Nocne poty – przyczyny i sposoby leczenia
Aleksandra Szemberg

Nocne poty – przyczyny i sposoby leczenia

Nocne poty to często spotykane zjawisko, które może stanowić spore utrudnienie w prawidłowej higienie snu. Jednak poza dyskomfortem, nocne, zlewne poty mogą również alarmować o różnego typu procesach chorobowych, toczących organizm. Warto zatem ustalić co jest ich przyczyną.

Zjawisko pocenia jest, obok zwiększenia częstotliwości oddechów i rozszerzenia naczyń krwionośnych w skórze, fizjologiczną odpowiedzią organizmu na jego przegrzanie. Wytwarzanie potu jest generowane przez działanie układu przywspółczulnego w odpowiedzi na podwyższenie temperatury ciała. Polega na utracie ciepła z powierzchni skóry przez parowanie, zwiększa się przy  aktywności fizycznej, psychicznej, spożyciu pokarmów. Pocenie się związane z reakcją zapalną organizmu zachodzi, kiedy spadają poziomy mediatorów zwiększających temperaturę ciała.

Kiedy nocne poty powinny niepokoić?

Nocne poty są powszechnymi, niespecyficznymi objawami doświadczanymi przez pacjentów. Mogą mieć różne nasilenie i są niezależne od temperatury w pomieszczeniu. W medycynie nie ma ich jednoznacznej definicji. Jedna z nich mówi o potach, które wymuszają zmianę pościeli. Przyczyną fizjologicznego pocenia się w nocy może być zbyt wysoka temperatura otoczenia lub ograniczenie oddawania ciepła przez organizm z powodu nieodpowiednio dobranej pościeli. Po wyeliminowaniu tych czynników, jeśli problem się utrzymuje, w każdym przypadku warto udać się po poradę do lekarza pierwszego kontaktu, ponieważ przyczyną zlewnych potów mogą być procesy nowotworowe (należy myśleć o nich szczególnie jeśli towarzyszy im nieplanowane zmniejszenie masy ciała, gorączki i uczucie przewlekłego zmęczenia), choroby o podłożu autoimmunologicznym oraz infekcje.

Jaka choroba może być przyczyną nocnych potów?

Nadmierne pocenie w czasie snu może towarzyszyć bardzo różnym jednostkom chorobowym. Są to przede wszystkim:

  • choroby zakaźne i infekcje  w szczególności zakażenie wirusem HIV, gdzie nocne, zimne poty mają różną częstotliwość w poszczególnych stadiach choroby, a najczęściej występuje u osób seropozytywnych (takich, których organizm wytwarza przeciwciała przeciwko wirusowi); zapalenie osierdzia i płuc, gruźlica, mononukleoza, ropnie
  • choroby autoimmunologiczne (m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, olbrzymiokomórkowe zapalenie tętnic)  istotą chorób z autoagresji jest nieadekwatna odpowiedź immunologiczna wobec własnych tkanek, uwolnione w tym procesie cytokiny i interleukiny mogą wpływać na podwyższenie temperatury ciała, a co za tym idzie, wzmożoną potliwość, szczególnie zauważaną w nocy
  • choroby rozrostowe, w szczególności nowotwory krwi: przewlekła białaczka szpikowa, ostra białaczka limfoblastyczna, czerwienica prawdziwa oraz rak gruczołu krokowego, trzustki, w chłoniaku Hodgkina (częściej u osób z towarzyszącym zakażeniem HIV lub EBV), ponadto nocne poty pojawiają się również jako wynik oddziaływania cytokin zapalnych na podwzgórze
  • choroby układu sercowo-naczyniowego, m.in. ból w klatce piersiowej, ból zawałowy (obok bólu gniotącego, ściskającego zamostkowego mogącego promieniować do żuchwy, lewej ręki, okolicy międzyłopatkowej, pojawiają się duszności, nudności, wymioty, osłabienie), przewlekłe rozwarstwienie aorty, dusznica Prinzmetala. Poty są składową aktywacji  przywspółczulnego układu nerwowego organizmu
  • menopauza niewydolność hormonalna jajników powoduje spadek stężenia estrogenów, co wpływa na zwiększoną produkcję potu, zazwyczaj potom towarzyszą uderzenia gorąca; mogą również występować w pierwszej fazie cyklu miesiączkowego, również z powodu niskiego poziomu estrogenów; poziom estrogenów rośnie podczas ciąży i spada po porodzie, mogąc wpływać na uderzenia gorąca i nocne poty w okresie połogu
  • zaburzenia nastroju, stany lękowe, przewlekły, wzmożony stres badania wykazały, że osoby z depresją pocą się w nocy bardziej niż osoby z grupy kontrolnej, zmniejszona jakość snu (również spowodowana obturacyjnym bezdechem sennym) częściej powoduje zauważenie problemu
  • otyłość
  • nadczynność tarczycy to kolejna choroba, w ramach której obecne są nocne, zimne poty
  • cukrzyca  z powodu nocnych hipoglikemii, którym towarzyszą zimne, zlewne poty  
  • GERD  choroba refluksowa przełyku
  • mielofibroza
  • wątroba i jej schorzenia, a zwłaszcza naczyniak wątroby
  • alkoholowy zespół abstynencyjny, jak również stan po spożyciu alkoholu
Ponadto nocne, zimne poty mogą być również wynikiem przetrenowania, przyjmowania leków przeciwdepresyjnych, przeciwnadciśnieniowych, salicylanów, fenotiazydów, tamoksyfenu oraz obecności silikonowych implantów piersi.

Powiązane produkty

Jak ustalić przyczynę nocnych potów?

W pierwszej kolejności warto przeanalizować czy przyjmowane przez nas leki mogą powodować problem nadmiernej potliwości, również insulinoterapię, w poszukiwaniu przyczyn hipoglikemii. Podczas wizyty w gabinecie należy zwrócić uwagę na szmery podczas osłuchiwania, mogące sugerować infekcję dróg oddechowych, powiększenie węzłów chłonnych, czy śledziony, które mogą nakierować nas na proces nowotworowy. Nadmierna nerwowość, bezsenność, zaburzenia miesiączkowania, czy wytrzeszcz oczny mogą naprowadzić nas na problemy z tarczycą, a konkretnie wskazywać na jej nadczynność.

W badaniach laboratoryjnych, po zebraniu wywiadu i badaniu przedmiotowym, możemy ocenić:

  • morfologię krwi obecność stanu zapalnego, chorób nowotworowych układu krwiotwórczego
  • poziom hormonów tarczycy: TSH, FT3, FT4
  • test na obecność wirusa HIV
  • poziom CRP we krwi (norma 0,08–3,1 mg/l), wynik powyżej normy może świadczyć o toczącym się w organizmie procesie zapalnym
  • poziom OB (dla mężczyzn – 3–15 mm/h, dla kobiet – 1–10 mm/h (po 65. rż. – dla obojga płci <20  mm/h), podwyższa się przy stanach zapalnych, nowotworach, infekcjach

Jak sobie radzić z nocnymi potami? Czy nocne poty się leczy? Do jakiego lekarza się zgłosić?

W sytuacji podejrzenia choroby nowotworowej należy niezwłocznie szukać pomocy u lekarza onkologa. Leczenie nocnych potów polega zazwyczaj na terapii choroby podstawowej. Nie stosuje się leczenia farmakologicznego, nie ma wytycznych postępowania. Nie ma badań naukowych wskazujących na poprawę po leczeniu z zastosowaniem homeopatii.

Przy menopauzie pomaga hormonalna terapia zastępcza (estrogenowa lub estrogenowo-gestagenowa), leki z grupy SSRI redukują uderzenia gorąca, udowodnione działanie wykazują również preparaty ziołowe z pluskwicy groniastej.

Warto pamiętać o przestrzeganiu zasad prawidłowej higieny snu (unikanie kofeiny, alkoholu, światła w godzinach wieczornych, jedzenia tuż przed snem), ubieranie piżam i bielizny pościelowej z bawełny, wiskozy, wietrzenie sypialni przed snem. Techniki relaksacyjne np. trening Jacobsona pomaga w stanach zwiększonego napięcia.

  1. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, red. nauk. F. Kokot, Warszawa 2007.
  2. J. W. Mold, B. J. Holtzclaw, L. McCarthy, Night Sweats: A Systematic Review of the Literature, The Journal of the American Board of Family Medicine, November 2012.
  3. M. Sobstyl, W. Bednarek, J. Tkaczuk-Włach i in., Objawy naczynioruchowe w menopauzie – diagnostyka i leczenie, Przegląd Menopauzalny" 2011.
  4. A. J. Viera, Diagnosing Night Sweats, Am Fam Physician", 2003.
  5. A. Zasowska-Nowak, A. Ciałkowska-Rysz, Nadmierna potliwość u chorych w opiece paliatywnej, Medycyna Paliatywna" 2017.

Twoje sugestie

Dokładamy wszelkich starań, aby podane zdjęcie i opis oferowanych produktów były aktualne, w pełni prawidłowe oraz kompletne. Jeśli widzisz błąd, poinformuj nas o tym.

Zgłoś uwagi Ikona

Polecane artykuły

  • Alergia kontaktowa – przyczyny, objawy i leczenie

    Alergia kontaktowa jest rodzajem nadwrażliwości, która występuje w wyniku bezpośredniego kontaktu skóry z substancjami wywołującymi reakcję alergiczną. Zjawisko to może powodować szereg nieprzyjemnych objawów – od łagodnych po ciężkie – i jest powszechnie spotykane wśród ludzi w różnym wieku.

  • Czym jest pokrzywka? Przyczyny, rodzaje, objawy i leczenie

    Pokrzywka jest niegroźnym schorzeniem skóry wywołanym najczęściej reakcją alergiczną. Objawia się swędzącymi bąblami na skórze, które przypominają ślady po poparzeniu pokrzywą. Jakie są jej przyczyny i co zrobić, gdy się pojawi? Na czym polega leczenie pokrzywki?

  • Zespół Dravet – objawy, diagnostyka, leczenie

    Zespół Dravet to rzadkie genetyczne schorzenie neurologiczne, które manifestuje się już we wczesnym dzieciństwie i znacząco wpływa na funkcjonowanie pacjentów przez całe życie. Charakteryzuje się opornymi na leczenie napadami padaczkowymi, które mogą prowadzić do licznych komplikacji, w tym do opóźnienia rozwoju i deficytów poznawczych.

  • Czy Tajlandia jest bezpieczna? Zagrożenia zdrowotne i najczęstsze choroby

    Tajlandia to kraj o egzotycznym uroku, przyciągający turystów z całego świata. Przed podróżą warto zapoznać się z potencjalnymi zagrożeniami zdrowotnymi występującymi w Azji Południowo-Wschodniej, żeby odpowiednio się przygotować i potrafić na nie reagować. Na co powinniśmy się zaszczepić przed wizytą w Tajlandii? Jakie choroby nam zagrażają? Co zrobić, jeśli ugryzie nas małpa?

  • Ośmiokrotny wzrost zachorowań na odrę w Polsce. Co jest powodem powrotu tej groźnej choroby?

    Liczba przypadków odry zarejestrowanych w 2024 roku w Polsce w systemie nadzoru epidemiologicznego wzrosła w porównaniu z rokiem 2023 ponad ośmiokrotnie – poinformował redakcję DOZ.pl Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – PIB. Odra wraca do Polski i staje się realnym zagrożeniem zdrowotnym, szczególnie dla dzieci i osób nieszczepionych. Choć przez lata choroba ta była praktycznie wyeliminowana, dziś – w wyniku malejącej liczby szczepień – znów pojawiają się nowe ogniska. Czym jest odra, jak się przed nią chronić i kto jest najbardziej narażony?

  • Ból nerek – objawy, leczenie i przyczyny. Jak złagodzić ból nerek?

    Ból nerek jest dolegliwością, która może być spowodowana różnymi czynnikami – od infekcji po choroby przewlekłe. Jeśli wystąpi, warto skonsultować się z lekarzem, aby zdiagnozować przyczynę i podjąć odpowiednie leczenie. Jakie badania wykonać, gdy bolą nerki? Co przyniesie ulgę w bólu?

  • Odleżyny – rodzaje i stopnie odleżyn oraz ich klasyfikacja

    Odleżyny to jedno z najpoważniejszych powikłań długotrwałego unieruchomienia, stanowiące istotne wyzwanie w opiece medycznej. Ich powstawanie związane jest z długotrwałym uciskiem na tkanki, które prowadzi do niedokrwienia i martwicy. Czym są odleżyny i jak powstają? Jakie plastry należy stosować w leczeniu odleżyn?

  • Uczulenie na komary. Jakie są objawy i przyczyny alergii na komary?

    Komary mają zdolność do przenoszenia niebezpiecznych chorób, takich jak malaria, wirus Zachodniego Nilu, wirus chikungunya czy wirus dengi. Stanowią więc zagrożenie zarówno dla ludzi, jak i zwierząt, jednak złą sławę zyskały głównie z powodu nieprzyjemnych ukąszeń. Kąsają wyłącznie samice komarów, wabione do skóry człowieka przez ciepło ciała, pot, zapachy oraz dwutlenek węgla. Podczas ukłucia samica wprowadza ślinę do krwiobiegu, aby zapobiec krzepnięciu krwi i umożliwić pobranie pokarmu. Kontakt trwający minimum sześć sekund może wywołać reakcję miejscową — zaczerwienienie, świąd i obrzęk.

Porozmawiaj z farmaceutą
Infolinia: 800 110 110

Zadzwoń do nas jeśli potrzebujesz porady farmaceuty.
Jesteśmy dla Ciebie czynni całą dobę, 7 dni w tygodniu, bezpłatnie.

Pobierz aplikację mobilną Pobierz aplikację mobilną Doz.pl

Ikona przypomnienie o zażyciu leku.
Zdarza Ci się ominąć dawkę leku?

Zainstaluj aplikację. Stwórz apteczkę. Przypomnimy Ci kiedy wziąć lek.

Dostępna w Aplikacja google play Aplikacja appstore
Dlaczego DOZ.pl
Niższe koszta leczenia

Darmowa dostawa do Apteki
Bezpłatna Infolinia dla Pacjentów.

ikona niższe koszty leczenia
Bezpieczeństwo

Weryfikacja interakcji leków.
Encyklopedia leków i ziół

Ikona encklopedia leków i ziół
Wsparcie w leczeniu

Porady na czacie z Farmaceutą.

Ikona porady na czacie z farmaceutą
Newsletter

Bądź na bieżąco z DOZ.pl