Są to przede wszystkim:

 • choroby zakaźne i infekcje  w szczególności zakażenie wirusem HIV, gdzie nocne, zimne poty mają różną częstotliwość w poszczególnych stadiach choroby, a najczęściej występuje u osób seropozytywnych (takich, których organizm wytwarza przeciwciała przeciwko wirusowi); zapalenie osierdzia i płuc, gruźlica, mononukleoza, ropnie
 • choroby autoimmunologiczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic)  istotą chorób z autoagresji jest nieadekwatna odpowiedź immunologiczna wobec własnych tkanek, uwolnione w tym procesie cytokiny i interleukiny mogą wpływać na podwyższenie temperatury ciała, a co za tym idzie, wzmożoną potliwość, szczególnie zauważaną w nocy
 • choroby rozrostowe, w szczególności nowotwory krwi: przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, czerwienica prawdziwa oraz rak gruczołu krokowego, trzustki, w chłoniaku Hodgkina (częściej u osób z towarzyszącym zakażeniem HIV lub EBV), ponadto nocne poty pojawiają się również jako wynik oddziaływania cytokin zapalnych na podwzgórze
 • choroby układu sercowo-naczyniowego, m.in. ból w klatce piersiowej, ból zawałowy (obok bólu gniotącego, ściskającego zamostkowego mogącego promieniować do żuchwy, lewej ręki, okolicy międzyłopatkowej, pojawiają się duszności, nudności, wymioty, osłabienie), przewlekłe rozwarstwienie aorty, dusznica Prinzmetala. Poty są składową aktywacji  przywspółczulnego układu nerwowego organizmu
 • menopauza niewydolność hormonalna jajników powoduje spadek stężenia estrogenów, co wpływa na zwiększoną produkcję potu, zazwyczaj potom towarzyszą uderzenia gorąca; mogą również występować w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, również z powodu niskiego poziomu estrogenów; poziom estrogenów rośnie podczas ciąży i spada po porodzie, mogąc wpływać na uderzenia gorąca i nocne poty w okresie połogu
 • zaburzenia nastroju, stany lękowe, przewlekły, wzmożony stres badania wykazały, że osoby z depresją pocą się w nocy bardziej niż osoby z grupy kontrolnej, zmniejszona jakość snu (również spowodowana obturacyjnym bezdechem sennym) częściej powoduje zauważenie problemu
 • otyłość
 • nadczynność tarczycy to kolejna choroba, w ramach której obecne są nocne, zimne poty
 • cukrzyca  z powodu nocnych hipoglikemii, którym towarzyszą zimne, zlewne poty  
 • GERD  choroba refluksowa przełyku
 • mielofibroza
 • wątroba i jej schorzenia, a zwłaszcza naczyniak wątroby
 • alkoholowy zespół abstynencyjny, jak również stan po spożyciu alkoholu
Ponadto nocne, zimne poty mogą być również wynikiem przetrenowania, przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, przeciwnadciśnieniowych, salicylanów, fenotiazydów, tamoksyfenu oraz obecności silikonowych implantów piersi.

Polecane dla Ciebie

Jak ustalić przyczynę nocnych potów?

W pierwszej kolejności warto przeanalizować czy przyjmowane przez nas leki mogą powodować problem nadmiernej potliwości, również insulinoterapię, w poszukiwaniu przyczyn hipoglikemii. Podczas wizyty w gabinecie należy zwrócić uwagę na szmery podczas osłuchiwania, mogące sugerować infekcję dróg oddechowych, powiększenie węzłów chłonnych, czy śledziony, które mogą nakierować nas na proces nowotworowy. Nadmierna nerwowość, bezsenność, zaburzenia miesiączkowania, czy wytrzeszcz oczny mogą naprowadzić nas na problemy z tarczycą, a konkretnie wskazywać na jej nadczynność.

W badaniach laboratoryjnych, po zebraniu wywiadu i badaniu przedmiotowym, możemy ocenić:

 • morfologię krwi obecność stanu zapalnego, chorób nowotworowych układu krwiotwórczego
 • poziom hormonów tarczycy: TSH, FT3, FT4
 • test na obecność wirusa HIV
 • poziom CRP we krwi (norma 0,08–3,1 mg/l), wynik powyżej normy może świadczyć o toczącym się w organizmie procesie zapalnym
 • poziom OB (dla mężczyzn – 3–15 mm/h, dla kobiet – 1–10 mm/h (po 65. rż. – dla obojga płci <20  mm/h), podwyższa się przy stanach zapalnych, nowotworach, infekcjach

Jak sobie radzić z nocnymi potami? Czy nocne poty się leczy? Do jakiego lekarza się zgłosić?

W sytuacji podejrzenia choroby nowotworowej należy niezwłocznie szukać pomocy u lekarza onkologa. Leczenie nocnych potów polega zazwyczaj na terapii choroby podstawowej. Nie stosuje się leczenia farmakologicznego, nie ma wytycznych postępowania. Nie ma badań naukowych wskazujących na poprawę po leczeniu z zastosowaniem homeopatii.

Przy menopauzie pomaga hormonalna terapia zastępcza (estrogenowa lub estrogenowo-gestagenowa), leki z grupy SSRI redukują uderzenia gorąca, udowodnione działanie wykazują również preparaty ziołowe z pluskwicy groniastej.

Warto pamiętać o przestrzeganiu zasad prawidłowej higieny snu (unikanie kofeiny, alkoholu, światła w godzinach wieczornych, jedzenia tuż przed snem), ubieranie piżam i bielizny pościelowej z bawełny, wiskozy, wietrzenie sypialni przed snem. Techniki relaksacyjne np. trening Jacobsona pomaga w stanach zwiększonego napięcia.

 1. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, red. nauk. F. Kokot, Warszawa 2007.
 2. J. W. Mold, B. J. Holtzclaw, L. McCarthy, Night Sweats: A Systematic Review of the Literature, The Journal of the American Board of Family Medicine, November 2012.
 3. M. Sobstyl, W. Bednarek, J. Tkaczuk-Włach i in., Objawy naczynioruchowe w menopauzie – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny" 2011.
 4. A. J. Viera, Diagnosing Night Sweats, Am Fam Physician", 2003.
 5. A. Zasowska-Nowak, A. Ciałkowska-Rysz, Nadmierna potliwość u chorych w opiece paliatywnej, Medycyna Paliatywna" 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

 • Znieczulenie ogólne a miejscowe – różnice

  Jeszcze sto lat temu pacjenci byli poddawani wszystkim operacjom bez żadnego rodzaju znieczulenia i w złych warunkach sanitarnych. Nic więc dziwnego, że większość z nich nie przeżywała spotkania z chirurgiem. Na szczęście dzisiaj komfort pacjenta jest znacznie wyższy, a podczas drobnych zabiegów, jak i poważniejszych operacji można skorzystać ze znieczulenia – ogólnego i miejscowego. Czym się różnią i jak działają?

 • Rak żołądka – przyczyny, wczesne objawy, leczenie

  Podobnie jak większość nowotworów, rak żołądka rozwija się wiele lat, początkowo nie dając żadnych specyficznych objawów. Niestety, najczęściej rozpoznawany jest w stadium bardzo trudnym do wyleczenia, co w większości przypadków prowadzi do zgonu chorego. Kluczowa jest zatem szybka diagnostyka i wdrożenie skutecznej terapii. Jakie są wczesne objawy raka żołądka? Na co zwrócić uwagę?

 • Choroba popromienna – jak ją leczyć?

  Katastrofa w Czarnobylu uświadomiła nam, jak tragiczne w skutkach może być działanie promieniowania jonizującego. W ostatnim czasie, ze względu na trwającą wojnę na Ukrainie, temat zagrożenia promieniotwórczego powrócił. Czym zatem jest choroba popromienna? Kto jest na nią narażony i czy można się przed nią uchronić?

 • Aplazja szpiku kostnego – objawy, przyczyny, leczenie

  Aplazja szpiku kostnego, zwana również niedokrwistością aplastyczną lub anemią aplastyczną, to choroba, którą można podzielić na wrodzoną lub nabytą. Schorzenie może pojawić się nagle lub rozwijać się przez wiele miesięcy, nie dając przy tym żadnych specyficznych objawów.

 • Nocna napadowa hemoglobinuria – co to za choroba? Objawy, leczenie

  Nocna napadowa hemoglobinuria (NNH) zaliczana jest do rzadkich chorób. Diagnozę NNH słyszy od 1 do 2 osób na milion rocznie. Schorzenie rozwija się najczęściej między 25. a 45. rokiem życia. Niestety rokowanie nie jest korzystne, a główną przyczyną zgonów jest zakrzepica. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie?

 • Terapia dźwiękiem – na czym polega? Co leczy?

  Często mówi się o tym, że muzyka łagodzi obyczaje. Jest w tym wiele prawdy. Dźwięk od lat z powodzeniem wykorzystuje się w terapii osób dorosłych i dzieci. W Polsce terapia dźwiękiem zyskuje coraz większą popularność. Jak wpływa na organizm i psychikę? Co zrobić, aby zostać profesjonalnym terapeutą?

 • Felinoterapia, czyli… leczenie kotem

  Są puszyste, ciepłe i przyjemnie mruczą. Każdy, kto jest szczęśliwym posiadaczem kota, wie, że przebywanie w jego towarzystwie jest niczym balsam dla duszy – uspokaja zszargane nerwy, poprawia samopoczucie, a nawet pozytywnie wpływa na zdrowie. Nic w tym dziwnego, ponieważ zwierzęta te od lat wykorzystywane są w terapii wielu przypadłości.

 • Rak przełyku – przyczyny, objawy i leczenie

  Rak przełyku jest złośliwym nowotworem atakującym częściej mężczyzn niż kobiety. Lekarze są zgodni, że zdecydowana większość przypadków choroby wynika z prowadzenia niezdrowego stylu życia, w tym palenia papierosów i spożywania nadmiernej ilości alkoholu. Jakie są objawy raka przełyku i jak się go leczy?

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.
E-wizyta z lekarzem specjalistą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Regulaminie.

Zamnij