
Rekord zakażeń HIV w Polsce. Tak źle jeszcze nie było
Jak pokazują statystyki, w 2022 roku oraz od stycznia do listopada 2023 roku odnotowano znaczący, dwukrotny wzrost zakażeń wirusem HIV w Polsce. Jest to niepokojące, ponieważ w ostatnich latach na świecie obserwuje się znaczny spadek liczby nowych infekcji. Czy mamy się czego obawiać? Jak się chronić przed zakażeniem HIV?
- Dane dotyczące zakażeń wirusem HIV na świecie
- Dwukrotny wzrost zakażeń HIV w Polsce
- Jak dochodzi do zakażenia wirusem HIV i jak można się przed nim chronić?
Dane dotyczące zakażeń wirusem HIV na świecie
Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 2022 roku na świecie żyło około 39 mln osób zakażonych wirusem HIV (wykryto 1,3 mln nowych zakażeń), z czego mniej więcej 1,5 mln stanowiły dzieci w wieku 0–14 lat. Z terapii antyretrowirusowej korzystało 29,8 mln osób. W Europie z wirusem HIV zmagało się około 3 mln chorych, z czego 72% było świadomych swojego stanu zdrowia, a w związku z powikłaniami zmarło 52 tys. pacjentów. Statystyki na rok 2022 pokazują także, że na całym świecie z powodu chorób związanych z AIDS zmarło około 630 tys. osób, w porównaniu do 2,0 mln osób w 2004 roku i 1,3 mln w 2010 roku.
Co ważne, 46% wszystkich nowych zakażeń wirusem HIV w 2022 roku dotyczyło kobiet i dziewcząt (w Afryce Subsaharyjskiej ponad 77% nowych infekcji wśród młodych ludzi w wieku 15–24 lat wykryto u płci żeńskiej). W 2022 roku na programy dotyczące zapobiegania i leczenia HIV w krajach o niskich i średnich dochodach udostępniono 20,8 mld USD.
Dwukrotny wzrost zakażeń HIV w Polsce
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Instytutu Badawczego (NIZP-PZH) w Polsce w 2022 roku wykryto 2384 nowych zakażeń HIV, a od stycznia do połowy listopada 2023 roku – aż 2590, co jest rekordową liczbą pacjentów pozytywnych, jaką dotychczas odnotowano. Jest to niepokojące zjawisko, zwłaszcza że na świecie w latach 1996–2021 liczba nowych zakażeń wirusem HIV spadła o 54%. Niepokoić powinien także fakt, że tylko około 10% Polaków przynajmniej raz w życiu zrobiło badanie w kierunku obecności wirusa HIV w organizmie, a nieświadomi zakażenia mogą zarażać kolejne osoby.
Eksperci podkreślają, że edukacja Polaków w zakresie wiedzy dotyczącej zakażenia wirusem HIV i profilaktyki jest niezwykle istotna. Wiele osób w dalszym ciągu uważa, że ta sprawa ich nie dotyczy, tymczasem, jak zauważają specjaliści, dotyczy ona wszystkich – niezależnie od wieku, płci, orientacji seksualnej czy stylu życia.
Jak dochodzi do zakażenia wirusem HIV i jak można się przed nim chronić?
Zakażenie wirusem HIV może nastąpić:
- na skutek kontaktu z krwią – na przykład poprzez współdzielenie igieł, narzędzi do tatuażu lub w trakcie zabiegów medycznych czy kosmetycznych; będąc w salonie tatuażu, salonie kosmetycznym czy gabinecie zabiegowym, upewnij się, że wszelkie zabiegi są wykonywane z zachowaniem bezpiecznych procedur i z użyciem jednorazowych narzędzi;
- podczas kontaktu seksualnego – w trakcie niezabezpieczonego stosunku płciowego (analnego, waginalnego, oralnego) z zakażoną osobą; aby uniknąć zakażenia tą drogą, stosuj prezerwatywy, unikaj również ryzykownych zachowań seksualnych;
- wertykalnie z matki na dziecko w trakcie ciąży, porodu oraz karmienia piersią; jeśli planujesz posiadanie dziecka lub właśnie jesteś w ciąży, wykonaj test na obecność wirusa HIV;
- na skutek kontaktu z innymi płynami ustrojowymi, takimi jak nasienie, wydzielina z pochwy czy mleko matki.
W dniach 20-27 listopada każdego roku obchodzony jest Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV i HCV. Pamiętaj, że takie badanie należy wykonać po minimum 2 tygodniach od ryzykownego zdarzenia (np. niezabezpieczonego kontaktu seksualnego czy kontaktu z krwią osoby zakażonej), a także wówczas, gdy u Twojego partnera/partnerki zostanie stwierdzona obecność wirusa HIV.
